Energianvändning | 24 jan 2023

22 000 sensorer sparar energi åt Stockholmshem

Stockholmshem har installerat sensorer för temperatur och fukt i 22 000 lägenheter. Genom den åtgärden beräknar fastighetsbolaget att minska sin energianvändning med runt sex procent till vintern 2023/2024.

22 000 sensorer sparar energi åt Stockholmshem
Stockholmshem håller på med installation av 22 000 sensorer för temperatur och fukt. Foto: Stockholmshem

– När byggnadens värme kan styras utifrån temperaturen i alla lägenheter kan vi minska energianvändningen med cirka sex procent. Genom att sensorerna läser av temperaturen inomhus i stället för att bara styras av utomhustemperaturen får vi ett jämnare klimat i lägenheterna. På så sätt sänks den totala energianvändningen och dessutom ökar komforten för våra hyresgäster, säger Gabriella Castegren, energichef på Stockholmshem.

En tredjedel av alla sensorer är monterade och hela arbetet ska vara klart sommaren 2023.

Gabriella Castegren, energichef på Stockholmshem. Foto: Stockholmshem

– Det går undan, vi sätter upp mer än 100 per dag. Vi räknar med att se den totala effekten nästa vinter, säger Gabriella Castegren. Stockholmshem räknar med att spara runt 8200 MWh per år, vilket motsvarar uppvärmning av 1 260 lägenheter.

Minskad energianvändning innebär också minskade kostnader.
– Fjärrvärmen är vår största kostnad och när den går ner så minskar också kostnaden för uppvärmning, pengar som vi i stället kan använda till underhåll, trygghetssatsningar och klimatåtgärder.

Tidigare har värmen styrts av en givare utomhus. Det betyder att mycket värme släpps på om det är kallt ute och mindre om det är varmt. Men med solens instrålning, blåsiga dagar eller många vänner på besök kan det både bli för kallt och för varmt i vissa lägenheter. Med sensorer inne i lägenheterna kommer det att styras så mycket värme att alla lägenheter håller 20-21 grader. På så sätt hoppas Stockholmshem höja komforten i lägenheterna och samtidigt minska energianvändningen.

Fakta

Så sparar Stockholmshem energi

  • smartare styrning av värmesystem. Det ska vara klart vintern 2023/2024 och vi räknar med att det minskar energianvändningen med cirka sex procent
  • att installera fler solceller
  • att sätta in isolerrutor (extrarutor) om fönstren inte behöver bytas
  • isolering av vindar och tak
  • att justera värme- och ventilationssystem så att alla lägenheter får rätt inomhustemperatur.
Publicerad 24 januari 2023

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

 
  • Jesper Johansson (bilden) är ny energiingenjör på Stena Fastigheter i Göteborg. Han kommer från Chill Services i samma stad där han var produktägare.
  • Robert Larsson blir ny vd och koncernchef för Systemair och tillträder senast i januari 2026. Han kommer från Afrykoncernen där han senast varit chef för globala divisionen Transport och samhällsbyggnad.
  • Carolina Larsson blir i september ny vd för Swedisol. Hon kommer från Sweden Green Building Council där hon var certifieringschef.
  • Simon Bergström är ny vd för Bengt Dahlgren Stockholm. Han var tidigare vice vd. Petri Kaksonen är ny energiingenjör/certifierad energiexpert K på Bengt Dahlgren i Linköping. Han kommer från Tekniska verken i samma stad där han var produktspecialist fjärrkyla.
  • Robin Fritzson är ny regionchef för Småland på Qreo med placering i Växjö. Han kommer från Enerwex i samma stad där han var vd. Martin Vennerström är ansvarig för den nystartade avdelningen Automation. Han kommer från Afry i Växjö där han var automationskonsult.
  • Kristian Antin är ny projektområdeschef för sjukhusen på Locum. Han var tidigare projektledare inom företaget.
  • Jonas Rydén är ny försäljningschef på Enervent Zehnder i Sverige. Han kommer från rollen som affärsutvecklare på Rf-Technologies.
  • Cecilia Undeland är ny senior specialist vvs/energi och miljö inom befintliga fastigheter på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Hon var tidigare gruppledare energi och miljö/hållbarhet på företaget. Emilia Aguirre Bolander och Filip Nordberg är nya vvs-ingenjörer. Båda kommer från utbildning.
  • Jim Vestling är ny vd för GF 100 Rör i Grillby. Han var tidigare projektledare på företaget.
  • Jimmy Lindkvist är ny försäljningschef på Tollco. Han kommer från Dahl där han var nyckelkundsansvarig. Han efterträder Jan Lindh som ska utveckla kundrelationer och interna arbetssätt.
  • Helena Gajbert är ny teknisk expert på Svenska kyl- och värmepumpföreningen. Hon kommer från Bonava där hon var energi- och hållbarhetsspecialist.
  • Henrik Andersson är ny säljare på Fläkten Systems. Han kommer från samma roll på Fläkt Group.
  • Therése Thern har startat det egna bolaget Circulair där hon verkar som säljagent för klimatsmarta vvs-produkter, rådgivare och konsultmäklare för hållbara lösningar. Hon kommer närmast från Inventiair där hon var teknisk säljare.
  • Daniel Sernekvist är ny servicesäljare i södra och västra Sverige på Munters. Han var tidigare servicetekniker på företaget.
  • Alexander Pohjanen är ny vvs-konstruktör på Afry i Skellefteå. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektledare/kalkylator/konstruktör.
  • Moa Normark är ny anbudssamordnare på Intec i Göteborg. Hon kommer från Bengt Dahlgren i samma stad där hon var biträdande konsult. Jimmy Ivarsson är ny uppdragsledare i Stenungsund. Han kommer från EPG-konsult där han var vvs-konsult. Tom Jalmarsson är ny vvs-ingenjör i Borlänge. Han kommer från utbildning.
  • Ola de Freitas Lidberg är ansvarig för Caverion Sveriges nya affärsenhet för energitjänster. Han kommer från den egna verksamheten Junianjack. Dylan Axelsson är ny energiingenjör i Jönköping. Han kommer från utbildning.
  • Erik Everbring har startat egna företaget Eecon, ett teknikkonsultbolag med fokus på värmepumpteknik och energieffektiva lösningar. Han kommer från Sweco där han var specialist på värmepumpsystem.
  • Nicklas Andersson är ny vvs-ingenjör på Newsec i Stockholm. Han kommer från samma roll på Seveko VVS Konsult.
  • Marcus Ehlin är ny energikonsult på HSB i Västerås. Han kommer från Fastighetssnabben i samma stad där han var fastighetsansvarig.
  • Fotios Mougios är ny vvs-ingenjör på Norconsult i Helsingborg. Han kommer från samma roll på PE Teknik & Arkitektur.
  • Johanna Villabona är ny vvs-konstruktör/injusterare på Energispar i Arlandastad. Hon kommer från utbildning.
  • Axel Pons är ny vvs-konstruktör på Umeå Projekt Team. Han kommer från samma roll på Afry i Karlskrona.
  • Emma Hjelm är ny konsult inom vvs och energi på Energija konsulterande ingenjörsbyrå i Jonsered. Hon kommer från utbildning.
  • Aram Khairi är ny vvs-projektör/projektledare på Beyond Shapes i Stockholm. Han kommer från Riba i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Mattias Ytterström är ny energiingenjör på Västfastigheter i Göteborg. Han var tidigare drifttekniker där.
  • Linus Ericson är ny vvs-konsult på Rejlers i Stockholm. Han kommer från en liknande roll på Helenius ingenjörsbyrå.
  • Magdalena Vikström är ny energiingenjör på Umeå kommun. Hon kommer från WSP i samma stad där hon var energi- och fastighetskonsult.
  • Roger Idoffsson är ny vd för Pemtec i Borås. Han kommer från samma roll på Matsco i Sverige och Finland som också ingår i Debe Flow Group.
  • Eric Alexandersson är ny vvs-ingenjör på Luzetum i Stockholm. Han kommer från samma roll på Seveko VVS Konsult.
  • Roger Persson är ny teknisk säljare ventilation på NIBE Fastighet i Kramfors. Han kommer från Miljöventilation i Mellannorrland där han var vd.
  • Toni Nelimarkka är ny OVK-besiktningsman på Fresh Air Ventilation. Han kommer från Kiwa Sverige där han var besiktningsingenjör OVK.
  • Tony Forsberg är ny energiingenjör på Engi i Göteborg. Han kommer från samma roll på Caverion.
  • Joel Lantz är ny teknisk säljare på Gästrike Värmepump & Kyla. Han kommer från samma roll på Indoor Energy i Gävle.
  • Magdalena Sten är ny energikonsult på Aktea i Göteborg. Hon kommer från utbildning.
  • Magnus Frödin är ny affärsområdeschef och delägare i Täby Vent & Projekt. Han kommer från Ventilationshygien Stockholm där han var arbetsledare/projektledare.
  • Thomas Norström är ny energiingenjör på Swedavia i Stockholm. Han kommer från utbildning.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.