Gamla ledningar byts ut
I Malmö, vid Södervärn och de angränsande gatorna, finns vatten- och avloppsledningar som har varit i drift i över hundra år. Den äldsta dricksvattenledningen i området, från 1897, har levererat vatten till malmöbor i mer än ett sekel men ska nu bytas ut.

– Ledningarna har levererat dricksvatten i över hundra år men nu behöver vi byta ut dem. Vi gör det för att minska risken för läckor och andra driftstörningar som kan få stor påverkan på samhället, säger Zubair Haya, projektledare på VA Syd.
Parallellt med vattenledningsbytet planerar VA Syd även att renovera avloppsledningar längs Södra Förstadsgatan norr om Södervärn. Detta arbete kommer att genomföras med en schaktfri metod, vilket innebär att renoveringen sker via gatubrunnar istället för att gatorna grävs upp.
Källa: VA Syd