GLASULLSKANALER | 17 nov 2021

Nya kanaler – i glasull

Nya kanaler – i glasull
Ventilationskanaler enligt nya principer: kommer i platta paket och tillverkas av återvunnen glaskross.

En del tycker att ventilationsbranschen är konservativ. Andra att den är framsynt. Oavsett händer det grejer här och där i branschen. Företaget Climate Recovery har till exempel utvecklat en ny kanalteknik. ”Med betydande miljövinster som har alla förutsättningar att bli framtidens standard”, om företaget självt får säga det.

TEXT: PETER OLOFSSON FOTO: STEFAN OLSSON

Tiden har sprungit ifrån plåtkanalerna.

– I mitten av 1900-talet tog installatörerna steget från eternit och gjutna ventilationskanaler till plåtkanaler. Ett för sin tid stort och viktigt steg för en rationell och funktionell installation, men som i dag känns både daterad och ur miljösynpunkt omodern.

Det säger Göran Bernhardsson, entreprenör, med ett brinnande intresse för miljöfrågor, och delägare i Climate Recovery, som tillverkar ventilationskanaler enligt nya principer.

– Branschen som sådan är starkt präglad av konservatism, där viljan att testa nya idéer och lösningar varit förhållandevis liten. På sikt är det bekymmersamt, särskilt som allt mer kommit att handla om att vi måste lära oss att bygga mer med fokus på miljö och hållbarhet. Byggbranschen tillhör i dag en industrigren som har mest negativ miljöpåverkan.

– Alla pratar i dag om cirkulärt byggande, men det förutsätter att alla delar inom byggindustrin är beredda att dra sitt strå till stacken. Även vi som arbetar med ventilation, fortsätter Göran Bernhardsson.

Ventilationskanaler tillverkade i glasull väger en bråkdel jämfört med traditionella plåtkanaler.

Att hitta en lösning som bättre svarade upp mot framtida krav var därför den främsta drivkraften när han tillsammans med kollegan Peter Wallin började skissa på hur man skulle kunna utveckla ett alternativ till plåtkanaler.

– Det kan inte vara optimalt att vi ska använda stål, som kräver ständigt nya resurser och använder mycket energi vid framställningen, till något så enkelt som att flytta lite luft med en temperatur och ett tryck lägre än vad som finns i en kopp kaffe. Att dessutom galvanisera plåten gör produkten än mer miljömässigt tveksam.

Redan från början sattes ambitionen högt. Ett absolut krav var att det nya kanalsystemet skulle klassas som A2, S1 och D0. Den ambitionen gjorde i sin tur att minst 95 procent av produktionen måste bestå av oorganiskt material.

– Det finns då inte så många material att välja mellan som går att forma till en ventilationskanal, förklarar Göran Bernhardsson. Vi valde glas, där den absoluta merparten i vår tillverkning består av återvunnen glaskross, som spinns till en väldefinierad ull, som i sin tur låter sig formas till kanalsystemets alla delar. Den formstabila kärnan kläs sedan med en ångtät folie såväl invändigt som utvändigt.

– En annan fördel är att själva produktionsprocessen kräver mindre energi, upp till 70 procent mindre jämfört med vad som krävs vid traditionell tillverkning av plåtkanaler.

Göran Bernhardsson, entreprenör. Foto: Privat

Parallellt med den fördelen finns andra fördelar. Ventilationskanaler tillverkade i glasull väger en bråkdel jämfört med traditionella plåtkanaler.

– Dessutom är de lätta att förvara och arbeta med. Eftersom kanalerna kommer i platta paket tar de liten plats i jämförelse med skrymmande plåtkanaler. Själva monteringen är smidig och man slipper det tidskrävande momentet med att isolera kanalerna. De kommer ju isolerade redan från tillverkningen, slutar Göran Bernhardsson.

Publicerad 17 november 2021

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Nancy Mattsson (bilden) är ny generaldirektör för Boverket. Hon kommer från rollen som chef för projektutveckling inom JM Stockholm.
  • Susanna Ohlin är ny vd för Cowi Sverige och ingår i koncernledningen. Hon var tidigare interim vd.
  • Arvid Olofsson är ny energikonsult ”solenergi, energilager och flextjänster” i Umeå på Rejlers. Han kommer från samma roll på Afry. Daniel Bergsten är ny energikonsult i Sundsvall. Han kommer från samma roll på Afry. Björn Enerhall är ny uppdragsledare i Gävle. Han kommer från VVS-Montörerna i Gästrikland där han var arbetsledare.
  • Daniel Wrangå har startat den egna verksamheten Wrangå Consulting i Höör. Han är nyexaminerad vvs-ingenjör.
  • Tobias Berge är ny chef för Afrys verksamhet inom hållbart byggande i Göteborg. Han kommer från CIT Renergy där han var vd. Daniel Sörensson är ny affärsområdeschef HVAC på Afry Industry i Lund. Han kommer från PQR där han var regionchef i Malmö. Ali Sharifi är ny behörig ingenjör vattensprinkler i Göteborg. Han kommer från Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i samma stad där han var ingenjör vvs/sprinkler.
  • Sara Kemal är ny vvs-projektör på Tjuren Projektpartner i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Tove Fagervall är ny teknisk projektledare på Galären i Luleå. Hon kommer från Nordprojektering i samma stad där hon var handläggare vvs & energi.
  • Rasmus Häll är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Mikael Sundström är ny vd för Cler. Han kommer från Ahlsell där han var landschef Sverige.
  • Rafed Sadek är ny projektledare installation på Fastighets AB Balder i Stockholm. Han kommer från Installatörsföretagen där han var branschexpert och projektledare.
  • Anders Berglund är ny teknikkonsult/besiktare på WSP i Luleå. Han kommer från en konsultroll på Norconsult i Piteå.
  • Josefine Mars Hagdahl är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Hon kommer från Ebab i samma stad där hon var energispecialist.
  • Alexander Enmark är ny vvs-ingenjör på Intec i Göteborg. Han kommer från utbildning. Jonathan Johansson är ny vvs-projektör i Borås. Han kommer från samma roll på Bravida.
  • Marcus Rohdin är ny byggnadsingenjör/brandkonsult på Brandkonsulten i Norrköping. Han kommer från Saab Aeronautics i Linköping där han var prototypingenjör. Emil Wallgren är ny brandkonsult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Michael Vogtmann har startat den egna verksamheten MV Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Projektvision där han har varit projektledare, projektansvarig och projekteringsledare.
  • Arvid Thegerström, Emil Vendelstrand, Isabel Karlsson Petersson och Jamie Bengtsson är nya vvs-ingenjörer på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Samtliga kommer från utbildning.
  • Peter Rosvall är ny teamchef vvs på Vinnergi i Malmö. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Helsingborg där han var rådgivande ingenjör.
  • Dagmawi Lulseged är ny projektledare installation på Toofab i Stockholm. Han kommer från Tjuren Projektpartner i samma stad där han, utöver rollen som vvs-konsult, även var gruppchef.
  • Denis Bijelic är ny vvs-konsult på Orecon i Malmö. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektör/kalkylator.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.