LÅGENERGIHUS | 17 maj 2016

Passivhus kräver mer förvaltning

Riktigt energieffektiva hus ställer oftast högre krav på drift och teknisk förvaltning än hus med normal energistandard. I en del fall krävs ny kompetens i driftorganisationen. I synnerhet om det finns värmepumpar i kombination med fjärrvärme.

 

Passivhus och lågenergihus, med skarpare energiprestanda än BBR, blir allt vanligare. Riktigt höga energiprestanda ställer delvis annorlunda krav på driften och förvaltningen av de tekniska installationerna. Men hur skiljer sig dessa från hus som bara följer normala BBR? Vi har lyssnat på erfarenhet från olika aktörer med insyn.

 

Stockholmshem har sedan 2010 byggt med betydligt hårdare energikrav än BBR, bland annat på grund av Stockholms stads egna energikrav på 55 kWh/kvm,år. Torbjörn Kumlin är projektchef vid Stockholmshem:

 

– Dessa hus kräver mer av uppföljning och bevakning så den låga energianvändning håller i sig. Man måste granska att all teknik fungerar som avsett från början. Det är bland annat all ventilation och styr som ställer andra krav och kunskaper på förvaltningen.

 

Utmaningen är driftsättning och intrimning av energisystemen under de första två, tre åren, så att husens teoretiska energiprestanda uppnås och blir stabila. För att verkligen kunna följa upp husens installationer är de försedda med betydligt fler givare i värme- och ventilationssystem, berättar Torbjörn Kumlin.

 

I inledningsskedet har Stockholmshem hyrt in externa specialister som ska övervaka driften, vilket görs i samverkan med den ordinarie driftorganisationen.

 

Torbjörn Kumlin nämner att andra fastighetsbolag inrättar en särskild driftorganisation för lågenergihusen. Stockholmshem har ännu inte gjort det.

 

– Vi liksom andra bolag prövar oss fram och diskuterar internt. Ett alternativ kan vara en egen organisation under en övergångsperiod tills husen förs över till den vanliga förvaltningen.

 

Han konstaterar att stora bolag som Stockholmshem har resurserna att skaffa sig en sådan organisation, men att det blir en större utmaning för små bolag som sannolikt måste köpa sådana tjänster.

 

I dag byggs väldigt många större byggnader, med energikrav som är bättre än BBR, inleder Mikael Zivkovic, som är energispecialist vid NCC. Som byggbolag erbjuder NCC i dag inte tjänsten drift och teknisk förvaltning. Dock överväger man olika möjligheter för att stödja byggherren och säkerställa att den tekniska förvaltningen blir bra.

 

NCC följer upp energianvändningen i alla nya hus som byggs på totalentreprenad och Mikael Zivkovic konstatera att det sällan är byggfel som gör att energiprestanda avviker.

 

– Missarna hittar man snarare i driftfasen, det är där man gjort handhavandefel. Det kan vara en värmekurva som ställts om eller en värmeåtervinning som inte fungerar optimalt, säger Mikael Zivkovic som har lång erfarenhet av fastighetsdrift och kunna följa utvecklingen mot allt högre energikrav.

 

Han anser inte att lågenergihusen i grunden är mer komplicerade att drifta. De är byggda på samma principer som normala hus, men med mer isolering och bättre värmeåtervinning.

 

– Bättre ventilationsaggregat behöver inte vara mer komplicerade. Men de riktigt snåla husen är på ett sätt känsligare, nämner han.

 

– Ju högre krav på låg energianvändning, desto mer påverkar ju ett misstag procentuellt. Det blir så små marginaler, att det blir mer besvärligt att hamna rätt, det gäller så klart vid både projektering och byggande samt i driftfasen. Men finns det värmepumpar blir läget ett annat, noterar han.

 

– Då blir det mer komplicerat att drifta än med enbart fjärrvärme. Är det även en kombination med både värmepump och fjärrvärme ställs allt högre kompetenskrav på personalen.

 

Kommer vi så till kontorshus så växer komplexiteten, eftersom det då tillkommer kyla och vanligtvis mer individuella möjligheter att påverka klimatet.

 

– Där är riskerna större. Där kan ju system motarbeta varandra, om exempelvis kyla och värme inte är ordentligt projekterade.

 

I detta sammanhang lyfter Mikael Zivkovic frågan om tid för driftspersonalen. I synnerhet handlar det om drifttagningen och tiden därefter när allt ska trimmas in.

 

– Det kan vara bra inomhusklimat, men systemet går ändå inte på rätt sätt. Min erfarenhet är att det är väldigt viktigt med tid för att drifta de här komplexa kontoren. Man måste göra funktionskontroller då och då, kolla om tryck och temperaturen stämmer mot driftkort och börvärden.

 

Hans Eek, passivhusexpert vid Passivhuscentrum, menar att hus byggda enligt passivhusstandard ska vara enklare att förvalta.

 

– Man behöver ju inte radiatorer eller golvvärme, och då slipper man den tekniken. Värmen kan komma från tilluften i stället som värms via ett FTX-system. Och ett FTX-system är ju standard i byggnader med över 400 kvm yta, säger han.

 

Hans Eek nämner Alingsåshem som exempel. Där avser man att bygga passivhus med luftburen ventilationsvärme för att det är så mycket enklare att sköta.

Även Hans Eek tar upp värmepumpar som en komplicerande faktor:

 

– Det händer att man också ansluter fjärrvärme, som extra spetsenergi till värmepumpen, vilket jag ser som rena nippran systemtekniskt. Det kräver mycket av fastighetsskötaren.

 

– Det är inte bara skötsel av värmepumpen. Nu ska systemet ställas in så att fjärrvärmen går in vid rätt tillfälle, så att man kör den billigaste värmen för tillfället. Det kan behövas experter för att få igång ett sådant system, menar Hans Eek.

 

Björn Åslund, ur Energi & Miljö nr 3/2016 sid 35

Publicerad 17 maj 2016

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

 
  • Linda Dickson (bilden) är ny KMA-ansvarig på Bjerking. Hon kommer från Liljemark Consulting där hon var senior miljökonsult.
  • Joachim Nordström blir i mitten av januari nästa år ny vd för Sandbäckens Rör i Linköping. Han kommer från Ventpartner i samma stad där han var entreprenadchef.
  • André Forsberg är ny regionchef Öst på Assemblin VS. Han kommer från Bravida där han var operativ chef för region Energi & Service.
  • Victor Steiner är ny vd/vvs-ingenjör på nystartade Sustend VVS-Konsult Syd i Malmö. Han kommer från Brion Teknik i samma stad där han var gruppchef.
  • Hugo Berglin är ny projektledare inom underhållsplanering på Sustend i Göteborg. Han kommer från Serneke där han var fastighetsförvaltare.
  • Mathias Strid är ny projektledare i Sustend Projektledning Syd och gruppchef i Halmstad. Han kommer från EPG Projektledning i samma stad där han var projektledare.
  • Per Löfström är ny vd för Epecon. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur där han var affärsutvecklingschef vvs & va.
  • Daniel Viksell är ny säljare i Stockholmsområdet på IV Produkt. Han kommer från FläktGroup där han var nyckelkundsansvarig, KAM.
  • Martin Wernqvist är ny vvs-konsult på Englunds Konsultbyrå i Stockholm. Han kommer från samma roll på Bengt Dahlgren.
  • Simon Magnusson är ny kalkylingenjör i Stockholm på Lindinvent. Han kommer från Mård Ingenjörsfirma i Norrköping där han var biträdande projektledare.
  • David Lindqvist är ny försäljningsingenjör i Stockholm. Han kommer från Svea Solar där han var försäljningschef B2B.
  • André Tannå är ny kalkylingenjör i Umeå. Han kommer från utbildning.
  • Hanna Lundmark är ny kundansvarig i Lund. Hon kommer från en annan bransch.
  • Stefan Johansson är ny entreprenadchef vs på Bravida Prenad i Helsingborg. Han kommer från Bengt Dahlgren i samma stad där han var seniorkonsult vvs.
  • Josef Tengver är ny projektledare/kalkylator vs-entreprenad på Bravida Östergötland. Han kommer från Sweco i Linköping där han var vvs-konstruktör.
  • Gustav Thuresson är ny gruppledare på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg där han kommer att leda energi- & miljöavdelningen. Han var tidigare uppdragsansvarig inom samma område.
  • Eva Holmén är ny affärsområdeschef och försäljningschef inom affärsområde Produkter på Bastec. Hon kommer från Danfoss Climate Solutions där hon var försäljningschef District Energy North European HUB.
  • Thor Berggren är ny senior energikonsult på Sweco i Umeå. Han kommer från Enwell i samma stad där han var projektledare/energiansvarig.
  • Jimm Hardeling är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Stockholm. Han kommer från Bravida där han var konstruktionskoordinator.
  • Alexander Johansson är ny energiexpert i Göteborg. Han kommer från samma roll på Majornas Energi & Miljö konsult.
  • David Löfqvist är ny vvs- och mekanikkonstruktör i Visby. Han kommer från en konstruktörsroll på Afry i Solna.
  • Kristofer Jarl har anställts som projektledare på Kiwi Gruppens nystartade kontor i Malmö. Han kommer från samma roll på GK Sverige.
  • Alexander Widahl är ny energikonsult på Sustera Group i Stockholm. Han kommer från Energikompetens i samma stad där han var energiexpert.
  • Felix Öhman är ny energiingenjör på Rejlers i Nyköping. Han kommer från den egna verksamheten Fjällenergi.
  • Emelie Marklund är ny vvs-projektör på Energibyrån Nord i Umeå. Hon kommer från samma roll på Afry.
  • Viktor Ahlund är ny projekt- och installationsledare på Plan Projektpartner i Stockholm. Han kommer från Bjerking i samma stad där han var teamledare vvs.
  • Gentian Tabaku är ny ovk-besiktningsman på Keyvent i Kalmar. Han kommer från samma roll på Eks Mönsterås.
  • Stix Michael Johansson är ny kategoriansvarig vs & ventilation på Comfort. Han var tidigare kategoriansvarig ventilation.
  • Kevin Lindmäe är ny vvs-konsult på Englunds Konsultbyrå i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Magnus Andersson är ny projektledare vvs på Instatech i Borås. Han kommer från samma roll på Kungälvs Rörläggeri.
  • Alexander Johansson är ny installationsprojektör på TQI Consult VVS i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Håkan Sjöblom är ny regionsäljare Mitt/Mälardalen på OSO Hotwater. Han kommer från THP Kleaa VVS där han var vs-ansvarig.
  • Lina Dalman är ny sakkunnig funktionskontrollant ovk på Nordvalvet i Stockholm. Hon var tidigare arbetsledande tekniker.
  • Hugo Pommer är ny projektledare på Ventpartner Västmanland. Han kommer från en säljroll i en annan bransch.
  • Fredrik Boman är ny vvs-ingenjör i Örnsköldsvik på Umeå Projekt Team. Han kommer från utbildning.
  • Andreas Kutzner är ny regionsäljchef i Stockholm på Grohe. Han kommer från FM Mattsson Group där han var försäljningschef BTB Norr.
  • Jesper Lundmark är ny teknisk säljare inom befuktning och avfuktning på Condair. Han kommer från Veab Heat Tech där han var försäljningschef med fokus på Skandinavien och Baltikum.
  • Boswell Greene är ny service- och installationstekniker i Stockholm. Han kommer från samma roll på Selecta.
  • Jonathan Lööw är ny vvs-ingenjör i Örebro på PE Teknik & Arkitektur. Han kommer från Pox Group i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Haruo Yamauchi är ny landschef för Sverige på Panasonic Heating & Cooling Solutions samtidigt som han fortsätter som ansvarig för den nordiska regionen.
  • Patrik Svensson är ny utesäljare på Tece med ansvar för Västra Götaland och Halland. Han kommer från en liknande roll på Roth Sverige.
  • Dick Sellberg är ny distriktsansvarig säljare i syd. Även han kommer från en liknande roll på Roth Sverige.
  • Jonas Dargaudas Mattsson är ny ovk-kontrollant på DT Facility Management. Han var tidigare tekniker inom ventilation och energioptimering där.
  • Alexander Olsson är ny driftchef i Lund på Lassila & Tikanoja Sverige. Han kommer från ISS Sverige i Malmö där han var arbetsledare.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.