Investering- | 2 feb 2024

Vattenkraftstation byggs ut med batterilager och solceller

Hallstahammars vattenkraftstation kommer byggas ut med batterilager och, på sikt även en solcellspark.
– Här kan vi snabbt bidra till omställningen genom att utnyttja redan gjorda investeringar och anläggningar, säger Carin Lidman, styrelseordförande.

Vattenkraftstation byggs ut med batterilager och solceller
Christian Tapper, vd SunStreet Energy och Carin Lidman, styrelseordförande för Mälarenergi. Foto: Lasse Fredriksson

Kraftstationen i Hallstahammar är Mälarenergis största, har en fallhöjd på 29,7 meter, ligger under mark och producerar 52 GWh el varje år. Nu ska den kompletteras med batterilager. Storleken på batterilagret är fyra containrar i direkt anslutning till kraftstationen. Det innebär möjligheter att stödja frekvenshållningen i elnätet och därigenom avhjälpa en del av effektproblematiken i Västmanland.

Planen är att göra detta tillsammans med SunStreet Energy AB, via ett gemensamt bolag: Trångfors Energipark AB.

– I Hallstahammar kan vi dra fördel av den elnätsanslutning som redan finns vid kraftstationen, säger Carin Lidman, styrelseordförande för Mälarenergi.

– Vattenkraften är årstidsberoende och därför utnyttjas inte nätanslutningens fulla kapacitet under delar av året. Solkraft, å sin sida, produceras framför allt sommartid när vattenkraftproduktionen är lägre. Ska vi klara omställningen och möjliggöra elektrifieringen måste tempot öka – och här har vi goda möjligheter att både agera snabbt och använda redan gjorda investeringar på ett mer effektivt sätt, säger hon.

Christian Tapper, vd för SunStreet Energy, håller med:

– Jag är stolt och glad över att vi gör den här satsningen tillsammans. Genom att Mälarenergi och SunStreet kombinerar våra olika kompetenser och tekniker, kan vi snabbt ta ett steg till mot en mer hållbar värld – och Västmanland får en framtidssäkrad och marknadsledande energianläggning.

Källa: Mälarenergi

Publicerad 2 februari 2024

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

Marcus Sandlund tillträder som ny vd för Systemair Sverige AB 13 januari 2025. Han har haft ledande roller som Kommersiell direktör på Caverion Sverige AB och vd för Ecoclime Group AB.
Jonny Andreasson är ny projektledare och programmerare fastighetsautomation på Klimat och VVS-teknik i Värmland. Han kommer från Akademiska hus där han var teknikspecialist vvs.
Kent Lundström är vvs-konsult på den nystartade egna verksamheten Lundström S-Konsult i Stockholm. Han kommer från Stockholmsmässan där han var vvs-ansvarig och arbetsledare.
Tomas Mellbom är ny försäljningsingenjör på Samsung Aircon Nordics. Han kommer från Panasonic där han var produktchef för kommersiella system i Norden och Baltikum.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.