Fastighetsägare. | 30 apr 2025

VA-Syd: Satsa på gråvatten!

Att återanvända vatten från bad, disk och tvätt – så kallat gråvatten – kan bli en viktig pusselbit i framtidens hållbara fastigheter. Nu lanseras en ny inspirationsguide som visar hur det kan göras i praktiken.

VA-Syd: Satsa på gråvatten!
Vi behöver inte använda dricksvatten till allt. Med guiden vill vi underlätta och inspirera till lösningar som innebär att vatten används på ett smart och hållbart sätt, säger Helena Tsiparis, projektledare för Rewaise på Sweden Water Research. Foto: SWR

Projektet Rewaise, lett av VA Syd och Sweden Water Research, har tillsammans med flera aktörer tagit fram en ny guide för fastighetsägare och andra i bygg- och fastighetsbranschen. Syftet är att inspirera till en smartare vattenanvändning och ge praktisk vägledning kring hur gråvatten kan tas tillvara i fastigheter.

Gråvatten består av avloppsvatten från bad, disk och tvätt – men exkluderar toalettvatten. I Sverige har frågan hittills haft låg prioritet, men det finns ett växande behov att se gråvatten som en resurs i takt med klimatförändringar och ökande tryck på vattenförsörjningen.

– Vi behöver inte använda dricksvatten till allt. Med guiden vill vi underlätta och inspirera till lösningar som innebär att vatten används på ett smart och hållbart sätt, säger Helena Tsiparis, projektledare för Rewaise på Sweden Water Research.

Guiden fokuserar på de tekniska förutsättningarna för att samla in, rena och återanvända gråvatten. Det handlar om lösningar som redan finns på marknaden – såsom reningssystem, lagringstankar och pumpar – men som ännu inte fått bred spridning i Sverige. Dokumentet innehåller också checklistor och inspirerande exempel för den som vill komma igång.

Hur kan man som fastighetsägare använda gråvatten istället för dricksvatten? Nu har VA Sys och projektet Rewaise tagit fram en inspirationsguide för att underlätta och ge svar på grundläggande frågor om vad man praktiskt bör tänka på. Illustration: VA-Syd

– Klimatförändringar ger redan nu begränsningar i tillgången på dricksvatten i delar av landet. Vi kommer behöva förändra vår vattenanvändning för att vattnet ska räcka till allt. Återvinna gråvatten är ett bra sätt att bidra till en hållbar vattenanvändning, säger Ellen Edefell, projektledare på Sweden Water Research och medförfattare till guiden.

Ellen Edefell, projektledare på Sweden Water Research och medförfattare till guiden. Foto: SWR

Målgruppen för guiden är bred: fastighetsägare, bostadsbolag, arkitekter, vvs-konsulter och andra aktörer inom hållbar fastighetsutveckling. Förhoppningen är att fler aktörer ska få upp ögonen för potentialen i att återvinna vatten lokalt – något som redan är vanligare i flera andra europeiska länder och i linje med EU:s hållbarhetsstrategier.

Bakom guiden står det svenska konsortiet inom Rewaise, ett europeiskt innovationsprojekt som i Sverige leds av VA Syd i samarbete med bland andra Malmö stad, Lunds kommun, Lunds universitet, SLU, WIN Water, MKB och P-Malmö.

Läs mer här.

Källa: VA-Syd

Publicerad 30 april 2025

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Nancy Mattsson (bilden) är ny generaldirektör för Boverket. Hon kommer från rollen som chef för projektutveckling inom JM Stockholm.
  • Susanna Ohlin är ny vd för Cowi Sverige och ingår i koncernledningen. Hon var tidigare interim vd.
  • Arvid Olofsson är ny energikonsult ”solenergi, energilager och flextjänster” i Umeå på Rejlers. Han kommer från samma roll på Afry. Daniel Bergsten är ny energikonsult i Sundsvall. Han kommer från samma roll på Afry. Björn Enerhall är ny uppdragsledare i Gävle. Han kommer från VVS-Montörerna i Gästrikland där han var arbetsledare.
  • Daniel Wrangå har startat den egna verksamheten Wrangå Consulting i Höör. Han är nyexaminerad vvs-ingenjör.
  • Tobias Berge är ny chef för Afrys verksamhet inom hållbart byggande i Göteborg. Han kommer från CIT Renergy där han var vd. Daniel Sörensson är ny affärsområdeschef HVAC på Afry Industry i Lund. Han kommer från PQR där han var regionchef i Malmö. Ali Sharifi är ny behörig ingenjör vattensprinkler i Göteborg. Han kommer från Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i samma stad där han var ingenjör vvs/sprinkler.
  • Sara Kemal är ny vvs-projektör på Tjuren Projektpartner i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Tove Fagervall är ny teknisk projektledare på Galären i Luleå. Hon kommer från Nordprojektering i samma stad där hon var handläggare vvs & energi.
  • Rasmus Häll är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Mikael Sundström är ny vd för Cler. Han kommer från Ahlsell där han var landschef Sverige.
  • Rafed Sadek är ny projektledare installation på Fastighets AB Balder i Stockholm. Han kommer från Installatörsföretagen där han var branschexpert och projektledare.
  • Anders Berglund är ny teknikkonsult/besiktare på WSP i Luleå. Han kommer från en konsultroll på Norconsult i Piteå.
  • Josefine Mars Hagdahl är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Hon kommer från Ebab i samma stad där hon var energispecialist.
  • Alexander Enmark är ny vvs-ingenjör på Intec i Göteborg. Han kommer från utbildning. Jonathan Johansson är ny vvs-projektör i Borås. Han kommer från samma roll på Bravida.
  • Marcus Rohdin är ny byggnadsingenjör/brandkonsult på Brandkonsulten i Norrköping. Han kommer från Saab Aeronautics i Linköping där han var prototypingenjör. Emil Wallgren är ny brandkonsult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Michael Vogtmann har startat den egna verksamheten MV Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Projektvision där han har varit projektledare, projektansvarig och projekteringsledare.
  • Arvid Thegerström, Emil Vendelstrand, Isabel Karlsson Petersson och Jamie Bengtsson är nya vvs-ingenjörer på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Samtliga kommer från utbildning.
  • Peter Rosvall är ny teamchef vvs på Vinnergi i Malmö. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Helsingborg där han var rådgivande ingenjör.
  • Dagmawi Lulseged är ny projektledare installation på Toofab i Stockholm. Han kommer från Tjuren Projektpartner i samma stad där han, utöver rollen som vvs-konsult, även var gruppchef.
  • Denis Bijelic är ny vvs-konsult på Orecon i Malmö. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektör/kalkylator.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.