TEMA: Solenergi | 27 jun 2024

Solhybrider ger vässad bergvärme

På 22 år har Heinöhems samfällighetsförening på Hönö i Göteborgs norra skärgård gått från energiklass G till C. Basen i värmesystemet är en bergvärmeanläggning som har kompletterats med solhybridpaneler.

Solhybrider ger vässad bergvärme
Jan Gustafsson, Heinöhems samfällighetsförening på Hönö, och Johan Ahlgren, Enwell Göteborg, har samarbetat kring energieffektiviserande åtgärder i 22 år. Foto: Kristin Lidell

Samfälligheten med 48 radhus och 46 lägenheter, som är en bostadsrättsföre­ning, byggdes 1969. Fram till 2002 använde husen varje år cirka 170 kubikmeter olja, som motsvarar 1 700 MWh energi.

– Oljepriserna ökade kraftigt i början av 2000-talet så vi behövde göra något för att sänka värmekostnaderna, förklarar Jan Gustafsson, som är representant för samfälligheten och eldsjälen bakom de energieffektiviserande åtgärderna.

Jan Gustafsson vid ”energy hub”, växelriktaren som fungerar som en elcentral för solhybridanläggningen. Foto: Kristin Lidell

Samfälligheten inledde därför ett samarbete med Mölnlyckeföretaget Energiförbättring Väst, numera Enwell Göteborg. Det första steget av energirenoveringen blev 22 borrhål på 200 meter och fyra fastighetsvärmepumpar.

Genom åren har värmepumparnas kapacitet och effektivitet ökat. Bergvärmeanläggningen har i två omgångar utökats med fler borrhål till totalt 31 på sammanlagt 7,9 kilometer. Trots kompletteringen sjönk köldbärarens temperatur efterhand.

2014 installerades tysktillverkade hybridpaneler för att producera värme till att återladda borrhålen och el till driften av värmepumparna. De levererade 20 000 kWh el och 120 000 kWh värme per år.

– Efter sju och ett halvt år började hybridpanelerna rosta sönder eftersom de inte klarade klimatet här, berättar Jan Gustafsson.

2021 ersattes de med franska Dualsuns hybridpaneler med värmeväxlare i korrosionsbeständigt polypropylen. Samtidigt producerar de både mer värme och el än de tidigare. De nya panelerna ger 30 000 kWh el och 160 000 kWh värme per år. I snitt 2,8 °C högre köldbärartemperatur ger värmepumparna högre verkningsgrad och värmeeffekt. Det minskar behovet av spetsvärme med olja, och värmepumparna får färre drifttimmar vilket förlänger deras livslängd.

Jakob Jamot, Jan Gustafsson och Johan Ahlgren framför husen med solhybriderna som bidrar till att samfälligheten klarar energiklass C med god marginal. Foto: Kristin Lidell

– Solhybriderna gör helt enkelt bergvärmen bättre och att investeringen i den håller över tid. Genom att återföra energi till borrhål som ligger nära varandra bibehåller de prestandan år efter år, säger Johan Ahlgren, grundare av Energiförbättring Väst och i dag seniorkonsult på Enwell Göteborg.

I dag använder samfälligheten bara en till två kubikmeter olja per år om det är en normal vinter. 2022 installerades en ny oljepanna på 90 kW. Oljepannan fungerar även som backup vid längre elavbrott under kalla dagar tillsammans med en äldre på 200 kW. Det finns 27 kubikmeter olja i lager.

– Den oljan går det att köra på i flera månader om det behövs, och vi har en egen generator för att driva det systemet, säger Jan Gustafsson.

Solhybriderna gör bergvärmen bättre och att investeringen håller över tid. Genom att återföra energi till borrhål som ligger nära varandra bibehåller de prestandan år efter år

Elanvändningen i samfälligheten för värme och varmvatten är nu 340 MWh per år, en minskning av energianvändningen med 80 procent sedan 2002. Oljeanvändningen då hade resulterat i ett primär­energital på 244 kWh/m² och energiklass G. I dag är primärenergitalet 71 kWh/m² som klarar energiklass C med god marginal, gränsen är 90.

– Samfälligheten har gjort ett fantastiskt jobb med energieffektiviseringar sedan 2002 och det ger pengar. Om de hade nöjt sig med den ursprungliga bergvärmeanläggningen hade energianvändningen kanske varit 150 kWh/m², säger Johan Ahlgren.

Koldioxidutsläppen har under samma period sjunkit från 490 ton per år till 8,8, en minskning med 98 procent. Alla investeringar för energirenoveringen har varit självfinansierade, och samfällighetsavgiften har kunnat ligga kvar på en låg nivå.

Jakob Jamot, Dualsun Nordic. Foto: Kristin Lidell

– Samfälligheten är en spännande slutkund eftersom den hela tiden har jobbat aktivt med att energieffektivisera, men gjort det på ett smart sätt. Den har hållit sig uppdaterad om vad som har legat i framkant vid olika tidpunkter. Bara för att man har gjort en stor investering i energianläggningen kan man inte bara lämna den och tro att den ska fungera och hålla en god prestanda i all framtid, säger Jakob Jamot, CTO, teknisk direktör på Dualsun Nordic, som har levererat hybridpanelerna.

Bergvärmeanläggningen har kompletterats med borrhålsbooster, som höjer köldbärartemperaturen med 1,2 °C, avgasare och ett modernt expansionskärl. Sammantaget höjer det effektiviteten, förbättrar funktionen och förhindrar driftstörningar. Det finns också frånluftsåtervinning i värmecentralen.

– Det tar tillvara värmen här inne och via en värmeväxlare gör den så att vi får 0,1 grader extra till borrhålen. Det låter inte så mycket, men det är faktiskt en hel procent som är väldigt dyrbar värme. Energi är det vi jagar med ljus och lykta, säger Jan Gustafsson.

Kent Andersson övervakar driften av anläggningen via en skärm i värmecentralen.
Foto: Kristin Lidell

Driften av anläggningen kan övervakas via en skärm i värmecentralen och på nätet hos alla inblandade.

–  Där ser vi hur värmepumparna, ackumulator­tankarna och oljepannan fungerar. Vi ser till exempel hur mycket värme som solhybriderna ger, vilken temperatur som går ut till radiatorerna och returtemperaturen, säger Kent Andersson.

Han bor också i samfälligheten och är den som deltidsanställd sköter den dagliga driften av värme­anläggningen. Tidigare har han bland annat skött stora värmesystem på Volvo.

– Kent är inne här en kvart om dagen för att titta, lukta, lyssna och känna, summerar Jan Gustafsson en normal daglig insats.

Så fort något inte fungerar i anläggningen får Jan Gustafsson ett meddelande i telefonen.

– Om jag då frågar de boende om det är för låg värme eller några andra problem är det ingen som har det. De har inte hunnit reagera. Om systemet får en störning har vi ett par timmar på oss att åtgärda det innan det märks, säger han.

Mötet mellan borrhål och solhybrider med värmeväxlare, expansionskärl samt rören till och från panelerna på taket. Foto: Kristin Lidell

Jan Gustafsson plockar fram sin mobil och visar en app. Där kan han i realtid bland annat se hur mycket el som solhybriderna levererar och hur mycket som behövs i samfälligheten.

– Jag gillar den här bilden. Från taket kommer nu 18,6 kW el och vi behöver 20,9 kW. Då köper vi in mellanskillnaden. Titta vad som händer nu. Taket ger oss 26,4 kW och vi säljer el istället.

På displayen går det att följa hur solhybridpanelerna bidrar till systemet genom att höja köldbärartemperaturen. Foto: Kristin Lidell

Jan Gustafsson är i dag pensionär och arbetade dessförinnan på Skanska. Verksamheten bestod i att med mudderverk och borrplattformar anlägga hamnar och farleder över hela världen.

Kent Andersson sköter den dagliga driften av värmeanläggningen. Foto: Kristin Lidell

– Jag har sysslat med teknik och effektiviseringar i hela mitt yrkesliv. Att det är billigt att bo i samfälligheten beror på att Kent och jag gillar att hålla på med förbättringar av de tekniska systemen. Dessutom vet jag hur man gör en kalkyl och ser till att den går ihop, säger han.

– Du har också ett otroligt engagemang, säger Johan Ahlgren.

Om den nuvarande bergvärmeanläggningen inte skulle producera tillräckligt med värme i framtiden har Jan Gustafsson en plan för det.

– Vi kan göra en sista etapp om det skulle behövas. Samfälligheten har tillstånd av kommunen att gå ner i havet för att hämta mer värme. Temperaturen är aldrig lägre en fyra grader på botten, säger han.

Publicerad 27 juni 2024

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

 
  • Jesper Johansson (bilden) är ny energiingenjör på Stena Fastigheter i Göteborg. Han kommer från Chill Services i samma stad där han var produktägare.
  • Robert Larsson blir ny vd och koncernchef för Systemair och tillträder senast i januari 2026. Han kommer från Afrykoncernen där han senast varit chef för globala divisionen Transport och samhällsbyggnad.
  • Carolina Larsson blir i september ny vd för Swedisol. Hon kommer från Sweden Green Building Council där hon var certifieringschef.
  • Simon Bergström är ny vd för Bengt Dahlgren Stockholm. Han var tidigare vice vd. Petri Kaksonen är ny energiingenjör/certifierad energiexpert K på Bengt Dahlgren i Linköping. Han kommer från Tekniska verken i samma stad där han var produktspecialist fjärrkyla.
  • Robin Fritzson är ny regionchef för Småland på Qreo med placering i Växjö. Han kommer från Enerwex i samma stad där han var vd. Martin Vennerström är ansvarig för den nystartade avdelningen Automation. Han kommer från Afry i Växjö där han var automationskonsult.
  • Kristian Antin är ny projektområdeschef för sjukhusen på Locum. Han var tidigare projektledare inom företaget.
  • Jonas Rydén är ny försäljningschef på Enervent Zehnder i Sverige. Han kommer från rollen som affärsutvecklare på Rf-Technologies.
  • Cecilia Undeland är ny senior specialist vvs/energi och miljö inom befintliga fastigheter på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Hon var tidigare gruppledare energi och miljö/hållbarhet på företaget. Emilia Aguirre Bolander och Filip Nordberg är nya vvs-ingenjörer. Båda kommer från utbildning.
  • Jim Vestling är ny vd för GF 100 Rör i Grillby. Han var tidigare projektledare på företaget.
  • Jimmy Lindkvist är ny försäljningschef på Tollco. Han kommer från Dahl där han var nyckelkundsansvarig. Han efterträder Jan Lindh som ska utveckla kundrelationer och interna arbetssätt.
  • Helena Gajbert är ny teknisk expert på Svenska kyl- och värmepumpföreningen. Hon kommer från Bonava där hon var energi- och hållbarhetsspecialist.
  • Henrik Andersson är ny säljare på Fläkten Systems. Han kommer från samma roll på Fläkt Group.
  • Therése Thern har startat det egna bolaget Circulair där hon verkar som säljagent för klimatsmarta vvs-produkter, rådgivare och konsultmäklare för hållbara lösningar. Hon kommer närmast från Inventiair där hon var teknisk säljare.
  • Daniel Sernekvist är ny servicesäljare i södra och västra Sverige på Munters. Han var tidigare servicetekniker på företaget.
  • Alexander Pohjanen är ny vvs-konstruktör på Afry i Skellefteå. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektledare/kalkylator/konstruktör.
  • Moa Normark är ny anbudssamordnare på Intec i Göteborg. Hon kommer från Bengt Dahlgren i samma stad där hon var biträdande konsult. Jimmy Ivarsson är ny uppdragsledare i Stenungsund. Han kommer från EPG-konsult där han var vvs-konsult. Tom Jalmarsson är ny vvs-ingenjör i Borlänge. Han kommer från utbildning.
  • Ola de Freitas Lidberg är ansvarig för Caverion Sveriges nya affärsenhet för energitjänster. Han kommer från den egna verksamheten Junianjack. Dylan Axelsson är ny energiingenjör i Jönköping. Han kommer från utbildning.
  • Erik Everbring har startat egna företaget Eecon, ett teknikkonsultbolag med fokus på värmepumpteknik och energieffektiva lösningar. Han kommer från Sweco där han var specialist på värmepumpsystem.
  • Nicklas Andersson är ny vvs-ingenjör på Newsec i Stockholm. Han kommer från samma roll på Seveko VVS Konsult.
  • Marcus Ehlin är ny energikonsult på HSB i Västerås. Han kommer från Fastighetssnabben i samma stad där han var fastighetsansvarig.
  • Fotios Mougios är ny vvs-ingenjör på Norconsult i Helsingborg. Han kommer från samma roll på PE Teknik & Arkitektur.
  • Johanna Villabona är ny vvs-konstruktör/injusterare på Energispar i Arlandastad. Hon kommer från utbildning.
  • Axel Pons är ny vvs-konstruktör på Umeå Projekt Team. Han kommer från samma roll på Afry i Karlskrona.
  • Emma Hjelm är ny konsult inom vvs och energi på Energija konsulterande ingenjörsbyrå i Jonsered. Hon kommer från utbildning.
  • Aram Khairi är ny vvs-projektör/projektledare på Beyond Shapes i Stockholm. Han kommer från Riba i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Mattias Ytterström är ny energiingenjör på Västfastigheter i Göteborg. Han var tidigare drifttekniker där.
  • Linus Ericson är ny vvs-konsult på Rejlers i Stockholm. Han kommer från en liknande roll på Helenius ingenjörsbyrå.
  • Magdalena Vikström är ny energiingenjör på Umeå kommun. Hon kommer från WSP i samma stad där hon var energi- och fastighetskonsult.
  • Roger Idoffsson är ny vd för Pemtec i Borås. Han kommer från samma roll på Matsco i Sverige och Finland som också ingår i Debe Flow Group.
  • Eric Alexandersson är ny vvs-ingenjör på Luzetum i Stockholm. Han kommer från samma roll på Seveko VVS Konsult.
  • Roger Persson är ny teknisk säljare ventilation på NIBE Fastighet i Kramfors. Han kommer från Miljöventilation i Mellannorrland där han var vd.
  • Toni Nelimarkka är ny OVK-besiktningsman på Fresh Air Ventilation. Han kommer från Kiwa Sverige där han var besiktningsingenjör OVK.
  • Tony Forsberg är ny energiingenjör på Engi i Göteborg. Han kommer från samma roll på Caverion.
  • Joel Lantz är ny teknisk säljare på Gästrike Värmepump & Kyla. Han kommer från samma roll på Indoor Energy i Gävle.
  • Magdalena Sten är ny energikonsult på Aktea i Göteborg. Hon kommer från utbildning.
  • Magnus Frödin är ny affärsområdeschef och delägare i Täby Vent & Projekt. Han kommer från Ventilationshygien Stockholm där han var arbetsledare/projektledare.
  • Thomas Norström är ny energiingenjör på Swedavia i Stockholm. Han kommer från utbildning.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.