Energi | 28 jun 2022

Digital hjälp för att utveckla framtida energisystem

För att omställningen till förnybar el ska vara möjlig behöver befintliga energisystem utvecklas. I Skaraborg tar man hjälp av högskolan för att utveckla digitala modeller av energisystemen.

Digital hjälp för att utveckla framtida energisystem
Från vänster: Magnus Kuschel (Energikontor Väst), Anna Syberfeldt (Högskolan i Skövde), Tehseen Aslam (Högskolan i Skövde) och Magnus Fredricson (Skaraborgs kommunalförbund).

I ett nytt samverkansprojekt ska Skaraborgs kommuner och energibolag, med hjälp av Högskolan i Skövde ta fram gemensamma beslutsunderlag i syfte att utveckla Skaraborgs energisystem.

– Vårt bidrag till projektet är att skapa digitala modeller av energisystemen, något vi gjort för tillverkningsindustrin i många år. Fördelen med virtuella modeller är att vi kan inkludera bakomliggande faktorer, och få fram flera olika scenarier som kan ligga till grund för beslut om investering, säger Anna Syberfeldt, projektledare för projektet och professor i produktionsteknik på Högskolan i Skövde.

Energiomställningen påverkar både energibolagen som producerar och distribuerar energin och kommunernas arbete med samhällsplanering. Besluten från båda håll behöver kopplas ihop för att omställningen ska vara möjlig och ge stor samhällsnytta i lokala energisystem.

– För oss som energibolag innehåller de närmaste åren mycket utveckling. Ny produktion av förnybar el från sol och vind kommer att ställa krav på våra nät, och hur vi producerar och använder energi. Att få stöd i arbetet med digitala beslutsunderlag, och möjlighet att testa olika alternativ kommer hjälpa oss att fatta välgrundade beslut. Arbetet kommer att drivas tillsammans med de andra energibolagen i Skaraborg, vilket är en extra styrka, säger Magnus Jacobsson, vd på Skara Energi.

Bra planering skapar handlingsutrymme, och möjliggör utveckling som ingen av de 15 kommunerna eller de närmare 30 energibolagen själva kan åstadkomma.

                        Magnus Fredriksson, Skaraborgs kommunalförbund

Projektet heter SUES-DIGIT och kommer pågå till 2024. Det leds av Högskolan i Skövde tillsammans med Skaraborgs kommunalförbund och Energikontor Väst (en del av Innovatum Science Park), och finansernas av Formas. Under projektperioden kommer projektet att ha extra fokus i två kommuner och ett urval av Skaraborgs energibolag. Efter projektet är planen att de beslutsunderlag som utvecklas inom projektet ska skalas upp och skapa nytta för alla Skaraborgs kommuner.

– I grunden handlar projektet om att omsätta spetskunskap från Högskolan i Skövde för att göra Skaraborg till en vinnare i omställningen, en region där fler arbetstillfällen skapas och företag vill flytta till. I Skaraborg är vi vana att samverka, och med Högskolans hjälp får vi verktyg för att bli ännu bättre tillsammans, säger Magnus Fredricson som är strateg för hållbar samhällsutveckling på Skaraborgs kommunalförbund.

Källa: Högskolan i Skövde

Publicerad 28 juni 2022

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Nancy Mattsson (bilden) är ny generaldirektör för Boverket. Hon kommer från rollen som chef för projektutveckling inom JM Stockholm.
  • Susanna Ohlin är ny vd för Cowi Sverige och ingår i koncernledningen. Hon var tidigare interim vd.
  • Arvid Olofsson är ny energikonsult ”solenergi, energilager och flextjänster” i Umeå på Rejlers. Han kommer från samma roll på Afry. Daniel Bergsten är ny energikonsult i Sundsvall. Han kommer från samma roll på Afry. Björn Enerhall är ny uppdragsledare i Gävle. Han kommer från VVS-Montörerna i Gästrikland där han var arbetsledare.
  • Daniel Wrangå har startat den egna verksamheten Wrangå Consulting i Höör. Han är nyexaminerad vvs-ingenjör.
  • Tobias Berge är ny chef för Afrys verksamhet inom hållbart byggande i Göteborg. Han kommer från CIT Renergy där han var vd. Daniel Sörensson är ny affärsområdeschef HVAC på Afry Industry i Lund. Han kommer från PQR där han var regionchef i Malmö. Ali Sharifi är ny behörig ingenjör vattensprinkler i Göteborg. Han kommer från Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i samma stad där han var ingenjör vvs/sprinkler.
  • Sara Kemal är ny vvs-projektör på Tjuren Projektpartner i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Tove Fagervall är ny teknisk projektledare på Galären i Luleå. Hon kommer från Nordprojektering i samma stad där hon var handläggare vvs & energi.
  • Rasmus Häll är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Mikael Sundström är ny vd för Cler. Han kommer från Ahlsell där han var landschef Sverige.
  • Rafed Sadek är ny projektledare installation på Fastighets AB Balder i Stockholm. Han kommer från Installatörsföretagen där han var branschexpert och projektledare.
  • Anders Berglund är ny teknikkonsult/besiktare på WSP i Luleå. Han kommer från en konsultroll på Norconsult i Piteå.
  • Josefine Mars Hagdahl är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Hon kommer från Ebab i samma stad där hon var energispecialist.
  • Alexander Enmark är ny vvs-ingenjör på Intec i Göteborg. Han kommer från utbildning. Jonathan Johansson är ny vvs-projektör i Borås. Han kommer från samma roll på Bravida.
  • Marcus Rohdin är ny byggnadsingenjör/brandkonsult på Brandkonsulten i Norrköping. Han kommer från Saab Aeronautics i Linköping där han var prototypingenjör. Emil Wallgren är ny brandkonsult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Michael Vogtmann har startat den egna verksamheten MV Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Projektvision där han har varit projektledare, projektansvarig och projekteringsledare.
  • Arvid Thegerström, Emil Vendelstrand, Isabel Karlsson Petersson och Jamie Bengtsson är nya vvs-ingenjörer på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Samtliga kommer från utbildning.
  • Peter Rosvall är ny teamchef vvs på Vinnergi i Malmö. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Helsingborg där han var rådgivande ingenjör.
  • Dagmawi Lulseged är ny projektledare installation på Toofab i Stockholm. Han kommer från Tjuren Projektpartner i samma stad där han, utöver rollen som vvs-konsult, även var gruppchef.
  • Denis Bijelic är ny vvs-konsult på Orecon i Malmö. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektör/kalkylator.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.