Nordligaste plusenergihuset byggs i Trondheim

Plusvillor i all ära, men i Norge planeras världens nordligaste och största plusenergihus i form av ett kontor. Samma aktörer planerar att bygga om två 1980-talskontor till plushus i Oslo.

Medan vi i Sverige i första hand byggt småhus och småhusområden med plusenergiteknik, går man i Norge mot större fastigheter; i Trondheim ska världens nordligaste och största plusenergihus byggas och i en grannkommun till Oslo ska ett befintligt kontor byggas om för att bli plusenergihus.

Bakom satsningen står ett antal stora aktörer: fastighetsbolaget Entra Eiendom, arkitektföretaget Snöhetta, miljöstiftelsen Zero och aluminiumtillverkaren Hydro. Till den allians de skapat, Powerhouse, har de knutit Skanska Norge som ska bygga ett 16 000 kvadratmeter stort kontor i hamnområdet Brattørkaia I Trondheim. I projektet ingår också energiforskningsorganisationen Zero Energy Building, ZEB, som är knuten till det norska forskningsinstitutet Sintef, för energiberäkningar.

Brattørkaia ska exploateras och förutom plusenergikontoret ska även den norska motsvarigheten till Naturvårdsverket få nytt huvudkontor och ett nytt kongresshotell byggas. I området finns också järnvägsstation och kajplats för Hurtigrutten.

Enligt Einar Wilhelmsen, Zero, är energiberäkningarna inte klara, utan ska färdigställas under våren.  Byggstart sker senare i vår, med inflyttning i mitten av nästa år.
– Stort fokus på drift- och energifrågorna har lagts i de tidiga faserna för att klara ut energianvändningen, berättar Einar Wilhelmsen.
Förutom energianvändningen per år ska även livscykelanalyser göras på ingående byggmaterial och installationsmaterial, vilket inbegriper energianvändning vid framtagning av dessa produkter.

Ombyggt kontor
Gruppen har också tagit sig an att försöka bygga om en kontorsfastighet med två kontorsbyggnader från 1980 till plusenergihus. Fastigheten är belägen i Bærum, utanför Oslo. Även här är ambitionen att huset efter ombyggnad ska producera mer energi än det använder.

Byggstart är planerad till nästa år och kontorsbyggnaderna ska stå färdiga 2014, om man får nödvändiga myndighetsgodkännanden. I detta fall är det konsultföretaget Asplan Viak som står för energiberäkningen. Vart och ett av de två kontorshusen är på 2 600 kvadratmeter och energianvändningen uppgår till 250 kWh/kvadratmeter, år. Preliminära beräkningar visar att besparingen i energikostnad blir omkring en miljon norska kronor.

Hytta tävlar för Norge
Dagens norska hytter (sportstugor) har en genomsnittlig boarea på 65 kvadratmeter och är numera så utrustade att man enkelt kan bo där under alla årets säsonger. Det har lett till att energianvändningen i dessa hus ökat, vilket gjort att intresse väckts för att skapa en modell-hytte som inte avger koldioxidutsläpp.

Ett lag studenter från Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet (NTNU) deltar med en modell vid den internationella tävlingen Solar Decathlon Europe 2012, med målet att bygga det bästa huset med solvärme och solceller. Tävlingen sker senare i år i Madrid. Det norska laget består av studenter som läser till ingenjörer och till arkitekter. Skanska har varit behjälplig i projektet med byggnadsteknisk kunskap.

NTNU-studenternas bidrag heter +Hytte och ska vara en liten, men teknologiskt avancerad version av den norska hytten, som kan placeras i både naturen utan tillgång till tillskottsenergi utifrån och i städer. Solceller och solvärme ska ge den energi som behövs för att kunna leva i huset. Lösningen ska vara flexibel och huset ska kunna flyttas lätt, men också kopplas till ett befintligt hus.

Mark Kretz, Energi & Miljö nr 3/12 sidan 56-57

Publicerad 17 mars 2012

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Nancy Mattsson (bilden) är ny generaldirektör för Boverket. Hon kommer från rollen som chef för projektutveckling inom JM Stockholm.
  • Susanna Ohlin är ny vd för Cowi Sverige och ingår i koncernledningen. Hon var tidigare interim vd.
  • Arvid Olofsson är ny energikonsult ”solenergi, energilager och flextjänster” i Umeå på Rejlers. Han kommer från samma roll på Afry. Daniel Bergsten är ny energikonsult i Sundsvall. Han kommer från samma roll på Afry. Björn Enerhall är ny uppdragsledare i Gävle. Han kommer från VVS-Montörerna i Gästrikland där han var arbetsledare.
  • Daniel Wrangå har startat den egna verksamheten Wrangå Consulting i Höör. Han är nyexaminerad vvs-ingenjör.
  • Tobias Berge är ny chef för Afrys verksamhet inom hållbart byggande i Göteborg. Han kommer från CIT Renergy där han var vd. Daniel Sörensson är ny affärsområdeschef HVAC på Afry Industry i Lund. Han kommer från PQR där han var regionchef i Malmö. Ali Sharifi är ny behörig ingenjör vattensprinkler i Göteborg. Han kommer från Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i samma stad där han var ingenjör vvs/sprinkler.
  • Sara Kemal är ny vvs-projektör på Tjuren Projektpartner i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Tove Fagervall är ny teknisk projektledare på Galären i Luleå. Hon kommer från Nordprojektering i samma stad där hon var handläggare vvs & energi.
  • Rasmus Häll är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Mikael Sundström är ny vd för Cler. Han kommer från Ahlsell där han var landschef Sverige.
  • Rafed Sadek är ny projektledare installation på Fastighets AB Balder i Stockholm. Han kommer från Installatörsföretagen där han var branschexpert och projektledare.
  • Anders Berglund är ny teknikkonsult/besiktare på WSP i Luleå. Han kommer från en konsultroll på Norconsult i Piteå.
  • Josefine Mars Hagdahl är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Hon kommer från Ebab i samma stad där hon var energispecialist.
  • Alexander Enmark är ny vvs-ingenjör på Intec i Göteborg. Han kommer från utbildning. Jonathan Johansson är ny vvs-projektör i Borås. Han kommer från samma roll på Bravida.
  • Marcus Rohdin är ny byggnadsingenjör/brandkonsult på Brandkonsulten i Norrköping. Han kommer från Saab Aeronautics i Linköping där han var prototypingenjör. Emil Wallgren är ny brandkonsult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Michael Vogtmann har startat den egna verksamheten MV Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Projektvision där han har varit projektledare, projektansvarig och projekteringsledare.
  • Arvid Thegerström, Emil Vendelstrand, Isabel Karlsson Petersson och Jamie Bengtsson är nya vvs-ingenjörer på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Samtliga kommer från utbildning.
  • Peter Rosvall är ny teamchef vvs på Vinnergi i Malmö. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Helsingborg där han var rådgivande ingenjör.
  • Dagmawi Lulseged är ny projektledare installation på Toofab i Stockholm. Han kommer från Tjuren Projektpartner i samma stad där han, utöver rollen som vvs-konsult, även var gruppchef.
  • Denis Bijelic är ny vvs-konsult på Orecon i Malmö. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektör/kalkylator.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.