Nu byggs plusenergihus på flera orter

De första bostadsområdena med plusenergihus planeras nu i Västa Götalandsregionen. Samtidigt invigs nya plusenergivillor i Ronneby och Kungsbacka. hojdenvandan.jpg Förbo planerar 32 lägenheter i Lerum med passivhusstandard och solfångare. Husen ger inget elöverskott men väl ett värmeöverskott utslaget över året. Förbo deltar också i utvecklingen av en ny stadsdel i Kungälv, där husen planeras bli nettoproducenter. Illustration: Förbo Från passiva till aktiva hus. Utvecklingen inom energieffektivt byggande har lett till ett ökat fokus på plusenergihus, det vill säga hus som är självförsörjande på el och värme och periodvis även kan generera ett nettoöverskott. Detta sker vanligtvis med installation av solenergiteknik, men det är även möjligt att utnyttja vindkraft eller mikroturbiner. Om el- eller värmeproduktionen är högre än husets användning kan fastighetsägaren eventuellt sälja överskottet till en lokal nätägare, via utmatning på el- eller fjärrvärmenätet. I Sverige har Karin Adalberth, doktor i byggnadsfysik, varit den första att implementera plusenergitekniken. Hennes villabygge i skånska Åkarp har väckt mycket stort gensvar och inspirerat flera småhusentreprenörer som vill satsa på energieffektiva hus med nya tekniska lösningar.

Provbo plusenergihus i Ronneby Ett exempel är företaget Energibo som i slutet av februari invigde sin första plusenergivilla i utkanten av Ronneby. Företaget samarbetar med flera lokala entreprenörer och målet är att utöka bebyggelsen i området med ett tjugotal passiv- och plusenergivillor de närmaste åren, berättar Magnus Norström, projektledare på Energibo. – Det första huset ska fungera som ett test- och visningshus för våra tekniklösningar. Vi har märkt att intresset för energihus är mycket stort, men samtidigt undrar många över hur det fungerar med värmen och komforten inomhus. Vi kommer därför erbjuda ett prova-på-boende för dem som vill uppleva hur det är att bo här. Villan i Ronneby har en boendeyta på 145 kvadratmeter och är byggd enligt ett tyskt system med väggmoduler av förädlad frigolit och en passivhusgodkänd grund. El produceras med hjälp av solceller på taket och värmesystemet utgörs av en ny typ av ackumulatortank som samkörs med taksolfångare och ett FTX-system för värmeåtervinning.

Förvärmd tilluft Tilluften till huset går via långa markledningar som grävts ned på 1,8 meters djup, vilket resulterar i förvärmd ventilationsluft under vintertid och svalare luft sommartid. – I systemet finns en pumpanordning för att avlägsna eventuell kondens som kan uppstå i markrören, förklarar Magnus Norström. För att ytterligare spara energi anpassas ventilationsflödena i huset efter aktuellt behov, med hjälp av temperatur- och koldioxidgivare i varje rum. Företaget ska även satsa på energibesparande återvinningsteknik för vatten och avlopp, men denna installation är ännu inte färdig i det nuvarande visningshuset. – När installationen är klar kan duschvattnet återanvändas till toaletternas spolsystem. Varmvattnet kommer separeras och tas tillvara i en isolerad rostfri 300-literstank. Ur denna tank förvärmer vi allt inkommande varmvatten. Vi räknar med att spara uppemot 30 procent på uppvärmningen av varmvattnet och halvera vattenförbrukningen, säger Magnus Norström. Prislappen på Energibos villor beräknas ligga kring 2,5 miljoner kronor, men i summan ingår till exempel inte solceller som räknas som ”tillval”.

Ett annat småhusföretag som specialiserat sig på innovativ byggteknik är Globalhus, som nu färdigställer en plusenergivilla i Onsala i Kungsbacka kommun. Huset är på 280 kvadratmeter och inrymmer en privatbostad samt ett separat kontor för företaget. I likhet med plusenergivillan i Ronneby används solceller för elproduktion och FTX-teknik för värmeåtervinning. Till huset ska man ansluta en vertikal vindsnurra som bidrar med el till hushållet och det vattenburna golvvärmesystemet. – Plusenergivillan är en vidareutveckling av vår satsning på lågenergihus. Framtidsambitionen är att bygga hela byar som är självförsörjande på energi, säger Henrik Söderberg, vd för Globalhus.

Vanligare på kontinenten På kontinenten, i länder som Tyskland och Schweiz, är plusenergitekniken mer utprovad och används framför allt i byggnation av flerbostadshus. Fördelen i detta fall handlar om kostnadseffektivitet: dyra teknikinvesteringar kan samordnas i ett gemensamt system, till exempel värmeleveranser till ett internt nät eller befintligt fjärrvärmenät. I västvenska Kungälv utreds nu möjligheterna att bygga en ”aktiv stadsdel” med bebyggelse som levererar mer energi än vad som används. Tillsammans med lokala entreprenörer och byggherrar planerar kommunen att anlägga Kongahälla, centralt belägen i staden. – Vi planerar att bygga stadsdelen i tre etapper med sammanlagt 880 bostäder samt serviceverksamhet och ett köpcentrum, säger Lisa Ström, miljöutredare på kommunen. I den första etappen byggs 400 bostäder, bestående av 4-5 våningshus med både bostads- och hyresrätter. Inriktningen är att byggnaderna ska uppfylla normen för lågenergihus (60 kWh/kvm och år). I de föjande etapperna höjs ambitionerna – med målet att husen ska bli nettoproducenter. – Tanken med Kongahälla-projektet att driva på utvecklingen och skapa en ekologiskt, socialt och ekonomiskt hållbar stadsdel. Vi befinner oss ännu i planprocessen för detta och detaljplanen är ännu inte antagen. Preliminärt hoppas vi på byggstart i slutet av året eller i början av nästa år, säger Lisa Ström.

Solenergi för värmeproduktion Kommunen har gett SP Sveriges Tekniska Forskningsinstitut uppdraget att utreda vilka förutsättningar inom byggnadsteknik och energisystem som krävs för att uppnå energiproducerande hus. Enligt förslagen kommer stadsdelen att anslutas till fjärrvärmenätet och främst utnyttja solenergiteknik för värmeproduktion, samt solceller och eventuellt takvindsnurror för att tillgodse elbehovet. SP:s rapport väntas klar senare i vår. Stadsdelens miljö- och energiprofil har utarbetats av en projektgrupp med representanter från KF Fastigheter, Riksbyggen, Kungälvsbostäder och Förbo. Samarbetet är unikt i sitt slag, fastslår Krister Lundgren, miljöchef på Förbo. – Vi har har tillsammans deltagit i workshops, gjort studiebesök och träffat ett flertal experter inom energi- och miljöområdet och samtidigt utbytt idéer och erfarenheter sinsemellan. Det är ett ovanligt initiativ, men det har varit oerhört givande. Förbo har idag ytterligare ett plusenergiprojekt igång, med planerad byggstart i höst. Det handlar om 32 lägenheter fördelat på fyra huskroppar i Höjdenområdet i Lerum. Husen kommer att hålla passivhusstandard och förses med taktäckande solfångare som integreras med Lerums fjärrvärmenät. – Solvärmesystemet kan sommartid leverera ett överskott av värme. Samtidigt återstår det att lösa frågan om hur mätningen ska ske, med in- och utmatning på nätet, säger Krister Lundgren. Husen i Lerum kommer att leverera värme, men däremot inte el. Vilket i strikt mening innebär att de inte är plusenergihus utan snarare ”plusvärmehus”.

Lars Bärtås, Energi & Miljö 3/10  

Publicerad 19 mars 2010

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

 
  • Johnny Petré (bilden) har blivit ordinarie vd för Installatörsföretagen. Han var tidigare tillförordnad på posten och har varit ordförande för organisationen under de senaste åren.
  • Robin Örtegren är ny ansvarig/delägare i nystartade Rörinstallationer i Väst i Göteborg. Han kommer från Tingstad Rörinstallation i samma stad där han var servicechef.
  • Andreas Kihlström är ny försäljningsdirektör på Hilti Sverige. Han kommer från Swegon där han var direktör för strategiska projekt och affärsutveckling.
  • Joakim Jarl är ny teknisk projektledare vvs på Afry i Göteborg. Han kommer från Wikström där han var handläggare vvs-projektering.
  • Martin Lugnberg är ny vd för Comfortzone. Han kommer från samma roll på Evidente.
  • Anders Wiberg är ny grundare/vd av Tänk energi i Hudiksvall. Han kommer från Creanova där han var energi- och vvs-konsult.
  • Kristina Mjörnell är ny vd och ägare till Mjörnell Konsult i Göteborg. Hon kommer från Rise där hon var affärs- och forskningschef inom bygg och fastighet.
  • Joakim Hellberg är ny teknisk projektsäljare på Halton Foodservice. Han kommer från Bioteria Technologies där han var teknisk säljare.
  • Mikael Frost är ny vvs-ingenjör på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Han kommer från Vcon VVS-konsult där han var konstruktör.
  • Lukas Svensson är ny inomhusmiljöspecialist på Genano med placering i Jönköping. Han är sedan tidigare regional försäljningschef i södra och västra Sverige.
  • Linus Sjölund är ny vvs-konsult på Ståhlkloo i Mora. Han kommer från samma roll på Värmex i Stockholm.
  • Jonas Carlsson är ny avdelningschef ventilation på Bravida i Göteborg. Han kommer från Umia i samma stad där han var senior projektledare.
  • Alexander Ljunggren är ny vvs-ingenjör på Newsec i Stockholm. Han kommer från samma roll på Notos Consult.
  • Lisa Hellström är ny konstruktör på Vcon VVS-konsult i Mölndal. Hon kommer från utbildning.
  • Anders Carlsson har utsetts till chef för inköp och försörjningskedja inom Ahlsellkoncernen och tillträder i januari 2026. Han kommer från SKF där han var chef för keramiska hybridlager. Jesper Svedberg är ny inköpschef för Ahlsell Sverige. Han var tidigare chef för klimatdivisionen.
  • Sanna Lingman är ny projektör på Incoord i Stockholm. She kommer från utbildning.
  • Magnus Stjärnqvist är ny försäljningschef i region Syd på Camfil. He kommer från Bravida där han var försäljningschef för region Malmö.
  • Nicklas Hellström är ny vd för Cr VVS i Norrtälje. Han kommer från Credentia där han var vvs-ansvarig.
  • Johan Nilsson är ny vvs-ingenjör på P2 Energi i Norrköping. Han kommer från samma roll på Projektteknik i Linköping.
  • Joakim Rosenqvist är ny filialchef i Helsingborg på Radiator VVS. Han kommer från Bravida Prenad där han var avdelningschef vs i Helsingborg.
  • Martin Bengtsson är ny gruppchef vvs & energi på Intec i Göteborg. Han kommer från en liknande roll på Afry i samma stad. Alexander Johansson är ny gruppchef/uppdragsledare styr och övervakning i Karlstad. Han kommer från Sweco där han var uppdragsledare styr och övervakning. Liv Lindahl är ny styr- och övervakningskonsult i Karlstad. Hon kommer från Sweco där hon var konstruktör. Richard Lundh är ny vvs-konstruktör i Västerås. Han kommer från Projpartner i samma stad där han var projektledare. Magnus Lindqvist är ny teknikkonsult i Eskilstuna. Han kommer från Schneider Electric där han var driftsättare. Dennis Håkansson är ny konsult och certifierad besiktningsman vvs på Intec. Han kommer från Bengt Dahlgren i Helsingborg där han var vvs-konsult. Marcus Henriksson är ny vvs-konstruktör i Stockholm. Han kommer från utbildning. Malte Lindström är ny energikonsult i Malmö. Han kommer från utbildning. Emil Eskeby är ny energiingenjör i Borlänge. Han kommer från utbildning.
  • Thomas Collin är ny affärsutvecklare för sanitetslösningar på Roth Sverige. Han kommer från Grohe där han var projektchef för Väst.
  • Jens Frodin är ny enhetschef på Desorbera Ventilation. Han kommer från Desorbera Byggnadsfysik där han var ovk-besiktningsman.
  • Anton Kristell är ny vvs-ingenjör på Sweco. Han kommer från samma roll på Cowi i Malmö.
  • Emil Gustavsson är ny vvs-projektör på VRA i Solna. Han kommer från utbildning.
  • Carl Henric Nordh är ny verksamhetsansvarig energi på HSB Stockholm. Han kommer från Värmex där han var avdelningschef.
  • Karl-Henrik Rognefjord är ny marknads- och försäljningschef på Intec Project Solutions i Malmö. Han kommer från Afry Industrial Buildings där han var försäljnings- och marknadschef. Mille Svensson är ny marknadsområdeschef digitalisering i Malmö. Han kommer från Afry i samma stad där han var sektionschef.
  • Viktor Michel är ny projektledare på Ventpartner i Örebro och Karlskoga. Han kommer från utbildning.
  • Melissa Demirci är ny vvs-konsult på Ramboll i Stockholm. Hon kommer från samma roll på Afry i Örebro.
  • Janne Holmberg är ny vvs-konstruktör på Structor Installationsteknik i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Amin Ahmed är ny biträdande vvs-konstruktör på Efkab i Jönköping. Han kommer från utbildning.
  • Tomas Rönnberg är ny avdelningschef på Assemblin Ventilation/Kyla i region Norrland. Han kommer från Indoor Energy där han var avdelningschef i Luleå/Skellefteå. Jonathan Karlsson är ny servicechef i Luleå. Han kommer från samma roll på Indoor Energy i Skellefteå.
  • Mattias Hall är ny tekniksamordnare i Umeå på Region Västerbotten. Han kommer från utbildning.
  • Aware Hedin är ny vvs-ingenjör på Tysklinds i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Hugo Zetterberg är ny konstruktör på VVS-konstruktioner R Nyström i Bollnäs. Han kommer närmast från utbildning.
  • Per Steensma är ny biträdande vvs-projektör på Emino Consult. Han kommer närmast från utbildning.
  • Stella Ericson är ny vvs-konstruktör på Ramboll i Gävle. Hon kommer från utbildning.
  • Daniel Grahn är ny vd för Vcon och var tidigare ansvarig för företagets verksamhetssystem. Han efterträdde grundaren Nicklas Andersson som har blivit styrelseordförande, strategisk rådgivare och mentor.
  • Manne Frii är ny energiexpert på Aktea i Göteborg. Han kommer från en liknande roll på Bengt Dahlgren. Clara Knudsen är ny energikonsult i Stockholm. Hon kommer från Elaway i samma stad där hon var driftingenjör.
  • Maria Kröger är ny vd och koncernchef för Umia Sweden och fortsätter som ekonomichef.
  • David Bergsten är ny energikonsult på Avent Drift & Innemiljö i Kalmar. Han kommer från WSP i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Jakob Fremo är ny energikonsult på Afry i Östersund. Han kommer från samma roll på Aktea i Umeå. Emmelie Thaung är ny vvs-konstruktör i Karlskrona. Hon kommer från utbildning.
  • Kristoffer Ekelund är ny vd för Tollco, som har fått en ny ägare i Black Fox Invest, som han har grundat. Tidigare vd Clas Crafoord Olsson fortsätter som marknadschef.
  • Daniel Nielsen är vd för det nystartade egna företaget Projteamet. Han kommer från Intec i Stockholm där han var uppdragsledare.
  • Johan Larsson är landschef Sverige för Instalco, som har infört en landsbaserad organisation med fyra enheter. Han var tidigare divisionschef Norr. Anders Lundin är chef för Teknik & Konsult och fortsätter som vd för Intec. Övriga två enheter efter förändringen är Norge och Finland. Patrik Persson är operativ chef, COO, i Sverige. Han var tidigare divisionschef Syd.
  • Sofia Ekbring är ny energikonsult på Rejlers i Stockholm. Hon kommer från Energikontoret i Mälardalen där hon var projektledare och nätverkskoordinator.
  • Oscar Selling är ny projektledare för AMA VVS & Kyla på Svensk Byggtjänst. Han kommer från Afry i Sundsvall där han var vvs-ingenjör.
  • Ludvig Löfström är ny vvs-ingenjör på RDM Installation i Knivsta. Han kommer från samma roll på PE Teknik & Arkitektur i Uppsala.
  • Joel Gardek är ny vd för Tece Sverige. Han kommer från Lambertsson, där han var försäljningschef.
  • Dennie Raneryd är ny yrkeslärare vvs i Katrineholms kommun. Han kommer från Bravida i Eskilstuna där han var projektledare.
  • Per Steensma är ny biträdande vvs-projektör på Emino Consult. Han kommer från utbildning.
  • Andreas Fors är ny vvs-ingenjör på Sweco i Luleå. Han kommer från utbildning.
  • Ahmad Alkhatib är ny vvs-projektör på Teknik & Projekt i Växjö. Han kommer från en liknande roll på Enerwex.
  • Hampus Pettersson är ny vvs-ingenjör på Erelko i Helsingborg. Han kommer från utbildning.
  • Philip Thoresson är ny uppdragsledare vvs på Intec i Göteborg. Han kommer från en liknande roll på Bengt Dahlgren. Johan Rönnqvist är ny vvs-ingenjör i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Hanna Appelgren är ny vvs-ingenjör på Norconsult i Göteborg. Hon kommer från utbildning.
  • Jesper Stridh är ny säljare på Mitsubishi Electrics Applied Systems Division i Göteborg. Han kommer från vd-rollen på det egna företaget Kylpartner Väst.
  • Henrik Eriksson är ny kylchef på Assemblin Ventilation i Västerås. Han kommer från Caverion Sverige i samma stad där han var projektledare. Isak Kjellberg är ny projektingenjör i Västerås. Han kommer från utbildning.
  • Marcus Björn är ny projektledare vs på Kalmar VVS & Elmontage. Han kommer från Sweco i Kalmar där han var uppdragsledare vvs.
  • Dio Intchasso är ny försäljningsingenjör i norra Sverige på Munters. Han kommer från Acetec där han var regionsäljare. André Torin är ny försäljningsingenjör i västra Sverige. Han kommer från Swegon där han var distriktsansvarig säljare inom kyla och värme.
  • Peter Schulte är ny chef för division Installation på Ahlsell Sverige. Han var tidigare segmentschef för elnät och telekom. Karin Krüger är ny chef för division Facility and Retail. Hon var tidigare divisionschef för VS och kyla.
  • Robert Livendahl är ny chef för den nystartade avdelningen på Airteam i Stockholm med fokus på fastighetsägare och energi. Han kommer från Fastighets AB Balder där han var driftsansvarig.
  • Philip Bohman är ny säljare inom teknisk isolering på Rockwool Sweden. Han kommer från WSP i Jönköping där han var handläggare vvs.
  • Thobias Tidholm är ny teknisk säljare i Stockholm på InventiAir. Han kommer från Lindab där han var försäljningsingenjör.
  • Johan Möller är ny vd och koncernchef för Hjo Installation. Han kommer från samma roll på Håndverksgruppen Sweden och efterträdde grundaren Christoffer Olbrich, numera aktiv styrelseledamot med fokus på förvärv och ägarrelationer.
  • Ulf Andersson är ny vd för Termeco. Han kommer från samma roll på Frigadon. Martin Christoffersson är ny utesäljare. Han kommer från Roth Sverige där han var regionansvarig säljare.
  • Fredrik Domhagen är ny projektledare inom affärsområde Inomhusmiljö på CIT Renergy i Göteborg. Han kommer från avdelningen för byggnadsteknologi på Chalmers där han var projektassistent.
  • Janne Jehkonen är ny servicechef ventilation på Assemblin i Eskilstuna. Han var tidigare OVK-kontrollant och ventilationstekniker där. Ludwig Forsström är ny projektledare och konstruktör i Norrköping. Han var tidigare vvs-montör på Rör & Sanitetsmontage i samma stad.
  • Hugo Arteaga är ny vvs-projektör på Incoord i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Aware Hedin är ny vvs-ingenjör på Tysklinds i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Stefan Jonsson är ny konstruktör på Alig Ventilation i Skövde. Han kommer från utbildning.
  • Magnus Nilsson är ny teknisk säljare på 4evergreen i Växjö. Han kommer närmast från Nilfisk och rollen som distriktschef.
  • Gabriella Algotson är ny biträdande konstruktör inom vvs på WSP i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
 
  • Jesper Johansson (bilden) är ny energiingenjör på Stena Fastigheter i Göteborg. Han kommer från Chill Services i samma stad där han var produktägare.
  • Robert Larsson blir ny vd och koncernchef för Systemair och tillträder senast i januari 2026. Han kommer från Afrykoncernen där han senast varit chef för globala divisionen Transport och samhällsbyggnad.
  • Carolina Larsson blir i september ny vd för Swedisol. Hon kommer från Sweden Green Building Council där hon var certifieringschef.
  • Simon Bergström är ny vd för Bengt Dahlgren Stockholm. Han var tidigare vice vd. Petri Kaksonen är ny energiingenjör/certifierad energiexpert K på Bengt Dahlgren i Linköping. Han kommer från Tekniska verken i samma stad där han var produktspecialist fjärrkyla.
  • Robin Fritzson är ny regionchef för Småland på Qreo med placering i Växjö. Han kommer från Enerwex i samma stad där han var vd. Martin Vennerström är ansvarig för den nystartade avdelningen Automation. Han kommer från Afry i Växjö där han var automationskonsult.
  • Kristian Antin är ny projektområdeschef för sjukhusen på Locum. Han var tidigare projektledare inom företaget.
  • Jonas Rydén är ny försäljningschef på Enervent Zehnder i Sverige. Han kommer från rollen som affärsutvecklare på Rf-Technologies.
  • Cecilia Undeland är ny senior specialist vvs/energi och miljö inom befintliga fastigheter på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Hon var tidigare gruppledare energi och miljö/hållbarhet på företaget. Emilia Aguirre Bolander och Filip Nordberg är nya vvs-ingenjörer. Båda kommer från utbildning.
  • Jim Vestling är ny vd för GF 100 Rör i Grillby. Han var tidigare projektledare på företaget.
  • Jimmy Lindkvist är ny försäljningschef på Tollco. Han kommer från Dahl där han var nyckelkundsansvarig. Han efterträder Jan Lindh som ska utveckla kundrelationer och interna arbetssätt.
  • Helena Gajbert är ny teknisk expert på Svenska kyl- och värmepumpföreningen. Hon kommer från Bonava där hon var energi- och hållbarhetsspecialist.
  • Henrik Andersson är ny säljare på Fläkten Systems. Han kommer från samma roll på Fläkt Group.
  • Therése Thern har startat det egna bolaget Circulair där hon verkar som säljagent för klimatsmarta vvs-produkter, rådgivare och konsultmäklare för hållbara lösningar. Hon kommer närmast från Inventiair där hon var teknisk säljare.
  • Daniel Sernekvist är ny servicesäljare i södra och västra Sverige på Munters. Han var tidigare servicetekniker på företaget.
  • Alexander Pohjanen är ny vvs-konstruktör på Afry i Skellefteå. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektledare/kalkylator/konstruktör.
  • Moa Normark är ny anbudssamordnare på Intec i Göteborg. Hon kommer från Bengt Dahlgren i samma stad där hon var biträdande konsult. Jimmy Ivarsson är ny uppdragsledare i Stenungsund. Han kommer från EPG-konsult där han var vvs-konsult. Tom Jalmarsson är ny vvs-ingenjör i Borlänge. Han kommer från utbildning.
  • Ola de Freitas Lidberg är ansvarig för Caverion Sveriges nya affärsenhet för energitjänster. Han kommer från den egna verksamheten Junianjack. Dylan Axelsson är ny energiingenjör i Jönköping. Han kommer från utbildning.
  • Erik Everbring har startat egna företaget Eecon, ett teknikkonsultbolag med fokus på värmepumpteknik och energieffektiva lösningar. Han kommer från Sweco där han var specialist på värmepumpsystem.
  • Nicklas Andersson är ny vvs-ingenjör på Newsec i Stockholm. Han kommer från samma roll på Seveko VVS Konsult.
  • Marcus Ehlin är ny energikonsult på HSB i Västerås. Han kommer från Fastighetssnabben i samma stad där han var fastighetsansvarig.
  • Fotios Mougios är ny vvs-ingenjör på Norconsult i Helsingborg. Han kommer från samma roll på PE Teknik & Arkitektur.
  • Johanna Villabona är ny vvs-konstruktör/injusterare på Energispar i Arlandastad. Hon kommer från utbildning.
  • Axel Pons är ny vvs-konstruktör på Umeå Projekt Team. Han kommer från samma roll på Afry i Karlskrona.
  • Emma Hjelm är ny konsult inom vvs och energi på Energija konsulterande ingenjörsbyrå i Jonsered. Hon kommer från utbildning.
  • Aram Khairi är ny vvs-projektör/projektledare på Beyond Shapes i Stockholm. Han kommer från Riba i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Mattias Ytterström är ny energiingenjör på Västfastigheter i Göteborg. Han var tidigare drifttekniker där.
  • Linus Ericson är ny vvs-konsult på Rejlers i Stockholm. Han kommer från en liknande roll på Helenius ingenjörsbyrå.
  • Magdalena Vikström är ny energiingenjör på Umeå kommun. Hon kommer från WSP i samma stad där hon var energi- och fastighetskonsult.
  • Roger Idoffsson är ny vd för Pemtec i Borås. Han kommer från samma roll på Matsco i Sverige och Finland som också ingår i Debe Flow Group.
  • Eric Alexandersson är ny vvs-ingenjör på Luzetum i Stockholm. Han kommer från samma roll på Seveko VVS Konsult.
  • Roger Persson är ny teknisk säljare ventilation på NIBE Fastighet i Kramfors. Han kommer från Miljöventilation i Mellannorrland där han var vd.
  • Toni Nelimarkka är ny OVK-besiktningsman på Fresh Air Ventilation. Han kommer från Kiwa Sverige där han var besiktningsingenjör OVK.
  • Tony Forsberg är ny energiingenjör på Engi i Göteborg. Han kommer från samma roll på Caverion.
  • Joel Lantz är ny teknisk säljare på Gästrike Värmepump & Kyla. Han kommer från samma roll på Indoor Energy i Gävle.
  • Magdalena Sten är ny energikonsult på Aktea i Göteborg. Hon kommer från utbildning.
  • Magnus Frödin är ny affärsområdeschef och delägare i Täby Vent & Projekt. Han kommer från Ventilationshygien Stockholm där han var arbetsledare/projektledare.
  • Thomas Norström är ny energiingenjör på Swedavia i Stockholm. Han kommer från utbildning.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.