JURIDIKFRÅGAN | 7 feb 2023

JURIDIKFRÅGAN: Vid vilken tidpunkt är entreprenaden färdig?

FRÅGA: När upphör en försening?

JURIDIKFRÅGAN: Vid vilken tidpunkt är entreprenaden färdig?
Krister Lindgren är advokat och partner på Hellström Advokatbyrå.

SVAR: Om inget vite är avtalat kan det i stället bli fråga om skadestånd för försening. Men till skillnad mot ett vite måste beställaren då visa en faktisk skada, och också att den skadan har varit orsakad av entreprenörens försening.

Det undviker beställaren med ett avtalat vite.

Men frågan som nu uppkommer är viktig inte minst för entreprenören: För vilken tidsperiod ska förseningsvite utgå?

Med utgångspunkt att parterna har avtalat om att någon av byggbranschens standardavtal ska gälla är färdigställandet som huvudregel kopplat till att entreprenaden blir godkänd vid en slutbesiktning.

Vid den tidpunkten blir entreprenaden i juridisk mening avlämnad och bland annat risken för objektet går över från entreprenören till beställaren.

Men färdigställandet blir inte sällan förskjutet och det kan bero på flera olika skäl. Det kan ha förekommit ÄTA-arbete eller hinder som påverkat tiden för färdigställandet eller så är entreprenören försenad av andra orsaker som entreprenören har att svara för.

Enligt min uppfattning upphör förseningen vid tidpunkten för när entreprenören har anmält entreprenaden färdigställd.

I det förra exemplet har entreprenören rätt till tidsförlängning och då föreligger ingen försening, men beror det på entreprenören eller omständigheter som entreprenören svarar för är det entreprenörens risk.

Om inte entreprenaden kan slutbesiktigas vid tid för avtalat färdigställande har entreprenören en skyldighet att anmäla att entreprenaden är färdigställd och entreprenören har en skyldighet att i god tid underrätta beställaren när entreprenaden beräknas vara färdigställd.

Men när en färdiganmälan har skett ska entreprenaden slutbesiktigas utan dröjsmål. Det är dock vanligt förekommande att slutbesiktningen dröjer några eller flera veckor och entreprenaden kommer då att godkännas först ett antal veckor senare. Frågan som då kan uppstå är när förseningen upphör: Vid anmälan om färdigställande eller vid tiden för när slutbesiktningen ägde rum?

Enligt min uppfattning – som har stöd i praxis – upphör förseningen vid tidpunkten för när entreprenören har anmält entreprenaden färdigställd. Men det förutsätter sannolikt att inga arbeten efter det (i vart fall av mer omfattande slag) pågår fram till den faktiska slutbesiktningen, utan det måste vara klarlagt att entreprenaden också var färdigställd vid tiden för anmälan.

Om slutbesiktningen dröjer för att beställaren inte utan dröjsmål ser till att det hålls en slutbesiktning ska det inte gå ut över entreprenören med en vitessanktion.

Text: Krister Lindgren, advokat och partner på Hellström Advokatbyrå.

Publicerad 7 februari 2023

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Nancy Mattsson (bilden) är ny generaldirektör för Boverket. Hon kommer från rollen som chef för projektutveckling inom JM Stockholm.
  • Susanna Ohlin är ny vd för Cowi Sverige och ingår i koncernledningen. Hon var tidigare interim vd.
  • Arvid Olofsson är ny energikonsult ”solenergi, energilager och flextjänster” i Umeå på Rejlers. Han kommer från samma roll på Afry. Daniel Bergsten är ny energikonsult i Sundsvall. Han kommer från samma roll på Afry. Björn Enerhall är ny uppdragsledare i Gävle. Han kommer från VVS-Montörerna i Gästrikland där han var arbetsledare.
  • Daniel Wrangå har startat den egna verksamheten Wrangå Consulting i Höör. Han är nyexaminerad vvs-ingenjör.
  • Tobias Berge är ny chef för Afrys verksamhet inom hållbart byggande i Göteborg. Han kommer från CIT Renergy där han var vd. Daniel Sörensson är ny affärsområdeschef HVAC på Afry Industry i Lund. Han kommer från PQR där han var regionchef i Malmö. Ali Sharifi är ny behörig ingenjör vattensprinkler i Göteborg. Han kommer från Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i samma stad där han var ingenjör vvs/sprinkler.
  • Sara Kemal är ny vvs-projektör på Tjuren Projektpartner i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Tove Fagervall är ny teknisk projektledare på Galären i Luleå. Hon kommer från Nordprojektering i samma stad där hon var handläggare vvs & energi.
  • Rasmus Häll är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Mikael Sundström är ny vd för Cler. Han kommer från Ahlsell där han var landschef Sverige.
  • Rafed Sadek är ny projektledare installation på Fastighets AB Balder i Stockholm. Han kommer från Installatörsföretagen där han var branschexpert och projektledare.
  • Anders Berglund är ny teknikkonsult/besiktare på WSP i Luleå. Han kommer från en konsultroll på Norconsult i Piteå.
  • Josefine Mars Hagdahl är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Hon kommer från Ebab i samma stad där hon var energispecialist.
  • Alexander Enmark är ny vvs-ingenjör på Intec i Göteborg. Han kommer från utbildning. Jonathan Johansson är ny vvs-projektör i Borås. Han kommer från samma roll på Bravida.
  • Marcus Rohdin är ny byggnadsingenjör/brandkonsult på Brandkonsulten i Norrköping. Han kommer från Saab Aeronautics i Linköping där han var prototypingenjör. Emil Wallgren är ny brandkonsult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Michael Vogtmann har startat den egna verksamheten MV Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Projektvision där han har varit projektledare, projektansvarig och projekteringsledare.
  • Arvid Thegerström, Emil Vendelstrand, Isabel Karlsson Petersson och Jamie Bengtsson är nya vvs-ingenjörer på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Samtliga kommer från utbildning.
  • Peter Rosvall är ny teamchef vvs på Vinnergi i Malmö. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Helsingborg där han var rådgivande ingenjör.
  • Dagmawi Lulseged är ny projektledare installation på Toofab i Stockholm. Han kommer från Tjuren Projektpartner i samma stad där han, utöver rollen som vvs-konsult, även var gruppchef.
  • Denis Bijelic är ny vvs-konsult på Orecon i Malmö. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektör/kalkylator.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.