Digital tvilling | 18 jun 2024

Digital tvilling kan påskynda omställningen

Batteribolaget Stella Futura har tagit fram en digital tvilling, Libra, med ambitionen att skapa ett samlat verktyg för hela energibranschen där man tillsammans driver på utvecklingen och bygger en energiinfrastruktur för framtiden.

Digital tvilling kan påskynda omställningen
En inblick i Stella Futuras digitala tvilling, Libra. Bild: Stella Futura

– Vi vill sprida kunskap om batteriernas nytta och roll i energiomställningen, och vikten av att bygga upp en decentraliserad energiinfrastruktur i Sverige som i hög grad är centraliserad idag. Där kommer vår digitala tvilling, den första i sitt slag, spela en avgörande roll, säger Jonas Jonsson, affärsutvecklare och grundare av Stella Futura.

Med Libra kan vi ta del av data från batterierna i realtid för att kunna optimera nyttjandet över tid

Libra kommer att vara viktig för att pedagogiskt visa på flöden i elnätet och hur batterier kan stabilisera nätet i takt med att andelen förnybara energikällor ökar, skapa flexibilitet och bidra med nyttor. Batterier gynnar både den egna verksamheten och den svenska elmarknaden i stort, där Svenska Kraftnäts stödtjänstmarknad ingår. Användarna kommer ges åtkomst till intressant marknadsdata, prestandamätningar av batterier (state of health) och framöver även prognostisering av finansiell hälsa av assets på olika siter.

Ulrika Tornerefelt, vd och grundare Stella Futura. Foto: Christian von Essen

– Batterier är komplexa tillgångar och här vill vi dela vår kunskap och expertis på området. Med Libra kan vi ta del av data från batterierna i realtid för att kunna optimera nyttjandet över tid. Användare kommer också kunna bygga vidare med sina egna ekosystem kopplat till energiförsörjningen på sina respektive siter, såsom laddning, och göra analyser och designa egna distribuerade energisystem, säger Ulrika Tornerefelt, vd och grundare av Stella Futura.

Stella Futuras kunder, samarbetspartners, finansiärer och investerare kommer att få access till sina egna tillgångar i Libra under hösten genom en streamingtjänst. Merparten av Stella Futuras batteriinstallationer runtom i Sverige ingår i verktyget, där samarbetet med Härjeåns Energi i Sveg omfattande ett 15 MW batterisystem är det största. Med den virtuella infrastrukturen i Libra skapas också förutsättningar för att effektivt och på kort tid producera olika bransch- och områdesspecifika utbildningar.

Stella Futura bjuder samtidigt in fler aktörer att etablera egna destinationer i den digitala tvillingen för att skapa nytta och värde i den pågående energiomställningen med målsättningen att skapa ett samlat verktyg för hela energibranschen.

Källa: Stella Futura

Publicerad 18 juni 2024

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Nancy Mattsson (bilden) är ny generaldirektör för Boverket. Hon kommer från rollen som chef för projektutveckling inom JM Stockholm.
  • Susanna Ohlin är ny vd för Cowi Sverige och ingår i koncernledningen. Hon var tidigare interim vd.
  • Arvid Olofsson är ny energikonsult ”solenergi, energilager och flextjänster” i Umeå på Rejlers. Han kommer från samma roll på Afry. Daniel Bergsten är ny energikonsult i Sundsvall. Han kommer från samma roll på Afry. Björn Enerhall är ny uppdragsledare i Gävle. Han kommer från VVS-Montörerna i Gästrikland där han var arbetsledare.
  • Daniel Wrangå har startat den egna verksamheten Wrangå Consulting i Höör. Han är nyexaminerad vvs-ingenjör.
  • Tobias Berge är ny chef för Afrys verksamhet inom hållbart byggande i Göteborg. Han kommer från CIT Renergy där han var vd. Daniel Sörensson är ny affärsområdeschef HVAC på Afry Industry i Lund. Han kommer från PQR där han var regionchef i Malmö. Ali Sharifi är ny behörig ingenjör vattensprinkler i Göteborg. Han kommer från Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i samma stad där han var ingenjör vvs/sprinkler.
  • Sara Kemal är ny vvs-projektör på Tjuren Projektpartner i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Tove Fagervall är ny teknisk projektledare på Galären i Luleå. Hon kommer från Nordprojektering i samma stad där hon var handläggare vvs & energi.
  • Rasmus Häll är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Mikael Sundström är ny vd för Cler. Han kommer från Ahlsell där han var landschef Sverige.
  • Rafed Sadek är ny projektledare installation på Fastighets AB Balder i Stockholm. Han kommer från Installatörsföretagen där han var branschexpert och projektledare.
  • Anders Berglund är ny teknikkonsult/besiktare på WSP i Luleå. Han kommer från en konsultroll på Norconsult i Piteå.
  • Josefine Mars Hagdahl är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Hon kommer från Ebab i samma stad där hon var energispecialist.
  • Alexander Enmark är ny vvs-ingenjör på Intec i Göteborg. Han kommer från utbildning. Jonathan Johansson är ny vvs-projektör i Borås. Han kommer från samma roll på Bravida.
  • Marcus Rohdin är ny byggnadsingenjör/brandkonsult på Brandkonsulten i Norrköping. Han kommer från Saab Aeronautics i Linköping där han var prototypingenjör. Emil Wallgren är ny brandkonsult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Michael Vogtmann har startat den egna verksamheten MV Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Projektvision där han har varit projektledare, projektansvarig och projekteringsledare.
  • Arvid Thegerström, Emil Vendelstrand, Isabel Karlsson Petersson och Jamie Bengtsson är nya vvs-ingenjörer på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Samtliga kommer från utbildning.
  • Peter Rosvall är ny teamchef vvs på Vinnergi i Malmö. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Helsingborg där han var rådgivande ingenjör.
  • Dagmawi Lulseged är ny projektledare installation på Toofab i Stockholm. Han kommer från Tjuren Projektpartner i samma stad där han, utöver rollen som vvs-konsult, även var gruppchef.
  • Denis Bijelic är ny vvs-konsult på Orecon i Malmö. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektör/kalkylator.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.