Energifattigdom | 22 jun 2022

Omställning med mindre energifattigdom

Jenny von Platten, Lunds universitet, undersöker i sin forskning bland annat metoder för att upptäcka och begränsa energifattigdom i samband med energiomställningen.

Omställning med mindre energifattigdom
De höga energipriserna har gjort att energifattigdom blivit ett levande begrepp även i Sverige. I många andra länder i Europa – för att inte tala om i övriga världen – har det varit det i decennier. Foto: Istockhphoto

Under de senaste månaderna har energipriserna stigit kraftigt, bland annat som ett resultat av återöppnandet av samhället efter nedkylningen under den mest intensiva pandemibekämpningen och kriget i Ukraina.

De höga energipriserna har gjort att energifattigdom blivit ett levande begrepp även i Sverige. I många andra länder i Europa – för att inte tala om i övriga världen – har det varit det i decennier. Enligt beräkningar av EU-kommissionen lever drygt tio procent av EU:s befolkning under vad som kan betecknas som energifattigdom. I England och Wales beräknas årligen ett par tusen personer avlida för att de inte har råd att värma upp sina hem och därmed drabbas de av sjukdomar.

Jenny von Platten, Lunds universitet. Foto: Rise

Ett någorlunda välutvecklat socialt skyddsnät i kombination med ett relativt välisolerat bostadsbestånd har gjort att energifattigdomen har varit lägre i Sverige än i många andra EU-länder, menar Jenny von Platten som är civilingenjör med miljö- och energiinriktning och doktorand vid Lunds universitet och det statliga forskningsinstitutet Rise.

2020 blev hon teknologie licentiat och räknar med att runt årsskiftet kunna lägga fram sin doktorsavhandling inom ramen för projektet ”Nationell byggnadsspecifik information”.

Med hjälp av en ny nationell databas över Sveriges flerbostadshusbestånd har hon bland annat undersökt olika sätt att utvärdera energianvändning. Människor med lägre inkomster bor till exempel oftare i fastigheter med lägre energiprestanda än hushåll med högre inkomster.

– Räknat per kvadratmeter bo­stadsyta tenderar energianvändningen vara lägre ju högre inkomst en person eller ett hushåll har, även om detta samband har minskat över tid. Räknar man å andra sidan energi­användningen per person i ett hushåll är det ofta tvärtom. Det beror på att personer med höga inkomster ofta bor på större yta per person.

Högre energipriser drabbar ekonomiskt pressade hushåll extra hårt, vilket Jenny von Platten menar att det bör tas hänsyn till i samband med att energisystemet nu ställs om. Efterfrågeflexibilitet och varierande elpriser – inklusive kortare eller längre pristoppar – väntas bli cent­rala komponenter i omställningen för att kunna upprätthålla balans i elsystemet när andelen förnybar och intermittent elproduktion ökar.
Redan före de senaste prisökningarna beräknades ett par procent av de svenska hushållen – cirka 100 000 – vara energifattiga.

– Extra utsatta är ensamhushåll, och inte minst personer som av olika skäl spenderar en stor del av dagen i hemmet eller har behov av en högre inomhustemperatur. Men den uppvärmningsrelaterade energi­fattigdomen i Sverige gäller framför allt boende i småhus. I hyreshus används i allmänhet varmhyra, även om det finns undantag.

Då både den ekonomiska robustheten och möjligheterna att vara flexibel med sin elanvändning varierar mellan olika typer av hushåll väntas en dynamisk prissättning resultera i både vinnare och förlorare.

– Den som både har låg betalnings- och flexibilitetsförmåga blir väldigt utsatt i ett sådant system. Det gör det viktigt att föra in frågor kring energifattigdom – och sårbarhet – i energipolitiken.

Det har inte alltid varit självklart att ta hänsyn till de sociala perspektiven i diskussioner kring energi och energiomställning. Men vi behöver se energi som ett grundläggande behov bland många andra.

– Ett socialt perspektiv gör också att vi kan identifiera rätt åtgärder för att undvika att hushåll drabbas negativt.

Vilka då?
– Till exempel stöd till energi­effektivisering och subventionering av styrutrustning som gör att man kan dra nytta av dynamiska priser och i möjligaste mån undvika pristoppar. Hushållen kommer att ha olika möjligheter att själva investera i den typen av lösningar.

Finns det en risk för att utsatta grupper glöms bort under energiomställningen?

– På många sätt domineras energi­omställningen av ett teknikekonomiskt fokus som utgår ifrån att konsumenterna är ekonomiskt rationella. Men det finns mycket i livet som gör att man inte alltid kan agera ekonomiskt rationellt.

– De grupper som har svårast att följa med är dessutom ofta de grupper som redan har en lägre energi­användning, men som ändå blir straffade i omställningen för att de inte kan erbjuda den flexibilitet som efterfrågas.

Text: Mikael Bergling

Fakta

Energifattigdom

  • Det finns ingen officiell definition av vad som är energifattigdom.
  • Ett sätt att definiera energifattigdom är när ett hushåll eller en enskild individ på grund av en kombination av låga inkomster och höga energikostnader inte har tillgång till de grundläggande energitjänster som krävs för en rimlig levnadsstandard.
Publicerad 22 juni 2022

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

 
  • Linda Dickson (bilden) är ny KMA-ansvarig på Bjerking. Hon kommer från Liljemark Consulting där hon var senior miljökonsult.
  • Joachim Nordström blir i mitten av januari nästa år ny vd för Sandbäckens Rör i Linköping. Han kommer från Ventpartner i samma stad där han var entreprenadchef.
  • André Forsberg är ny regionchef Öst på Assemblin VS. Han kommer från Bravida där han var operativ chef för region Energi & Service.
  • Victor Steiner är ny vd/vvs-ingenjör på nystartade Sustend VVS-Konsult Syd i Malmö. Han kommer från Brion Teknik i samma stad där han var gruppchef.
  • Hugo Berglin är ny projektledare inom underhållsplanering på Sustend i Göteborg. Han kommer från Serneke där han var fastighetsförvaltare.
  • Mathias Strid är ny projektledare i Sustend Projektledning Syd och gruppchef i Halmstad. Han kommer från EPG Projektledning i samma stad där han var projektledare.
  • Per Löfström är ny vd för Epecon. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur där han var affärsutvecklingschef vvs & va.
  • Daniel Viksell är ny säljare i Stockholmsområdet på IV Produkt. Han kommer från FläktGroup där han var nyckelkundsansvarig, KAM.
  • Martin Wernqvist är ny vvs-konsult på Englunds Konsultbyrå i Stockholm. Han kommer från samma roll på Bengt Dahlgren.
  • Simon Magnusson är ny kalkylingenjör i Stockholm på Lindinvent. Han kommer från Mård Ingenjörsfirma i Norrköping där han var biträdande projektledare.
  • David Lindqvist är ny försäljningsingenjör i Stockholm. Han kommer från Svea Solar där han var försäljningschef B2B.
  • André Tannå är ny kalkylingenjör i Umeå. Han kommer från utbildning.
  • Hanna Lundmark är ny kundansvarig i Lund. Hon kommer från en annan bransch.
  • Stefan Johansson är ny entreprenadchef vs på Bravida Prenad i Helsingborg. Han kommer från Bengt Dahlgren i samma stad där han var seniorkonsult vvs.
  • Josef Tengver är ny projektledare/kalkylator vs-entreprenad på Bravida Östergötland. Han kommer från Sweco i Linköping där han var vvs-konstruktör.
  • Gustav Thuresson är ny gruppledare på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg där han kommer att leda energi- & miljöavdelningen. Han var tidigare uppdragsansvarig inom samma område.
  • Eva Holmén är ny affärsområdeschef och försäljningschef inom affärsområde Produkter på Bastec. Hon kommer från Danfoss Climate Solutions där hon var försäljningschef District Energy North European HUB.
  • Thor Berggren är ny senior energikonsult på Sweco i Umeå. Han kommer från Enwell i samma stad där han var projektledare/energiansvarig.
  • Jimm Hardeling är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Stockholm. Han kommer från Bravida där han var konstruktionskoordinator.
  • Alexander Johansson är ny energiexpert i Göteborg. Han kommer från samma roll på Majornas Energi & Miljö konsult.
  • David Löfqvist är ny vvs- och mekanikkonstruktör i Visby. Han kommer från en konstruktörsroll på Afry i Solna.
  • Kristofer Jarl har anställts som projektledare på Kiwi Gruppens nystartade kontor i Malmö. Han kommer från samma roll på GK Sverige.
  • Alexander Widahl är ny energikonsult på Sustera Group i Stockholm. Han kommer från Energikompetens i samma stad där han var energiexpert.
  • Felix Öhman är ny energiingenjör på Rejlers i Nyköping. Han kommer från den egna verksamheten Fjällenergi.
  • Emelie Marklund är ny vvs-projektör på Energibyrån Nord i Umeå. Hon kommer från samma roll på Afry.
  • Viktor Ahlund är ny projekt- och installationsledare på Plan Projektpartner i Stockholm. Han kommer från Bjerking i samma stad där han var teamledare vvs.
  • Gentian Tabaku är ny ovk-besiktningsman på Keyvent i Kalmar. Han kommer från samma roll på Eks Mönsterås.
  • Stix Michael Johansson är ny kategoriansvarig vs & ventilation på Comfort. Han var tidigare kategoriansvarig ventilation.
  • Kevin Lindmäe är ny vvs-konsult på Englunds Konsultbyrå i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Magnus Andersson är ny projektledare vvs på Instatech i Borås. Han kommer från samma roll på Kungälvs Rörläggeri.
  • Alexander Johansson är ny installationsprojektör på TQI Consult VVS i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Håkan Sjöblom är ny regionsäljare Mitt/Mälardalen på OSO Hotwater. Han kommer från THP Kleaa VVS där han var vs-ansvarig.
  • Lina Dalman är ny sakkunnig funktionskontrollant ovk på Nordvalvet i Stockholm. Hon var tidigare arbetsledande tekniker.
  • Hugo Pommer är ny projektledare på Ventpartner Västmanland. Han kommer från en säljroll i en annan bransch.
  • Fredrik Boman är ny vvs-ingenjör i Örnsköldsvik på Umeå Projekt Team. Han kommer från utbildning.
  • Andreas Kutzner är ny regionsäljchef i Stockholm på Grohe. Han kommer från FM Mattsson Group där han var försäljningschef BTB Norr.
  • Jesper Lundmark är ny teknisk säljare inom befuktning och avfuktning på Condair. Han kommer från Veab Heat Tech där han var försäljningschef med fokus på Skandinavien och Baltikum.
  • Boswell Greene är ny service- och installationstekniker i Stockholm. Han kommer från samma roll på Selecta.
  • Jonathan Lööw är ny vvs-ingenjör i Örebro på PE Teknik & Arkitektur. Han kommer från Pox Group i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Haruo Yamauchi är ny landschef för Sverige på Panasonic Heating & Cooling Solutions samtidigt som han fortsätter som ansvarig för den nordiska regionen.
  • Patrik Svensson är ny utesäljare på Tece med ansvar för Västra Götaland och Halland. Han kommer från en liknande roll på Roth Sverige.
  • Dick Sellberg är ny distriktsansvarig säljare i syd. Även han kommer från en liknande roll på Roth Sverige.
  • Jonas Dargaudas Mattsson är ny ovk-kontrollant på DT Facility Management. Han var tidigare tekniker inom ventilation och energioptimering där.
  • Alexander Olsson är ny driftchef i Lund på Lassila & Tikanoja Sverige. Han kommer från ISS Sverige i Malmö där han var arbetsledare.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.