AKTUELLT PROJEKT | 22 dec 2021

Koncept testas i netto noll-hus

Koncept testas i netto noll-hus
Solfångare, borrhål och värmepumpar är en del av det installerade energisystemet Hyss (Hybrid Solar System). Foto: Free Energy

Netto noll-energihus har byggts i ett nytt bostadsområde i Salem, söder om Stockholm.

TEXT: MIKAEL BERGLING

Över ett helt år är tanken att man producerar lika mycket el som man använder i fastigheten exklusive hyresgästel, det vill säga netto noll på plats.

Området Norra Vitsippan, som det heter, är byggt och utvecklat av Skanska och förvärvat av fastighetsägaren NREP. Det består av sju hus med sammanlagt 108 hyreslägenheter (1–4 rum och kök) med en total boarea på 6 356 kvadratmeter. Inflyttning skedde under hösten.

Modulhusen i trä har fasader som är klädda med skifferplattor för att sänka klimatavtrycket. I projektet har det även använts en betong med en hög andel slagg som har begränsat cementmängden.

På fem av taken ligger det installerat sammanlagt 793 kvadratmeter solcellspaneler (monokristallin) som årligen beräknas producera cirka 145 000 kWh el, vilket ska motsvara fastighetens årsbehov av elenergi exklusive hyresgästsel.

Modulhusen i Salem är i trä och har fasader som är klädda med skifferplattor. Foto: Matthew Gormly

Produceras det mer solel än vad fastigheten och dess system använder, säljs överskottet i första hand till hyresgästerna och därefter på det vanliga elnätet.

– Å andra sidan får man köpa el från nätet när behovet är större än produktionen, till exempel när det inte är sol, säger Anders Wester som är verksamhetschef på Skanska hyresbostäder.

– Över ett helt år är tanken att man producerar lika mycket el som man använder i fastigheten exklusive hyresgästel, det vill säga netto noll på plats.

Solfångare, borrhål och värmepumpar är en del av det installerade energisystemet Hyss (Hybrid Solar System).

– Det samlar energi från bergvärme och sol och effektiviserar den enligt termodynamikens lagar med värmepumpar till värme och varmvatten.

Sammanlagt ska Hyss minska behovet av köpt energi för varmvatten jämfört med konventionell uppvärmning av flerbostadshus med 80 procent.

Det har i området borrats tio borrhål för bergvärme, 290 meter vardera, som har kopplats samman med två värmepumpar på cirka 80 kW var. Värmepumparna står i ett speciellt teknikhus på området.

Anders Wester, verksamhetschef på Skanska hyresbostäder. Foto: Privat

På två av taken har det installerats 108 solfångare, totalt 280 kvadratmeter, med en kapacitet på cirka 600 kWh per kvadratmeter och år.

– Det är första gången vi testar Hysskonceptet. Norra Vitsippan är ett pilotprojekt som ger oss möjlighet att konkret och långsiktigt utvärdera den praktiska effekten av ett sådant här system och vad vi kan lära oss av det, säger Anders Wester.

Han berättar att de olika delarna inte innebär någon ny teknisk löning eller innovation. Det nya är sättet att kombinera känd teknik med värmepumpar, solenergi och bergvärme med ett smart styrsystem.

Solfångarna genererar varmvatten som används till att effektivisera värmepumparna. Under sommarhalvåret återladdas borrhålen med värme, vilket motverkar utarmning av energi i berget.

– Under den varmare delen av året ska solfångarna i princip klara att tillverka erforderligt varmvatten. Vid behov kan man stödja med hjälp av värmepumparna. Men även då får man varmvatten till en låg kostnad, säger Anders Wester.

Systemet uppges nå en årsverkningsgrad för värme och varmvatten på Scop-combi cirka 5.

– Det är mycket högt. Om det verkligen blir så vet vi ännu inte, även om vi tror och hoppas på det. Det är frågan om projekterade värden. Men det kan i alla fall inte bli sämre än en traditionell lösning med värmepump och bergvärme, så på det viset har vi inget att förlora. Dessutom kommer vi att återladda hålen och få en hel del varmvatten från solfångarna och förbättra effektiviteten på värmepumparna.

Anders Wester berättar att Skanska i sina projekt strävar efter att öka andelen egenproducerad energi, men också att hitta åtgärder som gör att energianvändningen minskar.

– Den energi som vi behöver köpa vill vi köpa som grön energi. Våra kunder vill både minska och säkra storleken på sina kostnader. I dag utgör energianvändningen en betydande driftkostnad i fastigheter. Priset varierar dessutom.

Husen har enligt Anders Wester ett tätt och bra klimatskal.

– Fönster är vårt dilemma. Via dem har vi en del energiförluster trots att det är frågan om marknadens bästa 2+1-fönster med ett U-värde på 0,9. Det finns fönster med lägre U-värden, men dem kan man inte ha persienner i och det vill vi ha för att inte få övertemperaturer i lägenheterna på sommaren.

– Vi skulle ha kunnat gått mer mot passivhusmodellen, men det hade inneburit större investeringskostnader. Vi har i det här fallet istället valt att göra något åt energisidan, som är en billigare lösning. Vi får se vad som fungerar bäst. Vi behöver testa olika modeller. 

Publicerad 22 december 2021

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Stella Ericson är ny vvs-konstruktör på Ramboll i Gävle. Hon kommer från utbildning.
  • Daniel Grahn är ny vd för Vcon och var tidigare ansvarig för företagets verksamhetssystem. Han efterträdde grundaren Nicklas Andersson som har blivit styrelseordförande, strategisk rådgivare och mentor.
  • Manne Frii är ny energiexpert på Aktea i Göteborg. Han kommer från en liknande roll på Bengt Dahlgren. Clara Knudsen är ny energikonsult i Stockholm. Hon kommer från Elaway i samma stad där hon var driftingenjör.
  • Maria Kröger är ny vd och koncernchef för Umia Sweden och fortsätter som ekonomichef.
  • David Bergsten är ny energikonsult på Avent Drift & Innemiljö i Kalmar. Han kommer från WSP i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Jakob Fremo är ny energikonsult på Afry i Östersund. Han kommer från samma roll på Aktea i Umeå. Emmelie Thaung är ny vvs-konstruktör i Karlskrona. Hon kommer från utbildning.
  • Kristoffer Ekelund är ny vd för Tollco, som har fått en ny ägare i Black Fox Invest, som han har grundat. Tidigare vd Clas Crafoord Olsson fortsätter som marknadschef.
  • Daniel Nielsen är vd för det nystartade egna företaget Projteamet. Han kommer från Intec i Stockholm där han var uppdragsledare.
  • Johan Larsson är landschef Sverige för Instalco, som har infört en landsbaserad organisation med fyra enheter. Han var tidigare divisionschef Norr. Anders Lundin är chef för Teknik & Konsult och fortsätter som vd för Intec. Övriga två enheter efter förändringen är Norge och Finland. Patrik Persson är operativ chef, COO, i Sverige. Han var tidigare divisionschef Syd.
  • Sofia Ekbring är ny energikonsult på Rejlers i Stockholm. Hon kommer från Energikontoret i Mälardalen där hon var projektledare och nätverkskoordinator.
  • Oscar Selling är ny projektledare för AMA VVS & Kyla på Svensk Byggtjänst. Han kommer från Afry i Sundsvall där han var vvs-ingenjör.
  • Ludvig Löfström är ny vvs-ingenjör på RDM Installation i Knivsta. Han kommer från samma roll på PE Teknik & Arkitektur i Uppsala.
  • Joel Gardek är ny vd för Tece Sverige. Han kommer från Lambertsson, där han var försäljningschef.
  • Dennie Raneryd är ny yrkeslärare vvs i Katrineholms kommun. Han kommer från Bravida i Eskilstuna där han var projektledare.
  • Per Steensma är ny biträdande vvs-projektör på Emino Consult. Han kommer från utbildning.
  • Andreas Fors är ny vvs-ingenjör på Sweco i Luleå. Han kommer från utbildning.
  • Ahmad Alkhatib är ny vvs-projektör på Teknik & Projekt i Växjö. Han kommer från en liknande roll på Enerwex.
  • Hampus Pettersson är ny vvs-ingenjör på Erelko i Helsingborg. Han kommer från utbildning.
  • Philip Thoresson är ny uppdragsledare vvs på Intec i Göteborg. Han kommer från en liknande roll på Bengt Dahlgren. Johan Rönnqvist är ny vvs-ingenjör i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Hanna Appelgren är ny vvs-ingenjör på Norconsult i Göteborg. Hon kommer från utbildning.
  • Jesper Stridh är ny säljare på Mitsubishi Electrics Applied Systems Division i Göteborg. Han kommer från vd-rollen på det egna företaget Kylpartner Väst.
  • Henrik Eriksson är ny kylchef på Assemblin Ventilation i Västerås. Han kommer från Caverion Sverige i samma stad där han var projektledare. Isak Kjellberg är ny projektingenjör i Västerås. Han kommer från utbildning.
  • Marcus Björn är ny projektledare vs på Kalmar VVS & Elmontage. Han kommer från Sweco i Kalmar där han var uppdragsledare vvs.
  • Dio Intchasso är ny försäljningsingenjör i norra Sverige på Munters. Han kommer från Acetec där han var regionsäljare. André Torin är ny försäljningsingenjör i västra Sverige. Han kommer från Swegon där han var distriktsansvarig säljare inom kyla och värme.
  • Peter Schulte är ny chef för division Installation på Ahlsell Sverige. Han var tidigare segmentschef för elnät och telekom. Karin Krüger är ny chef för division Facility and Retail. Hon var tidigare divisionschef för VS och kyla.
  • Robert Livendahl är ny chef för den nystartade avdelningen på Airteam i Stockholm med fokus på fastighetsägare och energi. Han kommer från Fastighets AB Balder där han var driftsansvarig.
  • Philip Bohman är ny säljare inom teknisk isolering på Rockwool Sweden. Han kommer från WSP i Jönköping där han var handläggare vvs.
  • Thobias Tidholm är ny teknisk säljare i Stockholm på InventiAir. Han kommer från Lindab där han var försäljningsingenjör.
  • Johan Möller är ny vd och koncernchef för Hjo Installation. Han kommer från samma roll på Håndverksgruppen Sweden och efterträdde grundaren Christoffer Olbrich, numera aktiv styrelseledamot med fokus på förvärv och ägarrelationer.
  • Ulf Andersson är ny vd för Termeco. Han kommer från samma roll på Frigadon. Martin Christoffersson är ny utesäljare. Han kommer från Roth Sverige där han var regionansvarig säljare.
  • Fredrik Domhagen är ny projektledare inom affärsområde Inomhusmiljö på CIT Renergy i Göteborg. Han kommer från avdelningen för byggnadsteknologi på Chalmers där han var projektassistent.
  • Janne Jehkonen är ny servicechef ventilation på Assemblin i Eskilstuna. Han var tidigare OVK-kontrollant och ventilationstekniker där. Ludwig Forsström är ny projektledare och konstruktör i Norrköping. Han var tidigare vvs-montör på Rör & Sanitetsmontage i samma stad.
  • Hugo Arteaga är ny vvs-projektör på Incoord i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Aware Hedin är ny vvs-ingenjör på Tysklinds i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Stefan Jonsson är ny konstruktör på Alig Ventilation i Skövde. Han kommer från utbildning.
  • Magnus Nilsson är ny teknisk säljare på 4evergreen i Växjö. Han kommer närmast från Nilfisk och rollen som distriktschef.
  • Gabriella Algotson är ny biträdande konstruktör inom vvs på WSP i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
 
  • Jesper Johansson (bilden) är ny energiingenjör på Stena Fastigheter i Göteborg. Han kommer från Chill Services i samma stad där han var produktägare.
  • Robert Larsson blir ny vd och koncernchef för Systemair och tillträder senast i januari 2026. Han kommer från Afrykoncernen där han senast varit chef för globala divisionen Transport och samhällsbyggnad.
  • Carolina Larsson blir i september ny vd för Swedisol. Hon kommer från Sweden Green Building Council där hon var certifieringschef.
  • Simon Bergström är ny vd för Bengt Dahlgren Stockholm. Han var tidigare vice vd. Petri Kaksonen är ny energiingenjör/certifierad energiexpert K på Bengt Dahlgren i Linköping. Han kommer från Tekniska verken i samma stad där han var produktspecialist fjärrkyla.
  • Robin Fritzson är ny regionchef för Småland på Qreo med placering i Växjö. Han kommer från Enerwex i samma stad där han var vd. Martin Vennerström är ansvarig för den nystartade avdelningen Automation. Han kommer från Afry i Växjö där han var automationskonsult.
  • Kristian Antin är ny projektområdeschef för sjukhusen på Locum. Han var tidigare projektledare inom företaget.
  • Jonas Rydén är ny försäljningschef på Enervent Zehnder i Sverige. Han kommer från rollen som affärsutvecklare på Rf-Technologies.
  • Cecilia Undeland är ny senior specialist vvs/energi och miljö inom befintliga fastigheter på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Hon var tidigare gruppledare energi och miljö/hållbarhet på företaget. Emilia Aguirre Bolander och Filip Nordberg är nya vvs-ingenjörer. Båda kommer från utbildning.
  • Jim Vestling är ny vd för GF 100 Rör i Grillby. Han var tidigare projektledare på företaget.
  • Jimmy Lindkvist är ny försäljningschef på Tollco. Han kommer från Dahl där han var nyckelkundsansvarig. Han efterträder Jan Lindh som ska utveckla kundrelationer och interna arbetssätt.
  • Helena Gajbert är ny teknisk expert på Svenska kyl- och värmepumpföreningen. Hon kommer från Bonava där hon var energi- och hållbarhetsspecialist.
  • Henrik Andersson är ny säljare på Fläkten Systems. Han kommer från samma roll på Fläkt Group.
  • Therése Thern har startat det egna bolaget Circulair där hon verkar som säljagent för klimatsmarta vvs-produkter, rådgivare och konsultmäklare för hållbara lösningar. Hon kommer närmast från Inventiair där hon var teknisk säljare.
  • Daniel Sernekvist är ny servicesäljare i södra och västra Sverige på Munters. Han var tidigare servicetekniker på företaget.
  • Alexander Pohjanen är ny vvs-konstruktör på Afry i Skellefteå. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektledare/kalkylator/konstruktör.
  • Moa Normark är ny anbudssamordnare på Intec i Göteborg. Hon kommer från Bengt Dahlgren i samma stad där hon var biträdande konsult. Jimmy Ivarsson är ny uppdragsledare i Stenungsund. Han kommer från EPG-konsult där han var vvs-konsult. Tom Jalmarsson är ny vvs-ingenjör i Borlänge. Han kommer från utbildning.
  • Ola de Freitas Lidberg är ansvarig för Caverion Sveriges nya affärsenhet för energitjänster. Han kommer från den egna verksamheten Junianjack. Dylan Axelsson är ny energiingenjör i Jönköping. Han kommer från utbildning.
  • Erik Everbring har startat egna företaget Eecon, ett teknikkonsultbolag med fokus på värmepumpteknik och energieffektiva lösningar. Han kommer från Sweco där han var specialist på värmepumpsystem.
  • Nicklas Andersson är ny vvs-ingenjör på Newsec i Stockholm. Han kommer från samma roll på Seveko VVS Konsult.
  • Marcus Ehlin är ny energikonsult på HSB i Västerås. Han kommer från Fastighetssnabben i samma stad där han var fastighetsansvarig.
  • Fotios Mougios är ny vvs-ingenjör på Norconsult i Helsingborg. Han kommer från samma roll på PE Teknik & Arkitektur.
  • Johanna Villabona är ny vvs-konstruktör/injusterare på Energispar i Arlandastad. Hon kommer från utbildning.
  • Axel Pons är ny vvs-konstruktör på Umeå Projekt Team. Han kommer från samma roll på Afry i Karlskrona.
  • Emma Hjelm är ny konsult inom vvs och energi på Energija konsulterande ingenjörsbyrå i Jonsered. Hon kommer från utbildning.
  • Aram Khairi är ny vvs-projektör/projektledare på Beyond Shapes i Stockholm. Han kommer från Riba i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Mattias Ytterström är ny energiingenjör på Västfastigheter i Göteborg. Han var tidigare drifttekniker där.
  • Linus Ericson är ny vvs-konsult på Rejlers i Stockholm. Han kommer från en liknande roll på Helenius ingenjörsbyrå.
  • Magdalena Vikström är ny energiingenjör på Umeå kommun. Hon kommer från WSP i samma stad där hon var energi- och fastighetskonsult.
  • Roger Idoffsson är ny vd för Pemtec i Borås. Han kommer från samma roll på Matsco i Sverige och Finland som också ingår i Debe Flow Group.
  • Eric Alexandersson är ny vvs-ingenjör på Luzetum i Stockholm. Han kommer från samma roll på Seveko VVS Konsult.
  • Roger Persson är ny teknisk säljare ventilation på NIBE Fastighet i Kramfors. Han kommer från Miljöventilation i Mellannorrland där han var vd.
  • Toni Nelimarkka är ny OVK-besiktningsman på Fresh Air Ventilation. Han kommer från Kiwa Sverige där han var besiktningsingenjör OVK.
  • Tony Forsberg är ny energiingenjör på Engi i Göteborg. Han kommer från samma roll på Caverion.
  • Joel Lantz är ny teknisk säljare på Gästrike Värmepump & Kyla. Han kommer från samma roll på Indoor Energy i Gävle.
  • Magdalena Sten är ny energikonsult på Aktea i Göteborg. Hon kommer från utbildning.
  • Magnus Frödin är ny affärsområdeschef och delägare i Täby Vent & Projekt. Han kommer från Ventilationshygien Stockholm där han var arbetsledare/projektledare.
  • Thomas Norström är ny energiingenjör på Swedavia i Stockholm. Han kommer från utbildning.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.