PROJEKT | 1 feb 2023

Ny etapp i stort ROT-projekt

Serneke och bostadsbolaget Eidar har tecknat ett avtal för den fjärde etappen i det stora ROT-projektet inom kvarteret Guldvingen. Renoveringsarbetena omfattar allt från nya kök och badrum, ventilation, el och avloppsstammar till fasader och utemiljöer.

Ny etapp i stort ROT-projekt
Bostadsbolaget Eidar i Trollhättan och Serneke har tecknat ett nytt avtal gällande ROT-renovering. Foto: Eidar

Inom kvarteret Guldvingen i stadsdelen Lextorp i Trollhättan arbetar Eidar och Serneke sedan 2018 i strategisk samverkan med renovering av bostäderna. Den övergripande ambitionen är att skapa boendemiljöer som upplevs som positiva av hyresgäster, verksamhet och allmänhet. Renoveringsarbetena omfattar allt från nya kök och badrum, ventilation, el och avloppsstammar till fasader och utemiljöer.

– Det är utmanande att genomföra en omfattande renovering i hus där man delar arbetsområdet med tålmodiga hyresgäster och där förutsättningarna rent byggtekniskt kan vara väldigt olika. Men genom ett bra samarbete har utmaningarna kunnat hanteras och resulterat i ett väl utfört projekt. Nu ser vi fram emot att fortsätta samverkansentreprenaden och ta oss an det sista höghuset i området, säger Eleonor Olofsson, Fastighetsutvecklingschef på AB Eidar Trollhättans Bostadsbolag.

Etapp 4, som nu avtalats mellan parterna, omfattar renovering av ytterligare 90 lägenheter och startar sommaren 2023. Etappen beräknas färdigställas under andra halvåret 2024.

– Vi ser fram emot att fortsätta vårt arbete med att lyfta boendemiljön i hela området genom fortsatt samverkan. Den erfarenhet, kultur och samarbete som finns i projektet är väl värt att bygga vidare på, så väldigt roligt att vi nu kommit till att teckna avtal gällande de sista 90 av de totalt 590 lägenheter vi arbetat med i projektet. Att få bidra till fortsatt utveckling av området är vi mycket stolta över, säger Christoffer Sundin, arbetschef på Serneke.

 

Publicerad 1 februari 2023

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Nancy Mattsson (bilden) blir 30 augusti ny generaldirektör för Boverket. Hon kommer från rollen som chef för projektutveckling inom JM Stockholm.
  • Susanna Ohlin är ny vd för Cowi Sverige och ingår i koncernledningen. Hon var tidigare interim vd.
  • Arvid Olofsson är ny energikonsult ”solenergi, energilager och flextjänster” i Umeå på Rejlers. Han kommer från samma roll på Afry. Daniel Bergsten är ny energikonsult i Sundsvall. Han kommer från samma roll på Afry. Björn Enerhall är ny uppdragsledare i Gävle. Han kommer från VVS-Montörerna i Gästrikland där han var arbetsledare.
  • Daniel Wrangå har startat den egna verksamheten Wrangå Consulting i Höör. Han är nyexaminerad vvs-ingenjör.
  • Tobias Berge är ny chef för Afrys verksamhet inom hållbart byggande i Göteborg. Han kommer från CIT Renergy där han var vd. Daniel Sörensson är ny affärsområdeschef HVAC på Afry Industry i Lund. Han kommer från PQR där han var regionchef i Malmö. Ali Sharifi är ny behörig ingenjör vattensprinkler i Göteborg. Han kommer från Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i samma stad där han var ingenjör vvs/sprinkler.
  • Sara Kemal är ny vvs-projektör på Tjuren Projektpartner i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Tove Fagervall är ny teknisk projektledare på Galären i Luleå. Hon kommer från Nordprojektering i samma stad där hon var handläggare vvs & energi.
  • Rasmus Häll är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Mikael Sundström är ny vd för Cler. Han kommer från Ahlsell där han var landschef Sverige.
  • Rafed Sadek är ny projektledare installation på Fastighets AB Balder i Stockholm. Han kommer från Installatörsföretagen där han var branschexpert och projektledare.
  • Anders Berglund är ny teknikkonsult/besiktare på WSP i Luleå. Han kommer från en konsultroll på Norconsult i Piteå.
  • Josefine Mars Hagdahl är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Hon kommer från Ebab i samma stad där hon var energispecialist.
  • Alexander Enmark är ny vvs-ingenjör på Intec i Göteborg. Han kommer från utbildning. Jonathan Johansson är ny vvs-projektör i Borås. Han kommer från samma roll på Bravida.
  • Marcus Rohdin är ny byggnadsingenjör/brandkonsult på Brandkonsulten i Norrköping. Han kommer från Saab Aeronautics i Linköping där han var prototypingenjör. Emil Wallgren är ny brandkonsult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Michael Vogtmann har startat den egna verksamheten MV Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Projektvision där han har varit projektledare, projektansvarig och projekteringsledare.
  • Arvid Thegerström, Emil Vendelstrand, Isabel Karlsson Petersson och Jamie Bengtsson är nya vvs-ingenjörer på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Samtliga kommer från utbildning.
  • Peter Rosvall är ny teamchef vvs på Vinnergi i Malmö. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Helsingborg där han var rådgivande ingenjör.
  • Dagmawi Lulseged är ny projektledare installation på Toofab i Stockholm. Han kommer från Tjuren Projektpartner i samma stad där han, utöver rollen som vvs-konsult, även var gruppchef.
  • Denis Bijelic är ny vvs-konsult på Orecon i Malmö. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektör/kalkylator.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.