Nanoteknik ger bättre värmeöverföring

Effektivare system för värmeöverföring i värmeväxlare kan bli resultatet av forskning som bedrivs på KTH i Stockholm. Det handlar om så kallade nanofluider – en blandning av vatten, glykol och nanopartiklar.

Nanopartiklar i den vätska som används för värmeväxling kan ge effektivare värmeöverföring. Den teorin lanserades av forskare för några år sedan. Vid institutionen för Energiteknik på KTH testas nu huruvida så kallade nanofluider kan ge den önskade effekten på värmeöverföringen. – Tanken är att man skulle kunna öka värmeöverföringskapaciteten i exempelvis kylning av serverhallar och även kraftkomponenter på tåg som måste kylas. I dessa fall skulle vatten blandat med glykol kunna ersättas med en blandning av vatten-glykol och nanopartiklar, förklarar Björn Palm, professor vid institutionen för Energiteknik. Han utesluter inte att nanopartiklar kan komma att användas i framtidens värmepumpar, exempelvis i bergvärmesystem, både på sekundär- och primärsidan. Det förutsätter att man hittar en optimal blandning som inte ökar viskositeten för mycket. Hittills har dock resultaten inte varit positiva – det man vunnit i ökad grad av värmeöverföring, har ätits upp av ökad viskositet, vilket leder till ökat behov av pumpenergi. – Nanofluider har varit föremål för utredning under lång tid. De första testerna, gjorda i USA för omkring 15 år sedan, visade på mer än en fördubbling av värmeledningstalet redan vid mycket låga koncentrationer som inte påverkade viskositeten. Men vår forskning visar att värmeledningstalet bara ökar med tio eller tjugo procent även om koncentrationen av nanopartiklar går upp till tio procent, säger Björn Palm.

DSC_1137

Riggen där man prövar nanofluidernas egenskaper. Foto: Ingar Lindholm

Problemet är alltså att de högre koncentrationerna av nanopartiklar ger en väsentlig ökning av viskositeten. Så småningom får vätskan en sirapsartad konsistens som sedermera blir till gelé. Viskositeten beror inte bara av valet av partiklar och koncentrationen, utan också av vilka tillsatser som används för att hålla nanopartiklarna flytande i vätskan. Forskarna har dock inte gett upp försöken att få till en nanofluid med vatten-glykol och nanopartiklar, som kan användas i exempelvis värmepumpsammanhang. Arbetet är en del av ett EU-projekt kallat Nanohex.

Bubblors tillväxt Vid institutionen pågår också forskning om värmeöverföring i förångare. Speciellt studeras bubblors tillväxt i smala kanaler. För att kunna se vad som händer i kanalerna används glasrör belagda med indium-tenn-oxid (ITO), vilket ger ett elektriskt ledande skikt som är genomskinligt. ITO är en viktig komponent i LCD- och plasmaskärmar och deponeras som en ”tunn film” på ett glas. Vid forskningen på förångare har ITO deponerats på utsidan av ett glasrör. Genom skiktet leds en svag elektisk ström som värmer röret, varvid köldmediet som strömmar i röret börjar koka. Genom att glaset och skiktet är genomskinliga kan man med en höghastighetskamera studera bubblornas tillväxt. På så sätt kan det gå att ta reda på vad som händer inne i andra typer av värmeväxlare, till exempel i de tunna aluminiumvärmeväxlare som institutionen arbetat med i flera år.

Bilköldmedium i värmepumpen Jakten på allt miljövänligare köldmedier fortsätter. Som ersättning för det ozonskadande köldmediet CFC 12 kom för några år sedan HFC 134a, som dock hade den nackdelen att det bidrog kraftigt till växthuseffekten. För bilindustrin har det funnits krav på att ersätta HFC 134a med något miljövänligare, vilket lett till utvecklingen av ytterligare ett nytt köldmedium HFO1234yf (hydro-fluoro-olefin), som sägs ha en mycket låg växthuseffekt. Just detta köldmedium, som är lite instabilt på grund av sin kemiska sammansättning, ses som ett alternativ inom bilindustri och även för värmepumpändamål. I ett EU-projekt (inom det sjunde ramprogrammet) deltar därför institutionen för Energiteknik, tillsammans med ett tiotal europeiska partners, för att utveckla miljövänliga värmepumpslösningar där HFO1234yf är ett alternativt köldmedium. Förutom institutionen för Energiteknik ingår tyska Fraunhofer-institutet, österrikiska Austrian Institute of Technology, kompressortillverkaren Emerson och svenska aluminiumtillverkaren Sapa. Målet är att använda aluminiumvärmeväxlare med smala rör, av den typ som numera används inom bilindustrin, även för luftkonditionering.

Optimerar systemen Det finns också ett EU-program kallat NxtHPG (Next Heat Pump), som omfattar forskning kring användning av koldioxid och propan i värmepumpar. I projektet deltar förutom institutionen för Energiteknik även Danfoss, universiteten i spanska Valencia och schweiziska Lausanne, italienska och spanska värmepumptillverkare, norska NTNU samt Alfa-Laval. – Tanken är att vi i båda dessa EU-projekt ska testa och optimera alla systemets komponenter. Det kan innebära försök med bättre elmotorer, hur skrollkompressorerna kan göras bättre, hur tunna platta kanaler i värmeväxlaren ska kunna optimeras. Det kan också handla om hur nya typer av flänsar och beläggning av värmeväxlarytor ska utformas. Kan man sedan utforma någon typ av gratis avfrostning genom underkylning vore det bra.

Mark Kretz, Energi & Miljö nr 2/2013 sidan 40-41

 

  • FAKTA:  Testar olika nanopartiklar Ett flertal typer av nanopartiklar i olika storlekar (från femtio till ett par hundra nanometer i diameter) har testats vid institutionen för Energiteknik. De senaste och de som har gett bäst resultat är aluminiumoxid (Al2O3) och kiselkarbid (SiC). Enligt professor Björn Palm har storleken inte haft någon avgörande betydelse för värmeledningstalet under testerna av de olika partiklarna.

 

Publicerad 21 februari 2013

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

 
  • Linda Dickson (bilden) är ny KMA-ansvarig på Bjerking. Hon kommer från Liljemark Consulting där hon var senior miljökonsult.
  • Joachim Nordström blir i mitten av januari nästa år ny vd för Sandbäckens Rör i Linköping. Han kommer från Ventpartner i samma stad där han var entreprenadchef.
  • André Forsberg är ny regionchef Öst på Assemblin VS. Han kommer från Bravida där han var operativ chef för region Energi & Service.
  • Victor Steiner är ny vd/vvs-ingenjör på nystartade Sustend VVS-Konsult Syd i Malmö. Han kommer från Brion Teknik i samma stad där han var gruppchef.
  • Hugo Berglin är ny projektledare inom underhållsplanering på Sustend i Göteborg. Han kommer från Serneke där han var fastighetsförvaltare.
  • Mathias Strid är ny projektledare i Sustend Projektledning Syd och gruppchef i Halmstad. Han kommer från EPG Projektledning i samma stad där han var projektledare.
  • Per Löfström är ny vd för Epecon. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur där han var affärsutvecklingschef vvs & va.
  • Daniel Viksell är ny säljare i Stockholmsområdet på IV Produkt. Han kommer från FläktGroup där han var nyckelkundsansvarig, KAM.
  • Martin Wernqvist är ny vvs-konsult på Englunds Konsultbyrå i Stockholm. Han kommer från samma roll på Bengt Dahlgren.
  • Simon Magnusson är ny kalkylingenjör i Stockholm på Lindinvent. Han kommer från Mård Ingenjörsfirma i Norrköping där han var biträdande projektledare.
  • David Lindqvist är ny försäljningsingenjör i Stockholm. Han kommer från Svea Solar där han var försäljningschef B2B.
  • André Tannå är ny kalkylingenjör i Umeå. Han kommer från utbildning.
  • Hanna Lundmark är ny kundansvarig i Lund. Hon kommer från en annan bransch.
  • Stefan Johansson är ny entreprenadchef vs på Bravida Prenad i Helsingborg. Han kommer från Bengt Dahlgren i samma stad där han var seniorkonsult vvs.
  • Josef Tengver är ny projektledare/kalkylator vs-entreprenad på Bravida Östergötland. Han kommer från Sweco i Linköping där han var vvs-konstruktör.
  • Gustav Thuresson är ny gruppledare på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg där han kommer att leda energi- & miljöavdelningen. Han var tidigare uppdragsansvarig inom samma område.
  • Eva Holmén är ny affärsområdeschef och försäljningschef inom affärsområde Produkter på Bastec. Hon kommer från Danfoss Climate Solutions där hon var försäljningschef District Energy North European HUB.
  • Thor Berggren är ny senior energikonsult på Sweco i Umeå. Han kommer från Enwell i samma stad där han var projektledare/energiansvarig.
  • Jimm Hardeling är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Stockholm. Han kommer från Bravida där han var konstruktionskoordinator.
  • Alexander Johansson är ny energiexpert i Göteborg. Han kommer från samma roll på Majornas Energi & Miljö konsult.
  • David Löfqvist är ny vvs- och mekanikkonstruktör i Visby. Han kommer från en konstruktörsroll på Afry i Solna.
  • Kristofer Jarl har anställts som projektledare på Kiwi Gruppens nystartade kontor i Malmö. Han kommer från samma roll på GK Sverige.
  • Alexander Widahl är ny energikonsult på Sustera Group i Stockholm. Han kommer från Energikompetens i samma stad där han var energiexpert.
  • Felix Öhman är ny energiingenjör på Rejlers i Nyköping. Han kommer från den egna verksamheten Fjällenergi.
  • Emelie Marklund är ny vvs-projektör på Energibyrån Nord i Umeå. Hon kommer från samma roll på Afry.
  • Viktor Ahlund är ny projekt- och installationsledare på Plan Projektpartner i Stockholm. Han kommer från Bjerking i samma stad där han var teamledare vvs.
  • Gentian Tabaku är ny ovk-besiktningsman på Keyvent i Kalmar. Han kommer från samma roll på Eks Mönsterås.
  • Stix Michael Johansson är ny kategoriansvarig vs & ventilation på Comfort. Han var tidigare kategoriansvarig ventilation.
  • Kevin Lindmäe är ny vvs-konsult på Englunds Konsultbyrå i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Magnus Andersson är ny projektledare vvs på Instatech i Borås. Han kommer från samma roll på Kungälvs Rörläggeri.
  • Alexander Johansson är ny installationsprojektör på TQI Consult VVS i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Håkan Sjöblom är ny regionsäljare Mitt/Mälardalen på OSO Hotwater. Han kommer från THP Kleaa VVS där han var vs-ansvarig.
  • Lina Dalman är ny sakkunnig funktionskontrollant ovk på Nordvalvet i Stockholm. Hon var tidigare arbetsledande tekniker.
  • Hugo Pommer är ny projektledare på Ventpartner Västmanland. Han kommer från en säljroll i en annan bransch.
  • Fredrik Boman är ny vvs-ingenjör i Örnsköldsvik på Umeå Projekt Team. Han kommer från utbildning.
  • Andreas Kutzner är ny regionsäljchef i Stockholm på Grohe. Han kommer från FM Mattsson Group där han var försäljningschef BTB Norr.
  • Jesper Lundmark är ny teknisk säljare inom befuktning och avfuktning på Condair. Han kommer från Veab Heat Tech där han var försäljningschef med fokus på Skandinavien och Baltikum.
  • Boswell Greene är ny service- och installationstekniker i Stockholm. Han kommer från samma roll på Selecta.
  • Jonathan Lööw är ny vvs-ingenjör i Örebro på PE Teknik & Arkitektur. Han kommer från Pox Group i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Haruo Yamauchi är ny landschef för Sverige på Panasonic Heating & Cooling Solutions samtidigt som han fortsätter som ansvarig för den nordiska regionen.
  • Patrik Svensson är ny utesäljare på Tece med ansvar för Västra Götaland och Halland. Han kommer från en liknande roll på Roth Sverige.
  • Dick Sellberg är ny distriktsansvarig säljare i syd. Även han kommer från en liknande roll på Roth Sverige.
  • Jonas Dargaudas Mattsson är ny ovk-kontrollant på DT Facility Management. Han var tidigare tekniker inom ventilation och energioptimering där.
  • Alexander Olsson är ny driftchef i Lund på Lassila & Tikanoja Sverige. Han kommer från ISS Sverige i Malmö där han var arbetsledare.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.