Solenergi | 8 jul 2022

Golfklubb miljoninvesterar i solceller

Österlens golfklubb har investerat en miljon kronor i en solenergianläggning från Implementa Sol AB.

Golfklubb miljoninvesterar i solceller
Österlens Golfklubb investerar en miljon kronor i en solcellsanläggning. Foto: Pixabay

Planerad installationsstart är första kvartalet 2023. Solenergianläggningen, med en toppeffekt på 114 kWp, kommer att installeras på byggnader och minska kostnaden för inköpt el avsevärt samtidigt som det bidrar till en bättre miljö.

– Vi upplever ett stort intresse för våra produkter. Vår strategi är att öka vår andel av större solenergianläggningar på lantbruk, ridhus, golfklubbar och industri både på tak och mark. Denna order är ett resultat av denna strategi, säger Implementa Sol AB:s vd Margareta Krook.

Källa: Implementa Sol AB

Publicerad 8 juli 2022

På nytt jobb

Jakob de Ron har anställts som energikonsult på FVB Sverige AB, Stockholm. Han kommer från Property Partner.
Sebastian Franzke har anställts som teknisk säljare på projektservice hos Jeven AB, Gävle. Han kommer från Gävle kommun.
Rhode Östling har utsetts till gruppledare för vvs i Skåne hos Norconsult AB, Malmö. Hon kommer från WSP.
Christian Sjöström har anställts som drift-/servicetekniker hos Swegon Sverige i Malmö. Han kommer från Coor.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.