Energisystem | 20 sep 2017

Seg fransk omställning

Denna artikel är från nedlagda tidningen Energimagasinet.

Seg fransk omställning

Medan Tyskland i sin strävan att släcka ner kärnkraften redan nått 34 procent förnybar elproduktion går det trögare för Frankrike. Omställningen står nästan stilla. 

Tyskland tar ut 21 procent av sin energiproduktion enbart från sol och vind. Motsvarande siffra för Frankrike är fyra procent, varav en procent från solen, som påstås brinna 300 dagar om året i Provence.

Världens största kärnkraftsland med relativt bra kostnadsläge gör med andra ord så lite som möjligt för att uppfylla krav och mål från EU i Bryssel och internationella miljöåtaganden.

Som gjort för vindkraft

Energiexperter i Sverige säger:

– Klimat och topografi är sådant att norra Europa ner genom Tyskland är som gjort för vindkraft. I södra Europa ska man utnyttja solen.

Det lyssnar inte Frankrike på. Vindkraften är tre gånger så stor som användandet av sol. Och kärnkraftverk finns överallt. 

Varför? Svaret är att kärnkraften i Frankrike i dag är mycket billigare än sol och vindkraft. 58 reaktorer producerar totalt 63,130 MWh, fördelade geografiskt över hela landet. 

Kärnkraftsverk står stilla

Men den relativt gamla kärnkraften har problem. De franska anläggningar stängs nu tillfälligt för säkerhetsöversyn. I vintras stod 17 kärnkraftverk stilla och det pressar ekonomin. I regeringskretsar diskuterades­ om att höja skatten på el rejält, men inför valet vågade ingen ta beslut.

Den största solenergianläggningen i Frankrike är Cestas Solar Park nära Bordeaux. Den är gigantisk, utlagd på 250 hektar mark till en kostnad på 300 miljoner Euro , nästan tre miljarder svenska kronor. 

Anläggningen skapar el för 250 000 personer och har ett avtal med EDF om distribution. Solenergin härifrån är dubbelt så dyr som kärnkraften i produktionsledet. Och den nya generationens gigantiska vindkraftverk är så effektiva att femton av dem producerar lika mycket som den största solenergianläggningen.

Svår sits för EDF

EDF, franska monopolföretaget på eldistribution och produktion, har alltså ingen lätt sits. I Frankrike förlorar bolaget mycket pengar, men det tar EDF igen på att exportera till andra europeiska länder.

Nu bygger EDF upp en fond från nuvarande kundkrets för att bygga nya produktionsanläggningar och nytt elnät. Den franska regeringen tvingar energi­bolaget att satsa mer på förnybart.

President Sarkozy satsade på solenergi och president Hollande hade som mål att minska kärnkraften från 75 procent till ­50 procent, men när hans industriminister slog fast att kärnkraften är här för att utvecklas, tog satsningen slut. 

Nu ska president Macron vara miljömedveten och satsa på förnybar energi. Det kan bli intressant, eftersom han som mentor haft Jacques Attili, som skrivit en bok om kärnkraftens risker.

Men Macron har folket mot sig. Bara fjorton procent i en nyligen gjord opinionsundersökning är motståndare till kärnkraft. 

Johnny Stamming

Fakta

Energiproduktionen i Tyskland och Frankrike (%) 

Tyskland: Brunkol, 25 Stenkol, 18, Kärnkraft, 15, Vind, 14, Biomassa, 9 Naturgas, 8, Sol, 7, Vatten, 4. Frankrike: Kärnkraft, 77, Vatten, 10, Kol, 4, Naturgas, 4, Vind, 3, Sol,1, Olja, 1

 
 
 
Publicerad 20 september 2017

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Nancy Mattsson (bilden) är ny generaldirektör för Boverket. Hon kommer från rollen som chef för projektutveckling inom JM Stockholm.
  • Susanna Ohlin är ny vd för Cowi Sverige och ingår i koncernledningen. Hon var tidigare interim vd.
  • Arvid Olofsson är ny energikonsult ”solenergi, energilager och flextjänster” i Umeå på Rejlers. Han kommer från samma roll på Afry. Daniel Bergsten är ny energikonsult i Sundsvall. Han kommer från samma roll på Afry. Björn Enerhall är ny uppdragsledare i Gävle. Han kommer från VVS-Montörerna i Gästrikland där han var arbetsledare.
  • Daniel Wrangå har startat den egna verksamheten Wrangå Consulting i Höör. Han är nyexaminerad vvs-ingenjör.
  • Tobias Berge är ny chef för Afrys verksamhet inom hållbart byggande i Göteborg. Han kommer från CIT Renergy där han var vd. Daniel Sörensson är ny affärsområdeschef HVAC på Afry Industry i Lund. Han kommer från PQR där han var regionchef i Malmö. Ali Sharifi är ny behörig ingenjör vattensprinkler i Göteborg. Han kommer från Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i samma stad där han var ingenjör vvs/sprinkler.
  • Sara Kemal är ny vvs-projektör på Tjuren Projektpartner i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Tove Fagervall är ny teknisk projektledare på Galären i Luleå. Hon kommer från Nordprojektering i samma stad där hon var handläggare vvs & energi.
  • Rasmus Häll är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Mikael Sundström är ny vd för Cler. Han kommer från Ahlsell där han var landschef Sverige.
  • Rafed Sadek är ny projektledare installation på Fastighets AB Balder i Stockholm. Han kommer från Installatörsföretagen där han var branschexpert och projektledare.
  • Anders Berglund är ny teknikkonsult/besiktare på WSP i Luleå. Han kommer från en konsultroll på Norconsult i Piteå.
  • Josefine Mars Hagdahl är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Hon kommer från Ebab i samma stad där hon var energispecialist.
  • Alexander Enmark är ny vvs-ingenjör på Intec i Göteborg. Han kommer från utbildning. Jonathan Johansson är ny vvs-projektör i Borås. Han kommer från samma roll på Bravida.
  • Marcus Rohdin är ny byggnadsingenjör/brandkonsult på Brandkonsulten i Norrköping. Han kommer från Saab Aeronautics i Linköping där han var prototypingenjör. Emil Wallgren är ny brandkonsult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Michael Vogtmann har startat den egna verksamheten MV Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Projektvision där han har varit projektledare, projektansvarig och projekteringsledare.
  • Arvid Thegerström, Emil Vendelstrand, Isabel Karlsson Petersson och Jamie Bengtsson är nya vvs-ingenjörer på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Samtliga kommer från utbildning.
  • Peter Rosvall är ny teamchef vvs på Vinnergi i Malmö. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Helsingborg där han var rådgivande ingenjör.
  • Dagmawi Lulseged är ny projektledare installation på Toofab i Stockholm. Han kommer från Tjuren Projektpartner i samma stad där han, utöver rollen som vvs-konsult, även var gruppchef.
  • Denis Bijelic är ny vvs-konsult på Orecon i Malmö. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektör/kalkylator.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.