Låt mobilen styra värmepumpen

Låt mobilen styra värmepumpen

VÄRMEPUMP. Nya värmepumpen Nordic Prestige Plus, som har stöd för WiFi, är en uppföljare till Nordic Prestige. Dessutom lanseras Libero Plus och en ny version av Nordic ArtCool i mellansegmentet.

Den nya LG Nordic Prestige Plus har ett SCOP-värde på 5,2. SCOP är en faktor som visar hur mycket en värmepump kan spara under ett år och Prestige Plus värde på 5,2 är en ökning från föregående modell med 0,6. SCOP har dessutom betydelse för energiklassningen, som för Nordic Prestige Plus är den högsta, det vill säga A+++.

Med WiFi-anslutning kan man styra de nordiska versionerna av Prestige Plus och Libero Plus med sin smartphone.

 

Publicerad 1 september 2014

På nytt jobb

Pål Warolin har utsetts till ny vd på Uniwater AB, Göteborg. Han kommer från annan bransch.
 Peter Nyberg har anställts som energistrateg på Specialfastigheter Sverige AB, Stockholm. Han kommer från Aktea.
Leo Olsson har anställts som energingenjör hos Aktea AB, Stockholm. Han kommer från TUC. Jules Hanley har anställts som energiingenjör i Malmö. Hon kommer från Lunds tekniska högskola. Riccardo Maggioni har anställts som energispecialist i Göteborg. Han kommer från KYH.
Jonas Brandstedt har anställts som projektledare på Ventpartner i Västmanland AB, Västerås.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.