Ingen svensk oro för nya fläktkrav

EU:s förslag på ekodesignkrav för fläktar som är ute på remiss oroar inte den svenska fläktbranschen speciellt. Kraven snarare välkomnas. Men de borde egentligen ställas på systemnivå i stället för på de enskilda komponenterna anser en röst från branschen.

Förslaget till ekodesigndirektiv gäller fläktar mellan 125W – 500 kW. Här är några exempel på lägsta totala verkningsgrad som föreslås gälla från 1 januari 2012:

  • Axialfläkt 56
  • Centrifugalfläkt med framåtböjda eller raka skovlar 42
  • Centrifugalfläkt med bakåtvända skovlar och kåpa 61
  • Tvärströmsfläkt 18
  • Kanalfläkt 35

Från 1 januari 2015 föreslås ännu högre krav på verkningsgraden.
Men fläktbranschen i Sverige tycker inte att de föreslagna kraven känns svåra att uppnå:
– Nej, det är i huvudsak ett snällt förslag och inget problem för svenska fläkttillverkare. För vår del kunde det ha fått vara tuffare verkningsgrader. Möjligtvis kan de som tillverkar tvärströmsfläktar få vissa problem att klara kraven, säger Magnus Everitt, teknikansvarig på branschföreningen Svensk Ventilation.
Mats Sandor, teknisk direktör på Systemair, tycker dock att direktiven borde vara mer systeminriktade:
– Det är lite tråkigt att man bara tittar på fläkten i sig. Det är som att sätta energikrav på motorer som sitter i bilar utan att ta hänsyn till växellåda, luftmotstånd med mera.
– En fläkt är en del i ett ventilationssystem. Om man sätter krav på motorn och fläkthjulet kan man fortfarande sätta dit en styrning som gör systemet ineffektivt eller göra en dålig installation. Man bör helst ställa krav på hela systemet. Vi kan tillverka fläktar som klarar de föreslagna kraven men när de kommer i sitt sammanhang är de kanske inte energieffektiva.
Det finns några undantag i direktivförslaget bland annat fläktar i explosiva miljöer och fläktar som endast används kortvarigt i nödsammanhang. Förslaget ska diskuteras vid ett branschmöte arrangerat av Energimyndigheten den 18 januari strax efter det denna tidning färdigställdes.

Lars Eriksson
Energi & Miljö 1/2010

 

Publicerad 22 januari 2010

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Nancy Mattsson (bilden) är ny generaldirektör för Boverket. Hon kommer från rollen som chef för projektutveckling inom JM Stockholm.
  • Susanna Ohlin är ny vd för Cowi Sverige och ingår i koncernledningen. Hon var tidigare interim vd.
  • Arvid Olofsson är ny energikonsult ”solenergi, energilager och flextjänster” i Umeå på Rejlers. Han kommer från samma roll på Afry. Daniel Bergsten är ny energikonsult i Sundsvall. Han kommer från samma roll på Afry. Björn Enerhall är ny uppdragsledare i Gävle. Han kommer från VVS-Montörerna i Gästrikland där han var arbetsledare.
  • Daniel Wrangå har startat den egna verksamheten Wrangå Consulting i Höör. Han är nyexaminerad vvs-ingenjör.
  • Tobias Berge är ny chef för Afrys verksamhet inom hållbart byggande i Göteborg. Han kommer från CIT Renergy där han var vd. Daniel Sörensson är ny affärsområdeschef HVAC på Afry Industry i Lund. Han kommer från PQR där han var regionchef i Malmö. Ali Sharifi är ny behörig ingenjör vattensprinkler i Göteborg. Han kommer från Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i samma stad där han var ingenjör vvs/sprinkler.
  • Sara Kemal är ny vvs-projektör på Tjuren Projektpartner i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Tove Fagervall är ny teknisk projektledare på Galären i Luleå. Hon kommer från Nordprojektering i samma stad där hon var handläggare vvs & energi.
  • Rasmus Häll är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Mikael Sundström är ny vd för Cler. Han kommer från Ahlsell där han var landschef Sverige.
  • Rafed Sadek är ny projektledare installation på Fastighets AB Balder i Stockholm. Han kommer från Installatörsföretagen där han var branschexpert och projektledare.
  • Anders Berglund är ny teknikkonsult/besiktare på WSP i Luleå. Han kommer från en konsultroll på Norconsult i Piteå.
  • Josefine Mars Hagdahl är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Hon kommer från Ebab i samma stad där hon var energispecialist.
  • Alexander Enmark är ny vvs-ingenjör på Intec i Göteborg. Han kommer från utbildning. Jonathan Johansson är ny vvs-projektör i Borås. Han kommer från samma roll på Bravida.
  • Marcus Rohdin är ny byggnadsingenjör/brandkonsult på Brandkonsulten i Norrköping. Han kommer från Saab Aeronautics i Linköping där han var prototypingenjör. Emil Wallgren är ny brandkonsult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Michael Vogtmann har startat den egna verksamheten MV Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Projektvision där han har varit projektledare, projektansvarig och projekteringsledare.
  • Arvid Thegerström, Emil Vendelstrand, Isabel Karlsson Petersson och Jamie Bengtsson är nya vvs-ingenjörer på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Samtliga kommer från utbildning.
  • Peter Rosvall är ny teamchef vvs på Vinnergi i Malmö. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Helsingborg där han var rådgivande ingenjör.
  • Dagmawi Lulseged är ny projektledare installation på Toofab i Stockholm. Han kommer från Tjuren Projektpartner i samma stad där han, utöver rollen som vvs-konsult, även var gruppchef.
  • Denis Bijelic är ny vvs-konsult på Orecon i Malmö. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektör/kalkylator.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.