Moduler | 26 jul 2024

Götafors modulskola – outstanding

Den nya skolbyggnaden i Götafors i Vaggeryd, som uppförts med modulsystem från byggföretaget Parmaco, har som första skola i världen uppnått den högsta nivån Outstanding av miljöcertifiering Breeam In-Use V.6.

Götafors modulskola – outstanding
Den nya skolan i Götafors i Vaggeryd har som första skola i världen uppnått den högsta nivån Outstanding. Foto: Parmaco

”Denna prestation belyser inte bara potentialen i modern modulkonstruktion utan sätter också en ny standard för hållbara skolor och offentliga byggnader i Sverige”, konstaterar Parmaco i ett pressmeddelande.

Rikard Nyhrén, vd på Parmaco. Foto: Parmaco

Genom Breeam In-Use Outstanding-certifieringen visar bygget av Götafors skola att cirkulära modulbyggnationer kan förvandlas till moderna, energieffektiva och miljövänliga skolor.

”Det har resulterat i en skola som inte bara är funktionell och vacker, men också gynnar eleverna såväl som pedagogerna med en mer hälsosam och miljövänlig skolmiljö”, menar byggföretaget.

–  Genom att fokusera på rätt saker och samarbeta effektivt har vi visat att det är möjligt att uppnå exceptionella resultat i hållbar utveckling. Götafors skola står som ett tydligt exempel på hur innovativt tänkande och moderna byggnadstekniker med cirkularitet i fokus kan bana vägen för en mer hållbar framtid, säger Rikard Nyhrén, vd för Parmaco i Sverige.

Publicerad 26 juli 2024

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

Marcus Sandlund tillträder som ny vd för Systemair Sverige AB 13 januari 2025. Han har haft ledande roller som Kommersiell direktör på Caverion Sverige AB och vd för Ecoclime Group AB.
Jonny Andreasson är ny projektledare och programmerare fastighetsautomation på Klimat och VVS-teknik i Värmland. Han kommer från Akademiska hus där han var teknikspecialist vvs.
Kent Lundström är vvs-konsult på den nystartade egna verksamheten Lundström S-Konsult i Stockholm. Han kommer från Stockholmsmässan där han var vvs-ansvarig och arbetsledare.
Tomas Mellbom är ny försäljningsingenjör på Samsung Aircon Nordics. Han kommer från Panasonic där han var produktchef för kommersiella system i Norden och Baltikum.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.