LUFTKONDITIONERING. | 27 jan

Effektiv AC med nytt membran

När klimatet blir varmare ökar behovet av komfortkyla snabbt världen över. I dag står luftkonditionering för en betydande del av den globala energianvändningen och växthusgasutsläppen. Ett nytt membran som separerar avfuktning från kylning kan kraftigt minska energibehovet, menar Harvard University och startupbolaget Trellis Air.

Effektiv AC med nytt membran
När klimatet blir varmare ökar behovet av komfortkyla globalt. Ett nytt membran som separerar avfuktning från kylning kan minska energibehovet för luftkonditionering, enligt forskning vid Harvard University och startupbolaget Trellis Air. Foto: Istockphoto

Enligt en artikel i Harvard Gazette utgör luftkonditionering redan omkring fyra procent av de globala växthusgasutsläppen – mer än hela flygsektorn – och efterfrågan väntas öka kraftigt de kommande åren i takt med stigande temperaturer, urbanisering och ökad levnadsstandard.

– Här finns en klimatlösning. Problemet är enormt, och marknadspotentialen är lika stor, säger Jonathan Grinham, biträdande professor vid Harvard Graduate School of Design.

Trots den snabbt växande efterfrågan bygger dagens luftkonditionering i stort sett på samma teknik som använts i över hundra år. Den dominerande metoden, så kallad ångkompression, är energikrävande och hanterar både kylning och avfuktning i samma process.

Tekniken bygger på att separera avfuktningen från själva kylprocessen. Illustration: AI

– Vi har fastnat i ett status quo där stora industrier fortsätter att leverera samma ångkompressionsteknik, konstaterar Jonathan Grinham.

Elektricitet som används för kylning ökar snabbt. Enligt data från Our World in Data är luftkonditionering en kritisk del av den globala elanvändningen, och det finns tydliga tecken på ökad användning i takt med att länder utvecklas och temperaturen stiger.

Global statistik pekar också på att efterfrågan på komfortkyla kan driva upp elbehovet avsevärt. En analys från International Energy Agency (IEA) visar att efterfrågan på elektricitet för byggnader ökade kraftigt 2024, där luftkonditionering var en av de viktigaste drivkrafterna, särskilt i länder som Kina och Indien.

Även om detaljerad svensk statistik på AC-specifik elanvändning inte publiceras i officiella databaser, visar Energimyndighetens statistik att den totala energianvändningen i Sverige ligger på omkring 353 TWh per år, där hushållens elanvändning utgör en betydande del. Uppvärmning, kylning och andra klimatsystem är tillsammans de största energiposterna för slutlig användning i byggnader.

Mot denna bakgrund har startupbolaget Trellis Air, med rötter i Harvard University, utvecklat en ny teknik som ska minska energianvändningen för kylning. Enligt Harvard Gazette bygger tekniken på att separera avfuktningen från själva kylprocessen.

Fakta

AC och energi

  • Luftkonditionering står i dag för cirka fyra procent av de globala växthusgasutsläppen, mer än flygtrafiken.
  • Enligt internationella bedömningar väntas efterfrågan på komfortkyla öka kraftigt i takt med stigande temperaturer, urbanisering och ökad levnadsstandard.

– En avfuktare använder väldigt mycket energi. Det är som att köra bil med ena foten på gasen och den andra på bromsen – den ena delen skapar kyla, den andra värme, säger Russ Wilcox, vd på Trellis Air.

I stället för att kyla luften tills fukten kondenserar använder Trellis Air ett membran som selektivt släpper igenom vattenånga. Processen beskrivs som jämförbar med hur ett kaffefilter fungerar. Resultatet är att luften kan torkas med betydligt lägre energianvändning än i traditionella system.

Fakta

Ny AC-teknik

  • Trellis Air, en Harvardbaserad startup, har utvecklat en teknik som skiljer avfuktning från kylning i luftkonditionering.
  • Med hjälp av ett tunt membran avlägsnas fukten ur luften innan den kyls, vilket enligt bolaget minskar energibehovet jämfört med traditionella AC-system.

Projektet har fått stöd från universitetets eget innovationsprogram och från det amerikanska energidepartementet. Ambitionen är inte nödvändigtvis att ersätta befintliga luftkonditioneringssystem, utan att komplettera dem. Trellis Air ser sin lösning som ett föravfuktningssteg som kan integreras i dagens system och därmed sänka den totala energianvändningen för komfortkyla.

Prototyper har redan testats i verkliga miljöer, bland annat i Miami i USA, där tekniken jämförts med konventionella AC-lösningar. Nästa steg är att skala upp tekniken för bredare kommersiell användning.

Den globala ökningen av luftkonditioneringsanläggningar är tydlig. Statistik på landnivå visar att till exempel Kina har hundratals miljoner AC-installationer, vilket gör landet till världens största användare. Samtidigt visar internationella prognoser att efterfrågan på kylningsenergi väntas öka ytterligare.

IEA beskriver hur elektricitetbehovet för luftkonditionering kan tredubblas fram till 2035, vilket skulle innebära hundratals terawattimmar i ökat elbehov globalt och en betydande belastning på energisystemen om inget görs åt effektiviteten och energikällorna.

Att utveckla mer energieffektiva lösningar, som den Trellis Air nu arbetar med, blir därför en viktig pusselbit i att hantera framtidens kylningsbehov – både som klimatfråga och som energipolitik.

Publicerad 27 januari 2026

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Nancy Mattsson (bilden) är ny generaldirektör för Boverket. Hon kommer från rollen som chef för projektutveckling inom JM Stockholm.
  • Susanna Ohlin är ny vd för Cowi Sverige och ingår i koncernledningen. Hon var tidigare interim vd.
  • Arvid Olofsson är ny energikonsult ”solenergi, energilager och flextjänster” i Umeå på Rejlers. Han kommer från samma roll på Afry. Daniel Bergsten är ny energikonsult i Sundsvall. Han kommer från samma roll på Afry. Björn Enerhall är ny uppdragsledare i Gävle. Han kommer från VVS-Montörerna i Gästrikland där han var arbetsledare.
  • Daniel Wrangå har startat den egna verksamheten Wrangå Consulting i Höör. Han är nyexaminerad vvs-ingenjör.
  • Tobias Berge är ny chef för Afrys verksamhet inom hållbart byggande i Göteborg. Han kommer från CIT Renergy där han var vd. Daniel Sörensson är ny affärsområdeschef HVAC på Afry Industry i Lund. Han kommer från PQR där han var regionchef i Malmö. Ali Sharifi är ny behörig ingenjör vattensprinkler i Göteborg. Han kommer från Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i samma stad där han var ingenjör vvs/sprinkler.
  • Sara Kemal är ny vvs-projektör på Tjuren Projektpartner i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Tove Fagervall är ny teknisk projektledare på Galären i Luleå. Hon kommer från Nordprojektering i samma stad där hon var handläggare vvs & energi.
  • Rasmus Häll är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Mikael Sundström är ny vd för Cler. Han kommer från Ahlsell där han var landschef Sverige.
  • Rafed Sadek är ny projektledare installation på Fastighets AB Balder i Stockholm. Han kommer från Installatörsföretagen där han var branschexpert och projektledare.
  • Anders Berglund är ny teknikkonsult/besiktare på WSP i Luleå. Han kommer från en konsultroll på Norconsult i Piteå.
  • Josefine Mars Hagdahl är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Hon kommer från Ebab i samma stad där hon var energispecialist.
  • Alexander Enmark är ny vvs-ingenjör på Intec i Göteborg. Han kommer från utbildning. Jonathan Johansson är ny vvs-projektör i Borås. Han kommer från samma roll på Bravida.
  • Marcus Rohdin är ny byggnadsingenjör/brandkonsult på Brandkonsulten i Norrköping. Han kommer från Saab Aeronautics i Linköping där han var prototypingenjör. Emil Wallgren är ny brandkonsult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Michael Vogtmann har startat den egna verksamheten MV Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Projektvision där han har varit projektledare, projektansvarig och projekteringsledare.
  • Arvid Thegerström, Emil Vendelstrand, Isabel Karlsson Petersson och Jamie Bengtsson är nya vvs-ingenjörer på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Samtliga kommer från utbildning.
  • Peter Rosvall är ny teamchef vvs på Vinnergi i Malmö. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Helsingborg där han var rådgivande ingenjör.
  • Dagmawi Lulseged är ny projektledare installation på Toofab i Stockholm. Han kommer från Tjuren Projektpartner i samma stad där han, utöver rollen som vvs-konsult, även var gruppchef.
  • Denis Bijelic är ny vvs-konsult på Orecon i Malmö. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektör/kalkylator.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.