VETENSKAPLIG KOMMENTAR | 24 okt 2018

VETENSKAPLIG KOMMENTAR: Dålig luft kan ge ADHD och sämre impulskontroll

VETENSKAPLIG KOMMENTAR: Dålig luft kan ge ADHD och sämre impulskontroll
Foto: Jennie Lindberg

Sämre impulskontroll och ADHD. Det kan bli resultatet för barn som under fosterstadiet bor i hem med sämre inomhusluft. Magnus Olofsson, distriktsläkare och medicine doktor, ger en vetenskaplig kommentar på artikeln ”Air pollution exposure during fetal life, brain morphology, and cognitive function in school-age children” i Biological Psychiatry.

Under våren 2018 har tidskrifterna Forskning och framsteg och Modern psykologi publicerat kortfattade referat om sambandet mellan föroreningar i luften och beteendestörningar hos barn, däribland Attention Deficit and Hyperactivity Disorder (ADHD). Faktauppgifterna till referaten är hämtade från den vetenskapliga artikeln ”Air pollution exposure during fetal life, brain morphology, and cognitive function in school-age children”, som är publicerad i tidskriften Biological Psychiatry. Bakgrunden till artikeln är att föroreningar i luften har många negativa effekter på människokroppen, framförallt genom risken att utlösa eller försämra sjukdomar i andningsvägarna. Det har emellertid också kommit fram uppgifter om att föroreningar i luften kan leda till inflammationsprocesser i hjärnan, som i sin tur kan försämra hjärnans funktion.

Artikeln i Biological Psychiatry bygger på material från den holländska biobanken ”Generation R Study”, som till sin uppbyggnad har vissa likheter med den svenska biobanken ”Alla barn i sydöstra Sverige, ABIS”. Den holländska biobanken har dock ett större fokus på graviditeten och tiden före barnets födelse. I ”Generation R Study” är det egentligen mödrarna som först har blivit rekryterade som studiedeltagare, följt av barnen. Material som hämtas från biobanker är ofta oöverskådligt stora, eftersom biobanker kan innehålla data från flera tusen studiedeltagare, där man som regel registrerar många olika faktauppgifter om var och en. Följaktligen omfattar artikeln i Biological Psychiatry inte hela biobanken, utan endast en andel av resultaten. Denna underavdelning, där studiedeltagarna består av barn som har hunnit bli mellan sex och tio år gamla, har utvidgats genom att låta barnen genomgå en magnetkameraundersökning av hjärnan.

Bland de cirka 1 000 magnetkameraundersökningarna har man noterat att en andel av barnen har ett tunnare barkskikt på vissa ställen i hjärnan. Genom att kombinera resultaten från magnetkameraundersökningarna med (1) uppgifter om luftföroreningar i det område där mamman varit bosatt under graviditeten och (2) resultat från kognitiva tester som har utförts i anslutning till magnetkameraundersökningarna, har man sedan byggt upp sin analys. Analysen visade att det finns ett statistiskt samband mellan exponering för luftföroreningar före födelsen och ett tunnare barkskikt på vissa ställen i hjärnan, men att kopplingen i sin tur mellan ett tunnare barkskikt och tecken till bristfällig impulskontroll baserat på kognitiva tester inte är lika starkt. Man kan därför säga att man fått en indikation om sambandet, men att styrkan i sambandet ännu är oklar.

Studien utgår från ett starkt makroperspektiv, där man, på basen av en stor mängd undersökningar och bakgrundsdata, har kunnat visa ett trovärdigt samband och samtidigt kunnat kompensera för ett stort antal tänkbara störfaktorer, som till exempel genomsnittlig inkomst, utbildningsnivå och tobaksrökning hos mödrarna. Å andra sidan innehåller de insamlade faktauppgifterna endast ekologiska uppgifter om exponeringen och endast utfallsdata från friska försökspersoner. Inom läran om sjukdomarnas utbredning bland människor (epidemiologi) innebär ”ekologisk” inte detsamma som ”miljövänlig”. En ekologisk studie innebär att man har hämtat uppgifterna om exponeringen (till exempel ”tobaksrök” alternativt ”inte tobaksrök”) och utfallet (till exempel ”astma” alternativt ”inte astma”) från nästan samma, men inte nödvändigtvis exakt samma, studiedeltagare.

Ett vanligt sätt att genomföra ekologiska studier är att man kombinerar uppgifterna om exponeringen och uppgifterna om utfallet från två olika undersökningar eller två olika datakällor. Man måste förstås komma ihåg att uppgifter om luftföroreningar är mycket svåra att inhämta för exakt de studiedeltagare som senare undersöks med avseende på utfallet. När det gäller luftföroreningar, blir man som regel hänvisad till uppgifter som beskriver de genomsnittliga nivåerna av olika föroreningar inom mindre precist avgränsade geografiska områden än en viss tomt eller ett visst bostadskvarter. Vidare innebär begreppet ”friska försökspersoner” inte detsamma som ”personer som är helt fria från sjukdom”. I ett epidemiologiskt sammanhang innebär begreppet att undersökarnas intresse för studiedeltagarna är baserat på andra karaktäristika än vetskapen om studiedeltagarnas sjukdomar. I fallet med ”Generation R Study” har barnen blivit föremål för undersökarnas intresse oavsett om de senare kom att bli diagnostiserade med sjukdomen ADHD eller inte, och också oavsett om de senare kom att ta någon behandling mot tillståndet.

Publicerad 24 oktober 2018

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Nancy Mattsson (bilden) är ny generaldirektör för Boverket. Hon kommer från rollen som chef för projektutveckling inom JM Stockholm.
  • Susanna Ohlin är ny vd för Cowi Sverige och ingår i koncernledningen. Hon var tidigare interim vd.
  • Arvid Olofsson är ny energikonsult ”solenergi, energilager och flextjänster” i Umeå på Rejlers. Han kommer från samma roll på Afry. Daniel Bergsten är ny energikonsult i Sundsvall. Han kommer från samma roll på Afry. Björn Enerhall är ny uppdragsledare i Gävle. Han kommer från VVS-Montörerna i Gästrikland där han var arbetsledare.
  • Daniel Wrangå har startat den egna verksamheten Wrangå Consulting i Höör. Han är nyexaminerad vvs-ingenjör.
  • Tobias Berge är ny chef för Afrys verksamhet inom hållbart byggande i Göteborg. Han kommer från CIT Renergy där han var vd. Daniel Sörensson är ny affärsområdeschef HVAC på Afry Industry i Lund. Han kommer från PQR där han var regionchef i Malmö. Ali Sharifi är ny behörig ingenjör vattensprinkler i Göteborg. Han kommer från Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i samma stad där han var ingenjör vvs/sprinkler.
  • Sara Kemal är ny vvs-projektör på Tjuren Projektpartner i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Tove Fagervall är ny teknisk projektledare på Galären i Luleå. Hon kommer från Nordprojektering i samma stad där hon var handläggare vvs & energi.
  • Rasmus Häll är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Mikael Sundström är ny vd för Cler. Han kommer från Ahlsell där han var landschef Sverige.
  • Rafed Sadek är ny projektledare installation på Fastighets AB Balder i Stockholm. Han kommer från Installatörsföretagen där han var branschexpert och projektledare.
  • Anders Berglund är ny teknikkonsult/besiktare på WSP i Luleå. Han kommer från en konsultroll på Norconsult i Piteå.
  • Josefine Mars Hagdahl är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Hon kommer från Ebab i samma stad där hon var energispecialist.
  • Alexander Enmark är ny vvs-ingenjör på Intec i Göteborg. Han kommer från utbildning. Jonathan Johansson är ny vvs-projektör i Borås. Han kommer från samma roll på Bravida.
  • Marcus Rohdin är ny byggnadsingenjör/brandkonsult på Brandkonsulten i Norrköping. Han kommer från Saab Aeronautics i Linköping där han var prototypingenjör. Emil Wallgren är ny brandkonsult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Michael Vogtmann har startat den egna verksamheten MV Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Projektvision där han har varit projektledare, projektansvarig och projekteringsledare.
  • Arvid Thegerström, Emil Vendelstrand, Isabel Karlsson Petersson och Jamie Bengtsson är nya vvs-ingenjörer på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Samtliga kommer från utbildning.
  • Peter Rosvall är ny teamchef vvs på Vinnergi i Malmö. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Helsingborg där han var rådgivande ingenjör.
  • Dagmawi Lulseged är ny projektledare installation på Toofab i Stockholm. Han kommer från Tjuren Projektpartner i samma stad där han, utöver rollen som vvs-konsult, även var gruppchef.
  • Denis Bijelic är ny vvs-konsult på Orecon i Malmö. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektör/kalkylator.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.