Laddstolpar | 9 maj 2022

Här används elmaskiner för att bygga ut laddinfrastruktur

Volvo CE har installerat laddstolpar för att 138 fordon ska kunna ladda samtidigt vid anläggningen i Eskilstuna. Det som gör projektet unikt är installationen som utförts av Volvo CE:s helelektriska anläggningsmaskiner, vilket minskar klimatavtrycket under byggfasen.

Här används elmaskiner för att bygga ut laddinfrastruktur
När Volvo Ce installerar laddstolpar vid sin anläggning i Eskilstuna är det självklart att installationen ska göras med hjälp av tillverkarens elektriska maskiner. Foto: Volvo CE

Efterfrågan på laddbara fordon ökar i rekordtakt och en fortsatt kraftig utbyggnad av laddinfrastruktur är nödvändig för att möta det växande behovet. Vattenfall InCharge har nyligen levererat laddstationer till Volvo CE:s anläggning i Eskilstuna, där upp till 138 elbilar ska kunna ladda samtidigt.

– Vi ser allt fler av våra 2 000 medarbetare på siten i Eskilstuna som går över till elektriska fordon, och vi behöver möjliggöra för dem, kunder och övriga besökare, att ladda sin bil, säger Anne Bast, kommunikationsansvarig på Volvo Construction Equipment i Eskilstuna.

Att bygga laddinfrastruktur med elektriska maskiner tillsammans med Vattenfall InCharge är ett steg på vägen mot nettonollutsläpp i värdekedjan.

Anne Bast, Volvo CE

Det som gör just installationen av laddstolpar hos Volvo unik är att den utförs med tillverkarens helt eldrivna maskiner.

– Intresset för eldrivna fordon ökar i alla segment och Volvo CE är en spännande partner som tidigt sett behovet av att ge sina anställda möjlighet att ladda på arbetsplatsen. Det är extra roligt att de 138 nya laddplatserna nu även kommer att installeras med Volvos egna eldrivna anläggningsmaskiner, eftersom klimatavtrycket i byggfaser annars ofta kan vara högt, säger Susanna Hurtig, Nordenchef för E-mobility på Vattenfall.

– Framtiden inom anläggningsindustrin är elektrisk och våra mål på Volvo CE är bland annat att halvera koldioxidutsläppet från vår egen verksamhet samt kraftigt öka vår försäljning av elektriska maskiner till 2030. Ambitionen är att bli helt klimatneutrala i värdekedjan senast 2040. Hela klimatutmaningen kräver samarbete och vi hoppas att vi genom detta initiativ också kommer att kunna inspirera andra till att ta en större del i den förändringsresan, säger Anne Bast.

Källa: Volvo CE

Publicerad 9 maj 2022

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Nancy Mattsson (bilden) blir 30 augusti ny generaldirektör för Boverket. Hon kommer från rollen som chef för projektutveckling inom JM Stockholm.
  • Susanna Ohlin är ny vd för Cowi Sverige och ingår i koncernledningen. Hon var tidigare interim vd.
  • Arvid Olofsson är ny energikonsult ”solenergi, energilager och flextjänster” i Umeå på Rejlers. Han kommer från samma roll på Afry. Daniel Bergsten är ny energikonsult i Sundsvall. Han kommer från samma roll på Afry. Björn Enerhall är ny uppdragsledare i Gävle. Han kommer från VVS-Montörerna i Gästrikland där han var arbetsledare.
  • Daniel Wrangå har startat den egna verksamheten Wrangå Consulting i Höör. Han är nyexaminerad vvs-ingenjör.
  • Tobias Berge är ny chef för Afrys verksamhet inom hållbart byggande i Göteborg. Han kommer från CIT Renergy där han var vd. Daniel Sörensson är ny affärsområdeschef HVAC på Afry Industry i Lund. Han kommer från PQR där han var regionchef i Malmö. Ali Sharifi är ny behörig ingenjör vattensprinkler i Göteborg. Han kommer från Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i samma stad där han var ingenjör vvs/sprinkler.
  • Sara Kemal är ny vvs-projektör på Tjuren Projektpartner i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Tove Fagervall är ny teknisk projektledare på Galären i Luleå. Hon kommer från Nordprojektering i samma stad där hon var handläggare vvs & energi.
  • Rasmus Häll är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Mikael Sundström är ny vd för Cler. Han kommer från Ahlsell där han var landschef Sverige.
  • Rafed Sadek är ny projektledare installation på Fastighets AB Balder i Stockholm. Han kommer från Installatörsföretagen där han var branschexpert och projektledare.
  • Anders Berglund är ny teknikkonsult/besiktare på WSP i Luleå. Han kommer från en konsultroll på Norconsult i Piteå.
  • Josefine Mars Hagdahl är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Hon kommer från Ebab i samma stad där hon var energispecialist.
  • Alexander Enmark är ny vvs-ingenjör på Intec i Göteborg. Han kommer från utbildning. Jonathan Johansson är ny vvs-projektör i Borås. Han kommer från samma roll på Bravida.
  • Marcus Rohdin är ny byggnadsingenjör/brandkonsult på Brandkonsulten i Norrköping. Han kommer från Saab Aeronautics i Linköping där han var prototypingenjör. Emil Wallgren är ny brandkonsult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Michael Vogtmann har startat den egna verksamheten MV Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Projektvision där han har varit projektledare, projektansvarig och projekteringsledare.
  • Arvid Thegerström, Emil Vendelstrand, Isabel Karlsson Petersson och Jamie Bengtsson är nya vvs-ingenjörer på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Samtliga kommer från utbildning.
  • Peter Rosvall är ny teamchef vvs på Vinnergi i Malmö. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Helsingborg där han var rådgivande ingenjör.
  • Dagmawi Lulseged är ny projektledare installation på Toofab i Stockholm. Han kommer från Tjuren Projektpartner i samma stad där han, utöver rollen som vvs-konsult, även var gruppchef.
  • Denis Bijelic är ny vvs-konsult på Orecon i Malmö. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektör/kalkylator.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.