Kampanj. | 26 maj 2025

Få göteborgare redo för skyfall

Trots att Göteborg är en av de mest sårbara städerna i Sverige när det gäller översvämningar vet endast en tredjedel av invånarna hur de kan skydda sina hem vid ett kraftigt skyfall. Det visar Göteborgs stads medborgarundersökning – och nu startar Kretslopp och vatten en kampanj för att höja medvetenheten.

Få göteborgare redo för skyfall
I december 2011 svämmade viadukten i Gamlestaden över och en person fick räddas ur en bil. Nu vill Göteborgs stad att göteborgarna ska vara redo på kommande kraftiga skyfall. Foto: Adam Ihse/TT Bildbyrån

Kampanjen ”Var redo för skyfall” inleddes måndagen den 26 maj med affischer runt om i staden och ett informationsmöte i Brunnsparken. Där mötte skyfallsexperter göteborgarna för att svara på frågor och uppmana till förberedelser inför sommarens skyfallssäsong.

– Klimatförändringarna gör att det regnar mer och att de kraftiga skyfallen blir fler. Det som vi visar på affischer kan bli verklighet, men vi vet inte om det händer snart eller om det dröjer, säger Glen Nivert, strateg på Kretslopp och vattens avdelning för ledningsnät.

Fastighetsägare behöver veta att de är ansvariga för att skydda sina hus från att skadas vid ett skyfall.

Affischerna visar hur platser som Linnégatan, Slakthusgatan i Gamlestaden och Wieselgrensplatsens spårvagnshållplats skulle kunna se ut vid ett extremt regnfall – 100 millimeter på sex timmar, varav hälften på 30 minuter. På dessa platser kan vattnet enligt prognoserna stiga till över en meter.

Skyfallskartan på Göteborgs stads hemsida gör det möjligt för invånarna att se hur just deras bostadsområde kan påverkas av extrema regn. Särskilt fastighetsägare uppmanas att ta ansvar för att skydda sina byggnader.

Glen Nivert, strateg på Kretslopp och vattens avdelning för ledningsnät som jobbar med skyfallsfrågor. Foto: Göteborgs stad

– Fastighetsägare behöver veta att de är ansvariga för att skydda sina hus från att skadas vid ett skyfall. Kommunen har ansvar för normala regn, inte kraftiga skyfall, förklarar Glen Nivert.

Att endast en tredjedel av göteborgarna vet hur man förbereder sig är oroande – särskilt eftersom samma resultat framkom redan i 2022 års undersökning.

Källa: Göteborgs stad

Publicerad 26 maj 2025

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Nancy Mattsson (bilden) är ny generaldirektör för Boverket. Hon kommer från rollen som chef för projektutveckling inom JM Stockholm.
  • Susanna Ohlin är ny vd för Cowi Sverige och ingår i koncernledningen. Hon var tidigare interim vd.
  • Arvid Olofsson är ny energikonsult ”solenergi, energilager och flextjänster” i Umeå på Rejlers. Han kommer från samma roll på Afry. Daniel Bergsten är ny energikonsult i Sundsvall. Han kommer från samma roll på Afry. Björn Enerhall är ny uppdragsledare i Gävle. Han kommer från VVS-Montörerna i Gästrikland där han var arbetsledare.
  • Daniel Wrangå har startat den egna verksamheten Wrangå Consulting i Höör. Han är nyexaminerad vvs-ingenjör.
  • Tobias Berge är ny chef för Afrys verksamhet inom hållbart byggande i Göteborg. Han kommer från CIT Renergy där han var vd. Daniel Sörensson är ny affärsområdeschef HVAC på Afry Industry i Lund. Han kommer från PQR där han var regionchef i Malmö. Ali Sharifi är ny behörig ingenjör vattensprinkler i Göteborg. Han kommer från Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i samma stad där han var ingenjör vvs/sprinkler.
  • Sara Kemal är ny vvs-projektör på Tjuren Projektpartner i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Tove Fagervall är ny teknisk projektledare på Galären i Luleå. Hon kommer från Nordprojektering i samma stad där hon var handläggare vvs & energi.
  • Rasmus Häll är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Mikael Sundström är ny vd för Cler. Han kommer från Ahlsell där han var landschef Sverige.
  • Rafed Sadek är ny projektledare installation på Fastighets AB Balder i Stockholm. Han kommer från Installatörsföretagen där han var branschexpert och projektledare.
  • Anders Berglund är ny teknikkonsult/besiktare på WSP i Luleå. Han kommer från en konsultroll på Norconsult i Piteå.
  • Josefine Mars Hagdahl är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Hon kommer från Ebab i samma stad där hon var energispecialist.
  • Alexander Enmark är ny vvs-ingenjör på Intec i Göteborg. Han kommer från utbildning. Jonathan Johansson är ny vvs-projektör i Borås. Han kommer från samma roll på Bravida.
  • Marcus Rohdin är ny byggnadsingenjör/brandkonsult på Brandkonsulten i Norrköping. Han kommer från Saab Aeronautics i Linköping där han var prototypingenjör. Emil Wallgren är ny brandkonsult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Michael Vogtmann har startat den egna verksamheten MV Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Projektvision där han har varit projektledare, projektansvarig och projekteringsledare.
  • Arvid Thegerström, Emil Vendelstrand, Isabel Karlsson Petersson och Jamie Bengtsson är nya vvs-ingenjörer på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Samtliga kommer från utbildning.
  • Peter Rosvall är ny teamchef vvs på Vinnergi i Malmö. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Helsingborg där han var rådgivande ingenjör.
  • Dagmawi Lulseged är ny projektledare installation på Toofab i Stockholm. Han kommer från Tjuren Projektpartner i samma stad där han, utöver rollen som vvs-konsult, även var gruppchef.
  • Denis Bijelic är ny vvs-konsult på Orecon i Malmö. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektör/kalkylator.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.