TEMA/Energieffektivisering | 4 jul 2022

Aktiva samarbeten bakom passiva hus

Nyligen besöktes Västerås av ett tiotal personer från Karlstads universitet (KAU) och Karlstads bostads AB (KBAB). Detta för att under arkitekten Hans Eeks guidning få se och känna på ETC Byggs nya klimatpositiva hus. Besöket inspirerade oss att fundera lite närmare på hur det kommer sig att vissa byggen blir bra och andra mindre bra, ur energi- och klimatperspektiv.

Aktiva samarbeten bakom passiva hus
Nyligen besöktes Västerås av ett tiotal personer från Karlstads universitet (KAU) och Karlstads bostads AB (KBAB). Detta för att få se och känna på ETC Byggs nya klimatpositiva hus. Foto: Jan Töve

I många sammanhang har Sverige lyfts fram när det gäller energiarbetet. Koldioxidskatten har varit ett framgångsexempel, som snabbt förändrade energimixen. Men tittar vi närmare på energianvändningen i husen och ansträngningar att minska energin i befintlig bebyggelse, halkar vi efter flera andra länder (1). EU:s mål vad gäller energieffektivisering har vi inte kunnat uppfylla än. Danmark och Norge har till exempel hårdare krav vid nybyggnation och ett mer utvecklat stödsystem, också för småhusen (2).

Arkitekten Hans Eek – det svenska passivhusets förgrundsfigur. Foto: Jenny Öhman

Tas goda exempel och andras erfarenheter om hand? Ja och nej. 1980-talet innebar ett uppsving för energieffektivt om- och nybyggande. Sveriges första ”ekoby”, Tuggelite, såg dagens ljus 1984 i Karlstad. Här förenades energieffektivitet med sol- och pelletsvärme, vattenrening och odlingsmöjlighet med mera. 1982 byggdes Årsta vårdcentral utanför Uppsala, som länge var den energisnålaste byggnaden i Sverige. Efter optimering av driften låg fjärrvärmeanvändningen på 35 kWh/m2, år.

Dessa fick efterföljare, men Eksta bostads AB i Kungsbacka, som konsekvent byggde hyreshus med sol- och biobränsle från denna tid, fick få efterföljare trots god ekonomi. Varför blev det så?

En gemensam nämnare för många lyckade byggen, när vi tittar specifikt på energianvändningen, är noggrannheten i utförandet. Idén med passivhuset, som Hans Eek blev pappa till i Sverige, var i mångt och mycket att bygga ett hus som utan en mängd ”ingenjörsmässiga julgranar” i form av invecklade installationer (till exempel värme och ventilation) skulle vara energisnåla.

 

Det självklara var och är då tjock isolering, de bästa fönstren och hög täthet i huskroppen kombinerat med en högeffektiv ventilationsanläggning med värmeåtervinning

                                                                      Hans Eek

Hög täthet går inte att uppnå utan att flera yrkesgrupper är väl medvetna om hur de olika arbetsinsatserna i huset samverkar. Eller motsatt, att en hantverkare kan ”förstöra” resultatet av en annan hantverkares noggrannhet i utförandet. Radhusen i Lindås utanför Göteborg (2001) och flerbostadshusprojektet Seglet hos KBAB är två tidiga exempel på att många timmar lades på information och utbildning av de medverkande hantverkarna.

Artikelförfattare: Are Kjeang
Sysselsättning: Adjunkt, miljö- och energisystem vid KAU
Kontakt: are.kjeang@kau.se

Kollegerna Malin Olin och Jens Beiron studerade tillsammans med en av de medverkande hos KBAB, Willy Ociansson, ombyggnadsprocessen av Orrholmen, ett miljonprogramområde i Karlstad. Arbetet sammanfattades väl i Bebo-rapporten med rubriken ”Kreativitet, uppfinnarjockar och stöllighet” från 2011 (3). Här fastställs att människorna i processen är centrala. Både som enskilda personer och i samverkan med andra. KBAB hade under mer än tio år en väl sammansvetsad personal med en värdegrund som tillsammans med andra företag, hyresgäster och enskilda åstadkom mycket fina resultat, inte minst när det gällde energieffektivisering.

Malin Olin menar att tre saker är avgörande för det hållbara byggandet:

  • Vilja: Man måste vilja göra bra saker, ha insikt om varför det är bra/nödvändigt, ha ett engagemang
  • Våga: Man måste våga göra nya saker, våga förändras, ta konsekvenser av de insikter man har
  • Kunna: Man måste ha kunskapen att göra rätt saker, men också mandatet att kunna genomföra förändringar
Energi & Miljö har tidigare skrivit om ETC Byggs nya klimatpositiva hus.

När lagen om klimatdeklaration började gälla vid årsskiftet, riktade den nytt ljus på byggsektorns koldioxidutsläpp. ETC Byggs femvånings flerbostadshus i Västerås ligger lågt både i kWh och CO2. Husen är byggda i trä, trä och … trä.

Stommen är korslimmat LVL (fanérlaminatträ) med träullsisolering i väggar och tak. Stora trähus blir allt vanligare, men studier inom interregprojektet Biosirk visar att denna typ av isolering ännu inte fått stort genomslag. Detta trots fördelar som förnybarhet, fuktabsorptionsförmåga och bättre arbetsmiljö.

ETC-huset använder 35 kWh el/m2, år, utan att egenelen från takets 350 m2 solceller är medräknad. Solelshubben på vinden med tillhörande batterilager reglerar egenanvändning, lagring och försäljning av el. Ändå är det avsaknaden av något som imponerar mest. Det finns inga radiatorer och inga golvvärmeslingor. Det finns överhuvudtaget inget vattenburet värmesystem i huset.

Artikelförfattare: Kenny Pettersson
Sysselsättning: Adjunkt i byggteknik vid KAU
Kontakt: kenny.pettersson@kau.se

När spillvärmen från sol, människor och hushållsapparater inte räcker till, sker tillsats genom förvärmning av tilluften. Vid studiebesöket nämns det av

Hans Eek som en självklarhet, att av utsläpps- och kostnadsskäl undvika kilometervis med ”onödiga” elementrör.

– Det är ju ett passivhus, poängterar han.

Det görs imponerande om- och nybyggen i Sverige i dag, vilket vi bland annat kan följa i Energi & Miljö. Här lyfts några exempel från nu och då. Många är de enskilda människor som är avgörande för att dessa byggprojekt och för övrigt mycket i den dagliga driften och underhållet ska fungera.

Flera av dessa personer, från arkitekten över driftteknikern till initiativrika boenden, är värda all uppmärksamhet.

Text: Are Kjeang och Kenny Pettersson

Fakta

Lagen om klimatdeklaration

Redovisningskrav från 1 januari 2022

Koldioxidekvivalenter för material, transport, montering och spill

Byggnadens huvudstomme, inklusive klimatskärm och innerväggar

Undantag: villor, industri- och försvarsbyggnader

Kravnivåer från 2027

Mer information: boverket.se

Fakta

Källor/lästips

1] Kiss, B, McCormick, K, Neij, L & Mundaca, L (2010). ”Policy Instruments for Energy Efficiency in Buildings: Experiences and Lessons from the Nordic Countries”. Paper presented at Counting on Energy Programs: It’s Why Evaluation Matters, Paris, France

2] SOU 2018:76. ”Mindre aktörer i energilandskapet – förslag med effekt”. Slutbetänkande av Utredningen om mind­re aktörer i ett energilandskap i förändring. Stockholm: Norstedts juridik

3] Rapporten ”Kreativitet, uppfinnarjockar och stöllighet” (2011). www.bebostad.se/projekt/arkiv-aeldre-projekt/kreativitet-uppfinnarjockar-och-stollighet-kbab (Finns också: nio filmer)

4] Länkar, lästips: ekobyggportalen.se/socialt-byggande/ekobyar/; biosirk.eu/;  vpp.sbuf.se (utvärdering av Lindåshusen); etcbygg.se/; hans.eek@fripost.se

Publicerad 4 juli 2022

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

 
  • Jesper Johansson (bilden) är ny energiingenjör på Stena Fastigheter i Göteborg. Han kommer från Chill Services i samma stad där han var produktägare.
  • Robert Larsson blir ny vd och koncernchef för Systemair och tillträder senast i januari 2026. Han kommer från Afrykoncernen där han senast varit chef för globala divisionen Transport och samhällsbyggnad.
  • Carolina Larsson blir i september ny vd för Swedisol. Hon kommer från Sweden Green Building Council där hon var certifieringschef.
  • Simon Bergström är ny vd för Bengt Dahlgren Stockholm. Han var tidigare vice vd. Petri Kaksonen är ny energiingenjör/certifierad energiexpert K på Bengt Dahlgren i Linköping. Han kommer från Tekniska verken i samma stad där han var produktspecialist fjärrkyla.
  • Robin Fritzson är ny regionchef för Småland på Qreo med placering i Växjö. Han kommer från Enerwex i samma stad där han var vd. Martin Vennerström är ansvarig för den nystartade avdelningen Automation. Han kommer från Afry i Växjö där han var automationskonsult.
  • Kristian Antin är ny projektområdeschef för sjukhusen på Locum. Han var tidigare projektledare inom företaget.
  • Jonas Rydén är ny försäljningschef på Enervent Zehnder i Sverige. Han kommer från rollen som affärsutvecklare på Rf-Technologies.
  • Cecilia Undeland är ny senior specialist vvs/energi och miljö inom befintliga fastigheter på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Hon var tidigare gruppledare energi och miljö/hållbarhet på företaget. Emilia Aguirre Bolander och Filip Nordberg är nya vvs-ingenjörer. Båda kommer från utbildning.
  • Jim Vestling är ny vd för GF 100 Rör i Grillby. Han var tidigare projektledare på företaget.
  • Jimmy Lindkvist är ny försäljningschef på Tollco. Han kommer från Dahl där han var nyckelkundsansvarig. Han efterträder Jan Lindh som ska utveckla kundrelationer och interna arbetssätt.
  • Helena Gajbert är ny teknisk expert på Svenska kyl- och värmepumpföreningen. Hon kommer från Bonava där hon var energi- och hållbarhetsspecialist.
  • Henrik Andersson är ny säljare på Fläkten Systems. Han kommer från samma roll på Fläkt Group.
  • Therése Thern har startat det egna bolaget Circulair där hon verkar som säljagent för klimatsmarta vvs-produkter, rådgivare och konsultmäklare för hållbara lösningar. Hon kommer närmast från Inventiair där hon var teknisk säljare.
  • Daniel Sernekvist är ny servicesäljare i södra och västra Sverige på Munters. Han var tidigare servicetekniker på företaget.
  • Alexander Pohjanen är ny vvs-konstruktör på Afry i Skellefteå. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektledare/kalkylator/konstruktör.
  • Moa Normark är ny anbudssamordnare på Intec i Göteborg. Hon kommer från Bengt Dahlgren i samma stad där hon var biträdande konsult. Jimmy Ivarsson är ny uppdragsledare i Stenungsund. Han kommer från EPG-konsult där han var vvs-konsult. Tom Jalmarsson är ny vvs-ingenjör i Borlänge. Han kommer från utbildning.
  • Ola de Freitas Lidberg är ansvarig för Caverion Sveriges nya affärsenhet för energitjänster. Han kommer från den egna verksamheten Junianjack. Dylan Axelsson är ny energiingenjör i Jönköping. Han kommer från utbildning.
  • Erik Everbring har startat egna företaget Eecon, ett teknikkonsultbolag med fokus på värmepumpteknik och energieffektiva lösningar. Han kommer från Sweco där han var specialist på värmepumpsystem.
  • Nicklas Andersson är ny vvs-ingenjör på Newsec i Stockholm. Han kommer från samma roll på Seveko VVS Konsult.
  • Marcus Ehlin är ny energikonsult på HSB i Västerås. Han kommer från Fastighetssnabben i samma stad där han var fastighetsansvarig.
  • Fotios Mougios är ny vvs-ingenjör på Norconsult i Helsingborg. Han kommer från samma roll på PE Teknik & Arkitektur.
  • Johanna Villabona är ny vvs-konstruktör/injusterare på Energispar i Arlandastad. Hon kommer från utbildning.
  • Axel Pons är ny vvs-konstruktör på Umeå Projekt Team. Han kommer från samma roll på Afry i Karlskrona.
  • Emma Hjelm är ny konsult inom vvs och energi på Energija konsulterande ingenjörsbyrå i Jonsered. Hon kommer från utbildning.
  • Aram Khairi är ny vvs-projektör/projektledare på Beyond Shapes i Stockholm. Han kommer från Riba i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Mattias Ytterström är ny energiingenjör på Västfastigheter i Göteborg. Han var tidigare drifttekniker där.
  • Linus Ericson är ny vvs-konsult på Rejlers i Stockholm. Han kommer från en liknande roll på Helenius ingenjörsbyrå.
  • Magdalena Vikström är ny energiingenjör på Umeå kommun. Hon kommer från WSP i samma stad där hon var energi- och fastighetskonsult.
  • Roger Idoffsson är ny vd för Pemtec i Borås. Han kommer från samma roll på Matsco i Sverige och Finland som också ingår i Debe Flow Group.
  • Eric Alexandersson är ny vvs-ingenjör på Luzetum i Stockholm. Han kommer från samma roll på Seveko VVS Konsult.
  • Roger Persson är ny teknisk säljare ventilation på NIBE Fastighet i Kramfors. Han kommer från Miljöventilation i Mellannorrland där han var vd.
  • Toni Nelimarkka är ny OVK-besiktningsman på Fresh Air Ventilation. Han kommer från Kiwa Sverige där han var besiktningsingenjör OVK.
  • Tony Forsberg är ny energiingenjör på Engi i Göteborg. Han kommer från samma roll på Caverion.
  • Joel Lantz är ny teknisk säljare på Gästrike Värmepump & Kyla. Han kommer från samma roll på Indoor Energy i Gävle.
  • Magdalena Sten är ny energikonsult på Aktea i Göteborg. Hon kommer från utbildning.
  • Magnus Frödin är ny affärsområdeschef och delägare i Täby Vent & Projekt. Han kommer från Ventilationshygien Stockholm där han var arbetsledare/projektledare.
  • Thomas Norström är ny energiingenjör på Swedavia i Stockholm. Han kommer från utbildning.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.