Retro | 13 okt 2023

Retro är framtiden för Mälarenergi

Mälarenergi strävar efter nettonoll utsläpp av fossil koldioxid i sina kraftvärmeverk. I samarbete med ABB utrustas nu kraftvärmeverket i Västerås med en retrofitlösning som både minskar energianvändningen och miljöpåverkan.

Retro är framtiden för Mälarenergi
Som en del av sin strävan att uppnå nettonoll utsläpp av fossil koldioxid, har Mälarenergi samarbetat med ABB för att uppgradera sina ställverk med retrofitlösningar vid Kraftvärmeverket i Västerås. Foto: ABB

Mälarenergi har uppgraderat 16 ställverksskåp – produkter med höga koldioxid- och materialavtryck – vilket minskar utvinningen av naturresurser, minska koldioxidutsläppen genom att inte tillverka ny infrastruktur samt undvika transportkostnader och tillhörande utsläpp.

Om föråldrade komponenter fortsätter att regelbundet övervakas, underhållas och uppgraderas, kan livslängden på anläggningen nu mångdubblas utan att behöva bytas ut.

– Genom att modernisera sitt elsystem och uppgradera ställverket minskar Mälarenergi sin totala ägandekostnad, maximerar avkastningen på investeringen och undviker oplanerade driftstopp. Med den här metoden har vi sett att vissa av våra kunders anläggningar har minskat driftskostnaderna för utrustning med en tredjedel och samtidigt förlängt deras livscykel med så mycket som 30 år, säger Amer Filipovic, projektledare för ABB:s affärsområde Electrification Sweden.

Anläggningens åldrande effektbrytare byts ut mot moderna Emax2-modeller, som på ett unikt sätt skyddar elanläggningen samtidigt som teknik för att minska energiförbrukningen implementeras, kommer lösningen inte bara att spara tid och pengar utan också minska verksamhetens påverkan på miljön.  De nya effektbrytarna är utrustade med det avancerade Ekip Hi-Touch reläskyddet, vilket möjliggör energimätning.

Mälarenergis kraftvärmeverk i Västerås är ett av Sveriges största och spelar en viktig roll i stadens hållbara utveckling, med 98 procent av alla fastigheter på orten anslutna till fjärrvärmenätet. Endast förnybara och återvunna bränslen används i kraftvärmeverket, som producerar 1800GWH värme och 700GWH el per år och har kontinuerligt uppgraderats med modern teknik för att maximera drifttiden och minimera miljöpåverkan sedan 1960-talet.

 

Källa: ABB

Publicerad 13 oktober 2023

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Nancy Mattsson (bilden) är ny generaldirektör för Boverket. Hon kommer från rollen som chef för projektutveckling inom JM Stockholm.
  • Susanna Ohlin är ny vd för Cowi Sverige och ingår i koncernledningen. Hon var tidigare interim vd.
  • Arvid Olofsson är ny energikonsult ”solenergi, energilager och flextjänster” i Umeå på Rejlers. Han kommer från samma roll på Afry. Daniel Bergsten är ny energikonsult i Sundsvall. Han kommer från samma roll på Afry. Björn Enerhall är ny uppdragsledare i Gävle. Han kommer från VVS-Montörerna i Gästrikland där han var arbetsledare.
  • Daniel Wrangå har startat den egna verksamheten Wrangå Consulting i Höör. Han är nyexaminerad vvs-ingenjör.
  • Tobias Berge är ny chef för Afrys verksamhet inom hållbart byggande i Göteborg. Han kommer från CIT Renergy där han var vd. Daniel Sörensson är ny affärsområdeschef HVAC på Afry Industry i Lund. Han kommer från PQR där han var regionchef i Malmö. Ali Sharifi är ny behörig ingenjör vattensprinkler i Göteborg. Han kommer från Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i samma stad där han var ingenjör vvs/sprinkler.
  • Sara Kemal är ny vvs-projektör på Tjuren Projektpartner i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Tove Fagervall är ny teknisk projektledare på Galären i Luleå. Hon kommer från Nordprojektering i samma stad där hon var handläggare vvs & energi.
  • Rasmus Häll är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Mikael Sundström är ny vd för Cler. Han kommer från Ahlsell där han var landschef Sverige.
  • Rafed Sadek är ny projektledare installation på Fastighets AB Balder i Stockholm. Han kommer från Installatörsföretagen där han var branschexpert och projektledare.
  • Anders Berglund är ny teknikkonsult/besiktare på WSP i Luleå. Han kommer från en konsultroll på Norconsult i Piteå.
  • Josefine Mars Hagdahl är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Hon kommer från Ebab i samma stad där hon var energispecialist.
  • Alexander Enmark är ny vvs-ingenjör på Intec i Göteborg. Han kommer från utbildning. Jonathan Johansson är ny vvs-projektör i Borås. Han kommer från samma roll på Bravida.
  • Marcus Rohdin är ny byggnadsingenjör/brandkonsult på Brandkonsulten i Norrköping. Han kommer från Saab Aeronautics i Linköping där han var prototypingenjör. Emil Wallgren är ny brandkonsult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Michael Vogtmann har startat den egna verksamheten MV Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Projektvision där han har varit projektledare, projektansvarig och projekteringsledare.
  • Arvid Thegerström, Emil Vendelstrand, Isabel Karlsson Petersson och Jamie Bengtsson är nya vvs-ingenjörer på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Samtliga kommer från utbildning.
  • Peter Rosvall är ny teamchef vvs på Vinnergi i Malmö. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Helsingborg där han var rådgivande ingenjör.
  • Dagmawi Lulseged är ny projektledare installation på Toofab i Stockholm. Han kommer från Tjuren Projektpartner i samma stad där han, utöver rollen som vvs-konsult, även var gruppchef.
  • Denis Bijelic är ny vvs-konsult på Orecon i Malmö. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektör/kalkylator.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.