FCR | 27 jun 2023

Växthusodlare satsar på frekvensreglering

Frekvensreglering, FCR, innebär att elkonsumenter kan bidra till ett stabilt kraftnät genom att tillfälligt gå ner i egen elkonsumtion. Kabbarps Trädgård i Skåne ansluter sig som den första växthusodlaren till FCR-marknaden i Sverige.

Växthusodlare satsar på frekvensreglering
Kabbarps Trädgård i Skåne ansluter sig som den första växthusodlaren till FCR-marknaden i Sverige med hjälp av Vattenfall. Foto: Angelika Sliwinski

När Kabbarps Trädgård fick nya ägare 2020 bestämde man sig för att ta ytterligare kliv på hållbarhetsområdet. Företaget har investerat i en solpark, ett nytt vattenreningssystem och är nu först ut bland växthusodlarna i Sverige att ansluta sig till FCR.

Peter Säll, vd för Kabbarps Trädgård. Foto: Angelika Sliwinski

– Hållbarhetsaspekten var det absolut viktigaste för oss. Vi ser att det kan bli stora utmaningar de kommande åren med energiförsörjningen i Skåne, där vi är verksamma, och vill bidra på de sätt vi kan. Eftersom det dessutom går att få lönsamhet i det så fanns det egentligen ingen tvekan, säger Peter Säll, vd för Kabbarps Trädgård och fortsätter:

– Vi är nog unika på det sättet att vi gjort många stora investeringar samtidigt som alla bidrar till en mer hållbar energiförsörjning.

Kabbarps trädgård har anslutit sig till FCR-marknaden i Sverige med hjälp av Vattenfall. FCR är förkortning för Frequency Containment Reserve och innebär att man är tillgänglig för att snabbt justera ned sin elförbrukning under korta stunder när det är brist på el i kraftnätet, alternativt använda mer el när det finns ett överskott. Kompensationen till kunden är baserad på den kapacitet som erbjuds och på aktuella marknadspriser.

Genom Vattenfall och systemleverantören Sympower kommer Kabbarps Trädgård att få tillgång till marknaden för FCR med en kapacitet om cirka 500 kilowatt (kW).

Filippa Kjaerboe, Head of Power Management på Vattenfall. Foto: Vattenfall

– Att Kabbarps Trädgård ansluter sig visar på möjligheterna med FCR och att det passar många elkonsumenter, oavsett bransch. Vattenfall har ett tydligt mål om att möjliggöra ett fossilfritt liv och frekvensreglering är en av flera lösningar där kunderna själva aktivt kan medverka. Genom att upprätthålla balansen i nätet bidrar kunden till ett hållbart samhälle och möjliggör alltmer fossilfri el i kraftsystemet, och får dessutom betalt för det. En win-win situation för både kund och klimat, säger Filippa Kjaerboe, Head of Power Management på Vattenfall.

Källa: Vattenfall

Publicerad 27 juni 2023

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Nancy Mattsson (bilden) är ny generaldirektör för Boverket. Hon kommer från rollen som chef för projektutveckling inom JM Stockholm.
  • Susanna Ohlin är ny vd för Cowi Sverige och ingår i koncernledningen. Hon var tidigare interim vd.
  • Arvid Olofsson är ny energikonsult ”solenergi, energilager och flextjänster” i Umeå på Rejlers. Han kommer från samma roll på Afry. Daniel Bergsten är ny energikonsult i Sundsvall. Han kommer från samma roll på Afry. Björn Enerhall är ny uppdragsledare i Gävle. Han kommer från VVS-Montörerna i Gästrikland där han var arbetsledare.
  • Daniel Wrangå har startat den egna verksamheten Wrangå Consulting i Höör. Han är nyexaminerad vvs-ingenjör.
  • Tobias Berge är ny chef för Afrys verksamhet inom hållbart byggande i Göteborg. Han kommer från CIT Renergy där han var vd. Daniel Sörensson är ny affärsområdeschef HVAC på Afry Industry i Lund. Han kommer från PQR där han var regionchef i Malmö. Ali Sharifi är ny behörig ingenjör vattensprinkler i Göteborg. Han kommer från Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i samma stad där han var ingenjör vvs/sprinkler.
  • Sara Kemal är ny vvs-projektör på Tjuren Projektpartner i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Tove Fagervall är ny teknisk projektledare på Galären i Luleå. Hon kommer från Nordprojektering i samma stad där hon var handläggare vvs & energi.
  • Rasmus Häll är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Mikael Sundström är ny vd för Cler. Han kommer från Ahlsell där han var landschef Sverige.
  • Rafed Sadek är ny projektledare installation på Fastighets AB Balder i Stockholm. Han kommer från Installatörsföretagen där han var branschexpert och projektledare.
  • Anders Berglund är ny teknikkonsult/besiktare på WSP i Luleå. Han kommer från en konsultroll på Norconsult i Piteå.
  • Josefine Mars Hagdahl är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Hon kommer från Ebab i samma stad där hon var energispecialist.
  • Alexander Enmark är ny vvs-ingenjör på Intec i Göteborg. Han kommer från utbildning. Jonathan Johansson är ny vvs-projektör i Borås. Han kommer från samma roll på Bravida.
  • Marcus Rohdin är ny byggnadsingenjör/brandkonsult på Brandkonsulten i Norrköping. Han kommer från Saab Aeronautics i Linköping där han var prototypingenjör. Emil Wallgren är ny brandkonsult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Michael Vogtmann har startat den egna verksamheten MV Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Projektvision där han har varit projektledare, projektansvarig och projekteringsledare.
  • Arvid Thegerström, Emil Vendelstrand, Isabel Karlsson Petersson och Jamie Bengtsson är nya vvs-ingenjörer på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Samtliga kommer från utbildning.
  • Peter Rosvall är ny teamchef vvs på Vinnergi i Malmö. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Helsingborg där han var rådgivande ingenjör.
  • Dagmawi Lulseged är ny projektledare installation på Toofab i Stockholm. Han kommer från Tjuren Projektpartner i samma stad där han, utöver rollen som vvs-konsult, även var gruppchef.
  • Denis Bijelic är ny vvs-konsult på Orecon i Malmö. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektör/kalkylator.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.