Omvandlare blir översättare

Omvandlare blir översättare

PiiGAB-M-Bus-900WEBB

Omvandlaren Piigab M-Bus 900 finns på marknaden sedan tidigare. Nu lanseras en tilläggsapplikation, som gör omvandlaren flerspråkig. Applikationen kallas Modbus2MBus och gör att M-Bus 900 kan översätta mellan de två protokollen (M-Bus och Modbus). Detta ger möjlighet att kommunicera direkt med Modbusenheter, som kylaggregat, mätare, värmepumpar, PLC, med flera. Det går också att förlänga ett befintligt M-Busnätverk med Modbus, enligt leverantörens pressmeddelande.

Publicerad 19 maj 2015

På nytt jobb

Pål Warolin har utsetts till ny vd på Uniwater AB, Göteborg. Han kommer från annan bransch.
 Peter Nyberg har anställts som energistrateg på Specialfastigheter Sverige AB, Stockholm. Han kommer från Aktea.
Leo Olsson har anställts som energingenjör hos Aktea AB, Stockholm. Han kommer från TUC. Jules Hanley har anställts som energiingenjör i Malmö. Hon kommer från Lunds tekniska högskola. Riccardo Maggioni har anställts som energispecialist i Göteborg. Han kommer från KYH.
Jonas Brandstedt har anställts som projektledare på Ventpartner i Västmanland AB, Västerås.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.