Myndighetens forskningsavtal är olagliga

Energimyndigheten kanaliserar större delen av alla statliga byggforskningsmedel  i Sverige. Nu visar en utredning att myndighetens upplägg där beslut om forskningsmedel fattas externt, är olagligt. Belok, Bebo och Cerbof berörs.

Av Energimyndighetens byggforskningsmedel fördelas nästan allt med hjälp av personer utanför myndigheten. Energi & Miljö har gått igenom de viktigaste programmen och kommit fram till att det handlar om drygt 380 av 406 miljoner kronor. Men de lagar som styr myndighetens arbete tillåter inte att den delegerar myndighetsutövning.

Energimyndigheten fick veta att det fanns problem med upplägget redan i januari 2011, efter att själv ha beställt en utredning i ärendet från Advokatfirman Glimstedt. Ändå skrevs minst ett ytterligare sådant avtal. I april i år beställdes en fördjupande studie. Lena Marcusson, professor i förvaltningsrätt vid juridiska fakulteten på Uppsala universitet, har läst denna utredning och konstaterar att den håller god kvalitet och att slutsatserna är korrekta enligt gällande rätt.
– Jag tycker att det är ett allvarligt fel. För enskilda som fått forskningsmedel är det inget bekymmer, men de som kanske tror att de inte har fått en riktig bedömning kan ha anledning att vara missnöjda, säger hon.

Lena Marcusson doktorerade 1989 inom området delegering av myndighetsutövning och har forskat i ämnet sedan dess.
– Frågan är vem som ansvarar för att man uppfyller kraven på saklighet, likabehandling och opartiskhet? De är grundläggande för myndighetsutövning, säger hon.

Är Energimyndighetens upplägg olagligt?
– I enlighet med detta (Glimstedts utredning) är myndighetens agerande lagstridigt.

Anna Sander är vd för IQ Samhällsbyggnad, som är kansli för forskningsprogrammet Cerbof på uppdrag av Energimyndigheten. Cerbof är ett exempel på att statliga forskningsmedel fördelas utanför Energimyndigheten. Myndigheten utser programmets styrelse och har representanter där, men det räcker inte, enligt utredningen.
– Det är allvarligt om det visar sig att vi inte har juridiskt stöd för det vi gör. Vi har ju avtal med en statlig myndighet och utgår från att det är juridiskt riktigt och att deras jurister har koll på det, säger Anna Sander, som fick kännedom om utredningen så sent som i maj i år.
– Jag tycker det är bra att Energimyndigheten kontrollerar de rättsliga förutsättningarna för den här delen av verksamheten. Det är ett steg i rätt riktning.

Cerbof har sedan starten 2007 fördelat knappt 50 miljoner kronor i statliga forskningsmedel till olika byggforskningsprojekt. Verksamheten utvärderades i våras och fick fina omdömen. Anna Sander framhåller att externa kanslier fyller en funktion som myndigheten själv kan ha svårt att klara:
– Om själva syftet är att få med näringslivet i programmen är det en stor fördel att kansliet ligger externt hos någon som finns nära målgruppen, säger hon.
Alternativet att lösa problemet genom att myndigheten själv anställer personal och sköter programmen nämns inte i advokatfirmans rapport. Där föreslås istället dels lösningen att träffa personliga avtal med var och en i styrelse, beredningsgrupp och berörd kanslipersonal vid alla externa forskningsprogram, alternativt att myndigheten får laglig möjlighet att delegera viss myndighetsutövning. Men Anna Sander tycker inte att en sådan ändring är tillräcklig.
– Energimyndigheten behöver göra tydligt för oss och andra hur vi ska förvalta myndighetsrollen på ett korrekt sätt. Jag hoppas också att regeringen tar detta på allvar och vill hitta en lösning.

Per-Erik Nilsson, CIT Energy Management, är koordinator för Belok, beställargruppen lokaler, som har 28 miljoner kronor att fördela under tre år. Han informerades om det juridiska dilemmat före sommaren. Eftersom Beloks nuvarande avtal skrevs så sent som i slutet av förra året, påverkas verksamheten först efter år 2014.
Är ni i Belok medvetna om att ni ägnar er åt myndighetsutövning?
– Nej, i de banorna har jag aldrig tänkt. Däremot har vi ett upplägg där vi följer Energimyndighetens interna sätt att arbeta. Våra rutiner och arbetsformer är avstämda mot myndigheten.

Birgitta Palmberger, avdelningschef för Teknikavdelningen på Energimyndigheten, förklarar det faktum att en närmare utredning av frågan dröjt i över ett år med att det är en ”stor och viktig fråga”, som tar tid att utreda.

Ni har ju skrivit nya avtal under tiden, konstruerade enligt samma sätt som det varnats för i den första studien?
– Vi har inte velat slå av på takten. Vi har velat göra samlade överväganden innan vi sätter ned foten och säger att det är ett annat sätt vi ska arbeta på. Det är viktigt att fortsätta de samarbeten som varit ingångna, och det sker ofta med nya etapper, säger Birgitta Palmberger.

På frågan om hur det kommer sig att Energimyndigheten skrivit avtal med externa kanslier utan att ha rätt till det, hänvisar Birgitta Palmberger till att arbete pågår och framhåller att myndigheten vill ha ett ”fortsatt gott och kvalitetssäkrat samarbete”.  Vad detta innebär återstår att se.
– Det är inte acceptabelt att man fortsätter med upplägget efter att man har fått en utredning om vad som gäller, säger Lena Marcusson, Uppsala universitet.

Ingar Lindholm
Research Kerstin Lundell och Ingar Lindholm

  • FAKTA
    De här byggforskningsprogrammen berörs:
    Enligt Energi & Miljös undersökning fattas beslut eller bereds ärenden av personer utanför Energimyndigheten i följande byggforskningsprogram (data från studien Energirelaterad byggforskning i Sverige, en kartläggning):
    Namn Programtid Mkr
    Allmänna energisystemstudier (AES) 2010-2014 60 mkr
    Centrum för energi- och resurseffektivitet i byggande och förvaltning (Cerbof) 2007-2012 57 mkr
    Effektivare kyl- och värmepumpsystem (Effsys+) 2010-2014 36 mkr
    Spara och bevara 2011-2014 40 mkr
    Program energisystem 2010-2013 46 mkr
    Energi, IT och design 2009-2012 60 mkr
    Fjärrsyn 2009-2013 11,5 mkr
    Programmet för byggnader med mycket låg energianvändning (Lågan) 2010-2015 21,6 mkr
    Belok 2012-2014 28 mkr
    Byggherrar beställargrupp bostäder (Bebo) 2008-2012 21 mkr
  • FAKTA Det här säger utredningarna
    Ur Advokatfirman Glimstedts utredning från 28 januari 2011
    ”Mot bakgrund av 12 kap 4 § regeringsformen samt ett flertal JO-avgöranden framstår det som tveksamt om myndigheten kan överlämna administration av projekt till en privat aktör på sätt som nu förefaller ske.

    Vidare är det tveksamt om det är möjligt att överlåta beredningen av ärenden till enskilda subjekt – beredningen anses vara så nära knuten till beslutsfattandet att inte heller denna uppgift får överlämnas utan lagstöd.”

Publicerad 21 augusti 2012

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Désirée Moberg (bilden) är ny chef för Breeam på Sweden Green Building Council. Hon kommer från Green Level där hon var hållbarhetsspecialist.
  • Fredrik Wallner blir den 1 januari 2026 ny vd för Sweco Sverige. Han är i dag divisionschef för koncernens svenska transport- och infrastrukturverksamhet och efterträder Ann-Louise Lökholm Klasson som lämnar Sweco på egen begäran.
  • Eva Karlsson blir den 1 februari 2026 tillförordnad vd för Swegon Group när nuvarande vd Andreas Örje Wellstam blir investeringsdirektör på Investment AB Latour. Hon är i dag vice president för Swegons affärsområde Air Handling.
  • Jörgen Lapuhs är ny ansvarig för affärsutveckling av produktområdena luftdistribution och brandsäkerhetsprodukter på Systemair Sverige. Han var tidigare regionchef i Stockholm på samma bolag.
  • Anton Lockner är ny senior konsult vvs på Bengt Dahlgrens kontor i Sundsvall. Han kommer från kontoret i Stockholm där han var avdelningschef vvs.
  • Christer Larsson efterträder Anton Lockner som avdelningschef vvs på Bengt Dahlgrens kontor i Stockholm efter 40 år på företaget.
  • Viktor Jidell Skantz är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Stockholm. Han kommer från Ramboll där han var uppdragsledare vvs.
  • Malin Grufstedt är ny biträdande vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Malmö och kommer från utbildning.
  • Martin Nylund är ny försäljningsingenjör på Voltair System med ansvar för kunder i region Väst och region Stockholm. Han kommer från IMI Climate Control där han var nyckelkundsansvarig och utbildare.
  • Patrik Hast är ny affärsområdeschef för vvs på Sparc Group. Han kommer från Umia där han var vd för bolaget i Göteborg.
  • Savas Metovski är ny teknikansvarig vvs på Sweco i Malmö. Han kommer från K Vent i Lund där han var konstruktör.
  • Erik Sjöberg är ny ingenjör vvs & energiteknik samt installationsledare på Concoord i Göteborg. Han kommer från Kungälvs Rörläggeri där han var projektledare.
  • Peter Karlsson är energispecialist på det nystartade företaget Enkon. Han kommer från samma roll på Aktea Energy i Göteborg.
  • Tobias Falk är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Han kommer från samma roll på Elkraft Sverige.
  • Anna Westin är ny vvs-konstruktör på Notos Consult i Stockholm och kommer från utbildning.
  • Alexander Lagergréen är ny sälj- och marknadschef på Aarsleff Pipe Technologies. Han kommer från Danfoss där han var teknisk supportchef Värme i Sverige, Finland och Baltikum.
  • Taha Arghand är ny energispecialist på Afry i Göteborg. Han kommer från Bengt Dahlgren där han var energikonsult.
  • Martin Vujicic är ny tillförordnad divisionsdirektör för GK Sverige. Han var tidigare regionchef Öst.
  • Karam Abbas är ny vvs-projektör på Rekonik i Västerås och kommer från utbildning.
  • Mickey Stahlén är ny ovk-/injusterings- och servicetekniker på AIM Projektpartner i Stockholm. Han kommer från Nordvalvet där han var funktionskontrollant ovk.
  • Evelina Enochsson är ny chef för Sweden Green Building Councils certifieringsavdelning. Hon var tidigare chef för Noll-CO2.
  • Mikael Wall är ny senior projektingenjör på Brion Ventilation i Göteborg. Han kommer från Ventab där han var marknadschef.
  • Yobel Tesfamhret är ny energispecialist på Trafikförvaltningen i Region Stockholm. Han kommer från Ferla där han var energiingenjör.
  • Jonas Anund Vogel börjar vid årsskiftet på Techseed där han ska arbeta med digital transformation i fastighetssektorn. Han kommer från vd-rollen på Dig-IT Lab KTH.
  • Marcus Helmbäck är ny BIM-strateg på Intec i Malmö. Han kommer från en liknande roll på Afry.
  • Jenny Icosti Pålsson är ny senior projektledare på Intec i Malmö och kommer från Afry.
  • Anders Berger är ny uppdragsansvarig vvs på Intec i Stockholm. Han kommer från samma roll på WSP.
  • Marcus Henriksson är ny vvs-konstruktör på Intec i Stockholm och kommer från utbildning.
  • Emilia Simonsson är ny biträdande konstruktör på TQI Consult vvs i Stockholm och kommer från utbildning.
  • Johanna Ernback är ny energi- och miljöhandläggare på TQI Consult. Hon kommer från Segula Technologies där hon var projektingenjör.
  • Sofia Wikström är ny projektledare, arbetsledare och energiingenjör på Leosol Energi i Skellefteå. Hon kommer från Skellefteå Kraft där hon var markhandläggare.
  • Amanuel Zerizghi är ny biträdande vvs-konstruktör på RSA Ductor i Stockholm. Han kommer från K-Konsult Arbetsmiljö vvs där han var vvs-ingenjör.
  • Michael Wellert är ny projektledare på Ebes Ventilation i Västerås. Han kommer från Afry där han var uppdragsledare vvs.
  • Mats Josefsson är ny certifierad energiexpert och besiktningsman på OBM Gruppen i Jönköping. Han kommer från samma roll på Anticimex i samma stad.
  • Robert Jönsson är ny teknisk support på Lindab Ventilation i Malmö. Han var tidigare drifttekniker på Rögle BK.
  • Simon Nilsson är ny energispecialist på Peab i Ängelholm. Han kommer från samma roll på K-System.
  • Edvin Ekberg och Alva Sköldin är nya biträdande projektörer på Metator vvs Konsult i Stockholm och kommer båda från utbildning.
  • Anders Häggström är ny energiingenjör i Malmö stad. Han kommer från Northvolt där han var underhållsingenjör.
  • Oskar Oxenstierna är ny vd för Tedge Energy, som bildades tidigare i år när Ferla och Edekyl & Värme gick samman. Han kommer från rollen som partner på Amplio Private Equity.
  • Marcus Sahlsten är ny distriktssäljare i Väst på Oras i Göteborg. Han kommer från Laufen Sverige där han var försäljningsdirektör.
  • Haidar Jeber är ny vvs-tekniker på Global Infrateknik i Västerås. Han kommer från samma roll på Caverion i Stockholm.
  • Rasmus Karlsson är ny sakkunnig funktionskontrollant ovk på Svensk Ventilationsservice i Stockholm. Han kommer från en liknande roll på Nordvalvet.
  • Mattias Nylin är ny utesäljare på Tece med ansvar för kunder i Stockholm.
  • Morgan Winberg har startat det egna företaget Morgans vvs Teknik i Klagstorp. Han kommer närmast från JS Energi där han var värmepumpstekniker.
 
  • Linda Dickson (bilden) är ny KMA-ansvarig på Bjerking. Hon kommer från Liljemark Consulting där hon var senior miljökonsult.
  • Joachim Nordström blir i mitten av januari nästa år ny vd för Sandbäckens Rör i Linköping. Han kommer från Ventpartner i samma stad där han var entreprenadchef.
  • André Forsberg är ny regionchef Öst på Assemblin VS. Han kommer från Bravida där han var operativ chef för region Energi & Service.
  • Victor Steiner är ny vd/vvs-ingenjör på nystartade Sustend VVS-Konsult Syd i Malmö. Han kommer från Brion Teknik i samma stad där han var gruppchef.
  • Hugo Berglin är ny projektledare inom underhållsplanering på Sustend i Göteborg. Han kommer från Serneke där han var fastighetsförvaltare.
  • Mathias Strid är ny projektledare i Sustend Projektledning Syd och gruppchef i Halmstad. Han kommer från EPG Projektledning i samma stad där han var projektledare.
  • Per Löfström är ny vd för Epecon. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur där han var affärsutvecklingschef vvs & va.
  • Daniel Viksell är ny säljare i Stockholmsområdet på IV Produkt. Han kommer från FläktGroup där han var nyckelkundsansvarig, KAM.
  • Martin Wernqvist är ny vvs-konsult på Englunds Konsultbyrå i Stockholm. Han kommer från samma roll på Bengt Dahlgren.
  • Simon Magnusson är ny kalkylingenjör i Stockholm på Lindinvent. Han kommer från Mård Ingenjörsfirma i Norrköping där han var biträdande projektledare.
  • David Lindqvist är ny försäljningsingenjör i Stockholm. Han kommer från Svea Solar där han var försäljningschef B2B.
  • André Tannå är ny kalkylingenjör i Umeå. Han kommer från utbildning.
  • Hanna Lundmark är ny kundansvarig i Lund. Hon kommer från en annan bransch.
  • Stefan Johansson är ny entreprenadchef vs på Bravida Prenad i Helsingborg. Han kommer från Bengt Dahlgren i samma stad där han var seniorkonsult vvs.
  • Josef Tengver är ny projektledare/kalkylator vs-entreprenad på Bravida Östergötland. Han kommer från Sweco i Linköping där han var vvs-konstruktör.
  • Gustav Thuresson är ny gruppledare på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg där han kommer att leda energi- & miljöavdelningen. Han var tidigare uppdragsansvarig inom samma område.
  • Eva Holmén är ny affärsområdeschef och försäljningschef inom affärsområde Produkter på Bastec. Hon kommer från Danfoss Climate Solutions där hon var försäljningschef District Energy North European HUB.
  • Thor Berggren är ny senior energikonsult på Sweco i Umeå. Han kommer från Enwell i samma stad där han var projektledare/energiansvarig.
  • Jimm Hardeling är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Stockholm. Han kommer från Bravida där han var konstruktionskoordinator.
  • Alexander Johansson är ny energiexpert i Göteborg. Han kommer från samma roll på Majornas Energi & Miljö konsult.
  • David Löfqvist är ny vvs- och mekanikkonstruktör i Visby. Han kommer från en konstruktörsroll på Afry i Solna.
  • Kristofer Jarl har anställts som projektledare på Kiwi Gruppens nystartade kontor i Malmö. Han kommer från samma roll på GK Sverige.
  • Alexander Widahl är ny energikonsult på Sustera Group i Stockholm. Han kommer från Energikompetens i samma stad där han var energiexpert.
  • Felix Öhman är ny energiingenjör på Rejlers i Nyköping. Han kommer från den egna verksamheten Fjällenergi.
  • Emelie Marklund är ny vvs-projektör på Energibyrån Nord i Umeå. Hon kommer från samma roll på Afry.
  • Viktor Ahlund är ny projekt- och installationsledare på Plan Projektpartner i Stockholm. Han kommer från Bjerking i samma stad där han var teamledare vvs.
  • Gentian Tabaku är ny ovk-besiktningsman på Keyvent i Kalmar. Han kommer från samma roll på Eks Mönsterås.
  • Stix Michael Johansson är ny kategoriansvarig vs & ventilation på Comfort. Han var tidigare kategoriansvarig ventilation.
  • Kevin Lindmäe är ny vvs-konsult på Englunds Konsultbyrå i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Magnus Andersson är ny projektledare vvs på Instatech i Borås. Han kommer från samma roll på Kungälvs Rörläggeri.
  • Alexander Johansson är ny installationsprojektör på TQI Consult VVS i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Håkan Sjöblom är ny regionsäljare Mitt/Mälardalen på OSO Hotwater. Han kommer från THP Kleaa VVS där han var vs-ansvarig.
  • Lina Dalman är ny sakkunnig funktionskontrollant ovk på Nordvalvet i Stockholm. Hon var tidigare arbetsledande tekniker.
  • Hugo Pommer är ny projektledare på Ventpartner Västmanland. Han kommer från en säljroll i en annan bransch.
  • Fredrik Boman är ny vvs-ingenjör i Örnsköldsvik på Umeå Projekt Team. Han kommer från utbildning.
  • Andreas Kutzner är ny regionsäljchef i Stockholm på Grohe. Han kommer från FM Mattsson Group där han var försäljningschef BTB Norr.
  • Jesper Lundmark är ny teknisk säljare inom befuktning och avfuktning på Condair. Han kommer från Veab Heat Tech där han var försäljningschef med fokus på Skandinavien och Baltikum.
  • Boswell Greene är ny service- och installationstekniker i Stockholm. Han kommer från samma roll på Selecta.
  • Jonathan Lööw är ny vvs-ingenjör i Örebro på PE Teknik & Arkitektur. Han kommer från Pox Group i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Haruo Yamauchi är ny landschef för Sverige på Panasonic Heating & Cooling Solutions samtidigt som han fortsätter som ansvarig för den nordiska regionen.
  • Patrik Svensson är ny utesäljare på Tece med ansvar för Västra Götaland och Halland. Han kommer från en liknande roll på Roth Sverige.
  • Dick Sellberg är ny distriktsansvarig säljare i syd. Även han kommer från en liknande roll på Roth Sverige.
  • Jonas Dargaudas Mattsson är ny ovk-kontrollant på DT Facility Management. Han var tidigare tekniker inom ventilation och energioptimering där.
  • Alexander Olsson är ny driftchef i Lund på Lassila & Tikanoja Sverige. Han kommer från ISS Sverige i Malmö där han var arbetsledare.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.