Delseger i ekodesign för Svensk Ventilation

Kommentar SFPint ska ha ”int” nedsänkt

SFPint ersätter intern lufthastighet som mått på ett ventilationsaggregats effektivitet. Svensk Ventilation kan därmed fira en delseger i kampen om ekodesignkraven. Ekodesignkrav för stora luftbehandlingsaggregat håller på att tas fram av EU, som Energi & Miljö tidigare rapporterat. Kraven innebär att aggregat som använder för mycket energi inte får säljas inom unionen. Men hur effektiviteten ska beräknas har varit en källa till konflikt, där det har stått mellan de nordiska länderna och framför allt Tyskland. Det senaste förslaget visar dock att Norden nått fram till kommissionens tjänstemän, då det ursprungliga beräkningssättet baserat på intern lufthastighet är utbytt mot vad som kallas SFPint.
– SFPint är inte exakt detsamma som SFP. I SFP tar man hänsyn till kanalsystemet och donens tryckfall, men SFPint gäller bara aggregatet. Det här värdet gäller bara för fabrikanter eftersom det sätter gränsen för vilka aggregat man får sätta på marknaden. Konsulterna som räknar på energianvändning ska däremot använda SFP precis som förut, säger Erik Österlund, miljö- och teknikchef på Svensk Ventilation.

Lagförslaget har varit ute på remiss och kommissionen ska nu bearbeta remissynpunkterna. Hur det slutgiltiga förslaget ser ut är inte klart.
– Vi ser det här som en delseger, säger Erik Österlund som är mycket nöjd med att svenska synpunkter fått så stort genomslag i förhandlingarna.

Det är ännu inte klart när slutdokumentet kommer att levereras och kraven börjar gälla.

Ingar Lindholm, Energi & Miljö 10/2013 sidan 16

Publicerad 28 oktober 2013

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

Marcus Sandlund tillträder som ny vd för Systemair Sverige AB 13 januari 2025. Han har haft ledande roller som Kommersiell direktör på Caverion Sverige AB och vd för Ecoclime Group AB.
Jonny Andreasson är ny projektledare och programmerare fastighetsautomation på Klimat och VVS-teknik i Värmland. Han kommer från Akademiska hus där han var teknikspecialist vvs.
Kent Lundström är vvs-konsult på den nystartade egna verksamheten Lundström S-Konsult i Stockholm. Han kommer från Stockholmsmässan där han var vvs-ansvarig och arbetsledare.
Tomas Mellbom är ny försäljningsingenjör på Samsung Aircon Nordics. Han kommer från Panasonic där han var produktchef för kommersiella system i Norden och Baltikum.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.