Nordbygg/Automation | 28 maj 2024

NORDBYGG: Nya datasjöar med mätdata

Nordbygg 2012 – smart! 2014 – minskad energianvändning. 2016 var IoT hett. 2018: hållbara energilösningar. 2022 – inget banbrytande. 2024? Inte värst mycket nytt inom automationsområdet. Fastighetstekniken Proptech har dock satt fart på utvecklingen av teknikplattformar.

NORDBYGG: Nya datasjöar med mätdata
Vi har fått nya sjöar, så kallade datasjöar för att ta vara på all mätdata. Illustration: Shutterstock

På Nordbygg 2012 var benämningen ”smart” ett frekvent förekommande uttryck bland utställare. Två år senare hade ”minskad energianvändning” ett tydligare fokus. På Nordbygg 2016 var uttrycken blandade och IoT (Internet of things) var en ny het potatis. Trenden för mässan 2018: IoT dominerade men man pratade även digitalisering och hållbara energilösningar.

Självklart fanns definitionen ”smarta” lösningar, produkter och system kvar. Inga banbrytande nyheter 2022. Inte heller på Nordbygg 2024 presenterades det nyheter som väckte någon större uppmärksamhet.

Belysningsstyrning. Belysningsstyrning är på frammarsch med Dali 2 och 2022 men det var ingen som visade hur denna teknik kan paketeras till smarta förvaltningssystem. Fler och fler fastighetsägare applicerar styrbranschens tänk och krav med en visualiserad anläggning som hanterar uppföljning av datapunkter och programmeringar, vilket främjar förvaltningen och möjliggör effektivisering.

Beckhoff. Beckhoff visade med hjälp av tredjepartsintegratör Trebors system Dali Visualizer som förvaltningsverktyg för belysning Dali 2. Beckhoff har tagit fram en certifierad Dali 2-modul för belysning. För solavskärmning har man en standardiserad kommunikationsmodul som används i stora delar av Europa, SMI (Standard motor interface). Detta har inte slagit igenom i Sverige där flertalet leverantörer har proprietära lösningar.

Integrerad anläggning. I ett nyligen genomfört projekt har Region Västerbotten (Norrlands universitetssjukhus i Umeå) tagit steg mot en mer energieffektiv framtid genom att ersätta traditionell belysning med modern LED-teknik och implementera belysningssystemet Trebor Dali Visualizer.

I början av 2023 inledde Beckhoff (automationshårdvara) och Trebor (mjukvara inom fastighetsautomation) ett samarbete för framtidens belysningslösningar. Foto: Beckhoff

Före bytet från glödljus till LED-belysning och införandet av belysningssystemet använde den aktuella ytan en betydande mängd energi, uppmätt till 14 996 kWh per år.

Initiala beräkningar påvisade att övergången till LED-belysning
och ett smart belysningssystem skulle minska användningen till 4 260 kWh. Dessa beräkningar överträffades av de faktiska resultaten. Den uppmätta användningen visade en imponerande besparing på 81 procent, med en användning på endast 2 790 kWh per år.

Informationsöverföring. Något som flertalet leverantörer för in-
samling av mätvärden och energiuppföljning använder sig av är LoRaWan. Detta nätverksprotokoll är energieffektivt och har en stabil kommunikation över långa avstånd. Kommunikationen sker mellan gateways och noder. Fler leverantörer nyttjar denna teknik för mätvärdesinsamling i till exempel bostäder då man får en säkrare överföring kontra trådlös M-bus.

Energi och nyheter. Direktivet om byggnaders energiprestanda (EPBD) som har genomförts enligt EU, med nollutsläpp från 2030 i alla nya byggnader och noll för alla nya offentliga byggnader 2027, ökar kraven på energieffektivisering. Branschen kommer fortsättningsvis att ha goda år framför sig om bara investeringsviljan inte kommer av sig.

Produal. Produal har utvecklat en ny rumsregulator som kompenserar för luftgenomströmning som kan påverkas av luftströmning som kan orsakas via vägg/kanalisation och ge felaktigt mätvärde och därmed avvikelser i rumsklimatet. Man har infört MESH-nätverk i rumssystem Proxima.

Siemens. Siemens ABT Go är det mobila verktyget för driftsättning och underhåll av enheter som används i fastighetsautomation och styrsystem från Siemens. Licensfritt och man laddar ner app till sin mobila enhet. Underlättar vid driftsättning och till exempel besiktning. Man har även tagit fram ”Funktionsguiden” vilket är ett digitalt verktyg som underlättar vid framtagning och projektering av fastighetsautomation.

Kiona. Kiona pratar öppna, flex­ibla och oberoende proptechplattformar som skapar möjligheter, Edge, Energinet, Iwmac, WebPort och Edge.

Datasjöar. Kan vi ta vara på all mätdata som möjligheterna ger i dag? Vi har fått nya sjöar – datasjöar. Ett uttryck #proptech blev bekant i och med covid-19 och satte fart på utvecklingen av teknikplattformar inom fastighetsbranschen. Proptech startades dock redan i början av 1980 som version 1.0, men i dag sägs det vara på version 4.0.

Text: Kjell Sandehl

Publicerad 28 maj 2024

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Nancy Mattsson (bilden) är ny generaldirektör för Boverket. Hon kommer från rollen som chef för projektutveckling inom JM Stockholm.
  • Susanna Ohlin är ny vd för Cowi Sverige och ingår i koncernledningen. Hon var tidigare interim vd.
  • Arvid Olofsson är ny energikonsult ”solenergi, energilager och flextjänster” i Umeå på Rejlers. Han kommer från samma roll på Afry. Daniel Bergsten är ny energikonsult i Sundsvall. Han kommer från samma roll på Afry. Björn Enerhall är ny uppdragsledare i Gävle. Han kommer från VVS-Montörerna i Gästrikland där han var arbetsledare.
  • Daniel Wrangå har startat den egna verksamheten Wrangå Consulting i Höör. Han är nyexaminerad vvs-ingenjör.
  • Tobias Berge är ny chef för Afrys verksamhet inom hållbart byggande i Göteborg. Han kommer från CIT Renergy där han var vd. Daniel Sörensson är ny affärsområdeschef HVAC på Afry Industry i Lund. Han kommer från PQR där han var regionchef i Malmö. Ali Sharifi är ny behörig ingenjör vattensprinkler i Göteborg. Han kommer från Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i samma stad där han var ingenjör vvs/sprinkler.
  • Sara Kemal är ny vvs-projektör på Tjuren Projektpartner i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Tove Fagervall är ny teknisk projektledare på Galären i Luleå. Hon kommer från Nordprojektering i samma stad där hon var handläggare vvs & energi.
  • Rasmus Häll är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Mikael Sundström är ny vd för Cler. Han kommer från Ahlsell där han var landschef Sverige.
  • Rafed Sadek är ny projektledare installation på Fastighets AB Balder i Stockholm. Han kommer från Installatörsföretagen där han var branschexpert och projektledare.
  • Anders Berglund är ny teknikkonsult/besiktare på WSP i Luleå. Han kommer från en konsultroll på Norconsult i Piteå.
  • Josefine Mars Hagdahl är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Hon kommer från Ebab i samma stad där hon var energispecialist.
  • Alexander Enmark är ny vvs-ingenjör på Intec i Göteborg. Han kommer från utbildning. Jonathan Johansson är ny vvs-projektör i Borås. Han kommer från samma roll på Bravida.
  • Marcus Rohdin är ny byggnadsingenjör/brandkonsult på Brandkonsulten i Norrköping. Han kommer från Saab Aeronautics i Linköping där han var prototypingenjör. Emil Wallgren är ny brandkonsult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Michael Vogtmann har startat den egna verksamheten MV Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Projektvision där han har varit projektledare, projektansvarig och projekteringsledare.
  • Arvid Thegerström, Emil Vendelstrand, Isabel Karlsson Petersson och Jamie Bengtsson är nya vvs-ingenjörer på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Samtliga kommer från utbildning.
  • Peter Rosvall är ny teamchef vvs på Vinnergi i Malmö. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Helsingborg där han var rådgivande ingenjör.
  • Dagmawi Lulseged är ny projektledare installation på Toofab i Stockholm. Han kommer från Tjuren Projektpartner i samma stad där han, utöver rollen som vvs-konsult, även var gruppchef.
  • Denis Bijelic är ny vvs-konsult på Orecon i Malmö. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektör/kalkylator.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.