Sjukhuset ska testas i datorn

Med hjälp av tusentals ekvationer exekverade i datorer testas installationerna i det nya Karolinska sjukhuset. Det ska säkra att energianvändningen håller sig under 120 kWh per kvadratmeter.

Byggbranschen borde bli bättre på att utnyttja modeller. Det anser Per Sahlin från företaget Equa, som genomför ett stort virtuellt testprojekt av Nya Karolinska Sjukhuset. Han sitter i ett kontor med glasväggar – för ljusinsläppets skull – i Solna, på gångavstånd från sjukhuset. Men när han och hans kollegor tittar på sjukhuset är det ändå oftast i datorn. Vad som händer på plats just nu är inte deras bekymmer. Deras uppdrag är att räkna ut vad som ska hända, innan det finns något att titta på.

Halverad energianvändning
Modellen omfattar omkring 2 000 variabler för vart och ett av de planerade 8 000 rummen. Det kan handla om temperatur inuti väggen och i olika delar av rummet, medelvärdet under femton minuter, med mera. Målet med beräkningarna är att slippa stora misstag vad gäller innemiljö och energianvändning längre fram i projektet. Modellen av Karolinska sjukhuset ska bland annat se till att energianvändningen inte överstiger 120 kWh per kvadratmeter och år, exklusive verksamhetsel. Det är hälften mot i dag och mer än hundra kWh mindre än för de flesta andra sjukhus, om än inte minst i Sverige. Det rekordet lär sjukhusen i Borås eller Örebro ha, se Energi & Miljö 4/10.
– Modellen håller reda på alla flöden i ett hus, inklusive personer. Vi kan se vad som händer om man till exempel byter fönster. Jag är helt säker på att det inte finns något sjukhus som man räknat så noga på som man gör här, berättar Per Sahlin.

Räkna först, bygg sedan
Med en bakgrund i matematik utvecklar han och kollegorna datormodeller som ska göra det möjligt att prova olika sorters installationer innan installation. Tre av de fjorton anställda som doktorerat, har gjort det i matematik. Per Sahlin är docent byggvetenskap från KTH. Bland de övriga anställda finns experter från byggbranschen och andra branscher där företaget verkar.
Men även om företaget har fullt upp med modeller av byggprojekt anser Per Sahlin att branschen kunde bli ännu bättre på att räkna först och bygga sedan.
– Branschen är uppfinningsbenägen. Det som är speciellt är att man provar de smarta idéerna i en kåk som kostar miljarder, eller hundra miljoner i alla fall, istället för att göra en modell. Det är fullskaleexperiment som gäller i byggbranschen, säger han.

Ekvationsmodell
Företagets metod utvecklades i slutet av 1980-talet, på Institutet för tillämpad matematik i Stockholm. Tanken var att använda ekvationer för att beskriva samband i datormodeller istället för algoritmer vilket var en vanligare logik för beräkningar i dator på den tiden. Ekvationerna gör det lättare att få stora mängder beräkningar med varierande in- och utdata att gå ihop.
Bakgrunden till behovet av att alls räkna på byggnader var energifrågan som var aktuell då på grund av oljekrisen. Att modellen utvecklades berodde också på att Per Sahlin själv var väldigt intresserad av energianvändningen i byggandet.

Modellen knoppades av från institutet 1995 och blev ett företag där namnet Equa är första ledet i engelskans equation, ekvation.
Men energifrågan prioriterades ner i omvärlden strax därefter och att spara energi blev en icke-fråga i byggbranschen. Modellen används dock på annat håll, för att modellera tunnlar till exempel; den har bland annat använts för Citybanan. Processindustrin, företrädd av Alfa Laval bland andra har också använt ekvationsmodellen. Där har man en lång tradition av att bygga pilotanläggningar för att testa idéer.
– Vi är beroende av bra användare som gör bra saker med våra produkter. Dessutom är det roligare att jobba med dem som vill ha mer och uppskattar det man gör. 2006 hade vi ett möte och diskuterade om vi skulle strunta i byggbranschen. Men vi beslutade att satsa på en version fyra och strax därefter vaknade folk i byggsektorn till. Förslag till förbättringar forsade in och sedan har det varit fullt i inkorgen, berättar Per Sahlin.

Intresset på väg upp igen
Att energifrågan är aktuell igen till följd av klimatoro och insikten att energiråvarorna är begränsade tror han är en orsak till det ökande intresset. Energipriset är också på väg uppåt.
– Värdet på fastigheter kopplas till hur energieffektiva de är. Så folk som håller i pengarna blir medvetna om att energi inte förblir nästan gratis.
Till det kommer alla miljömärkningssystem. Nya Karolinska ska Leed-märkas. Därför går det inte längre att överdimensionera installationerna och hoppas på det bästa utan det gäller att räkna och optimera så att energianvändningen minskar med bibehållen komfort.
På ett sjukhus som Karolinska handlar det inte först och främst om komfort utan om smittskydd och hygien. Luften byts ut flera gånger oftare än i kontor. Det går inte heller att använda luft-luftvärmeväxlare på grund av smittrisken. Istället blir det vätskebaserade lösningar och något sämre verkningsgrad. Risken för att luftströmmarna möts måste elimineras.  Till det kommer särskilda behov i laboratorier och operationssalar och elenergi till bilar som ska kunna laddas på området. All energi ska vara förnybar.

Skiftande verksamheter
Summa summarum handlar det om 320 000 kvadratmeter med väldigt varierande verksamhet. För värmen finns borrhålslagret med 165 stycken 220 meter djupa borrhål och fjärrvärme. Kylan kan komma från frikyla utomhus, från fjärrkyla, från egen kylanläggning och från borrhålen. Energianläggningen ger ytterligare tusentals variabler i modellen. Antalet variabler räknas alltså i miljoner.
– Ska  man räkna ut hur mycket energi en 70-tals kåk behöver räcker det kanske med fem ekvationer och baksidan av ett kuvert men för nya Karolinska räcker inte den modellen alls, sammanfattar Per Sahlin.
Att få ihop datorkraften som ska klara beräkningarna är en utmaning för sig. Valet har fallit på att utnyttja moln, alltså hyra processorer. Sjukhuset delas upp i flera modeller. Varje hus kan modelleras för sig eftersom det inte finns någon nämnvärd termisk koppling mellan husen. Energicentralen är också en modell för sig.

Minsta möjliga miljöbelastning
Husmodellerna delas in i våningsplan. Varje våningsplan blir en process och tilldelas en processor. Eftersom våningsplanen påverkar varandra termiskt så delar de variabler och därför körs processerna parallellt, så långt det går. Att göra en körning kan ta några timmar och för varje våningsplan behövs kanske hundratals körningar. Det handlar om att prova ut olika förslag med målet att få till installationer som klarar sin uppgift med minsta möjliga miljöbelastning.
Kollegan Pär Carling i rummet intill är en av flera personer som ska se till att modellen verkligen fungerar för bygget av det nya sjukhuset. Han hjälper konsulterna Sweco och ÅF att använda modellen så att den ger ett bra resultat.
– Konsulterna sitter med vårt program och bygger modellen med hjälp av ritningar och annat underlag.  Rent generellt är det ett jobb i sig att ragga rätt på indata. Sedan får man jämföra med mätdata och justera. Men den delen är jag inte med om i det här projektet, säger Pär Carling.

Ett rum – minsta enhet
BIM finns förstås med som indata när det är möjligt. Ju bättre information desto bättre modell. Men det finns en gräns för vad som är meningsfullt att veta. I det här projektet räknar man med ett rum som minsta enhet, även om det finns modeller som även delar upp rummen i delar. Det är inte heller meningsfullt att ta reda på hur möblerna står. Hur mycket sjukhuset kommer att läcka är också svårt att ta reda på i förväg, här gäller det att göra antaganden som är rimliga.
– Vi säger att beskriver ni det rätt, så räknar vi rätt, säger Per Sahlin.
Till slut är det ändå brukarna som avgör.
– Den stora utmaningen är hur huset används, hur ofta och när man öppnar fönstren till exempel. Det kan man inte råda över. Men man kan vara säker på att om huset används som modellerat, då kommer resultatet av modellerandet att stämma, säger Per Sahlin.
Strax innan intervjun är slut, fälls markiserna som skärmar av solen utanför kontoret in. Automatiskt.

Text Kerstin Lundell, Energi & Miljö nr 6/7 sid 24-26
 
 

Publicerad 26 juni 2012

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Lisa Tiger (bilden) är ny energispecialist på Nordic Energy Audit i Linköping. Hon kommer från utbildning.
  • John Lindblom blir ny affärschef för Service på Systemair Sverige och medlem av ledningsgruppen. Han kommer från en liknande roll på Swegon.
  • Mathias Andersson är ny affärsutvecklingschef på Systemair Sverige. Han kommer från Stappert där han var ansvarig för affärsutveckling och försäljning.
  • Oskar Lenner är ny teknisk säljare i Umeå på Systemair Sverige. Han kommer från Belimo där han var regional försäljningschef Norr.
  • Daniel Ellison är ny vd och koncernchef för Comfort. Han kommer från vd-posten på Hasopor.
  • Jens Persson är ny försäljningsdirektör för Laufen Sverige. Han kommer från Vieser där han var försäljningschef i Skandinavien.
  • Jonas Pettersson är ny energi- och teknikspecialist på Victoriahem. Han kommer från Aktea Energy i Göteborg där han var energikonsult.
  • Anastasia Andersson är ny utvecklare av försäljningsprocesser och produktägare på Swegon. Hon var tidigare teknisk marknadsförare.
  • Mikael Lind är ny senior vvs-ingenjör på WSP i Karlskrona. Han kommer från EMG Energimontagegruppen där han var regionchef Blekinge/Småland/Öst.
  • Mattias Carlsson är ny verksamhetschef för Airteam Thorszelius i Uppsala där han tidigare var projektchef. Han efterträder grundaren Mats Thorszelius, som stannar kvar inom Airteamkoncernen i en rådgivande roll.
  • Tobias Sandmark är ny affärsutvecklare/vvs-konstruktör på Rejlers i Ljusdal. Han kommer från en liknande roll på Afry.
  • Stefan Nilsson har startat det egna bolaget Celikon i Malmö där han arbetar som oberoende teknikkonsult inom fastighetsautomation och energioptimering. Han kommer från Bastec där han var produktchef.
  • Kristian Alfredsson är ny sakkunnig vvs-ingenjör på Talk Project i Malmö. Han kommer från AB Rörläggaren där han var affärsansvarig.
  • Emil Wallander är ny TSS- och produktansvarig säljare Automation på KSB Sverige. Han kommer närmast från Xylem där han var säljstödsansvarig vvs.
  • Peter Hagren är ny filialchef på Assemblin VS i Göteborg. Han kommer närmast från egen verksamhet.
  • Erik Thörn är ny direktör för specifikationsförsäljningen hos Saint-Gobain Sweden. Han kommer från Svedbergs där han var försäljningschef.
  • Bertil Eirell är ny vvs-ingenjör på Hydro inom Afry Energy. Han hade tidigare en liknande roll på Afrys kontor i Östersund.
  • Oskar Trönnhagen är ny teamledare vvs i Hälsingland. Han var tidigare vvs-ingenjör i Hudiksvall.
  • Anders Lithén är ny regionchef Nedre Norrland på Ahlsell Sverige. Han var tidigare regional försäljningschef där.
  • Mattias Larsson är ny säljare Automation på Malthe Winje Automation. Han kommer från Regin i Stockholm där han var försäljningsingenjör.
  • Eric Mattiasson är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgrens kontor i Visby. Han arbetade tidigare på företagets Göteborgskontor.
  • Robin Söderberg är ny junior vvs-ingenjör i Göteborg på Bengt Dahlgren. Han kommer från utbildning.
  • Tobias Almström är ny teknisk förvaltare vvs på Västfastigheter i Skövde. Han var tidigare teknikspecialist industrimedia på Volvo Group.
  • Daniel Onttonen är ny ovk-besikningsman på OVK-service Syd. Han kommer från Skorstenseliten där han var hantverkare.
  • Dennis Ikonomidis är ny vvs-projektör på Facil Consult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Carl-Johan Rydman har startat det egna bolaget Energiplan Väst. Han kommer från Elektrokyl Energiteknik i Borås där han var energiprojektör.
  • Elio Joe Saade är ny vvs-ingenjör på Wikström i Kinna. Han kommer från utbildning.
  • André Göransson är ny servicechef Ventilation i Göteborg och Halland på Bravida. Han kommer från LH Ventteknik där han var servicechef.
  • Kristofer Adolfsson är ny regionchef konstruktion syd på Radiator VVS. Han kommer från Teknik & Projekt i Växjö där han var vvs-konsult.
  • Joakim Laurentz är ny ansvarig för varumärket Midea på Klima-Therm. Han kommer från Solar Sverige där han var kategorichef HWS/VVS.
  • Jonas Ingelsson är ny vvs-ingenjör på Rejlers i Gävle. Han kommer från samma roll på Afry.
  • Enis Gashi är ny serviceledare ventilation & kyla på Kylservice i Halmstad.
  • Désirée Moberg (bilden) är ny chef för Breeam på Sweden Green Building Council. Hon kommer från Green Level där hon var hållbarhetsspecialist.
  • Fredrik Wallner blir den 1 januari 2026 ny vd för Sweco Sverige. Han är i dag divisionschef för koncernens svenska transport- och infrastrukturverksamhet och efterträder Ann-Louise Lökholm Klasson som lämnar Sweco på egen begäran.
  • Eva Karlsson blir den 1 februari 2026 tillförordnad vd för Swegon Group när nuvarande vd Andreas Örje Wellstam blir investeringsdirektör på Investment AB Latour. Hon är i dag vice president för Swegons affärsområde Air Handling.
  • Jörgen Lapuhs är ny ansvarig för affärsutveckling av produktområdena luftdistribution och brandsäkerhetsprodukter på Systemair Sverige. Han var tidigare regionchef i Stockholm på samma bolag.
  • Anton Lockner är ny senior konsult vvs på Bengt Dahlgrens kontor i Sundsvall. Han kommer från kontoret i Stockholm där han var avdelningschef vvs.
  • Christer Larsson efterträder Anton Lockner som avdelningschef vvs på Bengt Dahlgrens kontor i Stockholm efter 40 år på företaget.
  • Viktor Jidell Skantz är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Stockholm. Han kommer från Ramboll där han var uppdragsledare vvs.
  • Malin Grufstedt är ny biträdande vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Malmö och kommer från utbildning.
  • Martin Nylund är ny försäljningsingenjör på Voltair System med ansvar för kunder i region Väst och region Stockholm. Han kommer från IMI Climate Control där han var nyckelkundsansvarig och utbildare.
  • Patrik Hast är ny affärsområdeschef för vvs på Sparc Group. Han kommer från Umia där han var vd för bolaget i Göteborg.
  • Savas Metovski är ny teknikansvarig vvs på Sweco i Malmö. Han kommer från K Vent i Lund där han var konstruktör.
  • Erik Sjöberg är ny ingenjör vvs & energiteknik samt installationsledare på Concoord i Göteborg. Han kommer från Kungälvs Rörläggeri där han var projektledare.
  • Peter Karlsson är energispecialist på det nystartade företaget Enkon. Han kommer från samma roll på Aktea Energy i Göteborg.
  • Tobias Falk är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Han kommer från samma roll på Elkraft Sverige.
  • Anna Westin är ny vvs-konstruktör på Notos Consult i Stockholm och kommer från utbildning.
  • Alexander Lagergréen är ny sälj- och marknadschef på Aarsleff Pipe Technologies. Han kommer från Danfoss där han var teknisk supportchef Värme i Sverige, Finland och Baltikum.
  • Taha Arghand är ny energispecialist på Afry i Göteborg. Han kommer från Bengt Dahlgren där han var energikonsult.
  • Martin Vujicic är ny tillförordnad divisionsdirektör för GK Sverige. Han var tidigare regionchef Öst.
  • Karam Abbas är ny vvs-projektör på Rekonik i Västerås och kommer från utbildning.
  • Mickey Stahlén är ny ovk-/injusterings- och servicetekniker på AIM Projektpartner i Stockholm. Han kommer från Nordvalvet där han var funktionskontrollant ovk.
  • Evelina Enochsson är ny chef för Sweden Green Building Councils certifieringsavdelning. Hon var tidigare chef för Noll-CO2.
  • Mikael Wall är ny senior projektingenjör på Brion Ventilation i Göteborg. Han kommer från Ventab där han var marknadschef.
  • Yobel Tesfamhret är ny energispecialist på Trafikförvaltningen i Region Stockholm. Han kommer från Ferla där han var energiingenjör.
  • Jonas Anund Vogel börjar vid årsskiftet på Techseed där han ska arbeta med digital transformation i fastighetssektorn. Han kommer från vd-rollen på Dig-IT Lab KTH.
  • Marcus Helmbäck är ny BIM-strateg på Intec i Malmö. Han kommer från en liknande roll på Afry.
  • Jenny Icosti Pålsson är ny senior projektledare på Intec i Malmö och kommer från Afry.
  • Anders Berger är ny uppdragsansvarig vvs på Intec i Stockholm. Han kommer från samma roll på WSP.
  • Marcus Henriksson är ny vvs-konstruktör på Intec i Stockholm och kommer från utbildning.
  • Emilia Simonsson är ny biträdande konstruktör på TQI Consult vvs i Stockholm och kommer från utbildning.
  • Johanna Ernback är ny energi- och miljöhandläggare på TQI Consult. Hon kommer från Segula Technologies där hon var projektingenjör.
  • Sofia Wikström är ny projektledare, arbetsledare och energiingenjör på Leosol Energi i Skellefteå. Hon kommer från Skellefteå Kraft där hon var markhandläggare.
  • Amanuel Zerizghi är ny biträdande vvs-konstruktör på RSA Ductor i Stockholm. Han kommer från K-Konsult Arbetsmiljö vvs där han var vvs-ingenjör.
  • Michael Wellert är ny projektledare på Ebes Ventilation i Västerås. Han kommer från Afry där han var uppdragsledare vvs.
  • Mats Josefsson är ny certifierad energiexpert och besiktningsman på OBM Gruppen i Jönköping. Han kommer från samma roll på Anticimex i samma stad.
  • Robert Jönsson är ny teknisk support på Lindab Ventilation i Malmö. Han var tidigare drifttekniker på Rögle BK.
  • Simon Nilsson är ny energispecialist på Peab i Ängelholm. Han kommer från samma roll på K-System.
  • Edvin Ekberg och Alva Sköldin är nya biträdande projektörer på Metator vvs Konsult i Stockholm och kommer båda från utbildning.
  • Anders Häggström är ny energiingenjör i Malmö stad. Han kommer från Northvolt där han var underhållsingenjör.
  • Oskar Oxenstierna är ny vd för Tedge Energy, som bildades tidigare i år när Ferla och Edekyl & Värme gick samman. Han kommer från rollen som partner på Amplio Private Equity.
  • Marcus Sahlsten är ny distriktssäljare i Väst på Oras i Göteborg. Han kommer från Laufen Sverige där han var försäljningsdirektör.
  • Haidar Jeber är ny vvs-tekniker på Global Infrateknik i Västerås. Han kommer från samma roll på Caverion i Stockholm.
  • Rasmus Karlsson är ny sakkunnig funktionskontrollant ovk på Svensk Ventilationsservice i Stockholm. Han kommer från en liknande roll på Nordvalvet.
  • Mattias Nylin är ny utesäljare på Tece med ansvar för kunder i Stockholm.
  • Morgan Winberg har startat det egna företaget Morgans vvs Teknik i Klagstorp. Han kommer närmast från JS Energi där han var värmepumpstekniker.
 
  • Linda Dickson (bilden) är ny KMA-ansvarig på Bjerking. Hon kommer från Liljemark Consulting där hon var senior miljökonsult.
  • Joachim Nordström blir i mitten av januari nästa år ny vd för Sandbäckens Rör i Linköping. Han kommer från Ventpartner i samma stad där han var entreprenadchef.
  • André Forsberg är ny regionchef Öst på Assemblin VS. Han kommer från Bravida där han var operativ chef för region Energi & Service.
  • Victor Steiner är ny vd/vvs-ingenjör på nystartade Sustend VVS-Konsult Syd i Malmö. Han kommer från Brion Teknik i samma stad där han var gruppchef.
  • Hugo Berglin är ny projektledare inom underhållsplanering på Sustend i Göteborg. Han kommer från Serneke där han var fastighetsförvaltare.
  • Mathias Strid är ny projektledare i Sustend Projektledning Syd och gruppchef i Halmstad. Han kommer från EPG Projektledning i samma stad där han var projektledare.
  • Per Löfström är ny vd för Epecon. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur där han var affärsutvecklingschef vvs & va.
  • Daniel Viksell är ny säljare i Stockholmsområdet på IV Produkt. Han kommer från FläktGroup där han var nyckelkundsansvarig, KAM.
  • Martin Wernqvist är ny vvs-konsult på Englunds Konsultbyrå i Stockholm. Han kommer från samma roll på Bengt Dahlgren.
  • Simon Magnusson är ny kalkylingenjör i Stockholm på Lindinvent. Han kommer från Mård Ingenjörsfirma i Norrköping där han var biträdande projektledare.
  • David Lindqvist är ny försäljningsingenjör i Stockholm. Han kommer från Svea Solar där han var försäljningschef B2B.
  • André Tannå är ny kalkylingenjör i Umeå. Han kommer från utbildning.
  • Hanna Lundmark är ny kundansvarig i Lund. Hon kommer från en annan bransch.
  • Stefan Johansson är ny entreprenadchef vs på Bravida Prenad i Helsingborg. Han kommer från Bengt Dahlgren i samma stad där han var seniorkonsult vvs.
  • Josef Tengver är ny projektledare/kalkylator vs-entreprenad på Bravida Östergötland. Han kommer från Sweco i Linköping där han var vvs-konstruktör.
  • Gustav Thuresson är ny gruppledare på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg där han kommer att leda energi- & miljöavdelningen. Han var tidigare uppdragsansvarig inom samma område.
  • Eva Holmén är ny affärsområdeschef och försäljningschef inom affärsområde Produkter på Bastec. Hon kommer från Danfoss Climate Solutions där hon var försäljningschef District Energy North European HUB.
  • Thor Berggren är ny senior energikonsult på Sweco i Umeå. Han kommer från Enwell i samma stad där han var projektledare/energiansvarig.
  • Jimm Hardeling är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Stockholm. Han kommer från Bravida där han var konstruktionskoordinator.
  • Alexander Johansson är ny energiexpert i Göteborg. Han kommer från samma roll på Majornas Energi & Miljö konsult.
  • David Löfqvist är ny vvs- och mekanikkonstruktör i Visby. Han kommer från en konstruktörsroll på Afry i Solna.
  • Kristofer Jarl har anställts som projektledare på Kiwi Gruppens nystartade kontor i Malmö. Han kommer från samma roll på GK Sverige.
  • Alexander Widahl är ny energikonsult på Sustera Group i Stockholm. Han kommer från Energikompetens i samma stad där han var energiexpert.
  • Felix Öhman är ny energiingenjör på Rejlers i Nyköping. Han kommer från den egna verksamheten Fjällenergi.
  • Emelie Marklund är ny vvs-projektör på Energibyrån Nord i Umeå. Hon kommer från samma roll på Afry.
  • Viktor Ahlund är ny projekt- och installationsledare på Plan Projektpartner i Stockholm. Han kommer från Bjerking i samma stad där han var teamledare vvs.
  • Gentian Tabaku är ny ovk-besiktningsman på Keyvent i Kalmar. Han kommer från samma roll på Eks Mönsterås.
  • Stix Michael Johansson är ny kategoriansvarig vs & ventilation på Comfort. Han var tidigare kategoriansvarig ventilation.
  • Kevin Lindmäe är ny vvs-konsult på Englunds Konsultbyrå i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Magnus Andersson är ny projektledare vvs på Instatech i Borås. Han kommer från samma roll på Kungälvs Rörläggeri.
  • Alexander Johansson är ny installationsprojektör på TQI Consult VVS i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Håkan Sjöblom är ny regionsäljare Mitt/Mälardalen på OSO Hotwater. Han kommer från THP Kleaa VVS där han var vs-ansvarig.
  • Lina Dalman är ny sakkunnig funktionskontrollant ovk på Nordvalvet i Stockholm. Hon var tidigare arbetsledande tekniker.
  • Hugo Pommer är ny projektledare på Ventpartner Västmanland. Han kommer från en säljroll i en annan bransch.
  • Fredrik Boman är ny vvs-ingenjör i Örnsköldsvik på Umeå Projekt Team. Han kommer från utbildning.
  • Andreas Kutzner är ny regionsäljchef i Stockholm på Grohe. Han kommer från FM Mattsson Group där han var försäljningschef BTB Norr.
  • Jesper Lundmark är ny teknisk säljare inom befuktning och avfuktning på Condair. Han kommer från Veab Heat Tech där han var försäljningschef med fokus på Skandinavien och Baltikum.
  • Boswell Greene är ny service- och installationstekniker i Stockholm. Han kommer från samma roll på Selecta.
  • Jonathan Lööw är ny vvs-ingenjör i Örebro på PE Teknik & Arkitektur. Han kommer från Pox Group i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Haruo Yamauchi är ny landschef för Sverige på Panasonic Heating & Cooling Solutions samtidigt som han fortsätter som ansvarig för den nordiska regionen.
  • Patrik Svensson är ny utesäljare på Tece med ansvar för Västra Götaland och Halland. Han kommer från en liknande roll på Roth Sverige.
  • Dick Sellberg är ny distriktsansvarig säljare i syd. Även han kommer från en liknande roll på Roth Sverige.
  • Jonas Dargaudas Mattsson är ny ovk-kontrollant på DT Facility Management. Han var tidigare tekniker inom ventilation och energioptimering där.
  • Alexander Olsson är ny driftchef i Lund på Lassila & Tikanoja Sverige. Han kommer från ISS Sverige i Malmö där han var arbetsledare.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.