14 miljarder kronor för nya Karolinska

Det nya Karolinska Sjukhuset i Stockholm är Sveriges för närvarande största sjukhusprojekt med en beräknad byggkostnad på över 14 miljarder kronor. Byggnaden ska vara mycket flexibel. Försörjningen av värme och kyla är tänkt att ske via borrhålslager och värmepump. Men det kan bli andra lösningar.

35hornet-torget-solnavagen.jpg

Nya Karolinska Sjukhuset i Solna ska stå klart 2015. Sjukhuset ska byggas för närmast total flexibilitet, vilket kräver överdimensionerade installationer.Om cirka fem år ska nya Karolinska Universitetssjukhuset (NKS) stå klart. Exakt hur det kommer att se ut är ännu inte klart. Upphandlingen av detta gigantiska OPS-projekt (offentlig-privat samverkan) som är en funktionsupphandling, är inte slutförd. Sekretessen om vilka som har lämnat anbud är total. Baserat på det förslag som White Arkitekter AB vann med utarbetade landstingets projektledning år 2007 ett projektprogram där olika idéer har testats på ett tänkt referenssjukhus. – Det sjukhus som beskrivs i projektprogrammet är inte det sjukhus som kommer att byggas utan det avgörs vid upphandlingen som kan komma att innehålla en del andra lösningar, säger Lars Dagerholt, pressansvarig på landstinget för NKS-projektet. Flexibilitet är ett tungt vägande ledord i projektprogrammet. Sjukhuset ska byggas så att i stort sett vilken verksamhet som helst ska kunna placeras var som helst. Därför dimensioneras bjälklagen för att klara tunga laster, våningshöjden blir likadan överallt och ledningsschakten för bland annat ventilation görs extra stora. Det blir VAV-system med övergripande central styrning där varierande laster förväntas.

Håller hundra år Projektledningen bedömer att den överdimensionering som planeras inte ska fördyra bygget med mer än ett par procent, vilket med tanke på projektets storlek motsvarar flera hundra miljoner kronor: – Dyraste delen är bjälklagen och våningshöjden, men på det här sättet kan vi använda och anpassa huset i kanske hundra år. I befintliga KS går det inte att placera in nya saker, säger Anders Göransson, miljökoordinator för NKS. Lars Dagerholt inflikar: – När NKS står klart 2015 kanske det finns helt andra behandlingsmetoder för vissa sjukdomar. Innehållet i sjukhuset måste hela tiden kunna förändras om det ska vara ett modernt sjukhus. NKS blir ett universitetssjukhus vilket innebär specialistvård och forskning med färre vanliga vårdplatser jämfört med nuvarande KS. Traditionell sjukhusvård kommer att få ske på andra sjukhus inom landstingsområdet. Vad de nuvarande KS-byggnaderna ska användas till fortsättningsvis är ännu inte klart. Sjukhuset är utformat som ett antal kärnor där varje kärna är omgärdad av fyra ventilationsschakt, vilket ger redundans.

Bergvärme och värmepump Försörjningen av värme och kyla är i referensobjektet tänkt att ske med ett bergvärmelager med värmepumpar och med en biobränslepanna alternativt fjärrvärme/fjärrkyla som spets. Biobränslepannan är  tänkt att förse sjukhuset med ånga till bland annat  sterilcentral och kök. Bergvärmelagret kan få återladdning med lågtemperatursolfångare som kan ladda bergvärmelagret med cirka 20-gradig värme. – Vi kan lagra värme från sommar till vinter och kyla från vinter till sommar. Den här lösningen bör vara optimal då sjukhuset får stort kontinuerligt kylbehov till datahallar och medicinsk utrustning. Då kan vi även använda oss av kyllasten för att driva värmepumparna så att vi kontinuerligt får både värme och kyla, säger Anders Göransson men tillägger: – Det alternativet ser ut att bli billigare än alternativet med fjärrvärme och fjärrkyla men det beror ju också på vilket resultat  förhandlingar med byggentreprenörer och energibolag leder till. Borrhålslagret är i projektstudien tänkt att bestå av cirka 700 hål, vart och ett cirka 200 meter djupt. Men hur går planerna på bergvärmelager ihop med tankarna på en tunnelbanegren till NKS? – Om tunnelbanan blir av bedömer vi att den kan placeras under Solnavägen så det finns plats för borrhålslagret. I detaljplanen finns för övrigt ett reservat för en eventuell tunnelbana som vi inte får gå innanför, säger Anders Göransson. Frågan om det blir spårväg eller tunnelbana är ännu inte avgjord men måste beslutas mycket snart. En del förberedande markarbeten för sjukhuset är redan gjorda och själva byggstarten är tänkt att ske nu i vår. NKS väntas få en total energianvändning på 150 kWh/kvm, år varav 80 kWh/kvm, år för själva byggnaden. Behovet av köpt energi enligt projektprogrammets förslag bedöms till 110 kWh/kvm, år. Det är nästan en tredjedel av vad nuvarande KS köper in. – Avdelningarna kommer att få information om sin energianvändning och kommer att få ta del av energivinster som de själva bidrar med, säger Anders Göransson.

Minskade utsläpp Utsläppen av koldioxid väntas bli en bråkdel av utsläppen från nuvarande KS. Avfallssorteringen kommer att ske i speciella miljörum där sortering upp till 32 fraktioner kan ske. ”Vanligt” avfall kommer att samlas in med avfallssug i fyra fraktioner. Liksom sjukhusen i Huddinge och Danderyd kommer NKS självfallet att förses med teknik för uppsamling och destruktion av lustgas. Matning av såväl el som vatten kommer att kunna ske från två håll. Det kommer att finnas dieseldrivna reservkraftaggregat som ska täcka 120 till 130 procent av elbehovet. Glappet på 30 sekunder för att få igång dem ska täckas med UPS, avbrottsfri kraft, sannolikt i form av batterier. De fem huskropparna med vårdverksamhet får mycket glasytor i en dubbelskalig konstruktion med en spalt mellan ett inre glasskikt och ett yttre glasskikt med solavskärmning.

Green Building och Miljöklassad byggnad Belysningen är i projektprogrammet än så länge tänkt att ske med energieffektiva lysrör som ska vara dagsljus- och närvarostyrd – Med tanke på den snabba utveckling som sker på belysningsområdet kan det mycket väl också bli fråga om diodbelysning, kommenterar Anders Göransson. NKS är tänkt att uppnå högsta klass som ”Miljöklassad byggnad” (71,5 kWh/kvm, år) och även uppfylla kraven för Green Building (85,5 kWh/kvm, år). I maj beräknas utvärderingen av inkomna anbud vara klar. Det är än så länge hemligt hur många och vilka företag som har lämnat anbud på det gigantiska byggprojektet men det är känt att Peab och NCC inte slåss om uppdraget. Det har inte varit någon lätt räkneuppgift för de företag som har lämnat anbud på NKS. Anbudet ska förutom själva bygget också innefatta ersättning för 25 års drift.

Av Lars Eriksson, Energi & Miljö 4/2010 s 32

  • Fakta NKS Totalkostnaden för själva bygget av NKS är budgeterad till 14,2 miljarder kronor i 2007 års penningvärde. Verksamhetsarean är 335 000 kvm uppdelad på 9 till 10 våningsplan och 2 till 3 källarplan. Det blir totalt 600 vårdplatser vilket är 300 färre än nuvarande KS. Start av sjukvårdsverksamheten är planerad till december 2015.
Publicerad 24 april 2010

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Stella Ericson är ny vvs-konstruktör på Ramboll i Gävle. Hon kommer från utbildning.
  • Daniel Grahn är ny vd för Vcon och var tidigare ansvarig för företagets verksamhetssystem. Han efterträdde grundaren Nicklas Andersson som har blivit styrelseordförande, strategisk rådgivare och mentor.
  • Manne Frii är ny energiexpert på Aktea i Göteborg. Han kommer från en liknande roll på Bengt Dahlgren. Clara Knudsen är ny energikonsult i Stockholm. Hon kommer från Elaway i samma stad där hon var driftingenjör.
  • Maria Kröger är ny vd och koncernchef för Umia Sweden och fortsätter som ekonomichef.
  • David Bergsten är ny energikonsult på Avent Drift & Innemiljö i Kalmar. Han kommer från WSP i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Jakob Fremo är ny energikonsult på Afry i Östersund. Han kommer från samma roll på Aktea i Umeå. Emmelie Thaung är ny vvs-konstruktör i Karlskrona. Hon kommer från utbildning.
  • Kristoffer Ekelund är ny vd för Tollco, som har fått en ny ägare i Black Fox Invest, som han har grundat. Tidigare vd Clas Crafoord Olsson fortsätter som marknadschef.
  • Daniel Nielsen är vd för det nystartade egna företaget Projteamet. Han kommer från Intec i Stockholm där han var uppdragsledare.
  • Johan Larsson är landschef Sverige för Instalco, som har infört en landsbaserad organisation med fyra enheter. Han var tidigare divisionschef Norr. Anders Lundin är chef för Teknik & Konsult och fortsätter som vd för Intec. Övriga två enheter efter förändringen är Norge och Finland. Patrik Persson är operativ chef, COO, i Sverige. Han var tidigare divisionschef Syd.
  • Sofia Ekbring är ny energikonsult på Rejlers i Stockholm. Hon kommer från Energikontoret i Mälardalen där hon var projektledare och nätverkskoordinator.
  • Oscar Selling är ny projektledare för AMA VVS & Kyla på Svensk Byggtjänst. Han kommer från Afry i Sundsvall där han var vvs-ingenjör.
  • Ludvig Löfström är ny vvs-ingenjör på RDM Installation i Knivsta. Han kommer från samma roll på PE Teknik & Arkitektur i Uppsala.
  • Joel Gardek är ny vd för Tece Sverige. Han kommer från Lambertsson, där han var försäljningschef.
  • Dennie Raneryd är ny yrkeslärare vvs i Katrineholms kommun. Han kommer från Bravida i Eskilstuna där han var projektledare.
  • Per Steensma är ny biträdande vvs-projektör på Emino Consult. Han kommer från utbildning.
  • Andreas Fors är ny vvs-ingenjör på Sweco i Luleå. Han kommer från utbildning.
  • Ahmad Alkhatib är ny vvs-projektör på Teknik & Projekt i Växjö. Han kommer från en liknande roll på Enerwex.
  • Hampus Pettersson är ny vvs-ingenjör på Erelko i Helsingborg. Han kommer från utbildning.
  • Philip Thoresson är ny uppdragsledare vvs på Intec i Göteborg. Han kommer från en liknande roll på Bengt Dahlgren. Johan Rönnqvist är ny vvs-ingenjör i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Hanna Appelgren är ny vvs-ingenjör på Norconsult i Göteborg. Hon kommer från utbildning.
  • Jesper Stridh är ny säljare på Mitsubishi Electrics Applied Systems Division i Göteborg. Han kommer från vd-rollen på det egna företaget Kylpartner Väst.
  • Henrik Eriksson är ny kylchef på Assemblin Ventilation i Västerås. Han kommer från Caverion Sverige i samma stad där han var projektledare. Isak Kjellberg är ny projektingenjör i Västerås. Han kommer från utbildning.
  • Marcus Björn är ny projektledare vs på Kalmar VVS & Elmontage. Han kommer från Sweco i Kalmar där han var uppdragsledare vvs.
  • Dio Intchasso är ny försäljningsingenjör i norra Sverige på Munters. Han kommer från Acetec där han var regionsäljare. André Torin är ny försäljningsingenjör i västra Sverige. Han kommer från Swegon där han var distriktsansvarig säljare inom kyla och värme.
  • Peter Schulte är ny chef för division Installation på Ahlsell Sverige. Han var tidigare segmentschef för elnät och telekom. Karin Krüger är ny chef för division Facility and Retail. Hon var tidigare divisionschef för VS och kyla.
  • Robert Livendahl är ny chef för den nystartade avdelningen på Airteam i Stockholm med fokus på fastighetsägare och energi. Han kommer från Fastighets AB Balder där han var driftsansvarig.
  • Philip Bohman är ny säljare inom teknisk isolering på Rockwool Sweden. Han kommer från WSP i Jönköping där han var handläggare vvs.
  • Thobias Tidholm är ny teknisk säljare i Stockholm på InventiAir. Han kommer från Lindab där han var försäljningsingenjör.
  • Johan Möller är ny vd och koncernchef för Hjo Installation. Han kommer från samma roll på Håndverksgruppen Sweden och efterträdde grundaren Christoffer Olbrich, numera aktiv styrelseledamot med fokus på förvärv och ägarrelationer.
  • Ulf Andersson är ny vd för Termeco. Han kommer från samma roll på Frigadon. Martin Christoffersson är ny utesäljare. Han kommer från Roth Sverige där han var regionansvarig säljare.
  • Fredrik Domhagen är ny projektledare inom affärsområde Inomhusmiljö på CIT Renergy i Göteborg. Han kommer från avdelningen för byggnadsteknologi på Chalmers där han var projektassistent.
  • Janne Jehkonen är ny servicechef ventilation på Assemblin i Eskilstuna. Han var tidigare OVK-kontrollant och ventilationstekniker där. Ludwig Forsström är ny projektledare och konstruktör i Norrköping. Han var tidigare vvs-montör på Rör & Sanitetsmontage i samma stad.
  • Hugo Arteaga är ny vvs-projektör på Incoord i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Aware Hedin är ny vvs-ingenjör på Tysklinds i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Stefan Jonsson är ny konstruktör på Alig Ventilation i Skövde. Han kommer från utbildning.
  • Magnus Nilsson är ny teknisk säljare på 4evergreen i Växjö. Han kommer närmast från Nilfisk och rollen som distriktschef.
  • Gabriella Algotson är ny biträdande konstruktör inom vvs på WSP i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
 
  • Jesper Johansson (bilden) är ny energiingenjör på Stena Fastigheter i Göteborg. Han kommer från Chill Services i samma stad där han var produktägare.
  • Robert Larsson blir ny vd och koncernchef för Systemair och tillträder senast i januari 2026. Han kommer från Afrykoncernen där han senast varit chef för globala divisionen Transport och samhällsbyggnad.
  • Carolina Larsson blir i september ny vd för Swedisol. Hon kommer från Sweden Green Building Council där hon var certifieringschef.
  • Simon Bergström är ny vd för Bengt Dahlgren Stockholm. Han var tidigare vice vd. Petri Kaksonen är ny energiingenjör/certifierad energiexpert K på Bengt Dahlgren i Linköping. Han kommer från Tekniska verken i samma stad där han var produktspecialist fjärrkyla.
  • Robin Fritzson är ny regionchef för Småland på Qreo med placering i Växjö. Han kommer från Enerwex i samma stad där han var vd. Martin Vennerström är ansvarig för den nystartade avdelningen Automation. Han kommer från Afry i Växjö där han var automationskonsult.
  • Kristian Antin är ny projektområdeschef för sjukhusen på Locum. Han var tidigare projektledare inom företaget.
  • Jonas Rydén är ny försäljningschef på Enervent Zehnder i Sverige. Han kommer från rollen som affärsutvecklare på Rf-Technologies.
  • Cecilia Undeland är ny senior specialist vvs/energi och miljö inom befintliga fastigheter på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Hon var tidigare gruppledare energi och miljö/hållbarhet på företaget. Emilia Aguirre Bolander och Filip Nordberg är nya vvs-ingenjörer. Båda kommer från utbildning.
  • Jim Vestling är ny vd för GF 100 Rör i Grillby. Han var tidigare projektledare på företaget.
  • Jimmy Lindkvist är ny försäljningschef på Tollco. Han kommer från Dahl där han var nyckelkundsansvarig. Han efterträder Jan Lindh som ska utveckla kundrelationer och interna arbetssätt.
  • Helena Gajbert är ny teknisk expert på Svenska kyl- och värmepumpföreningen. Hon kommer från Bonava där hon var energi- och hållbarhetsspecialist.
  • Henrik Andersson är ny säljare på Fläkten Systems. Han kommer från samma roll på Fläkt Group.
  • Therése Thern har startat det egna bolaget Circulair där hon verkar som säljagent för klimatsmarta vvs-produkter, rådgivare och konsultmäklare för hållbara lösningar. Hon kommer närmast från Inventiair där hon var teknisk säljare.
  • Daniel Sernekvist är ny servicesäljare i södra och västra Sverige på Munters. Han var tidigare servicetekniker på företaget.
  • Alexander Pohjanen är ny vvs-konstruktör på Afry i Skellefteå. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektledare/kalkylator/konstruktör.
  • Moa Normark är ny anbudssamordnare på Intec i Göteborg. Hon kommer från Bengt Dahlgren i samma stad där hon var biträdande konsult. Jimmy Ivarsson är ny uppdragsledare i Stenungsund. Han kommer från EPG-konsult där han var vvs-konsult. Tom Jalmarsson är ny vvs-ingenjör i Borlänge. Han kommer från utbildning.
  • Ola de Freitas Lidberg är ansvarig för Caverion Sveriges nya affärsenhet för energitjänster. Han kommer från den egna verksamheten Junianjack. Dylan Axelsson är ny energiingenjör i Jönköping. Han kommer från utbildning.
  • Erik Everbring har startat egna företaget Eecon, ett teknikkonsultbolag med fokus på värmepumpteknik och energieffektiva lösningar. Han kommer från Sweco där han var specialist på värmepumpsystem.
  • Nicklas Andersson är ny vvs-ingenjör på Newsec i Stockholm. Han kommer från samma roll på Seveko VVS Konsult.
  • Marcus Ehlin är ny energikonsult på HSB i Västerås. Han kommer från Fastighetssnabben i samma stad där han var fastighetsansvarig.
  • Fotios Mougios är ny vvs-ingenjör på Norconsult i Helsingborg. Han kommer från samma roll på PE Teknik & Arkitektur.
  • Johanna Villabona är ny vvs-konstruktör/injusterare på Energispar i Arlandastad. Hon kommer från utbildning.
  • Axel Pons är ny vvs-konstruktör på Umeå Projekt Team. Han kommer från samma roll på Afry i Karlskrona.
  • Emma Hjelm är ny konsult inom vvs och energi på Energija konsulterande ingenjörsbyrå i Jonsered. Hon kommer från utbildning.
  • Aram Khairi är ny vvs-projektör/projektledare på Beyond Shapes i Stockholm. Han kommer från Riba i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Mattias Ytterström är ny energiingenjör på Västfastigheter i Göteborg. Han var tidigare drifttekniker där.
  • Linus Ericson är ny vvs-konsult på Rejlers i Stockholm. Han kommer från en liknande roll på Helenius ingenjörsbyrå.
  • Magdalena Vikström är ny energiingenjör på Umeå kommun. Hon kommer från WSP i samma stad där hon var energi- och fastighetskonsult.
  • Roger Idoffsson är ny vd för Pemtec i Borås. Han kommer från samma roll på Matsco i Sverige och Finland som också ingår i Debe Flow Group.
  • Eric Alexandersson är ny vvs-ingenjör på Luzetum i Stockholm. Han kommer från samma roll på Seveko VVS Konsult.
  • Roger Persson är ny teknisk säljare ventilation på NIBE Fastighet i Kramfors. Han kommer från Miljöventilation i Mellannorrland där han var vd.
  • Toni Nelimarkka är ny OVK-besiktningsman på Fresh Air Ventilation. Han kommer från Kiwa Sverige där han var besiktningsingenjör OVK.
  • Tony Forsberg är ny energiingenjör på Engi i Göteborg. Han kommer från samma roll på Caverion.
  • Joel Lantz är ny teknisk säljare på Gästrike Värmepump & Kyla. Han kommer från samma roll på Indoor Energy i Gävle.
  • Magdalena Sten är ny energikonsult på Aktea i Göteborg. Hon kommer från utbildning.
  • Magnus Frödin är ny affärsområdeschef och delägare i Täby Vent & Projekt. Han kommer från Ventilationshygien Stockholm där han var arbetsledare/projektledare.
  • Thomas Norström är ny energiingenjör på Swedavia i Stockholm. Han kommer från utbildning.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.