Chicago | 21 mar 2024

Filter kan minska pumpenergin med 80 procent

På vvs-mässan AHR Expo i Chicago visades innovativa kylkompressorer och värmepumpstak. Forskning om korrosion i vätskeburna system och global försäljningsstatistik för värmepumpar var andra nyheter som presenterades på mässan.

Filter kan minska pumpenergin med 80 procent
1 600 leverantörer ställde ut på branschmässan i Chicago. Foto: Georg Mathisen

1 600 utställare och 50 000 besökare samlades i slutet av januari på AHR Expo i Chicago, USA:s motsvarighet till Nordbygg.

– Rengöring och filtrering ger inte bara mer värme utan gör också att anläggningen lever längre, säger Joao Marques, marknadschef på Vexo International. Foto: Georg Mathisen

Korrosion är ett stort och kostsamt problem i vätskeburna energisystem och orsakar skador, sämre funktion och ökad energianvändning. Tre fjärdedelar av de tillfrågade i en ny forskningsstudie hade erfarenhet av korrosion i sina värme- och kylsystem. Bakom studien står forskare vid Loughborough University i England och Vexo International som levererar filtreringslösningar för vätskeburna vattensystem.

Studien har undersökt effekten av mekaniska filter för att återställa energiprestandan i slutna vätskeburna värmesystem med förorenat vatten. Testerna visade att energianvändningen för pumparna kan minska med 80 procent. Rätt systemtryck spelar också stor roll för att minska pumpenergin med filtrering.

Bipolär jonisering minskar luftburna virus inomhus med upp till 99,98 procent, visar ny forskning.

– Jonisering i luften är ett viktigt verktyg för att minska luftburna smittämnen som covid, influensavirus och RS-virus, säger Edward Sobek, forskningschef på GPS Air, som säljer olika lösningar för att förbättra luftkvaliteten.

Edward Sobeks forskningsresultat har publicerats i en vetenskaplig tidskrift där andra oberoende forskare har gått igenom artikeln innan den publice­rades.

Skandinaver lär amerikanerna att kyla klimatvänligt. Rupesh Madhukar på Danfoss är stolt över klimatpriset för DSG-kompressorerna. Foto: Georg Mathisen

Danfoss DSG-kompressor är designad för att enkelt kunna byta till köldmedier med lågt tryck och låg klimatpåverkan som R1234ze. På mässan fick den innovationspriset för bästa kylprodukt.

– När man byter kylmedium påverkar det effektiviteten. Men vi har istället lyckats göra den här mer effektiv än tidigare modeller. Vi är extra nöjda med att den är lika liten, säger Rupesh Madhukar på Danfoss.

Han räknar med att de europeiska trenderna mot lägre klimatpåverkan är på väg att spridas över hela världen.

– Europa leder, men nu har även Australien och Nya Zeeland fått en koldioxidskatt så att tekniken blir mer relevant där.

I den motsatta änden av produktskalan, det enkla och lågteknologiska, finns värme­pumpstaken från LaCroix Industries. Grundaren Wesley LaCroix har tagit en idé som är känd i Skandinavien och försökt göra den ännu bättre anpassad till utomhusdelen för alla typer av värmepumpar. Den nya produkten heter Snow & Ice Buster, ett tak som monteras över utedelen.

– Snö och is minskar effektiviteten för systemet. Och om det kommer is i fläkten blir den obalanserad och lagren slits ut. Vårt tak håller inte bara snö och is borta, det ger värmepumpen längre livslängd, säger Wesley LaCroix.

Vinh Ly och Wesley LaCroix ska erövra Nordamerika med tak för värmepumpar. Foto: Georg Mathisen

Han specialtillverkar taket för alla märken och modeller av värmepumpar. Taken är pulverlackerade i rätt färg och hålen att skruva på görs precis där det ändå finns skruvhål.

– Man vill inte borra nya hål i värmepumpen och riskera att den skadas eller att garantin inte längre gäller, enligt Wesley LaCroix.

En fiffig detalj är ljuddämparen. När det regnar eller när snön smälter är det ganska troligt att vattnet trummar precis på värmepumpstaket. För att undvika det ljudet finns en enkel ljuddämpare på undersidan av taket så att användaren kan sova lika bra även om utedelen står nära sovrumsfönstret.

– Vi riktar oss till de grossister som säljer till entreprenörerna. Men vi kan även sälja direkt till installatörerna. Jag är trots allt en montör själv, säger Wesley LaCroix.

Vi kommer inte att nå klimatmålen. Det behövs omedelbara förändringar

2021 ökade värmepumpsförsäljningen globalt med 15 procent och 2022 med 19 procent. Men förra året sjönk den med 1,5 procent till skillnad från i Norden där den fortsatte att öka kraftigt. Bakom försäljningssiffrorna står det globala analysföretaget BSRIA.

I dagsläget är det mest nya byggnader som är utrustade med värmepumpar. Konjunkturen försämras, byggaktiviteten minskar och värmepumpspriserna stiger snabbare än för andra värmekällor. I osäkra tider väljer fler traditionellt, förklarar Sokrates Christidis, forskningschef för värme och förnybar energi på BSRIA. Vad som är traditionellt varierar i olika delar av världen, men det är inte värmepumpar.

Industrin producerar för lite, det finns för få kyl- och värmepumpstekniker, råvarorna har blivit dyrare och lönerna är också högre för att det saknas folk. Att subventioner och stödsystem inte är så bra som de har varit hjälper inte heller till.

– Vi kommer inte att nå klimatmålen. Det behövs omedelbara förändringar, säger Sokrates Christidis.

Det innebär stöd till el för att minska gasförbrukningen och att bankerna måste ge gröna lån.

Han tror fortfarande på förbättring redan nästa år.

– Faktorerna som har påverkat värmepumpsmarknaden kommer fortfarande att vara aktuella i år. Men vi kommer tillbaka till en positiv utveckling 2025–2026, spår han.

– Dessutom kommer stora steg för att öka produktionskapaciteten att vara av stor betydelse mot slutet av detta decennium.

Fler jobbar hemifrån och kontoren står tomma, sammanfattar Lone Hansen, på BSRIA. Foto: Georg Mathisen

BSRIA har även analyserat utvecklingen för kontorsbyggnader efter nedstängningarna för några år sedan på grund av pandemin.

– Framtiden är hybridarbete. Företagen fortsätter att prata om ”tillbaka till kontoret-planerna”, men den genomsnittliga närvaron på kontoret ligger på runt 50 procent, säger Lone Hansen, som är forskningschef för fastighetsautomation och närliggande områden på analysföretaget.

De flesta, 70–80 procent, är på kontoret mitt i veckan. Yngre anställda är mer sugna än äldre på att jobba hemifrån, konstaterar hon.

Lone Hansen är dansk, men jobbar för BSRIA i USA. Hon berättar om stora förändringar där efter att arbetsplatserna helt eller delvis stängdes 2020.

– Städer har tappat delar av befolkningen. San Francisco förlorade sju procent av sina invånare, New York fem procent, säger hon.

Hyresvolymen sjunker och 21 procent av lokalerna står tomma.

Text och foto: Georg Mathisen

Publicerad 21 mars 2024

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Stella Ericson är ny vvs-konstruktör på Ramboll i Gävle. Hon kommer från utbildning.
  • Daniel Grahn är ny vd för Vcon och var tidigare ansvarig för företagets verksamhetssystem. Han efterträdde grundaren Nicklas Andersson som har blivit styrelseordförande, strategisk rådgivare och mentor.
  • Manne Frii är ny energiexpert på Aktea i Göteborg. Han kommer från en liknande roll på Bengt Dahlgren. Clara Knudsen är ny energikonsult i Stockholm. Hon kommer från Elaway i samma stad där hon var driftingenjör.
  • Maria Kröger är ny vd och koncernchef för Umia Sweden och fortsätter som ekonomichef.
  • David Bergsten är ny energikonsult på Avent Drift & Innemiljö i Kalmar. Han kommer från WSP i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Jakob Fremo är ny energikonsult på Afry i Östersund. Han kommer från samma roll på Aktea i Umeå. Emmelie Thaung är ny vvs-konstruktör i Karlskrona. Hon kommer från utbildning.
  • Kristoffer Ekelund är ny vd för Tollco, som har fått en ny ägare i Black Fox Invest, som han har grundat. Tidigare vd Clas Crafoord Olsson fortsätter som marknadschef.
  • Daniel Nielsen är vd för det nystartade egna företaget Projteamet. Han kommer från Intec i Stockholm där han var uppdragsledare.
  • Johan Larsson är landschef Sverige för Instalco, som har infört en landsbaserad organisation med fyra enheter. Han var tidigare divisionschef Norr. Anders Lundin är chef för Teknik & Konsult och fortsätter som vd för Intec. Övriga två enheter efter förändringen är Norge och Finland. Patrik Persson är operativ chef, COO, i Sverige. Han var tidigare divisionschef Syd.
  • Sofia Ekbring är ny energikonsult på Rejlers i Stockholm. Hon kommer från Energikontoret i Mälardalen där hon var projektledare och nätverkskoordinator.
  • Oscar Selling är ny projektledare för AMA VVS & Kyla på Svensk Byggtjänst. Han kommer från Afry i Sundsvall där han var vvs-ingenjör.
  • Ludvig Löfström är ny vvs-ingenjör på RDM Installation i Knivsta. Han kommer från samma roll på PE Teknik & Arkitektur i Uppsala.
  • Joel Gardek är ny vd för Tece Sverige. Han kommer från Lambertsson, där han var försäljningschef.
  • Dennie Raneryd är ny yrkeslärare vvs i Katrineholms kommun. Han kommer från Bravida i Eskilstuna där han var projektledare.
  • Per Steensma är ny biträdande vvs-projektör på Emino Consult. Han kommer från utbildning.
  • Andreas Fors är ny vvs-ingenjör på Sweco i Luleå. Han kommer från utbildning.
  • Ahmad Alkhatib är ny vvs-projektör på Teknik & Projekt i Växjö. Han kommer från en liknande roll på Enerwex.
  • Hampus Pettersson är ny vvs-ingenjör på Erelko i Helsingborg. Han kommer från utbildning.
  • Philip Thoresson är ny uppdragsledare vvs på Intec i Göteborg. Han kommer från en liknande roll på Bengt Dahlgren. Johan Rönnqvist är ny vvs-ingenjör i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Hanna Appelgren är ny vvs-ingenjör på Norconsult i Göteborg. Hon kommer från utbildning.
  • Jesper Stridh är ny säljare på Mitsubishi Electrics Applied Systems Division i Göteborg. Han kommer från vd-rollen på det egna företaget Kylpartner Väst.
  • Henrik Eriksson är ny kylchef på Assemblin Ventilation i Västerås. Han kommer från Caverion Sverige i samma stad där han var projektledare. Isak Kjellberg är ny projektingenjör i Västerås. Han kommer från utbildning.
  • Marcus Björn är ny projektledare vs på Kalmar VVS & Elmontage. Han kommer från Sweco i Kalmar där han var uppdragsledare vvs.
  • Dio Intchasso är ny försäljningsingenjör i norra Sverige på Munters. Han kommer från Acetec där han var regionsäljare. André Torin är ny försäljningsingenjör i västra Sverige. Han kommer från Swegon där han var distriktsansvarig säljare inom kyla och värme.
  • Peter Schulte är ny chef för division Installation på Ahlsell Sverige. Han var tidigare segmentschef för elnät och telekom. Karin Krüger är ny chef för division Facility and Retail. Hon var tidigare divisionschef för VS och kyla.
  • Robert Livendahl är ny chef för den nystartade avdelningen på Airteam i Stockholm med fokus på fastighetsägare och energi. Han kommer från Fastighets AB Balder där han var driftsansvarig.
  • Philip Bohman är ny säljare inom teknisk isolering på Rockwool Sweden. Han kommer från WSP i Jönköping där han var handläggare vvs.
  • Thobias Tidholm är ny teknisk säljare i Stockholm på InventiAir. Han kommer från Lindab där han var försäljningsingenjör.
  • Johan Möller är ny vd och koncernchef för Hjo Installation. Han kommer från samma roll på Håndverksgruppen Sweden och efterträdde grundaren Christoffer Olbrich, numera aktiv styrelseledamot med fokus på förvärv och ägarrelationer.
  • Ulf Andersson är ny vd för Termeco. Han kommer från samma roll på Frigadon. Martin Christoffersson är ny utesäljare. Han kommer från Roth Sverige där han var regionansvarig säljare.
  • Fredrik Domhagen är ny projektledare inom affärsområde Inomhusmiljö på CIT Renergy i Göteborg. Han kommer från avdelningen för byggnadsteknologi på Chalmers där han var projektassistent.
  • Janne Jehkonen är ny servicechef ventilation på Assemblin i Eskilstuna. Han var tidigare OVK-kontrollant och ventilationstekniker där. Ludwig Forsström är ny projektledare och konstruktör i Norrköping. Han var tidigare vvs-montör på Rör & Sanitetsmontage i samma stad.
  • Hugo Arteaga är ny vvs-projektör på Incoord i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Aware Hedin är ny vvs-ingenjör på Tysklinds i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Stefan Jonsson är ny konstruktör på Alig Ventilation i Skövde. Han kommer från utbildning.
  • Magnus Nilsson är ny teknisk säljare på 4evergreen i Växjö. Han kommer närmast från Nilfisk och rollen som distriktschef.
  • Gabriella Algotson är ny biträdande konstruktör inom vvs på WSP i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
 
  • Jesper Johansson (bilden) är ny energiingenjör på Stena Fastigheter i Göteborg. Han kommer från Chill Services i samma stad där han var produktägare.
  • Robert Larsson blir ny vd och koncernchef för Systemair och tillträder senast i januari 2026. Han kommer från Afrykoncernen där han senast varit chef för globala divisionen Transport och samhällsbyggnad.
  • Carolina Larsson blir i september ny vd för Swedisol. Hon kommer från Sweden Green Building Council där hon var certifieringschef.
  • Simon Bergström är ny vd för Bengt Dahlgren Stockholm. Han var tidigare vice vd. Petri Kaksonen är ny energiingenjör/certifierad energiexpert K på Bengt Dahlgren i Linköping. Han kommer från Tekniska verken i samma stad där han var produktspecialist fjärrkyla.
  • Robin Fritzson är ny regionchef för Småland på Qreo med placering i Växjö. Han kommer från Enerwex i samma stad där han var vd. Martin Vennerström är ansvarig för den nystartade avdelningen Automation. Han kommer från Afry i Växjö där han var automationskonsult.
  • Kristian Antin är ny projektområdeschef för sjukhusen på Locum. Han var tidigare projektledare inom företaget.
  • Jonas Rydén är ny försäljningschef på Enervent Zehnder i Sverige. Han kommer från rollen som affärsutvecklare på Rf-Technologies.
  • Cecilia Undeland är ny senior specialist vvs/energi och miljö inom befintliga fastigheter på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Hon var tidigare gruppledare energi och miljö/hållbarhet på företaget. Emilia Aguirre Bolander och Filip Nordberg är nya vvs-ingenjörer. Båda kommer från utbildning.
  • Jim Vestling är ny vd för GF 100 Rör i Grillby. Han var tidigare projektledare på företaget.
  • Jimmy Lindkvist är ny försäljningschef på Tollco. Han kommer från Dahl där han var nyckelkundsansvarig. Han efterträder Jan Lindh som ska utveckla kundrelationer och interna arbetssätt.
  • Helena Gajbert är ny teknisk expert på Svenska kyl- och värmepumpföreningen. Hon kommer från Bonava där hon var energi- och hållbarhetsspecialist.
  • Henrik Andersson är ny säljare på Fläkten Systems. Han kommer från samma roll på Fläkt Group.
  • Therése Thern har startat det egna bolaget Circulair där hon verkar som säljagent för klimatsmarta vvs-produkter, rådgivare och konsultmäklare för hållbara lösningar. Hon kommer närmast från Inventiair där hon var teknisk säljare.
  • Daniel Sernekvist är ny servicesäljare i södra och västra Sverige på Munters. Han var tidigare servicetekniker på företaget.
  • Alexander Pohjanen är ny vvs-konstruktör på Afry i Skellefteå. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektledare/kalkylator/konstruktör.
  • Moa Normark är ny anbudssamordnare på Intec i Göteborg. Hon kommer från Bengt Dahlgren i samma stad där hon var biträdande konsult. Jimmy Ivarsson är ny uppdragsledare i Stenungsund. Han kommer från EPG-konsult där han var vvs-konsult. Tom Jalmarsson är ny vvs-ingenjör i Borlänge. Han kommer från utbildning.
  • Ola de Freitas Lidberg är ansvarig för Caverion Sveriges nya affärsenhet för energitjänster. Han kommer från den egna verksamheten Junianjack. Dylan Axelsson är ny energiingenjör i Jönköping. Han kommer från utbildning.
  • Erik Everbring har startat egna företaget Eecon, ett teknikkonsultbolag med fokus på värmepumpteknik och energieffektiva lösningar. Han kommer från Sweco där han var specialist på värmepumpsystem.
  • Nicklas Andersson är ny vvs-ingenjör på Newsec i Stockholm. Han kommer från samma roll på Seveko VVS Konsult.
  • Marcus Ehlin är ny energikonsult på HSB i Västerås. Han kommer från Fastighetssnabben i samma stad där han var fastighetsansvarig.
  • Fotios Mougios är ny vvs-ingenjör på Norconsult i Helsingborg. Han kommer från samma roll på PE Teknik & Arkitektur.
  • Johanna Villabona är ny vvs-konstruktör/injusterare på Energispar i Arlandastad. Hon kommer från utbildning.
  • Axel Pons är ny vvs-konstruktör på Umeå Projekt Team. Han kommer från samma roll på Afry i Karlskrona.
  • Emma Hjelm är ny konsult inom vvs och energi på Energija konsulterande ingenjörsbyrå i Jonsered. Hon kommer från utbildning.
  • Aram Khairi är ny vvs-projektör/projektledare på Beyond Shapes i Stockholm. Han kommer från Riba i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Mattias Ytterström är ny energiingenjör på Västfastigheter i Göteborg. Han var tidigare drifttekniker där.
  • Linus Ericson är ny vvs-konsult på Rejlers i Stockholm. Han kommer från en liknande roll på Helenius ingenjörsbyrå.
  • Magdalena Vikström är ny energiingenjör på Umeå kommun. Hon kommer från WSP i samma stad där hon var energi- och fastighetskonsult.
  • Roger Idoffsson är ny vd för Pemtec i Borås. Han kommer från samma roll på Matsco i Sverige och Finland som också ingår i Debe Flow Group.
  • Eric Alexandersson är ny vvs-ingenjör på Luzetum i Stockholm. Han kommer från samma roll på Seveko VVS Konsult.
  • Roger Persson är ny teknisk säljare ventilation på NIBE Fastighet i Kramfors. Han kommer från Miljöventilation i Mellannorrland där han var vd.
  • Toni Nelimarkka är ny OVK-besiktningsman på Fresh Air Ventilation. Han kommer från Kiwa Sverige där han var besiktningsingenjör OVK.
  • Tony Forsberg är ny energiingenjör på Engi i Göteborg. Han kommer från samma roll på Caverion.
  • Joel Lantz är ny teknisk säljare på Gästrike Värmepump & Kyla. Han kommer från samma roll på Indoor Energy i Gävle.
  • Magdalena Sten är ny energikonsult på Aktea i Göteborg. Hon kommer från utbildning.
  • Magnus Frödin är ny affärsområdeschef och delägare i Täby Vent & Projekt. Han kommer från Ventilationshygien Stockholm där han var arbetsledare/projektledare.
  • Thomas Norström är ny energiingenjör på Swedavia i Stockholm. Han kommer från utbildning.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.