Värmeväxlare i gruvan minskar klimatavtrycket
Gruvbolaget Boliden har byggt en värmeväxlare i Kankbergsgruvan för gruvventilation som innebär att förbrukningen av gasol minskas med 85 procent. I klimatpåverkan motsvarar det att elektrifiera alla gruvans lastbilstransporter.
Värmeväxlaren är den största klimatinvesteringen som Boliden gjort i Kankberg sedan man startade upp gruvan för tio år sedan.
Totalt investeras 29 miljoner kronor, varav 5,5 miljoner kommer från Naturvårdsverkets investerinsstöd, rapporterar SVT Nyheter.
Det är första gången som värmeväxlaren testas i kallt klimat. Den årliga minskningen av koldioxidutsläpp ligger på 1000 ton per år. Traditionellt värms luften i gruvor upp med olja eller gas.
– Vi hoppas nu att kanske fler gruvor i andra länder med kallt klimat som till exempel Kanada, ska bli intresserade av den här tekniken, säger Andreas Markström, gruvplaneringschef på Boliden till SVT Nyheter.
Källa: SVT Nyheter