Dags för nästa generation lysdioder

haiyan-ou-sg_webb.jpgLysdiodtekniken är under ständigt utveckling. På Energitingets internationella session presenterades vitt skilda tillämpningar, bland annat dioder för renrum och ett projekt för förbättrad belysning av de danska kronjuvelerna.

Lysdioder utan blå ton kan komma till användning i renrum. Haiyan Ou har kommit långt i arbetet med att ta fram sådana. Foto: Signhild Gehlin

Det blev mycket teknikdetaljer och en hel del exempel på praktiska tillämpningar under Energitingets session om ny lysdiodteknik. Den som var med på seminariet kunde inte annat än övertygas om att utfasningen av glödlamporna med sin energieffektivitet på futtiga 5 procent är nödvändig för att ge plats åt belysningsformer med betydligt högre effektivitet. Mikael Syväjärvi, Linköpings Universitet, hävdade dock att de fluorescenta lysrör som nu är på ingång på marknaden bara kommer att vara en övergångsprodukt innan diodtekniken mognat. Det är de fluorescenta lysrörens UV-ljus och innehåll av fosfor och kvicksilver som talar emot att de blir långvariga på marknaden.

Effektiviteten avtar I dagens lysdioder har vi vitt ljus som man skapar med hjälp av blå dioder och fosfor. I denna teknik är både fosforn och den blå tonen ett problem. Hur stort problem den blå tonen uppfattas som skiljer sig dock åt i olika länder. I Sverige är vi vana vid varma toner och störs mycket av det blå ljuset, medan man i till exempel Japan är mer tolerant mot det blå. Ett annat stort problem med dagens lysdioder är den stora variationen i kvalitet mellan olika dioder. Den resulterar i att man vid tillverkningen måste sortera samtliga enskilda dioder efter det ljus de ger, så kallad ”binning”, och att man vid utbyte av dioder måste ersätta de trasiga dioderna med dioder från samma ”bin”. Blå lysdioder har också problem med så kallad ”dropp”, vilket innebär att effektiviteten minskar med ökande strömtillförsel. I dag vet man inte varför det är så. Vid avdelningen för Fotonik vid Danskt tekniskt universitet forskar Haiyan Ou på diodbelysning utan blå ton. I sitt forskningsprojekt inriktar hon sig på att ta fram belysning för renrumstillämpningar. I många renrum används i dag gul belysning eftersom UV-ljuset skadar verksamheten. Personalen får då svårt att anpassa sig mellan labbljuset och det vanliga ljuset utanför renrummet. Den blå tonen i dagens lysdioder innebär dock ett nytt problem för labbpersonalen – det blir svårt att läsa av färgskalor. Haiyan Ou har hunnit långt i att ta fram en diodprodukt utan blå ton.

Snart kommersiell produkt Haiyan Ous kollega Carsten Dam Hansen har tagit fram en energieffektiv produkt för belysning av museimontrar och räknar med att produkten ska vara kommersiell inom några år. Det är de danska kronjuvelerna, klassade som Danmarks största kulturskatt, som fått ny belysning som sparar 75 procent energi. Dessutom har livslängden för belysningen ökat 25 gånger, vilket är betydelsefullt eftersom det bara är de högst positionerade personerna vid museet som har tillstånd att byta lampor. Den vanliga lysdiodtekniken ger för blått ljus, vilket resulterade i att det vackra guldet degraderades till att se ut som silver. Uppgiften att skapa rätt färgtemperatur utan att drabbas av färgade skuggor var inte helt enkel, men resultatet blev ett designsystem med en perfekt blandning av rött och blått diffust ljus utan färgade skuggor. Systemet är dock känsligt för belysningsvinkeln. En sidoeffekt av det nya systemet, som nu kommer att installeras i samtliga 29 montrar, är att färgen på bakgrunden i montrarna – Royal Blue – numera framträder i all sin prakt.

Av Signhild Gehlin, Energi & Miljö nr 5/2010 sidan 54  

Publicerad 20 maj 2010

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Nancy Mattsson (bilden) är ny generaldirektör för Boverket. Hon kommer från rollen som chef för projektutveckling inom JM Stockholm.
  • Susanna Ohlin är ny vd för Cowi Sverige och ingår i koncernledningen. Hon var tidigare interim vd.
  • Arvid Olofsson är ny energikonsult ”solenergi, energilager och flextjänster” i Umeå på Rejlers. Han kommer från samma roll på Afry. Daniel Bergsten är ny energikonsult i Sundsvall. Han kommer från samma roll på Afry. Björn Enerhall är ny uppdragsledare i Gävle. Han kommer från VVS-Montörerna i Gästrikland där han var arbetsledare.
  • Daniel Wrangå har startat den egna verksamheten Wrangå Consulting i Höör. Han är nyexaminerad vvs-ingenjör.
  • Tobias Berge är ny chef för Afrys verksamhet inom hållbart byggande i Göteborg. Han kommer från CIT Renergy där han var vd. Daniel Sörensson är ny affärsområdeschef HVAC på Afry Industry i Lund. Han kommer från PQR där han var regionchef i Malmö. Ali Sharifi är ny behörig ingenjör vattensprinkler i Göteborg. Han kommer från Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i samma stad där han var ingenjör vvs/sprinkler.
  • Sara Kemal är ny vvs-projektör på Tjuren Projektpartner i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Tove Fagervall är ny teknisk projektledare på Galären i Luleå. Hon kommer från Nordprojektering i samma stad där hon var handläggare vvs & energi.
  • Rasmus Häll är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Mikael Sundström är ny vd för Cler. Han kommer från Ahlsell där han var landschef Sverige.
  • Rafed Sadek är ny projektledare installation på Fastighets AB Balder i Stockholm. Han kommer från Installatörsföretagen där han var branschexpert och projektledare.
  • Anders Berglund är ny teknikkonsult/besiktare på WSP i Luleå. Han kommer från en konsultroll på Norconsult i Piteå.
  • Josefine Mars Hagdahl är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Hon kommer från Ebab i samma stad där hon var energispecialist.
  • Alexander Enmark är ny vvs-ingenjör på Intec i Göteborg. Han kommer från utbildning. Jonathan Johansson är ny vvs-projektör i Borås. Han kommer från samma roll på Bravida.
  • Marcus Rohdin är ny byggnadsingenjör/brandkonsult på Brandkonsulten i Norrköping. Han kommer från Saab Aeronautics i Linköping där han var prototypingenjör. Emil Wallgren är ny brandkonsult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Michael Vogtmann har startat den egna verksamheten MV Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Projektvision där han har varit projektledare, projektansvarig och projekteringsledare.
  • Arvid Thegerström, Emil Vendelstrand, Isabel Karlsson Petersson och Jamie Bengtsson är nya vvs-ingenjörer på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Samtliga kommer från utbildning.
  • Peter Rosvall är ny teamchef vvs på Vinnergi i Malmö. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Helsingborg där han var rådgivande ingenjör.
  • Dagmawi Lulseged är ny projektledare installation på Toofab i Stockholm. Han kommer från Tjuren Projektpartner i samma stad där han, utöver rollen som vvs-konsult, även var gruppchef.
  • Denis Bijelic är ny vvs-konsult på Orecon i Malmö. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektör/kalkylator.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.