Klimatpåverkan | 21 okt 2024

HSB skärper klimatkrav för nyproduktion

HSB har skärpt sitt krav för klimatutsläpp från bostadsproduktion från 2025 och kommer sedan successivt att skärpa sitt maxtak ytterligare fram till 2030, då maximalt 160 kg CO2e/kvm BTA gäller för alla nyproduktionsprojekt.

HSB skärper klimatkrav för nyproduktion
HSB brf Sockerpärlan i Malmö färdigställdes 2023 och klarade redan då det nya skärpta maxtaket, bland annat genom minskad klimatpåverkan i stommen med cirka 25 procent. Foto: HSB

– Redan 2022 då vi införde den tidigare maxgränsen var vår ambition att HSB alltid ska vara bättre än branschsnittet. Sedan dess har vi lärt oss mycket och nu är vi redo att ta nästa stora kliv, säger Maria Qvillberg, hållbarhetsansvarig för HSB:s nyproduktion.

Det tidigare maxtaket på 300 kg CO2e/kvm BTA sänks nu till 250 kg CO2e/ kvm BTA för bostadsprojekt som byggstartas under 2025.

Maria Qvillberg, hållbarhetsansvarig för HSB:s nyproduktion. Foto: HSB

Därefter sker en successiv nedtrappning till år 2030. Då får inget HSB-projekt som byggstartar ha högre utsläpp än maximalt 160 kg CO2e/kvm BTA. Det är en halvering jämfört med branschens nuvarande medianvärde för att bygga flerbostadshus.

Det nya maxtaket speglar den takt som krävs enligt HSB:s mål och följer såväl Parisavtalet som ”Färdplanen för fossilfri bygg- och anläggningssektor”.

– En nyckelfaktor är att samverka med entreprenörer, projektörer och materialleverantörer, för att ta vara på andras erfarenheter och framgångsfaktorer, och att våga testa nytt för att hitta ännu bättre lösningar, säger Maria Qvillberg.

Maxtaket är en del av en större handlingsplan och säkerställer att utveckling sker för hela verksamheten inte bara i enstaka pilotprojekt.

Framgångsfaktorn för att ta de kliv som krävs handlar bland annat om att medarbetarna får rätt stöd och kompetensutveckling samt att nya lösningar kommer att testas för att sedan införas i fler projekt.

HSB ska senast 2040 nå netto noll klimatpåverkan från hela verksamheten.

Källa: HSB

Publicerad 21 oktober 2024

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Nancy Mattsson (bilden) är ny generaldirektör för Boverket. Hon kommer från rollen som chef för projektutveckling inom JM Stockholm.
  • Susanna Ohlin är ny vd för Cowi Sverige och ingår i koncernledningen. Hon var tidigare interim vd.
  • Arvid Olofsson är ny energikonsult ”solenergi, energilager och flextjänster” i Umeå på Rejlers. Han kommer från samma roll på Afry. Daniel Bergsten är ny energikonsult i Sundsvall. Han kommer från samma roll på Afry. Björn Enerhall är ny uppdragsledare i Gävle. Han kommer från VVS-Montörerna i Gästrikland där han var arbetsledare.
  • Daniel Wrangå har startat den egna verksamheten Wrangå Consulting i Höör. Han är nyexaminerad vvs-ingenjör.
  • Tobias Berge är ny chef för Afrys verksamhet inom hållbart byggande i Göteborg. Han kommer från CIT Renergy där han var vd. Daniel Sörensson är ny affärsområdeschef HVAC på Afry Industry i Lund. Han kommer från PQR där han var regionchef i Malmö. Ali Sharifi är ny behörig ingenjör vattensprinkler i Göteborg. Han kommer från Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i samma stad där han var ingenjör vvs/sprinkler.
  • Sara Kemal är ny vvs-projektör på Tjuren Projektpartner i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Tove Fagervall är ny teknisk projektledare på Galären i Luleå. Hon kommer från Nordprojektering i samma stad där hon var handläggare vvs & energi.
  • Rasmus Häll är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Mikael Sundström är ny vd för Cler. Han kommer från Ahlsell där han var landschef Sverige.
  • Rafed Sadek är ny projektledare installation på Fastighets AB Balder i Stockholm. Han kommer från Installatörsföretagen där han var branschexpert och projektledare.
  • Anders Berglund är ny teknikkonsult/besiktare på WSP i Luleå. Han kommer från en konsultroll på Norconsult i Piteå.
  • Josefine Mars Hagdahl är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Hon kommer från Ebab i samma stad där hon var energispecialist.
  • Alexander Enmark är ny vvs-ingenjör på Intec i Göteborg. Han kommer från utbildning. Jonathan Johansson är ny vvs-projektör i Borås. Han kommer från samma roll på Bravida.
  • Marcus Rohdin är ny byggnadsingenjör/brandkonsult på Brandkonsulten i Norrköping. Han kommer från Saab Aeronautics i Linköping där han var prototypingenjör. Emil Wallgren är ny brandkonsult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Michael Vogtmann har startat den egna verksamheten MV Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Projektvision där han har varit projektledare, projektansvarig och projekteringsledare.
  • Arvid Thegerström, Emil Vendelstrand, Isabel Karlsson Petersson och Jamie Bengtsson är nya vvs-ingenjörer på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Samtliga kommer från utbildning.
  • Peter Rosvall är ny teamchef vvs på Vinnergi i Malmö. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Helsingborg där han var rådgivande ingenjör.
  • Dagmawi Lulseged är ny projektledare installation på Toofab i Stockholm. Han kommer från Tjuren Projektpartner i samma stad där han, utöver rollen som vvs-konsult, även var gruppchef.
  • Denis Bijelic är ny vvs-konsult på Orecon i Malmö. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektör/kalkylator.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.