Ljuv musik i Helsingfors

Att bygga för musiker är ingen lätt utmaning. – I ett sådant här hus är prioritetsordningen akustik, akustik, komfort och sedan energi, berättar installationskoordinator Reijo Huikko om det nya Musikhuset i Helsingfors som invigs i augusti.

helsinki-005_webb.jpg

 Det nya musikhuset ska ge orkestrarna betydligt bättre akustik än det gamla, som blir konferensanläggning. Foto: Marie Granmar Glasfasaden på det nya Musikhuset i Helsingfors, Helsinki Music Center, speglar den omgivande byggarbetsplatsen. Det är redan vackert, men ännu vackrare kommer det att bli när området runt huset fått sin slutgiltiga utformning. Ännu så länge är det inte helt bestämt hur det kommer att se ut. Men ett uppskattat förslag är det om att leda vatten från Tölöviken in till en bassäng i parken bakom huset. En hel del detaljarbete inne i huset återstår också, och ett myller av hantverkare möter besökaren redan i entréhallen.  Byggföretaget SRV har sedan år 2005 anlitat minst 180 olika underentreprenörer. I den mest intensiva byggfasen runt årsskiftet 2009/2010 arbetade här nästan 800 personer samtidigt. Nu börjar allas ansträngningar ge resultat – i ett stilfullt hus som ska inrymma gräddan av de finska klassiska musikutövarna. Sibeliusakademin, Helsingfors filharmoniker och finska radiosymfonikerna flyttar snart ihop här och får nya övningslokaler och tillgång till splitternya konserthallar. Till invigningen i slutet av augusti ska det vara klart.

Akustik och – akustik Att bygga för musiker är ingen lätt utmaning, så det är inte utan stolthet som de ansvariga för akustik, värme och ventilation visar huset för Energi&Miljö. Vår första fråga är om huset är energieffektivt. Svaret kommer utan en blinkning från SRVs installationskoordinator Reijo Huikko: – I ett sådant här hus är prioritetsordningen akustik, akustik, komfort och sedan energi. Men vi återvinner värmen från alla 22 ventilationsmaskinerna. En stor utmaning har varit att finna plats för installationerna. Nästan alla rum i huset är olika, utifrån deras speciella funktioner, så det går inte att kopiera en lösning från ett rum till ett annat. I byggnaden finns, utöver den stora konserthallen med 1700 åhörarplatser, cirka 100 klassrum för musiklektioner, fem mindre konserthallar för bland annat repetition, musikstudios och specialrum för direktsändningar av konserter på webben. Varje rumstyp har sina speciella krav på grundtysthet – från 20 decibel (dBA) i den tystaste musikstudion och uppåt i olika nivåer för olika rum till kontorsnivån där 30 decibel är okej. – En av de största utmaningarna har varit kravet på låg lufthastighet, som krävs för att hålla ljudet på en tillräckligt låg nivå, säger akustikspecialisten Olli Salmensaari från konsultföretaget Akukon. – En saxofon i ett rum får ju inte störa violinen i ett annat rum.

Lufthastigheten minskas Lösningen kallas ljudfällor – en speciell sorts böj i ventilationskanalen som tar ner lufthastigheten. En sådan krävs om det till exempel behövs två kanaler till ett rum. Att få plats med alla kanaler och böjar har varit en grannlaga uppgift för konstruktören och byggaren. För att göra så rätt som möjligt från början gjordes simuleringar av luft- och temperaturflöden med tredimensionella byggnadsinformationsmodeller (BIM), som AllPlan och MagiCad, innan bygget startade. – Det blir extra viktigt när inte alla våningsplan ser likadana ut. Vi använde modellerna hela tiden under bygget och jämförde regelbundet med verkligheten. Det ledde till många ändringar som ofta kom som snöbollseffekter, säger Reijo Huikko. Musikhusets läge nära centralstationen i Helsingfors har många fördelar. Det blir lättillgängligt för besökare från hela landet som kan gå till konserten direkt från tåget eller bussen. Även för dem som bor i den finska huvudstaden blir det lätt att ta sig till Musikhuset.

Störande ljud stängs ute Nackdelen med det centrala läget är ljudmiljön, som förstås inte är optimal för musikaliska finsmakare. – Här finns en järnväg alldeles intill och en hel del biltrafik så det har vi fått tänka på, säger Olli Salmensaari. För att stänga ute oönskat ljud från omvärlden har alla repetitionsrum byggts som så kallade flytande konstruktioner. Rummet hänger då som en betonglåda inuti en annan låda där enda kontakten med den omgivande konstruktionen är några metallfästen. De bärande betongpelarna i källaren är dessutom avdelade med gummidämpare. När väl störande ljud utifrån har eliminerats gäller det också att kontrollera ljudet inne i byggnaden. I den stora konserthallen har varje stol sin egen ventilationsenhet för inluft. Utluften sugs ut genom ett stort galler uppe under taket. – Ljudnivåerna måste vara låga, och alltså också lufthastigheten, så det är viktigt att ventilationen har tillräckligt med plats, säger Olli Salmensaari. Han är också noga med att peka ut den stora betongplattan som hänger i taket. Den 24 ton tunga plattan behövs för att den akustiska musik som spelas här ska nå besökarnas öron så oförstörd som möjligt. – Plattan måste kunna reflektera även låga frekvenser. Därför är det viktigt att det är en massiv konstruktion som väger mycket.

Tunga rullgardiner I repetitionsrummen finns andra hjälpmedel för att musikerna ska få en så bra ljudmiljö som möjligt. Bakom de perforerade innerväggarna sitter rullgardiner i tjockt tyg som kan rullas upp och ner efter behov. – Det minskar efterklangen till cirka 1,8 sekunder. Även här är det viktigt att materialet är tungt – det väger 800 gram per kvadratmeter och det är ju ganska tungt. Olli Salmensaari visar också ett av de tystaste rummen i hela byggnaden – studion för livesändningar på webben. Rummet är byggt så att det är symmetriskt runt en mittenaxel. De omgivande väggarnas zigzagform är exakta spegelbilder av varandra, och till-och-med de brandsprinklers som sitter i taket är placerade symmetriskt. Väggarna är en meter tjocka och tätade med mineralull för att dämpa låga frekvenser. – De tjocka väggarna isolerar förstås också mot kyla, så här inne behöver vi sällan värma luften. Det blir snarare så att vi får kyla en del.

Stor del under marknivån Samma scenario går igen i hela Musikhuset som till 40 procent ligger under marknivå. – Det hjälper till att hålla en god energieffektivitet. Vi har både fjärrvärme och fjärrkyla, men behöver inte värma så mycket, säger Reijo Huikko. Kravet på att byggnaden inte får höja sig mer än 28 meter över marknivån kom ursprungligen från finska staten. Musikhuset fick nämligen inte skymma parlamentsbyggnaden som ligger granne. Lösningen för att få plats med allt blev att i stället gräva sig nedåt. Marken under Musikhuset består mest av lera, men huset står på pålar som når ända ner till berggrunden. Omkringliggande, äldre hus står på träpålar och därför har det varit viktigt att se till att nybygget inte sänker grundvattennivån. Det regleras genom att regnvatten från Musikhusets tak samlas upp och leds tillbaka till marken via en filtreringsbassäng.

Vattnet pumpas uppåt En annan konsekvens av att så stor del av huset ligger under marknivå är att avloppsvattnet från toaletter och duschar måste pumpas uppåt cirka 10 meter för att nå det kommunala nätet. Den ökade energianvändningen för pumpning och kylning kompenseras något av att en hel del ljus i byggnaden kommer in naturligt genom glasfasaden. Energisparlysrör och lysdioder används också överallt där det är möjligt. – Vi har simulerat allt, så vi vet att belysningen är viktig. Förutom att den kräver en tiondel av effekten jämfört med konventionell belysning avger exempelvis lysdioder även mindre värme, säger Reijo Huikko.

Marie Granmar, Energi & Miljö nr 4/2011 sid 28-30

  • Fakta Musikhuset i Helsingfors 1992  Projektet initieras av Sibeliusakademin 1998  Helsingfors stad godkänner placeringen på det gamla lagerområdet bredvid centralstationen 2005  Byggprojektet inleds 2007  Markarbetet drar igång 2011  Huset invigs i augusti Antal åhörarplatser i stora konserthallen: 1700 I hallen för kammarmusik: 250 Har även jazzklubb, restaurang och kafé Musikhuset inrymmer också övningsrum och kontor för Sibeliusakademin, Helsingfors filharmoniker och finska radiosymfonikernas medarbetare. Ägare är finska staten (48 procent), Helsingfors stad (26 procent) och finska public serviceföretaget Yle (26 procent) Byggkostnad: 160 miljoner euro, vilket motsvarar cirka 4 000 euro per kvadratmeter.
  • Fakta Energibehov Värmning: 98 kWh/kvm Kylning: 12 kWh/kvm För att hålla luftfuktigheten på rätt nivå, från 34 procent och uppåt beroende på rum: 16 kWh/kvm El för pumpar, fläktar och andra komponenter: 31,7 kWh/kvm
Publicerad 18 april 2011

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Lisa Tiger (bilden) är ny energispecialist på Nordic Energy Audit i Linköping. Hon kommer från utbildning.
  • John Lindblom blir ny affärschef för Service på Systemair Sverige och medlem av ledningsgruppen. Han kommer från en liknande roll på Swegon.
  • Mathias Andersson är ny affärsutvecklingschef på Systemair Sverige. Han kommer från Stappert där han var ansvarig för affärsutveckling och försäljning.
  • Oskar Lenner är ny teknisk säljare i Umeå på Systemair Sverige. Han kommer från Belimo där han var regional försäljningschef Norr.
  • Daniel Ellison är ny vd och koncernchef för Comfort. Han kommer från vd-posten på Hasopor.
  • Jens Persson är ny försäljningsdirektör för Laufen Sverige. Han kommer från Vieser där han var försäljningschef i Skandinavien.
  • Jonas Pettersson är ny energi- och teknikspecialist på Victoriahem. Han kommer från Aktea Energy i Göteborg där han var energikonsult.
  • Anastasia Andersson är ny utvecklare av försäljningsprocesser och produktägare på Swegon. Hon var tidigare teknisk marknadsförare.
  • Mikael Lind är ny senior vvs-ingenjör på WSP i Karlskrona. Han kommer från EMG Energimontagegruppen där han var regionchef Blekinge/Småland/Öst.
  • Mattias Carlsson är ny verksamhetschef för Airteam Thorszelius i Uppsala där han tidigare var projektchef. Han efterträder grundaren Mats Thorszelius, som stannar kvar inom Airteamkoncernen i en rådgivande roll.
  • Tobias Sandmark är ny affärsutvecklare/vvs-konstruktör på Rejlers i Ljusdal. Han kommer från en liknande roll på Afry.
  • Stefan Nilsson har startat det egna bolaget Celikon i Malmö där han arbetar som oberoende teknikkonsult inom fastighetsautomation och energioptimering. Han kommer från Bastec där han var produktchef.
  • Kristian Alfredsson är ny sakkunnig vvs-ingenjör på Talk Project i Malmö. Han kommer från AB Rörläggaren där han var affärsansvarig.
  • Emil Wallander är ny TSS- och produktansvarig säljare Automation på KSB Sverige. Han kommer närmast från Xylem där han var säljstödsansvarig vvs.
  • Peter Hagren är ny filialchef på Assemblin VS i Göteborg. Han kommer närmast från egen verksamhet.
  • Erik Thörn är ny direktör för specifikationsförsäljningen hos Saint-Gobain Sweden. Han kommer från Svedbergs där han var försäljningschef.
  • Bertil Eirell är ny vvs-ingenjör på Hydro inom Afry Energy. Han hade tidigare en liknande roll på Afrys kontor i Östersund.
  • Oskar Trönnhagen är ny teamledare vvs i Hälsingland. Han var tidigare vvs-ingenjör i Hudiksvall.
  • Anders Lithén är ny regionchef Nedre Norrland på Ahlsell Sverige. Han var tidigare regional försäljningschef där.
  • Mattias Larsson är ny säljare Automation på Malthe Winje Automation. Han kommer från Regin i Stockholm där han var försäljningsingenjör.
  • Eric Mattiasson är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgrens kontor i Visby. Han arbetade tidigare på företagets Göteborgskontor.
  • Robin Söderberg är ny junior vvs-ingenjör i Göteborg på Bengt Dahlgren. Han kommer från utbildning.
  • Tobias Almström är ny teknisk förvaltare vvs på Västfastigheter i Skövde. Han var tidigare teknikspecialist industrimedia på Volvo Group.
  • Daniel Onttonen är ny ovk-besikningsman på OVK-service Syd. Han kommer från Skorstenseliten där han var hantverkare.
  • Dennis Ikonomidis är ny vvs-projektör på Facil Consult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Carl-Johan Rydman har startat det egna bolaget Energiplan Väst. Han kommer från Elektrokyl Energiteknik i Borås där han var energiprojektör.
  • Elio Joe Saade är ny vvs-ingenjör på Wikström i Kinna. Han kommer från utbildning.
  • André Göransson är ny servicechef Ventilation i Göteborg och Halland på Bravida. Han kommer från LH Ventteknik där han var servicechef.
  • Kristofer Adolfsson är ny regionchef konstruktion syd på Radiator VVS. Han kommer från Teknik & Projekt i Växjö där han var vvs-konsult.
  • Joakim Laurentz är ny ansvarig för varumärket Midea på Klima-Therm. Han kommer från Solar Sverige där han var kategorichef HWS/VVS.
  • Jonas Ingelsson är ny vvs-ingenjör på Rejlers i Gävle. Han kommer från samma roll på Afry.
  • Enis Gashi är ny serviceledare ventilation & kyla på Kylservice i Halmstad.
  • Désirée Moberg (bilden) är ny chef för Breeam på Sweden Green Building Council. Hon kommer från Green Level där hon var hållbarhetsspecialist.
  • Fredrik Wallner blir den 1 januari 2026 ny vd för Sweco Sverige. Han är i dag divisionschef för koncernens svenska transport- och infrastrukturverksamhet och efterträder Ann-Louise Lökholm Klasson som lämnar Sweco på egen begäran.
  • Eva Karlsson blir den 1 februari 2026 tillförordnad vd för Swegon Group när nuvarande vd Andreas Örje Wellstam blir investeringsdirektör på Investment AB Latour. Hon är i dag vice president för Swegons affärsområde Air Handling.
  • Jörgen Lapuhs är ny ansvarig för affärsutveckling av produktområdena luftdistribution och brandsäkerhetsprodukter på Systemair Sverige. Han var tidigare regionchef i Stockholm på samma bolag.
  • Anton Lockner är ny senior konsult vvs på Bengt Dahlgrens kontor i Sundsvall. Han kommer från kontoret i Stockholm där han var avdelningschef vvs.
  • Christer Larsson efterträder Anton Lockner som avdelningschef vvs på Bengt Dahlgrens kontor i Stockholm efter 40 år på företaget.
  • Viktor Jidell Skantz är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Stockholm. Han kommer från Ramboll där han var uppdragsledare vvs.
  • Malin Grufstedt är ny biträdande vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Malmö och kommer från utbildning.
  • Martin Nylund är ny försäljningsingenjör på Voltair System med ansvar för kunder i region Väst och region Stockholm. Han kommer från IMI Climate Control där han var nyckelkundsansvarig och utbildare.
  • Patrik Hast är ny affärsområdeschef för vvs på Sparc Group. Han kommer från Umia där han var vd för bolaget i Göteborg.
  • Savas Metovski är ny teknikansvarig vvs på Sweco i Malmö. Han kommer från K Vent i Lund där han var konstruktör.
  • Erik Sjöberg är ny ingenjör vvs & energiteknik samt installationsledare på Concoord i Göteborg. Han kommer från Kungälvs Rörläggeri där han var projektledare.
  • Peter Karlsson är energispecialist på det nystartade företaget Enkon. Han kommer från samma roll på Aktea Energy i Göteborg.
  • Tobias Falk är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Han kommer från samma roll på Elkraft Sverige.
  • Anna Westin är ny vvs-konstruktör på Notos Consult i Stockholm och kommer från utbildning.
  • Alexander Lagergréen är ny sälj- och marknadschef på Aarsleff Pipe Technologies. Han kommer från Danfoss där han var teknisk supportchef Värme i Sverige, Finland och Baltikum.
  • Taha Arghand är ny energispecialist på Afry i Göteborg. Han kommer från Bengt Dahlgren där han var energikonsult.
  • Martin Vujicic är ny tillförordnad divisionsdirektör för GK Sverige. Han var tidigare regionchef Öst.
  • Karam Abbas är ny vvs-projektör på Rekonik i Västerås och kommer från utbildning.
  • Mickey Stahlén är ny ovk-/injusterings- och servicetekniker på AIM Projektpartner i Stockholm. Han kommer från Nordvalvet där han var funktionskontrollant ovk.
  • Evelina Enochsson är ny chef för Sweden Green Building Councils certifieringsavdelning. Hon var tidigare chef för Noll-CO2.
  • Mikael Wall är ny senior projektingenjör på Brion Ventilation i Göteborg. Han kommer från Ventab där han var marknadschef.
  • Yobel Tesfamhret är ny energispecialist på Trafikförvaltningen i Region Stockholm. Han kommer från Ferla där han var energiingenjör.
  • Jonas Anund Vogel börjar vid årsskiftet på Techseed där han ska arbeta med digital transformation i fastighetssektorn. Han kommer från vd-rollen på Dig-IT Lab KTH.
  • Marcus Helmbäck är ny BIM-strateg på Intec i Malmö. Han kommer från en liknande roll på Afry.
  • Jenny Icosti Pålsson är ny senior projektledare på Intec i Malmö och kommer från Afry.
  • Anders Berger är ny uppdragsansvarig vvs på Intec i Stockholm. Han kommer från samma roll på WSP.
  • Marcus Henriksson är ny vvs-konstruktör på Intec i Stockholm och kommer från utbildning.
  • Emilia Simonsson är ny biträdande konstruktör på TQI Consult vvs i Stockholm och kommer från utbildning.
  • Johanna Ernback är ny energi- och miljöhandläggare på TQI Consult. Hon kommer från Segula Technologies där hon var projektingenjör.
  • Sofia Wikström är ny projektledare, arbetsledare och energiingenjör på Leosol Energi i Skellefteå. Hon kommer från Skellefteå Kraft där hon var markhandläggare.
  • Amanuel Zerizghi är ny biträdande vvs-konstruktör på RSA Ductor i Stockholm. Han kommer från K-Konsult Arbetsmiljö vvs där han var vvs-ingenjör.
  • Michael Wellert är ny projektledare på Ebes Ventilation i Västerås. Han kommer från Afry där han var uppdragsledare vvs.
  • Mats Josefsson är ny certifierad energiexpert och besiktningsman på OBM Gruppen i Jönköping. Han kommer från samma roll på Anticimex i samma stad.
  • Robert Jönsson är ny teknisk support på Lindab Ventilation i Malmö. Han var tidigare drifttekniker på Rögle BK.
  • Simon Nilsson är ny energispecialist på Peab i Ängelholm. Han kommer från samma roll på K-System.
  • Edvin Ekberg och Alva Sköldin är nya biträdande projektörer på Metator vvs Konsult i Stockholm och kommer båda från utbildning.
  • Anders Häggström är ny energiingenjör i Malmö stad. Han kommer från Northvolt där han var underhållsingenjör.
  • Oskar Oxenstierna är ny vd för Tedge Energy, som bildades tidigare i år när Ferla och Edekyl & Värme gick samman. Han kommer från rollen som partner på Amplio Private Equity.
  • Marcus Sahlsten är ny distriktssäljare i Väst på Oras i Göteborg. Han kommer från Laufen Sverige där han var försäljningsdirektör.
  • Haidar Jeber är ny vvs-tekniker på Global Infrateknik i Västerås. Han kommer från samma roll på Caverion i Stockholm.
  • Rasmus Karlsson är ny sakkunnig funktionskontrollant ovk på Svensk Ventilationsservice i Stockholm. Han kommer från en liknande roll på Nordvalvet.
  • Mattias Nylin är ny utesäljare på Tece med ansvar för kunder i Stockholm.
  • Morgan Winberg har startat det egna företaget Morgans vvs Teknik i Klagstorp. Han kommer närmast från JS Energi där han var värmepumpstekniker.
 
  • Linda Dickson (bilden) är ny KMA-ansvarig på Bjerking. Hon kommer från Liljemark Consulting där hon var senior miljökonsult.
  • Joachim Nordström blir i mitten av januari nästa år ny vd för Sandbäckens Rör i Linköping. Han kommer från Ventpartner i samma stad där han var entreprenadchef.
  • André Forsberg är ny regionchef Öst på Assemblin VS. Han kommer från Bravida där han var operativ chef för region Energi & Service.
  • Victor Steiner är ny vd/vvs-ingenjör på nystartade Sustend VVS-Konsult Syd i Malmö. Han kommer från Brion Teknik i samma stad där han var gruppchef.
  • Hugo Berglin är ny projektledare inom underhållsplanering på Sustend i Göteborg. Han kommer från Serneke där han var fastighetsförvaltare.
  • Mathias Strid är ny projektledare i Sustend Projektledning Syd och gruppchef i Halmstad. Han kommer från EPG Projektledning i samma stad där han var projektledare.
  • Per Löfström är ny vd för Epecon. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur där han var affärsutvecklingschef vvs & va.
  • Daniel Viksell är ny säljare i Stockholmsområdet på IV Produkt. Han kommer från FläktGroup där han var nyckelkundsansvarig, KAM.
  • Martin Wernqvist är ny vvs-konsult på Englunds Konsultbyrå i Stockholm. Han kommer från samma roll på Bengt Dahlgren.
  • Simon Magnusson är ny kalkylingenjör i Stockholm på Lindinvent. Han kommer från Mård Ingenjörsfirma i Norrköping där han var biträdande projektledare.
  • David Lindqvist är ny försäljningsingenjör i Stockholm. Han kommer från Svea Solar där han var försäljningschef B2B.
  • André Tannå är ny kalkylingenjör i Umeå. Han kommer från utbildning.
  • Hanna Lundmark är ny kundansvarig i Lund. Hon kommer från en annan bransch.
  • Stefan Johansson är ny entreprenadchef vs på Bravida Prenad i Helsingborg. Han kommer från Bengt Dahlgren i samma stad där han var seniorkonsult vvs.
  • Josef Tengver är ny projektledare/kalkylator vs-entreprenad på Bravida Östergötland. Han kommer från Sweco i Linköping där han var vvs-konstruktör.
  • Gustav Thuresson är ny gruppledare på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg där han kommer att leda energi- & miljöavdelningen. Han var tidigare uppdragsansvarig inom samma område.
  • Eva Holmén är ny affärsområdeschef och försäljningschef inom affärsområde Produkter på Bastec. Hon kommer från Danfoss Climate Solutions där hon var försäljningschef District Energy North European HUB.
  • Thor Berggren är ny senior energikonsult på Sweco i Umeå. Han kommer från Enwell i samma stad där han var projektledare/energiansvarig.
  • Jimm Hardeling är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Stockholm. Han kommer från Bravida där han var konstruktionskoordinator.
  • Alexander Johansson är ny energiexpert i Göteborg. Han kommer från samma roll på Majornas Energi & Miljö konsult.
  • David Löfqvist är ny vvs- och mekanikkonstruktör i Visby. Han kommer från en konstruktörsroll på Afry i Solna.
  • Kristofer Jarl har anställts som projektledare på Kiwi Gruppens nystartade kontor i Malmö. Han kommer från samma roll på GK Sverige.
  • Alexander Widahl är ny energikonsult på Sustera Group i Stockholm. Han kommer från Energikompetens i samma stad där han var energiexpert.
  • Felix Öhman är ny energiingenjör på Rejlers i Nyköping. Han kommer från den egna verksamheten Fjällenergi.
  • Emelie Marklund är ny vvs-projektör på Energibyrån Nord i Umeå. Hon kommer från samma roll på Afry.
  • Viktor Ahlund är ny projekt- och installationsledare på Plan Projektpartner i Stockholm. Han kommer från Bjerking i samma stad där han var teamledare vvs.
  • Gentian Tabaku är ny ovk-besiktningsman på Keyvent i Kalmar. Han kommer från samma roll på Eks Mönsterås.
  • Stix Michael Johansson är ny kategoriansvarig vs & ventilation på Comfort. Han var tidigare kategoriansvarig ventilation.
  • Kevin Lindmäe är ny vvs-konsult på Englunds Konsultbyrå i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Magnus Andersson är ny projektledare vvs på Instatech i Borås. Han kommer från samma roll på Kungälvs Rörläggeri.
  • Alexander Johansson är ny installationsprojektör på TQI Consult VVS i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Håkan Sjöblom är ny regionsäljare Mitt/Mälardalen på OSO Hotwater. Han kommer från THP Kleaa VVS där han var vs-ansvarig.
  • Lina Dalman är ny sakkunnig funktionskontrollant ovk på Nordvalvet i Stockholm. Hon var tidigare arbetsledande tekniker.
  • Hugo Pommer är ny projektledare på Ventpartner Västmanland. Han kommer från en säljroll i en annan bransch.
  • Fredrik Boman är ny vvs-ingenjör i Örnsköldsvik på Umeå Projekt Team. Han kommer från utbildning.
  • Andreas Kutzner är ny regionsäljchef i Stockholm på Grohe. Han kommer från FM Mattsson Group där han var försäljningschef BTB Norr.
  • Jesper Lundmark är ny teknisk säljare inom befuktning och avfuktning på Condair. Han kommer från Veab Heat Tech där han var försäljningschef med fokus på Skandinavien och Baltikum.
  • Boswell Greene är ny service- och installationstekniker i Stockholm. Han kommer från samma roll på Selecta.
  • Jonathan Lööw är ny vvs-ingenjör i Örebro på PE Teknik & Arkitektur. Han kommer från Pox Group i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Haruo Yamauchi är ny landschef för Sverige på Panasonic Heating & Cooling Solutions samtidigt som han fortsätter som ansvarig för den nordiska regionen.
  • Patrik Svensson är ny utesäljare på Tece med ansvar för Västra Götaland och Halland. Han kommer från en liknande roll på Roth Sverige.
  • Dick Sellberg är ny distriktsansvarig säljare i syd. Även han kommer från en liknande roll på Roth Sverige.
  • Jonas Dargaudas Mattsson är ny ovk-kontrollant på DT Facility Management. Han var tidigare tekniker inom ventilation och energioptimering där.
  • Alexander Olsson är ny driftchef i Lund på Lassila & Tikanoja Sverige. Han kommer från ISS Sverige i Malmö där han var arbetsledare.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.