Fråga Byggtjänst | 13 jun 2023

FRÅGA BYGGTJÄNST: Första remissrundan för nya byggregler

FRÅGA: Behöver vi vara oroliga för de nya föreskrifterna som ska ersätta BBR?

FRÅGA BYGGTJÄNST: Första remissrundan för nya byggregler
Mats Östlund är konsult på Svensk byggtjänst, Omvärldsbevakning. Han är expert inom energi och vvs.

SVAR: De nya föreskrifterna ska tydliggöra rollfördelningen, där staten bestämmer kravnivåerna och samhällsbyggnadssektorn ges större möjlighet till att utveckla lösningar som uppfyller kraven. Dagens BBR består av en grundförfattning med ändringsförfattningar omfattande nio områden. De nya byggreglerna kommer att bestå av en egen författning per område. Här redovisas två av dem:

  • Hygien, hälsa och miljö, hushållning med vatten och avfall

Är kraftigt nedbantat och består av tre delar som man kallar avdelningar.

Avdelning 1 anger övergripande föreskrifter för uppförande av nya byggnader och ändring av byggnader, bland annat tillämpningsområde, mindre avvikelse och definitioner. Här finns nya föreskrifter om dokumentation för luftkvalitet, fuktsäkerhet och drift- och underhållsinstruktioner.

Fakta

Exempel ur det ena förslaget

Hygien, hälsa och miljö, hushållning med vatten och avfall – några exempel ur förslaget

Luft:

  • Inget gränsvärde för minsta uteluftsflöde
  • Krav på luftkvalitet och luftväxling formuleras som funktionskrav
  • Bostäder har flödeskrav enligt en formel
  • Inga specifika krav på frånluft, tilluft, återluft och överluft
  • Tryckskillnader vid forcering av luftflöden ska beaktas
  • Termen ”vistelsezon” används inte

Fukt:

  • Nytt krav på fuktsäkerhetsprojektering
  • Förtydligat fuktkrav vid ändring av byggnad

VA:

  • Högsta temperatur på tappvarmvatten regleras i föreskriften om säkerhet vid användning
  • Tillräckligt tappvattenflöde har förtydligats

Avdelning 2 anger föreskrifter vid uppförande av nya byggnader där strukturen ganska väl följer nuvarande BBR med krav på material, luft, ljus, termisk komfort, fuktsäkerhet, vatten- och avloppsinstallationer, utsläpp till omgivningen samt skydd mot skadedjur. Hit har man flyttat föreskrifter på rumshöjd samt avfallsutrymmen.

Avdelning 3 anger föreskrifter vid ändring av byggnader och består av allmänna och särskilda föreskrifter omfattande material, luft, dagsljus, fuktsäkerhet och vatten- och avloppsinstallationer.

  • Säkerhet vid användning av byggnader

Även här är föreskriften kraftigt nedbantad och består av tre kapitel med föreskrifter om övergripande krav för nybyggnad och ändring av byggnad. Strukturen är lik den i det förra förslaget.

Fortfarande gäller att de nya reglerna beräknas träda i kraft 1 juli 2024. Äldre regler ska enligt förslag till övergångsbestämmelser få tillämpas till och med 30 juni 2025. Branschens remissvar ska lämnas till Boverket senast 16 juni 2023.

Boverket avser att hålla två digitala remisseminarier på de två förslagen 19 och 26 april. Seminarierna presenterar förslagen där det även finns möjlighet att ställa frågor. För mer information, se Boverkets anmälningslänk.

Nästa remissomgång planeras till senare i vår och då kommer förslag på föreskrifter som omfattar brandskydd, bärförmåga, tillgänglighet, lämplighet och tomtkrav. Nya krav på energihushållning inväntar beslut om Energiprestandadirektivet.

Efter översynen kommer byggreglerna att bestå av färre och enklare regler som är teknik- och materialneutrala. De är formulerade som verifierbara funktionskrav och innehåller endast föreskrifter. Allmänna råd i BBR används som om de var bindande krav och därför tas dessa bort i de nya föreskrifterna. Det innebär att det kommer det ställas högre krav på att branschen tar sitt ansvar i att ta fram godtagbara och innovativa lösningar.

De två förslag till nya författningar som nu remissas är bra redovisade av Boverket med tillhörande konsekvensutredning där avsnitt 4 Beskrivning av gällande regler, tar upp det man anser vara brister i nuvarande BBR.

Efter drygt 40 år med ”byggnormer” som SBN-80, Nybyggnadsregler och generationen BBR står branschen nu inför en ny utmaning via Möjligheternas byggregler där standarder, branschregler och vägledningar kommer att vara de stora hjälpmedlen.

Text: Mats Östlund

Fakta

Kom ihåg:

  • De nya föreskrifterna ska tydliggöra rollfördelningen
  • Staten bestämmer kravnivåerna
  • Samhällsbyggnadssektorn ges större möjlighet till att utveckla lösningar som uppfyller kraven.
Publicerad 13 juni 2023

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

 
  • Jesper Johansson (bilden) är ny energiingenjör på Stena Fastigheter i Göteborg. Han kommer från Chill Services i samma stad där han var produktägare.
  • Robert Larsson blir ny vd och koncernchef för Systemair och tillträder senast i januari 2026. Han kommer från Afrykoncernen där han senast varit chef för globala divisionen Transport och samhällsbyggnad.
  • Carolina Larsson blir i september ny vd för Swedisol. Hon kommer från Sweden Green Building Council där hon var certifieringschef.
  • Simon Bergström är ny vd för Bengt Dahlgren Stockholm. Han var tidigare vice vd. Petri Kaksonen är ny energiingenjör/certifierad energiexpert K på Bengt Dahlgren i Linköping. Han kommer från Tekniska verken i samma stad där han var produktspecialist fjärrkyla.
  • Robin Fritzson är ny regionchef för Småland på Qreo med placering i Växjö. Han kommer från Enerwex i samma stad där han var vd. Martin Vennerström är ansvarig för den nystartade avdelningen Automation. Han kommer från Afry i Växjö där han var automationskonsult.
  • Kristian Antin är ny projektområdeschef för sjukhusen på Locum. Han var tidigare projektledare inom företaget.
  • Jonas Rydén är ny försäljningschef på Enervent Zehnder i Sverige. Han kommer från rollen som affärsutvecklare på Rf-Technologies.
  • Cecilia Undeland är ny senior specialist vvs/energi och miljö inom befintliga fastigheter på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Hon var tidigare gruppledare energi och miljö/hållbarhet på företaget. Emilia Aguirre Bolander och Filip Nordberg är nya vvs-ingenjörer. Båda kommer från utbildning.
  • Jim Vestling är ny vd för GF 100 Rör i Grillby. Han var tidigare projektledare på företaget.
  • Jimmy Lindkvist är ny försäljningschef på Tollco. Han kommer från Dahl där han var nyckelkundsansvarig. Han efterträder Jan Lindh som ska utveckla kundrelationer och interna arbetssätt.
  • Helena Gajbert är ny teknisk expert på Svenska kyl- och värmepumpföreningen. Hon kommer från Bonava där hon var energi- och hållbarhetsspecialist.
  • Henrik Andersson är ny säljare på Fläkten Systems. Han kommer från samma roll på Fläkt Group.
  • Therése Thern har startat det egna bolaget Circulair där hon verkar som säljagent för klimatsmarta vvs-produkter, rådgivare och konsultmäklare för hållbara lösningar. Hon kommer närmast från Inventiair där hon var teknisk säljare.
  • Daniel Sernekvist är ny servicesäljare i södra och västra Sverige på Munters. Han var tidigare servicetekniker på företaget.
  • Alexander Pohjanen är ny vvs-konstruktör på Afry i Skellefteå. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektledare/kalkylator/konstruktör.
  • Moa Normark är ny anbudssamordnare på Intec i Göteborg. Hon kommer från Bengt Dahlgren i samma stad där hon var biträdande konsult. Jimmy Ivarsson är ny uppdragsledare i Stenungsund. Han kommer från EPG-konsult där han var vvs-konsult. Tom Jalmarsson är ny vvs-ingenjör i Borlänge. Han kommer från utbildning.
  • Ola de Freitas Lidberg är ansvarig för Caverion Sveriges nya affärsenhet för energitjänster. Han kommer från den egna verksamheten Junianjack. Dylan Axelsson är ny energiingenjör i Jönköping. Han kommer från utbildning.
  • Erik Everbring har startat egna företaget Eecon, ett teknikkonsultbolag med fokus på värmepumpteknik och energieffektiva lösningar. Han kommer från Sweco där han var specialist på värmepumpsystem.
  • Nicklas Andersson är ny vvs-ingenjör på Newsec i Stockholm. Han kommer från samma roll på Seveko VVS Konsult.
  • Marcus Ehlin är ny energikonsult på HSB i Västerås. Han kommer från Fastighetssnabben i samma stad där han var fastighetsansvarig.
  • Fotios Mougios är ny vvs-ingenjör på Norconsult i Helsingborg. Han kommer från samma roll på PE Teknik & Arkitektur.
  • Johanna Villabona är ny vvs-konstruktör/injusterare på Energispar i Arlandastad. Hon kommer från utbildning.
  • Axel Pons är ny vvs-konstruktör på Umeå Projekt Team. Han kommer från samma roll på Afry i Karlskrona.
  • Emma Hjelm är ny konsult inom vvs och energi på Energija konsulterande ingenjörsbyrå i Jonsered. Hon kommer från utbildning.
  • Aram Khairi är ny vvs-projektör/projektledare på Beyond Shapes i Stockholm. Han kommer från Riba i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Mattias Ytterström är ny energiingenjör på Västfastigheter i Göteborg. Han var tidigare drifttekniker där.
  • Linus Ericson är ny vvs-konsult på Rejlers i Stockholm. Han kommer från en liknande roll på Helenius ingenjörsbyrå.
  • Magdalena Vikström är ny energiingenjör på Umeå kommun. Hon kommer från WSP i samma stad där hon var energi- och fastighetskonsult.
  • Roger Idoffsson är ny vd för Pemtec i Borås. Han kommer från samma roll på Matsco i Sverige och Finland som också ingår i Debe Flow Group.
  • Eric Alexandersson är ny vvs-ingenjör på Luzetum i Stockholm. Han kommer från samma roll på Seveko VVS Konsult.
  • Roger Persson är ny teknisk säljare ventilation på NIBE Fastighet i Kramfors. Han kommer från Miljöventilation i Mellannorrland där han var vd.
  • Toni Nelimarkka är ny OVK-besiktningsman på Fresh Air Ventilation. Han kommer från Kiwa Sverige där han var besiktningsingenjör OVK.
  • Tony Forsberg är ny energiingenjör på Engi i Göteborg. Han kommer från samma roll på Caverion.
  • Joel Lantz är ny teknisk säljare på Gästrike Värmepump & Kyla. Han kommer från samma roll på Indoor Energy i Gävle.
  • Magdalena Sten är ny energikonsult på Aktea i Göteborg. Hon kommer från utbildning.
  • Magnus Frödin är ny affärsområdeschef och delägare i Täby Vent & Projekt. Han kommer från Ventilationshygien Stockholm där han var arbetsledare/projektledare.
  • Thomas Norström är ny energiingenjör på Swedavia i Stockholm. Han kommer från utbildning.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.