energisnål multiarena | 20 sep 2016

Snabba omställningar i nya multiarenan

Snabba omställningar i nya multiarenan

 

Smart inställda driftfall med anpassning av ventilationen hjälper till att göra nya Partille arena öster om Göteborg till en riktigt energisnål multiarena. Inget är lämnat åt slumpen i byggnaden där den stora hallen på några timmar kan ställas om från handbollsarena till operascen.

Text Marie Granmar  Foto Carina Gran

Klockan är två på eftermiddagen och idrottsklädda ungdomar kommer insläntrande i den stora A-hallen i nya multiarenan i Partille. Handbollsungdomarna från klubben Sävehof är pionjärer i arenan som invigdes 16-24 september. Redan före invigningen började ungdomarna och besökarna till ett gym, en pub och en bowlinghall att använda det nya huset. Under invigningsveckan drog de första scenarrangemangen igång med en rad kända artister.

Med sin kupade fasad av ljus, bandtäckt plåt har Partille arena redan blivit ett landmärke som syns väl från motorvägen som leder in österifrån mot Göteborg. Den kupade formen ger även skydd mot explosioner som skulle kunna inträffa på motorvägen vid exempelvis en tankbilskrock. Fasaden ska tåla tryckvågen från en 200 kilos explosion, där vågen förväntas rulla över arenan.

Husets kraftiga konstruktion och isolering bidrar också till att det är tyst och lugnt inne i hallarna och kontoren. Dessutom blir byggnaden energisnål och ska enligt beräkningarna bara behöva cirka 70 kWh/kvm, år till uppvärmning, kylning och drift.

– Att det blir låg energianvändning beror på summan av allt: att det är ett välbyggt hus, värmeåtervinning på ventilationen och variabla flöden med temperatur- och närvarostyrning, säger Fredrik Björklund, distriktschef hos Caverion Sverige.

Konsulter och entreprenörer har arbetat hårt med att så bra som möjligt förutsäga byggnadens behov av värme, kyla och ventilation. Förutsägelserna har hittills resulterat i sex förinställda driftfall som representeras av sex knappar på en touch-skärm på väggen inne i vaktmästeriet.

– För A-hallen finns exempelvis ett driftfall för om det är mycket publik, ett annat för om bara halva arenan är fylld, ett för sportevenemang och andra för om man bara vill ha luft ut på läktaren eller på scenen, berättar Urban Carlsson från Bengt Dahlgren som skrivit rambeskrivningarna för vvs, kyla och styrning.

De förinställda driftfallen, tillsammans med valet att bygga en fast scen i den stora hallen, möjliggör mycket snabba omställningar från idrottsevenemang till musik- eller teaterevenemang. Scenen i hallen med runt 4 000 sittplatser finns redo, med belysning och AV, bakom ett svart nät som fångar upp förlupna bollar från handbollsplanen.

– Det är lite som Scandinavium och Operan ”allt-i-ett”, säger Fredrik Björklund och skrattar.

Vi vandrar in mot scenen bakifrån kulisserna, förbi flyttbara besökarplatser som förvaras i en hög stapelkonstruktion. Här och på andra sidan scenen löper två stora, silverfärgade kanaler ner från taket och mynnar ut i manshöga tilluftsdon. Från dem får skådespelare och musiker frisk luft – åtminstone så länge de inte använder rök i sitt sceneri.

– När de vill ha rök på scenen stänger man av här. Annars åker röken bara ut på publiken. I stället kommer scenens tilluft då från lågimpulsdon med dysor i taket, säger Urban Carlsson.

Åskådarna får frisk luft via trycklådor under stolarna och det är också där som den mesta tilluften, med maximal kapacitet 20 000 liter per sekund, kommer in i hallen. Frånluften tas ut via don i taket ovanför scenens yttre hörn.

I det stora fläktrummet, på 800 kvadratmeter, finns 13 FTX-aggregat med roterande värmeväxlare som ser till att den mindre B-hallen, omklädningsrummen, gymmet, bowlinghallen och kontoren får luft. A-hallen får luft från ett stort aggregat som står i ett eget fläktrum. Återvinningen av värme i FTX-aggregaten hjälper till att minska behovet av köpt fjärrvärme. Utöver det återvinns ingen spillvärme.

– Man hade kunnat göra varmvatten av värmen från kylmaskinerna, men det var inte lönsamt, säger Fredrik Lund, driftansvarig hos fastighetsägaren Partillebo.

Från fläktrummet går vi vidare ut på något som liknar en äventyrlig ”canopy walk” i en skog. Ett nät av smala gångar med staket löper mellan ventilationsdysorna högst upp under arenans tak. Personer med svindel ska inte titta ner och det är bra att hålla stadigt i lösa saker.

Det är med viss lättnad vi sedan tar trapporna ner igen till undercentralen där arenans fjärrvärme kommer in. Som besökare blir man förvånad över hur liten undercentralen är, ungefär som en tvättstuga i ett flerbostadshus.

– Värmebehovet är inte så stort enligt beräkningarna. Men det har ju inte varit någon vinter än, så om ett år får vi se vad det blir i verkligheten, säger Fredrik Björklund.

Den exakta energianvändningen är svår att förutsäga i en sådan här byggnad där aktiviteterna kan variera mycket. Att mäta och följa upp är därför något som både projektörerna och driftteknikern gärna vill göra.

– Mest spännande hittills har varit att tänka ut hur man kommer att använda alla olika delar av arenan. Till exempel fick vi i ett skede veta att det skulle vara platser i garaget för elbilar som skulle laddas över natten. Det krävde då extra ventilation, för att se till att inget exploderar därnere. Antalet driftfall kommer säkert att växa, vi har nog bara skrapat lite på ytan, säger Urban Carlsson.

Fakta

Partille arena

Invigdes i Partille öster om Göteborg den 16-24 september. Den drygt 17 000 kvadratmeter stora byggnaden är första satsningen i området som under de närmaste åren kommer att få 800 nya bostäder och 30 000 kvadratmeter handelsytor, i ett projekt kallat Partille port.

 

Byggherre: Partillebo

Arkitekt: Tengbom

Byggentreprenör: Skanska Sverige

Rambeskrivning VVS: Bengt Dahlgren

Ventilationsprojektör: Caverion

Installationssamordnare: Totalinstallation

Rörprojektör: Andersson & Hultmark

Rörentreprenör: Svenssons Rör

Publicerad 20 september 2016

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

 
  • Linda Dickson (bilden) är ny KMA-ansvarig på Bjerking. Hon kommer från Liljemark Consulting där hon var senior miljökonsult.
  • Joachim Nordström blir i mitten av januari nästa år ny vd för Sandbäckens Rör i Linköping. Han kommer från Ventpartner i samma stad där han var entreprenadchef.
  • André Forsberg är ny regionchef Öst på Assemblin VS. Han kommer från Bravida där han var operativ chef för region Energi & Service.
  • Victor Steiner är ny vd/vvs-ingenjör på nystartade Sustend VVS-Konsult Syd i Malmö. Han kommer från Brion Teknik i samma stad där han var gruppchef.
  • Hugo Berglin är ny projektledare inom underhållsplanering på Sustend i Göteborg. Han kommer från Serneke där han var fastighetsförvaltare.
  • Mathias Strid är ny projektledare i Sustend Projektledning Syd och gruppchef i Halmstad. Han kommer från EPG Projektledning i samma stad där han var projektledare.
  • Per Löfström är ny vd för Epecon. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur där han var affärsutvecklingschef vvs & va.
  • Daniel Viksell är ny säljare i Stockholmsområdet på IV Produkt. Han kommer från FläktGroup där han var nyckelkundsansvarig, KAM.
  • Martin Wernqvist är ny vvs-konsult på Englunds Konsultbyrå i Stockholm. Han kommer från samma roll på Bengt Dahlgren.
  • Simon Magnusson är ny kalkylingenjör i Stockholm på Lindinvent. Han kommer från Mård Ingenjörsfirma i Norrköping där han var biträdande projektledare.
  • David Lindqvist är ny försäljningsingenjör i Stockholm. Han kommer från Svea Solar där han var försäljningschef B2B.
  • André Tannå är ny kalkylingenjör i Umeå. Han kommer från utbildning.
  • Hanna Lundmark är ny kundansvarig i Lund. Hon kommer från en annan bransch.
  • Stefan Johansson är ny entreprenadchef vs på Bravida Prenad i Helsingborg. Han kommer från Bengt Dahlgren i samma stad där han var seniorkonsult vvs.
  • Josef Tengver är ny projektledare/kalkylator vs-entreprenad på Bravida Östergötland. Han kommer från Sweco i Linköping där han var vvs-konstruktör.
  • Gustav Thuresson är ny gruppledare på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg där han kommer att leda energi- & miljöavdelningen. Han var tidigare uppdragsansvarig inom samma område.
  • Eva Holmén är ny affärsområdeschef och försäljningschef inom affärsområde Produkter på Bastec. Hon kommer från Danfoss Climate Solutions där hon var försäljningschef District Energy North European HUB.
  • Thor Berggren är ny senior energikonsult på Sweco i Umeå. Han kommer från Enwell i samma stad där han var projektledare/energiansvarig.
  • Jimm Hardeling är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Stockholm. Han kommer från Bravida där han var konstruktionskoordinator.
  • Alexander Johansson är ny energiexpert i Göteborg. Han kommer från samma roll på Majornas Energi & Miljö konsult.
  • David Löfqvist är ny vvs- och mekanikkonstruktör i Visby. Han kommer från en konstruktörsroll på Afry i Solna.
  • Kristofer Jarl har anställts som projektledare på Kiwi Gruppens nystartade kontor i Malmö. Han kommer från samma roll på GK Sverige.
  • Alexander Widahl är ny energikonsult på Sustera Group i Stockholm. Han kommer från Energikompetens i samma stad där han var energiexpert.
  • Felix Öhman är ny energiingenjör på Rejlers i Nyköping. Han kommer från den egna verksamheten Fjällenergi.
  • Emelie Marklund är ny vvs-projektör på Energibyrån Nord i Umeå. Hon kommer från samma roll på Afry.
  • Viktor Ahlund är ny projekt- och installationsledare på Plan Projektpartner i Stockholm. Han kommer från Bjerking i samma stad där han var teamledare vvs.
  • Gentian Tabaku är ny ovk-besiktningsman på Keyvent i Kalmar. Han kommer från samma roll på Eks Mönsterås.
  • Stix Michael Johansson är ny kategoriansvarig vs & ventilation på Comfort. Han var tidigare kategoriansvarig ventilation.
  • Kevin Lindmäe är ny vvs-konsult på Englunds Konsultbyrå i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Magnus Andersson är ny projektledare vvs på Instatech i Borås. Han kommer från samma roll på Kungälvs Rörläggeri.
  • Alexander Johansson är ny installationsprojektör på TQI Consult VVS i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Håkan Sjöblom är ny regionsäljare Mitt/Mälardalen på OSO Hotwater. Han kommer från THP Kleaa VVS där han var vs-ansvarig.
  • Lina Dalman är ny sakkunnig funktionskontrollant ovk på Nordvalvet i Stockholm. Hon var tidigare arbetsledande tekniker.
  • Hugo Pommer är ny projektledare på Ventpartner Västmanland. Han kommer från en säljroll i en annan bransch.
  • Fredrik Boman är ny vvs-ingenjör i Örnsköldsvik på Umeå Projekt Team. Han kommer från utbildning.
  • Andreas Kutzner är ny regionsäljchef i Stockholm på Grohe. Han kommer från FM Mattsson Group där han var försäljningschef BTB Norr.
  • Jesper Lundmark är ny teknisk säljare inom befuktning och avfuktning på Condair. Han kommer från Veab Heat Tech där han var försäljningschef med fokus på Skandinavien och Baltikum.
  • Boswell Greene är ny service- och installationstekniker i Stockholm. Han kommer från samma roll på Selecta.
  • Jonathan Lööw är ny vvs-ingenjör i Örebro på PE Teknik & Arkitektur. Han kommer från Pox Group i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Haruo Yamauchi är ny landschef för Sverige på Panasonic Heating & Cooling Solutions samtidigt som han fortsätter som ansvarig för den nordiska regionen.
  • Patrik Svensson är ny utesäljare på Tece med ansvar för Västra Götaland och Halland. Han kommer från en liknande roll på Roth Sverige.
  • Dick Sellberg är ny distriktsansvarig säljare i syd. Även han kommer från en liknande roll på Roth Sverige.
  • Jonas Dargaudas Mattsson är ny ovk-kontrollant på DT Facility Management. Han var tidigare tekniker inom ventilation och energioptimering där.
  • Alexander Olsson är ny driftchef i Lund på Lassila & Tikanoja Sverige. Han kommer från ISS Sverige i Malmö där han var arbetsledare.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.