Fråga byggtjänst | 28 maj 2024

Hur är det med Boverkets förslag på luftflödeskrav?

I takt med att vi närmar oss ett ikraftträdande av en ny föreskriftsgeneration som ska ersätta nuvarande Boverkets byggregler (BBR) ökar mängden frågor från branschen. En fråga handlar om förslaget på luftflödeskrav i Möjligheternas byggregler – och varför det bara uttrycks krav på bostadsbyggnader. Som vanligt, Mats Östlund har svaret!

Hur är det med Boverkets förslag på luftflödeskrav?
Mats Östlund är konsult på Svensk byggtjänst, Omvärldsbevakning. Han är expert inom energi och vvs.

SVAR: Som frågeställaren mycket riktigt noterar har förslaget på nya föreskrifter ett krav på luftflöden som då endast riktar sig mot bostäder. Sedan ursprungsförslaget kom för snart ett år sedan har det hunnit komma två reviderade förslag på krav på luftflöden. Först i en extraremiss i februari och nu för någon vecka sedan i en ny extraremiss. Fortfarande endast omfattande bostäder. Bostadskravet på luftflöde kan sammanfattas så här:

Grundförslaget på nya byggregler – mars 2023

Bostäder ska vara utformade så att de kan ha ett tilluftsflöde enligt formel:

qtilluft ≥ 4 * A0,55 [l/s], där A anger bostadens bo­area uttryckt i kvadratmeter. Observera att kravet går från att i BBR omfatta minsta uteluftflöde till ett krav på tilluftflöde.

  • Extraremiss 1 – februari 2024

Bostäder ska vara utformade så att de kan ha ett minsta tilluftsflöde på 10 l/s, med ett tillägg på 0,35 l/s per kvadratmeter boarea. Observera att kravet går från att omfatta tilluftflöde till krav på minsta tilluftflöde.

  • Extraremiss 2 – april 2024

Bostäder ska vara utformade så att de vid avsedd användning minst kan ha en luftväxling på 0,35 l/s per kvadratmeter boarea. Rum i bostäder ska vara utformade så att de vid avsedd användning minst kan ha en luftväxling på 4,0 l/s per person. Observera här att kravet går från minsta tilluftflöde till krav på luftväxling.

De nya föreskrifternas grundläggande krav

Förslagen består precis som BBR av ett antal grundläggande krav som gäller alla nya byggnader och verksamheter. De utgörs av sex paragrafer som ställer krav på bland annat: acceptabel luftkvalitet inomhus vid avsedd användning, koncentrationen av radon, spridning av luftföroreningar inom byggnaden och från utomhusluften till inomhusmiljön, föroreningar i tilluften samt i relation till gällande gränsvärden för utomhusluft samt att byggnader ska kunna ha kontinuerlig luftväxling.

Uteluftflödet gäller personer vid stillasittande arbete. Är verksamhetens aktivitetsgrad högre kan flödet behöva ökas

Dessa krav omfattar alla typer av byggnader, exempelvis lokalbyggnader. Men som nämnts, det siffermässiga minimikravet på luftflöde gäller inte längre för lokalbyggnader. Precis som i nuvarande BBR ska man även i den nya kravgenerationen observeras på att en lokalbyggnad i regel utgör en arbetsmiljö och att där styr också arbetsmiljölagstiftningen med sina förskrifter i främst AFS 2020:1 Arbetsplatsens utformning. Denna föreskrift ersätts av en ny föreskrift, samma datum som nya BBR träder i kraft, 1 januari 2025. Kravet på uteluftflöde fortsätter dock gälla i samma utformning som nuvarande krav, se nedan:

  • AFS 2020:1 Arbetsplatsens utformning (AFS 2023:12 Utformning av arbetsplatser, från och med 1 januari 2025): Arbetsplatser inomhus ska, under den tid som arbete pågår, normalt kunna förses med minst sju liter uteluft per sekund och person, och med ett tillägg av minst 0,35 liter per sekund och kvad­ratmeter golvyta. Uteluftflödet gäller personer vid stillasittande arbete. Är verksamhetens aktivitetsgrad högre kan flödet behöva ökas. Tilllägget förutsätter att byggnadsmaterial och inredning är valda för att minimera avgivningen av luftföroreningar. Är detta inte fallet kan luftflödet behöva ökas.
  • Extraremiss 2

Många remissinstanser har haft synpunkter på att ursprungsförslagets krav på luftflöde i bostäder varit högt och att det kan få stora konsekvenser för små bostäder. Boverket vill också likrikta skrivningen till hur Folkhälsomyndigheten anger luftflöden för bostäder i sina allmänna råd om ventilation. I extraremiss 1 ändrades kravformuleringen men luftflödet var fortfarande 44 procent högre än BBR.

Extraremiss 2 säger att flödet anses tillräckligt vid lågemitterande byggnadsmaterial och normal användning för vanliga användare för att ge en acceptabel hälsorisk. Högre flöden kan vara motiverade för känsliga användare, för högre krav på komfort eller vid andra avvikande förutsättningar. Det innebär att flödet för att hantera byggnadsemissioner tas bort då ett flödeskrav per person i bostadsrum hanterar bioeffluenter som ofta ger ett högre flödeskrav på rumsnivå.

Publicerad 28 maj 2024

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

 
  • Linda Dickson (bilden) är ny KMA-ansvarig på Bjerking. Hon kommer från Liljemark Consulting där hon var senior miljökonsult.
  • Joachim Nordström blir i mitten av januari nästa år ny vd för Sandbäckens Rör i Linköping. Han kommer från Ventpartner i samma stad där han var entreprenadchef.
  • André Forsberg är ny regionchef Öst på Assemblin VS. Han kommer från Bravida där han var operativ chef för region Energi & Service.
  • Victor Steiner är ny vd/vvs-ingenjör på nystartade Sustend VVS-Konsult Syd i Malmö. Han kommer från Brion Teknik i samma stad där han var gruppchef.
  • Hugo Berglin är ny projektledare inom underhållsplanering på Sustend i Göteborg. Han kommer från Serneke där han var fastighetsförvaltare.
  • Mathias Strid är ny projektledare i Sustend Projektledning Syd och gruppchef i Halmstad. Han kommer från EPG Projektledning i samma stad där han var projektledare.
  • Per Löfström är ny vd för Epecon. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur där han var affärsutvecklingschef vvs & va.
  • Daniel Viksell är ny säljare i Stockholmsområdet på IV Produkt. Han kommer från FläktGroup där han var nyckelkundsansvarig, KAM.
  • Martin Wernqvist är ny vvs-konsult på Englunds Konsultbyrå i Stockholm. Han kommer från samma roll på Bengt Dahlgren.
  • Simon Magnusson är ny kalkylingenjör i Stockholm på Lindinvent. Han kommer från Mård Ingenjörsfirma i Norrköping där han var biträdande projektledare.
  • David Lindqvist är ny försäljningsingenjör i Stockholm. Han kommer från Svea Solar där han var försäljningschef B2B.
  • André Tannå är ny kalkylingenjör i Umeå. Han kommer från utbildning.
  • Hanna Lundmark är ny kundansvarig i Lund. Hon kommer från en annan bransch.
  • Stefan Johansson är ny entreprenadchef vs på Bravida Prenad i Helsingborg. Han kommer från Bengt Dahlgren i samma stad där han var seniorkonsult vvs.
  • Josef Tengver är ny projektledare/kalkylator vs-entreprenad på Bravida Östergötland. Han kommer från Sweco i Linköping där han var vvs-konstruktör.
  • Gustav Thuresson är ny gruppledare på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg där han kommer att leda energi- & miljöavdelningen. Han var tidigare uppdragsansvarig inom samma område.
  • Eva Holmén är ny affärsområdeschef och försäljningschef inom affärsområde Produkter på Bastec. Hon kommer från Danfoss Climate Solutions där hon var försäljningschef District Energy North European HUB.
  • Thor Berggren är ny senior energikonsult på Sweco i Umeå. Han kommer från Enwell i samma stad där han var projektledare/energiansvarig.
  • Jimm Hardeling är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Stockholm. Han kommer från Bravida där han var konstruktionskoordinator.
  • Alexander Johansson är ny energiexpert i Göteborg. Han kommer från samma roll på Majornas Energi & Miljö konsult.
  • David Löfqvist är ny vvs- och mekanikkonstruktör i Visby. Han kommer från en konstruktörsroll på Afry i Solna.
  • Kristofer Jarl har anställts som projektledare på Kiwi Gruppens nystartade kontor i Malmö. Han kommer från samma roll på GK Sverige.
  • Alexander Widahl är ny energikonsult på Sustera Group i Stockholm. Han kommer från Energikompetens i samma stad där han var energiexpert.
  • Felix Öhman är ny energiingenjör på Rejlers i Nyköping. Han kommer från den egna verksamheten Fjällenergi.
  • Emelie Marklund är ny vvs-projektör på Energibyrån Nord i Umeå. Hon kommer från samma roll på Afry.
  • Viktor Ahlund är ny projekt- och installationsledare på Plan Projektpartner i Stockholm. Han kommer från Bjerking i samma stad där han var teamledare vvs.
  • Gentian Tabaku är ny ovk-besiktningsman på Keyvent i Kalmar. Han kommer från samma roll på Eks Mönsterås.
  • Stix Michael Johansson är ny kategoriansvarig vs & ventilation på Comfort. Han var tidigare kategoriansvarig ventilation.
  • Kevin Lindmäe är ny vvs-konsult på Englunds Konsultbyrå i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Magnus Andersson är ny projektledare vvs på Instatech i Borås. Han kommer från samma roll på Kungälvs Rörläggeri.
  • Alexander Johansson är ny installationsprojektör på TQI Consult VVS i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Håkan Sjöblom är ny regionsäljare Mitt/Mälardalen på OSO Hotwater. Han kommer från THP Kleaa VVS där han var vs-ansvarig.
  • Lina Dalman är ny sakkunnig funktionskontrollant ovk på Nordvalvet i Stockholm. Hon var tidigare arbetsledande tekniker.
  • Hugo Pommer är ny projektledare på Ventpartner Västmanland. Han kommer från en säljroll i en annan bransch.
  • Fredrik Boman är ny vvs-ingenjör i Örnsköldsvik på Umeå Projekt Team. Han kommer från utbildning.
  • Andreas Kutzner är ny regionsäljchef i Stockholm på Grohe. Han kommer från FM Mattsson Group där han var försäljningschef BTB Norr.
  • Jesper Lundmark är ny teknisk säljare inom befuktning och avfuktning på Condair. Han kommer från Veab Heat Tech där han var försäljningschef med fokus på Skandinavien och Baltikum.
  • Boswell Greene är ny service- och installationstekniker i Stockholm. Han kommer från samma roll på Selecta.
  • Jonathan Lööw är ny vvs-ingenjör i Örebro på PE Teknik & Arkitektur. Han kommer från Pox Group i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Haruo Yamauchi är ny landschef för Sverige på Panasonic Heating & Cooling Solutions samtidigt som han fortsätter som ansvarig för den nordiska regionen.
  • Patrik Svensson är ny utesäljare på Tece med ansvar för Västra Götaland och Halland. Han kommer från en liknande roll på Roth Sverige.
  • Dick Sellberg är ny distriktsansvarig säljare i syd. Även han kommer från en liknande roll på Roth Sverige.
  • Jonas Dargaudas Mattsson är ny ovk-kontrollant på DT Facility Management. Han var tidigare tekniker inom ventilation och energioptimering där.
  • Alexander Olsson är ny driftchef i Lund på Lassila & Tikanoja Sverige. Han kommer från ISS Sverige i Malmö där han var arbetsledare.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.