Cirkularitet | 23 dec 2022

Nytt liv i gamla spritfabriken

Eslövs gamla spritfabrik håller på att byggas om till kontor och bostäder med ”industrikänsla”.

Nytt liv i gamla spritfabriken
Den 104 år gamla byggnaden i rött tegel ligger på Ystadsvägen i Eslövs södra delar, några hundra meter från järnvägsstationen och centrum. Illustration: Link Arkitekter

Under hösten har arbetet framför allt inriktats på undersökning och sanering av mark och byggnader.

David Karlsson,
projektchef på NCC. Foto: Privat

– Det är bland annat viktigt av arbetsmiljöskäl, men också för att vi ska kunna ta hand om avfallet på rätt sätt. Gamla industrimiljöer innebär speciella krav och förutsättningar, säger David Karlsson som är projektchef på NCC.

– Vi inventerar också vad det är för byggnadsmaterial som kan återbrukas.

Ombyggnaden genomförs som en totalentreprenad i samverkan. Beställare är kommunala Eslövs bostads AB (Ebo) och totalentreprenör är NCC.

Den 104 år gamla byggnaden i rött tegel ligger på Ystadsvägen i Eslövs södra delar, några hundra meter från järnvägsstationen och centrum.

Den uppfördes ursprungligen för mjölkpulvertillverkning. Men redan efter bara några år började man tillverka sprit i den och gjorde så fram till 1957 då AB Vin & Spritcentralen lade ner verksamheten. Sedan dess har byggnaderna använts till bland annat lager, mekanisk verkstad, bygghandel och svartklubb. 2005 spelades skräckfilmen ”Vem är du?” in i de då svårt förfallna husen. Tre år senare begärde Eslövs kommun rivningstillstånd av länsstyrelsen, men fick nej.

– Det växer träd inne i byggnaderna, berättar Kristina Forslund som är vd för Ebo som köpte fastigheten 2013.

Ombyggnadsprojektets totalbudget är på 407 miljoner kronor.

Den gamla spritfabriken är q-märkt, vilket innebär att den anses vara särskilt kulturhistoriskt värdefull och inte får förvanskas. Istället för att rivas byggs den därför om till moderna bostäder och kontor – med bibehållen industrikänsla.

De befintliga tegelfasaderna ska rustas upp och bevaras i så stor utsträckning som möjligt. I en del kommer det dock att tas upp nya fönster. Detta för att passa nya planlösningar och verksamheter. Bostäder och kontor kräver mer dagsljus än vad gamla industrier gör.

Arbetet omfattar ny- och ombyggnad av sju huskroppar. Ovanpå ett större garage under jord ska det byggas tre så kallade townhouse.

Anders Sätmark, Eslövs bostads AB. Foto: Daniel Pedersen

– Planavtrycken blir dock detsamma som tidigare. Det blir sammanlagt 55 lägenheter och drygt 1 300 kvadratmeter lokalyta. Vi ska själva ha kontor där, berättar Ebos projektledare Anders Sätmark.

– Lägenheterna blir på mellan ett och fyra rum och kök med en takhöjd på mellan 2,5 och 3,6 meter, förutom paradvåningen som blir en fyrarumslägenhet på 160 kvadratmeter. I den ska det vara öppet upp till taknocken, vilket innebär sju eller åtta meter.

Den röda tråden i projektet är återbruk och cirkularitet.

– Den rivning som trots allt måste ske ska göras med väldig stor försiktighet för att inte riskera att några delar rasar, säger NCC:s David Karlsson, och berättar att det tegel som tas ner ska återbrukas precis som bland annat gjutjärnsfönster, träbjälkar, trappor och pelare i gjutjärn.

Projektet bjuder på flera byggtekniska utmaningar, inte minst att bevara den befintliga fasaden samtidigt som bjälklagen avlägsnas och den nya grundläggningen säkras.

– I takt med att vi kommer allt längre in i projektet upptäcker vi om de idéer vi har fungerar och om huset beter sig som vi har trott. Vi lär få justera en del efter hand.

Vi tror att detta kommer att bli ett unikt boende som kan bredda inflyttningen till Eslöv.

Byggnaderna ska anslutas till fjärrvärmenätet.

– Det blir en gemensam undercentral för kvarteret och i princip ett FTX-aggregat per byggnad. Fläkt­rummen kommer i de flesta fall att ligga på de övre planen, berättar Anders Sätmark.

– Det ska installeras solceller på alla tak som det är möjligt och lämpligt att göra det på. Vi är dock inte klara med beräkningarna av hur mycket el panelerna väntas ge, men det kommer inte att täcka behovet av fastighetsel. Det ska även läggas ett nytt VA-system.

Det gamla industrispåret genom området ska bli ett gång- och cykelstråk.

– Det är populärt att bygga om gamla industrilokaler, men då ofta till butiker, restauranger, saluhallar eller kontor. Vi tror att detta kommer att bli ett unikt boende som kan bredda inflyttningen till Eslöv, säger vd Kristina Forslund.

– Lund, till exempel, ligger bara nio minuter bort med tåg.

Inflyttning väntas ske under 2024 och 2025.

Text: Mikael Bergling

Publicerad 23 december 2022

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

 
  • Linda Dickson (bilden) är ny KMA-ansvarig på Bjerking. Hon kommer från Liljemark Consulting där hon var senior miljökonsult.
  • Joachim Nordström blir i mitten av januari nästa år ny vd för Sandbäckens Rör i Linköping. Han kommer från Ventpartner i samma stad där han var entreprenadchef.
  • André Forsberg är ny regionchef Öst på Assemblin VS. Han kommer från Bravida där han var operativ chef för region Energi & Service.
  • Victor Steiner är ny vd/vvs-ingenjör på nystartade Sustend VVS-Konsult Syd i Malmö. Han kommer från Brion Teknik i samma stad där han var gruppchef.
  • Hugo Berglin är ny projektledare inom underhållsplanering på Sustend i Göteborg. Han kommer från Serneke där han var fastighetsförvaltare.
  • Mathias Strid är ny projektledare i Sustend Projektledning Syd och gruppchef i Halmstad. Han kommer från EPG Projektledning i samma stad där han var projektledare.
  • Per Löfström är ny vd för Epecon. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur där han var affärsutvecklingschef vvs & va.
  • Daniel Viksell är ny säljare i Stockholmsområdet på IV Produkt. Han kommer från FläktGroup där han var nyckelkundsansvarig, KAM.
  • Martin Wernqvist är ny vvs-konsult på Englunds Konsultbyrå i Stockholm. Han kommer från samma roll på Bengt Dahlgren.
  • Simon Magnusson är ny kalkylingenjör i Stockholm på Lindinvent. Han kommer från Mård Ingenjörsfirma i Norrköping där han var biträdande projektledare.
  • David Lindqvist är ny försäljningsingenjör i Stockholm. Han kommer från Svea Solar där han var försäljningschef B2B.
  • André Tannå är ny kalkylingenjör i Umeå. Han kommer från utbildning.
  • Hanna Lundmark är ny kundansvarig i Lund. Hon kommer från en annan bransch.
  • Stefan Johansson är ny entreprenadchef vs på Bravida Prenad i Helsingborg. Han kommer från Bengt Dahlgren i samma stad där han var seniorkonsult vvs.
  • Josef Tengver är ny projektledare/kalkylator vs-entreprenad på Bravida Östergötland. Han kommer från Sweco i Linköping där han var vvs-konstruktör.
  • Gustav Thuresson är ny gruppledare på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg där han kommer att leda energi- & miljöavdelningen. Han var tidigare uppdragsansvarig inom samma område.
  • Eva Holmén är ny affärsområdeschef och försäljningschef inom affärsområde Produkter på Bastec. Hon kommer från Danfoss Climate Solutions där hon var försäljningschef District Energy North European HUB.
  • Thor Berggren är ny senior energikonsult på Sweco i Umeå. Han kommer från Enwell i samma stad där han var projektledare/energiansvarig.
  • Jimm Hardeling är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Stockholm. Han kommer från Bravida där han var konstruktionskoordinator.
  • Alexander Johansson är ny energiexpert i Göteborg. Han kommer från samma roll på Majornas Energi & Miljö konsult.
  • David Löfqvist är ny vvs- och mekanikkonstruktör i Visby. Han kommer från en konstruktörsroll på Afry i Solna.
  • Kristofer Jarl har anställts som projektledare på Kiwi Gruppens nystartade kontor i Malmö. Han kommer från samma roll på GK Sverige.
  • Alexander Widahl är ny energikonsult på Sustera Group i Stockholm. Han kommer från Energikompetens i samma stad där han var energiexpert.
  • Felix Öhman är ny energiingenjör på Rejlers i Nyköping. Han kommer från den egna verksamheten Fjällenergi.
  • Emelie Marklund är ny vvs-projektör på Energibyrån Nord i Umeå. Hon kommer från samma roll på Afry.
  • Viktor Ahlund är ny projekt- och installationsledare på Plan Projektpartner i Stockholm. Han kommer från Bjerking i samma stad där han var teamledare vvs.
  • Gentian Tabaku är ny ovk-besiktningsman på Keyvent i Kalmar. Han kommer från samma roll på Eks Mönsterås.
  • Stix Michael Johansson är ny kategoriansvarig vs & ventilation på Comfort. Han var tidigare kategoriansvarig ventilation.
  • Kevin Lindmäe är ny vvs-konsult på Englunds Konsultbyrå i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Magnus Andersson är ny projektledare vvs på Instatech i Borås. Han kommer från samma roll på Kungälvs Rörläggeri.
  • Alexander Johansson är ny installationsprojektör på TQI Consult VVS i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Håkan Sjöblom är ny regionsäljare Mitt/Mälardalen på OSO Hotwater. Han kommer från THP Kleaa VVS där han var vs-ansvarig.
  • Lina Dalman är ny sakkunnig funktionskontrollant ovk på Nordvalvet i Stockholm. Hon var tidigare arbetsledande tekniker.
  • Hugo Pommer är ny projektledare på Ventpartner Västmanland. Han kommer från en säljroll i en annan bransch.
  • Fredrik Boman är ny vvs-ingenjör i Örnsköldsvik på Umeå Projekt Team. Han kommer från utbildning.
  • Andreas Kutzner är ny regionsäljchef i Stockholm på Grohe. Han kommer från FM Mattsson Group där han var försäljningschef BTB Norr.
  • Jesper Lundmark är ny teknisk säljare inom befuktning och avfuktning på Condair. Han kommer från Veab Heat Tech där han var försäljningschef med fokus på Skandinavien och Baltikum.
  • Boswell Greene är ny service- och installationstekniker i Stockholm. Han kommer från samma roll på Selecta.
  • Jonathan Lööw är ny vvs-ingenjör i Örebro på PE Teknik & Arkitektur. Han kommer från Pox Group i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Haruo Yamauchi är ny landschef för Sverige på Panasonic Heating & Cooling Solutions samtidigt som han fortsätter som ansvarig för den nordiska regionen.
  • Patrik Svensson är ny utesäljare på Tece med ansvar för Västra Götaland och Halland. Han kommer från en liknande roll på Roth Sverige.
  • Dick Sellberg är ny distriktsansvarig säljare i syd. Även han kommer från en liknande roll på Roth Sverige.
  • Jonas Dargaudas Mattsson är ny ovk-kontrollant på DT Facility Management. Han var tidigare tekniker inom ventilation och energioptimering där.
  • Alexander Olsson är ny driftchef i Lund på Lassila & Tikanoja Sverige. Han kommer från ISS Sverige i Malmö där han var arbetsledare.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.