VAV | 1 sep 2014

Allt fler skolor har VAV

Allt fler skolor har VAV

Variabelt luftflöde (VAV) har börjat ersätta konstantflödessystem (CAV) även inom skolvärlden. Men det finns fallgropar när gamla system ersätts.

I Borås är policyn hos Lokalförsörjningsförvaltningen att installera VAV-system i de lokaltyper där det är lönsamt när man bygger om eller bygger nytt. Det berättar Tore Lundin, chef för driftenheten inom Lokalförsörjningsförvaltningen (LFF).

– VAV-system kostar ju något mer initialt och har en något högre underhållskostnad – det är ju inte vaktmästarna som rengör tilluftsdonen utan underhållet måste en tillkallad specialist stå för. I längden betalar sig dock VAV-systemen genom lägre energianvändning.

LFF kräver att fabrikanten av systemet står för uppkopplingen av systemets funktioner på plats.

– Jag har märkt att det ibland saknas kompetens för att koppla ihop och koppla upp VAV-systemen. Om fabrikanten gör det ökar sannolikheten att systemet fungerar som det ska från början.

Att byta från konstant- till variabelflödessystem är en ganska ny tanke inom LFF. Hittills har man bytt i två av kommunens cirka 40 skolor. I två skolor som rivs/byggs om ska VAV installeras.

I Lindesberg är en ganska stor del av skolorna försedda med någon typ av VAV, enligt Rickard Johansson, driftingenjör vid det kommunala fastighetsbolaget Libo.

– I princip har konstantflödesventilationen i alla skolor vi byggt om de senaste tolv åren ersatts med någon form av VAV-system.

I många fall är de sista delarna i systemen konstantflöden med forcering för rum med mindre luftflöden medan rum med större luftmängd förses med steglös reglering.

När ventilationssystemet på Gudmundråskolan, högstadieskola med 270 elever i Kramfors, skulle byggas om för några år sedan valdes för första gången VAV-system för en hel skola. Tidigare har man installerat VAV på rumsnivå, berättar Magnus Nordenmark, energiansvarig på Krambo.

Efter tre års drift är man nöjd med både funktion och energianvändning. Däremot menar han att beställare måste vara noggranna med eventuell omdragning av kanalsystemen.

– Det är viktigt att det befintliga kanalsystemet är i bra skick och att donplaceringen är korrekt. I detta fall bytte vi placeringen på tilluftsdonen i klassrummen, eftersom den tidigare placeringen innebar att kall luft blåstes direkt på de elever som satt närmast.

Ett annat tips är att placera luftkvalitetsgivarna i rummen i stället för i kanalerna.

– Då visar de rätt värden även efter att systemet varit nedstängt, säger han.

Lönsamheten i valet mellan CAV och VAV hänger mycket på verkningsgraden på värmeåtervinningen och fläktens SFP-tal. Det menar Torbjörn Lång, PB teknik, som gjort LCC-beräkningar på VAV och CAV i skolmiljö.

– Har man lågt SFP-tal och bra värmeåtervinning, säg över 85 procent, kommer lönsamheten i att välja VAV-system att bli mindre. Är lokalerna fullt belagda större delen av dagen kommer besparingen om man väljer VAV att bli i princip noll.

Mark Kretz, Energi & Miljö nr 8/2014 sidan 34

 

 

 

Publicerad 1 september 2014

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Nancy Mattsson (bilden) är ny generaldirektör för Boverket. Hon kommer från rollen som chef för projektutveckling inom JM Stockholm.
  • Susanna Ohlin är ny vd för Cowi Sverige och ingår i koncernledningen. Hon var tidigare interim vd.
  • Arvid Olofsson är ny energikonsult ”solenergi, energilager och flextjänster” i Umeå på Rejlers. Han kommer från samma roll på Afry. Daniel Bergsten är ny energikonsult i Sundsvall. Han kommer från samma roll på Afry. Björn Enerhall är ny uppdragsledare i Gävle. Han kommer från VVS-Montörerna i Gästrikland där han var arbetsledare.
  • Daniel Wrangå har startat den egna verksamheten Wrangå Consulting i Höör. Han är nyexaminerad vvs-ingenjör.
  • Tobias Berge är ny chef för Afrys verksamhet inom hållbart byggande i Göteborg. Han kommer från CIT Renergy där han var vd. Daniel Sörensson är ny affärsområdeschef HVAC på Afry Industry i Lund. Han kommer från PQR där han var regionchef i Malmö. Ali Sharifi är ny behörig ingenjör vattensprinkler i Göteborg. Han kommer från Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i samma stad där han var ingenjör vvs/sprinkler.
  • Sara Kemal är ny vvs-projektör på Tjuren Projektpartner i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Tove Fagervall är ny teknisk projektledare på Galären i Luleå. Hon kommer från Nordprojektering i samma stad där hon var handläggare vvs & energi.
  • Rasmus Häll är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Mikael Sundström är ny vd för Cler. Han kommer från Ahlsell där han var landschef Sverige.
  • Rafed Sadek är ny projektledare installation på Fastighets AB Balder i Stockholm. Han kommer från Installatörsföretagen där han var branschexpert och projektledare.
  • Anders Berglund är ny teknikkonsult/besiktare på WSP i Luleå. Han kommer från en konsultroll på Norconsult i Piteå.
  • Josefine Mars Hagdahl är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Hon kommer från Ebab i samma stad där hon var energispecialist.
  • Alexander Enmark är ny vvs-ingenjör på Intec i Göteborg. Han kommer från utbildning. Jonathan Johansson är ny vvs-projektör i Borås. Han kommer från samma roll på Bravida.
  • Marcus Rohdin är ny byggnadsingenjör/brandkonsult på Brandkonsulten i Norrköping. Han kommer från Saab Aeronautics i Linköping där han var prototypingenjör. Emil Wallgren är ny brandkonsult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Michael Vogtmann har startat den egna verksamheten MV Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Projektvision där han har varit projektledare, projektansvarig och projekteringsledare.
  • Arvid Thegerström, Emil Vendelstrand, Isabel Karlsson Petersson och Jamie Bengtsson är nya vvs-ingenjörer på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Samtliga kommer från utbildning.
  • Peter Rosvall är ny teamchef vvs på Vinnergi i Malmö. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Helsingborg där han var rådgivande ingenjör.
  • Dagmawi Lulseged är ny projektledare installation på Toofab i Stockholm. Han kommer från Tjuren Projektpartner i samma stad där han, utöver rollen som vvs-konsult, även var gruppchef.
  • Denis Bijelic är ny vvs-konsult på Orecon i Malmö. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektör/kalkylator.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.