Asserup blir ny generaldirektör
Regeringen har utsett Caroline Asserup till ny generaldirektör och chef för Statens energimyndighet. Hon tillträder tjänsten den 15 augusti 2025.
Energimyndigheten ansvarar för att möta Sveriges behov av fossilfri energi, trygga energileveranser och konkurrenskraftiga energipriser.
– Caroline Asserup har en lång och gedigen erfarenhet av att arbeta med energifrågor och av Energimyndighetens verksamhet. Jag är glad att Asserup har tackat ja till det viktiga uppdraget som generaldirektör för Energimyndigheten. Hon kommer att fortsätta leda myndighetens arbete för att stärka och framtidssäkra Sveriges energiförsörjning, säger energi- och näringsminister Ebba Busch.
Caroline Asserup har arbetat på myndigheten sedan 2007 i olika chefsroller och är sedan en tid vikarierande generaldirektör. Hon har, enligt regeringen, visat stor förmåga att leda den breda och komplexa verksamheten i en tid då myndighetens uppdrag förändras och utvecklas.
Källa: Regeringen