STOS | 22 jun 2023

Excentrisk stos fixar avståndet

GAS 40-50 är en anslutningsstos som ger en enkel golvanslutning av tvättställ- och diskbänksvattenlås.

Excentrisk stos fixar avståndet

Anslutningsstosen har 20 millimeter excentrisk förskjutning i sidled för finjustering av låsets placering och installation. Anslutningsstosen är utformad med en 90-graders golvfläns för en enkel och säker anslutning mot samtliga typer av tätskikt i våtrum.

Det finns inget behov av extra tätningar vid röranslutningen av vattenlåset då dessa redan sitter i anslutningsstosen.

Källa: jafo.eu

Publicerad 22 juni 2023

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

Marcus Sandlund tillträder som ny vd för Systemair Sverige AB 13 januari 2025. Han har haft ledande roller som Kommersiell direktör på Caverion Sverige AB och vd för Ecoclime Group AB.
Jonny Andreasson är ny projektledare och programmerare fastighetsautomation på Klimat och VVS-teknik i Värmland. Han kommer från Akademiska hus där han var teknikspecialist vvs.
Kent Lundström är vvs-konsult på den nystartade egna verksamheten Lundström S-Konsult i Stockholm. Han kommer från Stockholmsmässan där han var vvs-ansvarig och arbetsledare.
Tomas Mellbom är ny försäljningsingenjör på Samsung Aircon Nordics. Han kommer från Panasonic där han var produktchef för kommersiella system i Norden och Baltikum.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.