TEMA VENTILATION | 24 okt 2018

Trycket stoppar strålningen

Trycket stoppar strålningen
Text: Mark Kretz Foto Anna Hållams

På Länssjukhuset Ryhov i Jönköping har en helt ny avdelning för nukleärmedicin byggts. Men den nya medicinska utrustningen och behandlingsformen ställer krav på vvs-systemen.

Radioaktiviteten som patienterna får i sig här är så låg, så att de kan besöka Citygross direkt efter undersökningen. Då kan stråldosen inte vara farligt hög men för de som har lokalerna som arbetsplats och ständigt riskerar att bli utsatta för radioaktiv strålning måste arbetsmiljön vara utformad så att riskerna minimeras. Det konstaterar Alexander Uhnell, uppdragsansvarig hos Sweco Systems i Jönköping, där vi står i ett av de två så kallade Hotlab rummen, på den nya avdelningen för nukleärmedicin på Länssjukhuset Ryhov. Han har också varit vvs-ansvarig vid ombyggnaden av avdelningen som gjorts i en befintlig del av sjukhuset. Förutom Hotlab finns också lokaler för undersökning, manöverrum, granskningsrum, vilrum, administrations- och personalutrymmen. I Hotlab-rummen finns de dragskåp där radioaktiva spårämnen blandas i form av en vätska som sedan sprutas in i patienterna inför att dessa ska undersökas i de så kallade CT-kameror som numera finns på sjukhuset.

För att de radioaktiva ämnena inte ska spridas till intilliggande lokaler råder konstant undertryck i Hotlab-rummen, även om arbetet utförs i dragskåpen. Dessutom finns en sluss i form av ett rum mellan hotlabbet och korridorerna där det råder konstant övertryck. I både hotlab och slussar är tilluftsdonen försedda med hepafilter för att säkerställa att luften som tillförs rummen är fri från föroreningar. I själva Hotlab-rummen ska renrumsklass råda, vilket betyder att bakteriehalten inte får överstiga 100 Cfu (antalet kolonibildande partiklar per kubikmeter luft), i princip samma nivå som i operationssalar. Tilluften till slussen är 600 kubikmeter luft i timmen. För att undvika att radiaoaktiva ämnen sprids till intilliggande lokaler måste både Hotlab-rummen och slussarna byggas helt täta. Eftersom det är svårt att upprätthålla rätt tryckförhållande injusteras ett lägre tillufts- än frånluftsflöde i Hotlab-rummen och tvärtom i slussen. Sedan görs ett hål i slussens väggar mot Hotlab-rummet och korridoren där ett motviktsförsett överluftsdon monteras och har som uppgift att kontrollera det övertryck som skapas. I Hotlab-rummen eftersträvas ett undertryck på 10–15 Pa och i slussen ett övertryck på 10–15 Pa i förhållande till omgivande lokaler. Avdelningens tillkomst gör att patienter, som tidigare har fått åka till Linköping för avancerad röntgenundersökning vid bland annat misstänkt cancersjukdom, nu får detta gjort på hemmaplan.

Efter att de fått sin spruta placeras de i så kallade PET/CT- eller Spect/CT-maskiner för skiktröntgen som kan karaktärisera tumörsjukdomar, före, under och efter behandlingen. Maskinen skannar den punkt där cancern finns med hjälp av den radioaktiva vätskan. För att kyla PET/CT- och Spect/CT-maskinerna används luft eller vatten. Två av de installerade maskinerna är luftkylda med fläktluftkylare som säkerställer rätt rumstemperatur och en av maskinerna är vätskekyld. Temperaturen på vattnet till denna är åtta grader och värmen återvinns för eftervärmning av tilluften. Även återvunnen värme från processkylmaskinerna används för eftervärmning av tilluften. I det fall denna värme inte behövs kyls den med tappkallvatten till det allmänna avloppsnätet med hjälp av en växlare.
– Det kan vara så att samma typ av CT-maskin kan ha olika kylning, beroende på vilken fabrikant som tillverkar den. Funktionen för verksamheten är densamma, men ur energisynpunkt är det olika. Jag föredrar vätskekylt, eftersom vatten är betydligt bättre än luft på att bära värme. Med luftkylda maskiner måste vi tillföra mer luft i rummet med risk för drag. Det bästa är att kunna projektera för att upprätthålla de hygieniska luftflödena i rummet och ta hand om spillvärme med ett vattenburet system. Då är det mycket enklare att dimensionera och få plats med installationerna ovan undertak.

Läs hela artikeln i Energi & Miljö nr 10!

Se även en film om projektet på denna länk

 

Publicerad 24 oktober 2018

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

 
  • Linda Dickson (bilden) är ny KMA-ansvarig på Bjerking. Hon kommer från Liljemark Consulting där hon var senior miljökonsult.
  • Joachim Nordström blir i mitten av januari nästa år ny vd för Sandbäckens Rör i Linköping. Han kommer från Ventpartner i samma stad där han var entreprenadchef.
  • André Forsberg är ny regionchef Öst på Assemblin VS. Han kommer från Bravida där han var operativ chef för region Energi & Service.
  • Victor Steiner är ny vd/vvs-ingenjör på nystartade Sustend VVS-Konsult Syd i Malmö. Han kommer från Brion Teknik i samma stad där han var gruppchef.
  • Hugo Berglin är ny projektledare inom underhållsplanering på Sustend i Göteborg. Han kommer från Serneke där han var fastighetsförvaltare.
  • Mathias Strid är ny projektledare i Sustend Projektledning Syd och gruppchef i Halmstad. Han kommer från EPG Projektledning i samma stad där han var projektledare.
  • Per Löfström är ny vd för Epecon. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur där han var affärsutvecklingschef vvs & va.
  • Daniel Viksell är ny säljare i Stockholmsområdet på IV Produkt. Han kommer från FläktGroup där han var nyckelkundsansvarig, KAM.
  • Martin Wernqvist är ny vvs-konsult på Englunds Konsultbyrå i Stockholm. Han kommer från samma roll på Bengt Dahlgren.
  • Simon Magnusson är ny kalkylingenjör i Stockholm på Lindinvent. Han kommer från Mård Ingenjörsfirma i Norrköping där han var biträdande projektledare.
  • David Lindqvist är ny försäljningsingenjör i Stockholm. Han kommer från Svea Solar där han var försäljningschef B2B.
  • André Tannå är ny kalkylingenjör i Umeå. Han kommer från utbildning.
  • Hanna Lundmark är ny kundansvarig i Lund. Hon kommer från en annan bransch.
  • Stefan Johansson är ny entreprenadchef vs på Bravida Prenad i Helsingborg. Han kommer från Bengt Dahlgren i samma stad där han var seniorkonsult vvs.
  • Josef Tengver är ny projektledare/kalkylator vs-entreprenad på Bravida Östergötland. Han kommer från Sweco i Linköping där han var vvs-konstruktör.
  • Gustav Thuresson är ny gruppledare på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg där han kommer att leda energi- & miljöavdelningen. Han var tidigare uppdragsansvarig inom samma område.
  • Eva Holmén är ny affärsområdeschef och försäljningschef inom affärsområde Produkter på Bastec. Hon kommer från Danfoss Climate Solutions där hon var försäljningschef District Energy North European HUB.
  • Thor Berggren är ny senior energikonsult på Sweco i Umeå. Han kommer från Enwell i samma stad där han var projektledare/energiansvarig.
  • Jimm Hardeling är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Stockholm. Han kommer från Bravida där han var konstruktionskoordinator.
  • Alexander Johansson är ny energiexpert i Göteborg. Han kommer från samma roll på Majornas Energi & Miljö konsult.
  • David Löfqvist är ny vvs- och mekanikkonstruktör i Visby. Han kommer från en konstruktörsroll på Afry i Solna.
  • Kristofer Jarl har anställts som projektledare på Kiwi Gruppens nystartade kontor i Malmö. Han kommer från samma roll på GK Sverige.
  • Alexander Widahl är ny energikonsult på Sustera Group i Stockholm. Han kommer från Energikompetens i samma stad där han var energiexpert.
  • Felix Öhman är ny energiingenjör på Rejlers i Nyköping. Han kommer från den egna verksamheten Fjällenergi.
  • Emelie Marklund är ny vvs-projektör på Energibyrån Nord i Umeå. Hon kommer från samma roll på Afry.
  • Viktor Ahlund är ny projekt- och installationsledare på Plan Projektpartner i Stockholm. Han kommer från Bjerking i samma stad där han var teamledare vvs.
  • Gentian Tabaku är ny ovk-besiktningsman på Keyvent i Kalmar. Han kommer från samma roll på Eks Mönsterås.
  • Stix Michael Johansson är ny kategoriansvarig vs & ventilation på Comfort. Han var tidigare kategoriansvarig ventilation.
  • Kevin Lindmäe är ny vvs-konsult på Englunds Konsultbyrå i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Magnus Andersson är ny projektledare vvs på Instatech i Borås. Han kommer från samma roll på Kungälvs Rörläggeri.
  • Alexander Johansson är ny installationsprojektör på TQI Consult VVS i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Håkan Sjöblom är ny regionsäljare Mitt/Mälardalen på OSO Hotwater. Han kommer från THP Kleaa VVS där han var vs-ansvarig.
  • Lina Dalman är ny sakkunnig funktionskontrollant ovk på Nordvalvet i Stockholm. Hon var tidigare arbetsledande tekniker.
  • Hugo Pommer är ny projektledare på Ventpartner Västmanland. Han kommer från en säljroll i en annan bransch.
  • Fredrik Boman är ny vvs-ingenjör i Örnsköldsvik på Umeå Projekt Team. Han kommer från utbildning.
  • Andreas Kutzner är ny regionsäljchef i Stockholm på Grohe. Han kommer från FM Mattsson Group där han var försäljningschef BTB Norr.
  • Jesper Lundmark är ny teknisk säljare inom befuktning och avfuktning på Condair. Han kommer från Veab Heat Tech där han var försäljningschef med fokus på Skandinavien och Baltikum.
  • Boswell Greene är ny service- och installationstekniker i Stockholm. Han kommer från samma roll på Selecta.
  • Jonathan Lööw är ny vvs-ingenjör i Örebro på PE Teknik & Arkitektur. Han kommer från Pox Group i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Haruo Yamauchi är ny landschef för Sverige på Panasonic Heating & Cooling Solutions samtidigt som han fortsätter som ansvarig för den nordiska regionen.
  • Patrik Svensson är ny utesäljare på Tece med ansvar för Västra Götaland och Halland. Han kommer från en liknande roll på Roth Sverige.
  • Dick Sellberg är ny distriktsansvarig säljare i syd. Även han kommer från en liknande roll på Roth Sverige.
  • Jonas Dargaudas Mattsson är ny ovk-kontrollant på DT Facility Management. Han var tidigare tekniker inom ventilation och energioptimering där.
  • Alexander Olsson är ny driftchef i Lund på Lassila & Tikanoja Sverige. Han kommer från ISS Sverige i Malmö där han var arbetsledare.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.