Vill lämna fjärrvärmen – satsar 82 miljoner på energirenovering
Fastighetsägaren Kvarnvreten Fastigheter vill minska beroendet av köpt energi och på sikt lämna fjärrvärmenätet. Nu planeras en omfattande energirenovering av flerbostadshus i Västerås. Satsningen är ytterligare ett exempel på hur fastighetsägare söker alternativ till fjärrvärme när energikostnaderna stiger. Det handlar inte enbart om att renovera fasader, menar Stefan Forsberg på Fasadgruppen som genomför energi- och fasadrenoveringen.
I stadsdelen Pettersberg i Västerås ska flerbostadshus genomgå en energi- och fasadrenovering för cirka 82,5 miljoner kronor. Arbetet utförs av Front RK AB, ett dotterbolag till Fasadgruppen, och planeras pågå under 2027 och 2028.
Fastighetsägaren Kvarnvreten Fastigheter har som långsiktig ambition att minimera behovet av köpt energi och lämna fjärrvärmenätet. Syftet är att få större kontroll över fastigheternas energiförsörjning och minska känsligheten för framtida energiprisförändringar.
Bergvärme och värmepumpar har redan installerats. Den fortsatta renoveringen omfattar bland annat solceller, frikyla, tilläggsisolering och ventilation med värmeåtervinning.

De befintliga tegelfasaderna ska demonteras och ersättas med nya, välisolerade fasadkonstruktioner. Arbetet genomförs med SmartFront-metoden, där tilluftskanaler integreras i fasaderna och FTX-aggregat placeras på vindarna. Därmed kan klimatskal och ventilationssystem förbättras i ett samordnat renoveringsprojekt.
– Det är glädjande att vi får genomföra ett projekt där vi kan kombinera en omfattande fasadrenovering med en långsiktig energieffektivisering. Projektet visar också att SmartFront-metoden är väl lämpad för renovering av befintliga fastigheter med tegelfasader, säger Niklas Karlsson på Front RK AB.
Målet är att förbättra byggnadernas energiklass från E till B. Någon beräknad minskning av energianvändningen i kilowattimmar anges däremot inte i projektinformationen.
Satsningen i Västerås är inte ett isolerat exempel. Bostadsrättsföreningen HSB Brf Asplunden i Solna inledde under 2025 ett projekt för att ersätta fjärrvärmen med bergvärme, förbättrad ventilation och frikyla. Föreningen räknade med att minska energianvändningen med omkring en miljon kilowattimmar per år och nå energiklass B.
Andra fastighetsägare väljer att kombinera bergvärme och fjärrvärme i stället för att helt lämna nätet. Brf Beväringen 1 i Stockholm har exempelvis installerat bergvärmepumpar men behållit fjärrvärmen för spetsvärme och tappvarmvatten.

Utvecklingen har också uppmärksammats av branschorganisationen Fastighetsägarna. I september 2025 varnade Fastighetsägarna Stockholm för att fjärrvärmens konkurrenskraft hade försämrats efter flera år av kraftiga prishöjningar. Enligt organisationen visar flera fjärrvärmeleverantörers egna jämförelser att bergvärme numera kan vara ett mer ekonomiskt fördelaktigt alternativ.
Samtidigt är valet inte självklart för alla fastigheter. Fjärrvärme kan fortfarande vara en driftsäker och konkurrenskraftig lösning, beroende på lokala priser, byggnadens förutsättningar och kostnaderna för alternativa värmesystem.
För projektet i Pettersberg är ambitionen tydlig: genom att kombinera effektivare klimatskal, värmeåtervinning och egen energiförsörjning vill fastighetsägaren minska beroendet av fjärrvärme och framtida prisökningar.
– Det handlar inte enbart om att renovera fasader, utan om att bidra till en långsiktig omställning av fastigheternas energiförsörjning, säger Stefan Forsberg, ansvarig för SmartFront och försäljning inom Fasadgruppen.
Källa: Fasadgruppen