Ventilation och vård – ett svårt samarbete

I sjukhusventilation är låga halter av smittämnen överordnat energimålen. Exempelvis väljer man helst vätskeburen värmeåtervinning, trots att det inte är den effektivaste tekniken.

Att förebygga smittspridning är en viktig uppgift för ventilation på sjukhus. Inom viss vård är låga halter av smittämnen i luften helt avgörande för resultatet, till exempel vid transplantationer och brännskadevård.
Att sjukhusventilationen verkligen fungerar som avsett är förstås avgörande. Kanske inte helt oväntat är den ibland upphov till påtagliga störningar i verksamheten. Ett färskt exempel hittar vi vid Linköpings universitetssjukhus där man i början av mars tvingades ställa in operationer i fler dagar sedan ventilationen helt lagt av.
Ansvaret för att förhindra smittspridningen finns hos sjukvården, men det praktiska ansvaret för funktion hos och konstruktion av ventilationen ligger i händerna på fastighetsansvariga. Detta delade ansvar kan sätta vårdansvariga i besvärliga situationer, berättar Anne Tammelin, ordförande inom Svensk Förening för Vårdhygien och överläkare vid Vårdhygien Stockholms län.
– Vårdansvariga vet ofta inte hur ventilationen ska fungera. Om det visar sig att ventilationen sprider luftburen smitta, så är det vårdens verksamhetschefer som anmäls till socialstyrelsen. Vården är väldigt i händerna på tekniken, konstaterar hon.

Svårt samarbete
Till utmaningarna för att nå önskad luftrenhet i sjukhusmiljöerna hör att få de olika aktörerna att samarbeta och förstå varandra, dels för att vårdsidan ska kunna ställa krav på ventilationssystemen och veta vad man får, dels för att fastighets- och teknikansvariga ska förstå vad vården kräver och omsätta det i praktiska lösningar. Anne Tammelins erfarenhet är att denna välbehövliga kommunikation ibland är svår att uppnå, bland annat då många aktörer är inblandade.
– Vi har även det faktum att många fastighetsägare lägger ut driften av ventilation på entreprenad hos privata bolag. Det försvårar ytterligare kommunikationen mellan vårdgivare och fastighetsförvaltare.

Dåliga kunskaper
Avståndet mellan vården och fastighetssidan kan också vara ett hinder när man ska konstruera ventilation.
– Tekniksidan har stor förståelse för konstruktion av ventilation, men dess kunskapsläge är dåligt inom ventilationens betydelse för att förebygga smitta. I vissa fall kan det innebära att man föreskriver otroligt avancerad ventilation överallt. Man vet inte hur ventilationen ska appliceras i vården, sammanfattar Ann Tammelin.
Samtidigt beskriver hon vårdansvarigas svårigheter att göra sina krav tydliga:
– Vården kan säga att ventilation är jätteviktig, men har svårt att formulera kraven, säger hon.
En källa till kunskap om vårdens krav på ventilation är “Byggenskap och Vårdhygien”, som är en samling rekommendationer utgivna av Svensk Förening för Vårdhygien.
– Det kan även hjälpa ansvariga för tekniken att förstå vårdens hygienkrav, säger Ann Tammelin.
”Byggenskap och Vårdhygien” uppdateras för närvarande, men några större ändringar kring kraven på ventilation är inte aktuella.

Oförändrade krav
Beträffande sjukvårdens krav på ren luft så ligger de ganska fast. Föreningen för Vårdhygien definierar sina krav i enheten cfu/kbm (mängden bakterier per kubikmeter) utifrån vad som är motiverat för att förhindra smittspridning, och har inte funnit någon anledning till skärpning under senare år. Högst 10 cfu/m3 är den nivå som föreningen rekommenderar i operationssalen vid de mest känsliga operationerna, som är ledplastikoperationer och kärltransplantationer.
För dem som ska utforma ventilationen tekniskt gäller att det är patienternas hälsa som kommer i första rummet. Energisparandet blir underordnat de medicinska kraven, berättar Ingela Grahn Ahlbom, specialist på inomhusklimat hos Locum AB. Locum är ett fastighetsbolag för vårdlokaler för Stockholms läns landsting.
Hon beskriver ventilationen som en del i vårdens samlade grepp att förebygga spridning av infektioner. Styrande i första hand för kraven på vårdlokalerna är hälso- och sjukvårdslagen samt smittskyddslagen, vilket kan innebära att man avstår från energiåtgärder som är brukliga i andra lokaler.
– Det är de medicinska kraven som styr nivån på ventilationen. Man måste ha stora ventilationsflöden när man har inneliggande patienter vilket kostar energi. Det krävs även en viss nivå på temperaturen, att det aldrig är under 21 grader i vårdrummet.
På många avdelningar sker vård dygnet runt, och där måste ventilationen gå ständigt, utan nattlig neddragning, just för att förhindra smitta.
– En fara med nattstyrning är att det kan samlas bakterier i systemet, som kommer ut vid starten på morgonen.
Vid val av värmeväxlare är smittsäker teknik i första rummet.
– Om man absolut ska garantera att inte smitta sprids så ska man använda vätskeburen värmeväxling, men denna teknik har ganska stora energiförluster, konstaterar Ann Tammelin.
Alternativet, de mer effektiva roterande värmeväxlarna, dras med den besvärande egenheten att ha ett mindre luftläckage som kan sprida smitta.
– På vissa ställen får det absolut inte vara luftläckor. Så börjar man placera ut roterande värmeväxlare måste man ha koll på var dessa sitter, så man inte placerar fel patienter i dessa rum.
En stor ventilationsleverantör bekräftar beskrivningen. Roterande värmeväxlare är sällsynta på sjukhus. Tillverkare uppger dock att tekniken gått framåt, men det går ännu inte att garantera full säkerhet med roterande växlare.

Av Björn Åslund, Energi & Miljö nr 4/10 sid 22


FAKTA
Vårdens krav på ventilation
“Byggenskap och Vårdhygien”, som är en samling rekommendationer kring vårdhygienen utgivna av Svensk Förening för Vårdhygien, www.sfvh.se. Den riktar sig bland annat till projektledare, byggherrar och entreprenör.
En annan källa till kunskap om vårdens krav är socialstyrelsens “Att förebygga vårdrelaterade infektioner”.
 

Publicerad 21 april 2010

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Lisa Tiger (bilden) är ny energispecialist på Nordic Energy Audit i Linköping. Hon kommer från utbildning.
  • John Lindblom blir ny affärschef för Service på Systemair Sverige och medlem av ledningsgruppen. Han kommer från en liknande roll på Swegon.
  • Mathias Andersson är ny affärsutvecklingschef på Systemair Sverige. Han kommer från Stappert där han var ansvarig för affärsutveckling och försäljning.
  • Oskar Lenner är ny teknisk säljare i Umeå på Systemair Sverige. Han kommer från Belimo där han var regional försäljningschef Norr.
  • Daniel Ellison är ny vd och koncernchef för Comfort. Han kommer från vd-posten på Hasopor.
  • Jens Persson är ny försäljningsdirektör för Laufen Sverige. Han kommer från Vieser där han var försäljningschef i Skandinavien.
  • Jonas Pettersson är ny energi- och teknikspecialist på Victoriahem. Han kommer från Aktea Energy i Göteborg där han var energikonsult.
  • Anastasia Andersson är ny utvecklare av försäljningsprocesser och produktägare på Swegon. Hon var tidigare teknisk marknadsförare.
  • Mikael Lind är ny senior vvs-ingenjör på WSP i Karlskrona. Han kommer från EMG Energimontagegruppen där han var regionchef Blekinge/Småland/Öst.
  • Mattias Carlsson är ny verksamhetschef för Airteam Thorszelius i Uppsala där han tidigare var projektchef. Han efterträder grundaren Mats Thorszelius, som stannar kvar inom Airteamkoncernen i en rådgivande roll.
  • Tobias Sandmark är ny affärsutvecklare/vvs-konstruktör på Rejlers i Ljusdal. Han kommer från en liknande roll på Afry.
  • Stefan Nilsson har startat det egna bolaget Celikon i Malmö där han arbetar som oberoende teknikkonsult inom fastighetsautomation och energioptimering. Han kommer från Bastec där han var produktchef.
  • Kristian Alfredsson är ny sakkunnig vvs-ingenjör på Talk Project i Malmö. Han kommer från AB Rörläggaren där han var affärsansvarig.
  • Emil Wallander är ny TSS- och produktansvarig säljare Automation på KSB Sverige. Han kommer närmast från Xylem där han var säljstödsansvarig vvs.
  • Peter Hagren är ny filialchef på Assemblin VS i Göteborg. Han kommer närmast från egen verksamhet.
  • Erik Thörn är ny direktör för specifikationsförsäljningen hos Saint-Gobain Sweden. Han kommer från Svedbergs där han var försäljningschef.
  • Bertil Eirell är ny vvs-ingenjör på Hydro inom Afry Energy. Han hade tidigare en liknande roll på Afrys kontor i Östersund.
  • Oskar Trönnhagen är ny teamledare vvs i Hälsingland. Han var tidigare vvs-ingenjör i Hudiksvall.
  • Anders Lithén är ny regionchef Nedre Norrland på Ahlsell Sverige. Han var tidigare regional försäljningschef där.
  • Mattias Larsson är ny säljare Automation på Malthe Winje Automation. Han kommer från Regin i Stockholm där han var försäljningsingenjör.
  • Eric Mattiasson är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgrens kontor i Visby. Han arbetade tidigare på företagets Göteborgskontor.
  • Robin Söderberg är ny junior vvs-ingenjör i Göteborg på Bengt Dahlgren. Han kommer från utbildning.
  • Tobias Almström är ny teknisk förvaltare vvs på Västfastigheter i Skövde. Han var tidigare teknikspecialist industrimedia på Volvo Group.
  • Daniel Onttonen är ny ovk-besikningsman på OVK-service Syd. Han kommer från Skorstenseliten där han var hantverkare.
  • Dennis Ikonomidis är ny vvs-projektör på Facil Consult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Carl-Johan Rydman har startat det egna bolaget Energiplan Väst. Han kommer från Elektrokyl Energiteknik i Borås där han var energiprojektör.
  • Elio Joe Saade är ny vvs-ingenjör på Wikström i Kinna. Han kommer från utbildning.
  • André Göransson är ny servicechef Ventilation i Göteborg och Halland på Bravida. Han kommer från LH Ventteknik där han var servicechef.
  • Kristofer Adolfsson är ny regionchef konstruktion syd på Radiator VVS. Han kommer från Teknik & Projekt i Växjö där han var vvs-konsult.
  • Joakim Laurentz är ny ansvarig för varumärket Midea på Klima-Therm. Han kommer från Solar Sverige där han var kategorichef HWS/VVS.
  • Jonas Ingelsson är ny vvs-ingenjör på Rejlers i Gävle. Han kommer från samma roll på Afry.
  • Enis Gashi är ny serviceledare ventilation & kyla på Kylservice i Halmstad.
  • Désirée Moberg (bilden) är ny chef för Breeam på Sweden Green Building Council. Hon kommer från Green Level där hon var hållbarhetsspecialist.
  • Fredrik Wallner blir den 1 januari 2026 ny vd för Sweco Sverige. Han är i dag divisionschef för koncernens svenska transport- och infrastrukturverksamhet och efterträder Ann-Louise Lökholm Klasson som lämnar Sweco på egen begäran.
  • Eva Karlsson blir den 1 februari 2026 tillförordnad vd för Swegon Group när nuvarande vd Andreas Örje Wellstam blir investeringsdirektör på Investment AB Latour. Hon är i dag vice president för Swegons affärsområde Air Handling.
  • Jörgen Lapuhs är ny ansvarig för affärsutveckling av produktområdena luftdistribution och brandsäkerhetsprodukter på Systemair Sverige. Han var tidigare regionchef i Stockholm på samma bolag.
  • Anton Lockner är ny senior konsult vvs på Bengt Dahlgrens kontor i Sundsvall. Han kommer från kontoret i Stockholm där han var avdelningschef vvs.
  • Christer Larsson efterträder Anton Lockner som avdelningschef vvs på Bengt Dahlgrens kontor i Stockholm efter 40 år på företaget.
  • Viktor Jidell Skantz är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Stockholm. Han kommer från Ramboll där han var uppdragsledare vvs.
  • Malin Grufstedt är ny biträdande vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Malmö och kommer från utbildning.
  • Martin Nylund är ny försäljningsingenjör på Voltair System med ansvar för kunder i region Väst och region Stockholm. Han kommer från IMI Climate Control där han var nyckelkundsansvarig och utbildare.
  • Patrik Hast är ny affärsområdeschef för vvs på Sparc Group. Han kommer från Umia där han var vd för bolaget i Göteborg.
  • Savas Metovski är ny teknikansvarig vvs på Sweco i Malmö. Han kommer från K Vent i Lund där han var konstruktör.
  • Erik Sjöberg är ny ingenjör vvs & energiteknik samt installationsledare på Concoord i Göteborg. Han kommer från Kungälvs Rörläggeri där han var projektledare.
  • Peter Karlsson är energispecialist på det nystartade företaget Enkon. Han kommer från samma roll på Aktea Energy i Göteborg.
  • Tobias Falk är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Han kommer från samma roll på Elkraft Sverige.
  • Anna Westin är ny vvs-konstruktör på Notos Consult i Stockholm och kommer från utbildning.
  • Alexander Lagergréen är ny sälj- och marknadschef på Aarsleff Pipe Technologies. Han kommer från Danfoss där han var teknisk supportchef Värme i Sverige, Finland och Baltikum.
  • Taha Arghand är ny energispecialist på Afry i Göteborg. Han kommer från Bengt Dahlgren där han var energikonsult.
  • Martin Vujicic är ny tillförordnad divisionsdirektör för GK Sverige. Han var tidigare regionchef Öst.
  • Karam Abbas är ny vvs-projektör på Rekonik i Västerås och kommer från utbildning.
  • Mickey Stahlén är ny ovk-/injusterings- och servicetekniker på AIM Projektpartner i Stockholm. Han kommer från Nordvalvet där han var funktionskontrollant ovk.
  • Evelina Enochsson är ny chef för Sweden Green Building Councils certifieringsavdelning. Hon var tidigare chef för Noll-CO2.
  • Mikael Wall är ny senior projektingenjör på Brion Ventilation i Göteborg. Han kommer från Ventab där han var marknadschef.
  • Yobel Tesfamhret är ny energispecialist på Trafikförvaltningen i Region Stockholm. Han kommer från Ferla där han var energiingenjör.
  • Jonas Anund Vogel börjar vid årsskiftet på Techseed där han ska arbeta med digital transformation i fastighetssektorn. Han kommer från vd-rollen på Dig-IT Lab KTH.
  • Marcus Helmbäck är ny BIM-strateg på Intec i Malmö. Han kommer från en liknande roll på Afry.
  • Jenny Icosti Pålsson är ny senior projektledare på Intec i Malmö och kommer från Afry.
  • Anders Berger är ny uppdragsansvarig vvs på Intec i Stockholm. Han kommer från samma roll på WSP.
  • Marcus Henriksson är ny vvs-konstruktör på Intec i Stockholm och kommer från utbildning.
  • Emilia Simonsson är ny biträdande konstruktör på TQI Consult vvs i Stockholm och kommer från utbildning.
  • Johanna Ernback är ny energi- och miljöhandläggare på TQI Consult. Hon kommer från Segula Technologies där hon var projektingenjör.
  • Sofia Wikström är ny projektledare, arbetsledare och energiingenjör på Leosol Energi i Skellefteå. Hon kommer från Skellefteå Kraft där hon var markhandläggare.
  • Amanuel Zerizghi är ny biträdande vvs-konstruktör på RSA Ductor i Stockholm. Han kommer från K-Konsult Arbetsmiljö vvs där han var vvs-ingenjör.
  • Michael Wellert är ny projektledare på Ebes Ventilation i Västerås. Han kommer från Afry där han var uppdragsledare vvs.
  • Mats Josefsson är ny certifierad energiexpert och besiktningsman på OBM Gruppen i Jönköping. Han kommer från samma roll på Anticimex i samma stad.
  • Robert Jönsson är ny teknisk support på Lindab Ventilation i Malmö. Han var tidigare drifttekniker på Rögle BK.
  • Simon Nilsson är ny energispecialist på Peab i Ängelholm. Han kommer från samma roll på K-System.
  • Edvin Ekberg och Alva Sköldin är nya biträdande projektörer på Metator vvs Konsult i Stockholm och kommer båda från utbildning.
  • Anders Häggström är ny energiingenjör i Malmö stad. Han kommer från Northvolt där han var underhållsingenjör.
  • Oskar Oxenstierna är ny vd för Tedge Energy, som bildades tidigare i år när Ferla och Edekyl & Värme gick samman. Han kommer från rollen som partner på Amplio Private Equity.
  • Marcus Sahlsten är ny distriktssäljare i Väst på Oras i Göteborg. Han kommer från Laufen Sverige där han var försäljningsdirektör.
  • Haidar Jeber är ny vvs-tekniker på Global Infrateknik i Västerås. Han kommer från samma roll på Caverion i Stockholm.
  • Rasmus Karlsson är ny sakkunnig funktionskontrollant ovk på Svensk Ventilationsservice i Stockholm. Han kommer från en liknande roll på Nordvalvet.
  • Mattias Nylin är ny utesäljare på Tece med ansvar för kunder i Stockholm.
  • Morgan Winberg har startat det egna företaget Morgans vvs Teknik i Klagstorp. Han kommer närmast från JS Energi där han var värmepumpstekniker.
 
  • Linda Dickson (bilden) är ny KMA-ansvarig på Bjerking. Hon kommer från Liljemark Consulting där hon var senior miljökonsult.
  • Joachim Nordström blir i mitten av januari nästa år ny vd för Sandbäckens Rör i Linköping. Han kommer från Ventpartner i samma stad där han var entreprenadchef.
  • André Forsberg är ny regionchef Öst på Assemblin VS. Han kommer från Bravida där han var operativ chef för region Energi & Service.
  • Victor Steiner är ny vd/vvs-ingenjör på nystartade Sustend VVS-Konsult Syd i Malmö. Han kommer från Brion Teknik i samma stad där han var gruppchef.
  • Hugo Berglin är ny projektledare inom underhållsplanering på Sustend i Göteborg. Han kommer från Serneke där han var fastighetsförvaltare.
  • Mathias Strid är ny projektledare i Sustend Projektledning Syd och gruppchef i Halmstad. Han kommer från EPG Projektledning i samma stad där han var projektledare.
  • Per Löfström är ny vd för Epecon. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur där han var affärsutvecklingschef vvs & va.
  • Daniel Viksell är ny säljare i Stockholmsområdet på IV Produkt. Han kommer från FläktGroup där han var nyckelkundsansvarig, KAM.
  • Martin Wernqvist är ny vvs-konsult på Englunds Konsultbyrå i Stockholm. Han kommer från samma roll på Bengt Dahlgren.
  • Simon Magnusson är ny kalkylingenjör i Stockholm på Lindinvent. Han kommer från Mård Ingenjörsfirma i Norrköping där han var biträdande projektledare.
  • David Lindqvist är ny försäljningsingenjör i Stockholm. Han kommer från Svea Solar där han var försäljningschef B2B.
  • André Tannå är ny kalkylingenjör i Umeå. Han kommer från utbildning.
  • Hanna Lundmark är ny kundansvarig i Lund. Hon kommer från en annan bransch.
  • Stefan Johansson är ny entreprenadchef vs på Bravida Prenad i Helsingborg. Han kommer från Bengt Dahlgren i samma stad där han var seniorkonsult vvs.
  • Josef Tengver är ny projektledare/kalkylator vs-entreprenad på Bravida Östergötland. Han kommer från Sweco i Linköping där han var vvs-konstruktör.
  • Gustav Thuresson är ny gruppledare på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg där han kommer att leda energi- & miljöavdelningen. Han var tidigare uppdragsansvarig inom samma område.
  • Eva Holmén är ny affärsområdeschef och försäljningschef inom affärsområde Produkter på Bastec. Hon kommer från Danfoss Climate Solutions där hon var försäljningschef District Energy North European HUB.
  • Thor Berggren är ny senior energikonsult på Sweco i Umeå. Han kommer från Enwell i samma stad där han var projektledare/energiansvarig.
  • Jimm Hardeling är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Stockholm. Han kommer från Bravida där han var konstruktionskoordinator.
  • Alexander Johansson är ny energiexpert i Göteborg. Han kommer från samma roll på Majornas Energi & Miljö konsult.
  • David Löfqvist är ny vvs- och mekanikkonstruktör i Visby. Han kommer från en konstruktörsroll på Afry i Solna.
  • Kristofer Jarl har anställts som projektledare på Kiwi Gruppens nystartade kontor i Malmö. Han kommer från samma roll på GK Sverige.
  • Alexander Widahl är ny energikonsult på Sustera Group i Stockholm. Han kommer från Energikompetens i samma stad där han var energiexpert.
  • Felix Öhman är ny energiingenjör på Rejlers i Nyköping. Han kommer från den egna verksamheten Fjällenergi.
  • Emelie Marklund är ny vvs-projektör på Energibyrån Nord i Umeå. Hon kommer från samma roll på Afry.
  • Viktor Ahlund är ny projekt- och installationsledare på Plan Projektpartner i Stockholm. Han kommer från Bjerking i samma stad där han var teamledare vvs.
  • Gentian Tabaku är ny ovk-besiktningsman på Keyvent i Kalmar. Han kommer från samma roll på Eks Mönsterås.
  • Stix Michael Johansson är ny kategoriansvarig vs & ventilation på Comfort. Han var tidigare kategoriansvarig ventilation.
  • Kevin Lindmäe är ny vvs-konsult på Englunds Konsultbyrå i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Magnus Andersson är ny projektledare vvs på Instatech i Borås. Han kommer från samma roll på Kungälvs Rörläggeri.
  • Alexander Johansson är ny installationsprojektör på TQI Consult VVS i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Håkan Sjöblom är ny regionsäljare Mitt/Mälardalen på OSO Hotwater. Han kommer från THP Kleaa VVS där han var vs-ansvarig.
  • Lina Dalman är ny sakkunnig funktionskontrollant ovk på Nordvalvet i Stockholm. Hon var tidigare arbetsledande tekniker.
  • Hugo Pommer är ny projektledare på Ventpartner Västmanland. Han kommer från en säljroll i en annan bransch.
  • Fredrik Boman är ny vvs-ingenjör i Örnsköldsvik på Umeå Projekt Team. Han kommer från utbildning.
  • Andreas Kutzner är ny regionsäljchef i Stockholm på Grohe. Han kommer från FM Mattsson Group där han var försäljningschef BTB Norr.
  • Jesper Lundmark är ny teknisk säljare inom befuktning och avfuktning på Condair. Han kommer från Veab Heat Tech där han var försäljningschef med fokus på Skandinavien och Baltikum.
  • Boswell Greene är ny service- och installationstekniker i Stockholm. Han kommer från samma roll på Selecta.
  • Jonathan Lööw är ny vvs-ingenjör i Örebro på PE Teknik & Arkitektur. Han kommer från Pox Group i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Haruo Yamauchi är ny landschef för Sverige på Panasonic Heating & Cooling Solutions samtidigt som han fortsätter som ansvarig för den nordiska regionen.
  • Patrik Svensson är ny utesäljare på Tece med ansvar för Västra Götaland och Halland. Han kommer från en liknande roll på Roth Sverige.
  • Dick Sellberg är ny distriktsansvarig säljare i syd. Även han kommer från en liknande roll på Roth Sverige.
  • Jonas Dargaudas Mattsson är ny ovk-kontrollant på DT Facility Management. Han var tidigare tekniker inom ventilation och energioptimering där.
  • Alexander Olsson är ny driftchef i Lund på Lassila & Tikanoja Sverige. Han kommer från ISS Sverige i Malmö där han var arbetsledare.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.