TORN | 25 okt 2016

Först i världen med självreglerande system

Först i världen med självreglerande system

I ett nyuppfört höghus vid Munksjön i Jönköping testas ett världsunikt system för att kyla och värma kontorslokaler.

Text Mark Kretz Foto Anna Hållams

Längs Munksjön i Jönköping växer en ny stadsdel fram i det gamla industrilandskapet. En byggnad skiljer sig både utseendemässigt och innehållsmässigt från de övriga i området. Det är ett 16 våningar högt, runt kontorshus som också är först i världen med ett helt nytt självreglerande klimatsystem.

Det finns inga radiatorer, ventilställdon eller övrig rumsreglering för värme och kyla förutom en centralt placerad cirkulationspump (det som finns är tre pumpar; en för primär kylkrets, en för primär värmekrets och en sekundär för både värme och kyla). All klimatisering sker via bafflar kopplade till ett gemensamt fram- och retursystem. Varje våningsplan har 34 bafflar.

Värme- respektive kylöverskottet förser de delar av huset där det behövs med värme och kyla. Med systemet uppges behovet av kyltillskott minska med 50 procent och behovet av värme med 15 procent. I detta fall utnyttjas fjärrkyla från Vättern. Hela huset består av ett system där flödena strypts in. Varje plan har ett eget system och temperaturen kan inte styras i zoner på våningsplanen. Allt som behövs för att distribuera energin är en cirkulationspump.

För att klara förväntad inomhustemperatur hålls vattenflödet konstant och utetemperaturen styr tilloppstemperaturen. Effekterna som kylbafflarna avger skiljer sig mellan vår och höst, sommar och vinter, vilket gör att framledningstemperaturen vintertid kan öka, medan den under övrig tid ska ligga mellan 19-24 grader med en normaltemperatur på runt 22 grader både sommar som vinter.

Största hyresgästen är ett stort it-företag, men det finns också bank och advokatfirma i huset. Längst ner finns bland annat ett gym och restaurang. Några plan är dock fortfarande tomma.

Klimatsystemet – döpt till Solus – är utvecklat av Lindab Indoor Climate Systems Solutions, med forskningshjälp från Statens Byggforskningsinstitut vid Aalborgs universitet i Köpenhamn. Drivande bakom utvecklingen är Göran Hultmark, som både är adjungerad professor vid universitetet och verksam som utvecklingschef hos Lindab.

– Vi hade testat det i vårt eget laboratorium, vid olika temperaturer och hade allting klart för oss. Men hur mycket energi sparade vi och hur mycket energi flyttade vi från varma till kalla rum och hur mycket tjänar man på frikyla genom att ligga sex grader högre på sommaren än vanliga system?

– Det ville vi få en mer objektiv bedömning av. En doktorand vid Aalborgs universitet gjorde de studier som sedan legat till grund för hans doktorsavhandling som kommer senare i höst.

Att det blev just Jönköping som fick det första Solussystemet förklarar Martin Haglund, projektsäljare hos Lindab, med att man kom in i ett tidigt byggskede där det gick att påverka beställaren.

– När jag såg planlösningen i form av ett kontorslandskap tänkte jag att vi skulle använda Solus, säger Martin Haglund.

Huset har nu varit i drift sedan början av 2016 och driftansvarige Ronnie Hancic hos Tosito har funnit att systemet varit stabilt och att hyresgästerna nog är ganska kräsna.

– Antalet klagomål jag fått avseende klimatet i huset är ändå förhållandevis få jämfört med andra öppna landskap, säger Ronnie Hancic.

Enligt Göran Hultmark krävs det att huset uppfyller Boverkets täthetskrav för att systemet ska fungera. Han berättar också att effektbehovet för kyla sommartid i detta hus inte skiljer sig från andra nya kontorshus.

– Effektbehovet den kallaste respektive varmaste dagen kommer förmodligen att vara nästan detsamma, oavsett om vi använder detta system eller radiatorer och kylbafflar. Det som skiljer är energianvändningen som är mycket lägre här. Vi pratar nästan om en halvering av energianvändningen för kyla och värme, säger Göran Hultmark.

Fakta

Munksjöstaden

Munksjöstaden i Jönköping är ett tidigare fabriksområde som nu öppnas för exploatering. Det är centralt beläget och ska enligt planerna utvecklas till en stadsdel med både bostäder och kontor.

Utöver höghuset ger kaj- och strandområdena, tillsammans med den kulturhistoriska bebyggelsen, förutsättningar för en blandad stadsdel. Två torg ska uppföras – Nya Munksjöplan samt Munksjötorget.

Filer:

energimilj0010lowsid1620.pdf

Publicerad 25 oktober 2016

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

 
  • Linda Dickson (bilden) är ny KMA-ansvarig på Bjerking. Hon kommer från Liljemark Consulting där hon var senior miljökonsult.
  • Joachim Nordström blir i mitten av januari nästa år ny vd för Sandbäckens Rör i Linköping. Han kommer från Ventpartner i samma stad där han var entreprenadchef.
  • André Forsberg är ny regionchef Öst på Assemblin VS. Han kommer från Bravida där han var operativ chef för region Energi & Service.
  • Victor Steiner är ny vd/vvs-ingenjör på nystartade Sustend VVS-Konsult Syd i Malmö. Han kommer från Brion Teknik i samma stad där han var gruppchef.
  • Hugo Berglin är ny projektledare inom underhållsplanering på Sustend i Göteborg. Han kommer från Serneke där han var fastighetsförvaltare.
  • Mathias Strid är ny projektledare i Sustend Projektledning Syd och gruppchef i Halmstad. Han kommer från EPG Projektledning i samma stad där han var projektledare.
  • Per Löfström är ny vd för Epecon. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur där han var affärsutvecklingschef vvs & va.
  • Daniel Viksell är ny säljare i Stockholmsområdet på IV Produkt. Han kommer från FläktGroup där han var nyckelkundsansvarig, KAM.
  • Martin Wernqvist är ny vvs-konsult på Englunds Konsultbyrå i Stockholm. Han kommer från samma roll på Bengt Dahlgren.
  • Simon Magnusson är ny kalkylingenjör i Stockholm på Lindinvent. Han kommer från Mård Ingenjörsfirma i Norrköping där han var biträdande projektledare.
  • David Lindqvist är ny försäljningsingenjör i Stockholm. Han kommer från Svea Solar där han var försäljningschef B2B.
  • André Tannå är ny kalkylingenjör i Umeå. Han kommer från utbildning.
  • Hanna Lundmark är ny kundansvarig i Lund. Hon kommer från en annan bransch.
  • Stefan Johansson är ny entreprenadchef vs på Bravida Prenad i Helsingborg. Han kommer från Bengt Dahlgren i samma stad där han var seniorkonsult vvs.
  • Josef Tengver är ny projektledare/kalkylator vs-entreprenad på Bravida Östergötland. Han kommer från Sweco i Linköping där han var vvs-konstruktör.
  • Gustav Thuresson är ny gruppledare på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg där han kommer att leda energi- & miljöavdelningen. Han var tidigare uppdragsansvarig inom samma område.
  • Eva Holmén är ny affärsområdeschef och försäljningschef inom affärsområde Produkter på Bastec. Hon kommer från Danfoss Climate Solutions där hon var försäljningschef District Energy North European HUB.
  • Thor Berggren är ny senior energikonsult på Sweco i Umeå. Han kommer från Enwell i samma stad där han var projektledare/energiansvarig.
  • Jimm Hardeling är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Stockholm. Han kommer från Bravida där han var konstruktionskoordinator.
  • Alexander Johansson är ny energiexpert i Göteborg. Han kommer från samma roll på Majornas Energi & Miljö konsult.
  • David Löfqvist är ny vvs- och mekanikkonstruktör i Visby. Han kommer från en konstruktörsroll på Afry i Solna.
  • Kristofer Jarl har anställts som projektledare på Kiwi Gruppens nystartade kontor i Malmö. Han kommer från samma roll på GK Sverige.
  • Alexander Widahl är ny energikonsult på Sustera Group i Stockholm. Han kommer från Energikompetens i samma stad där han var energiexpert.
  • Felix Öhman är ny energiingenjör på Rejlers i Nyköping. Han kommer från den egna verksamheten Fjällenergi.
  • Emelie Marklund är ny vvs-projektör på Energibyrån Nord i Umeå. Hon kommer från samma roll på Afry.
  • Viktor Ahlund är ny projekt- och installationsledare på Plan Projektpartner i Stockholm. Han kommer från Bjerking i samma stad där han var teamledare vvs.
  • Gentian Tabaku är ny ovk-besiktningsman på Keyvent i Kalmar. Han kommer från samma roll på Eks Mönsterås.
  • Stix Michael Johansson är ny kategoriansvarig vs & ventilation på Comfort. Han var tidigare kategoriansvarig ventilation.
  • Kevin Lindmäe är ny vvs-konsult på Englunds Konsultbyrå i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Magnus Andersson är ny projektledare vvs på Instatech i Borås. Han kommer från samma roll på Kungälvs Rörläggeri.
  • Alexander Johansson är ny installationsprojektör på TQI Consult VVS i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Håkan Sjöblom är ny regionsäljare Mitt/Mälardalen på OSO Hotwater. Han kommer från THP Kleaa VVS där han var vs-ansvarig.
  • Lina Dalman är ny sakkunnig funktionskontrollant ovk på Nordvalvet i Stockholm. Hon var tidigare arbetsledande tekniker.
  • Hugo Pommer är ny projektledare på Ventpartner Västmanland. Han kommer från en säljroll i en annan bransch.
  • Fredrik Boman är ny vvs-ingenjör i Örnsköldsvik på Umeå Projekt Team. Han kommer från utbildning.
  • Andreas Kutzner är ny regionsäljchef i Stockholm på Grohe. Han kommer från FM Mattsson Group där han var försäljningschef BTB Norr.
  • Jesper Lundmark är ny teknisk säljare inom befuktning och avfuktning på Condair. Han kommer från Veab Heat Tech där han var försäljningschef med fokus på Skandinavien och Baltikum.
  • Boswell Greene är ny service- och installationstekniker i Stockholm. Han kommer från samma roll på Selecta.
  • Jonathan Lööw är ny vvs-ingenjör i Örebro på PE Teknik & Arkitektur. Han kommer från Pox Group i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Haruo Yamauchi är ny landschef för Sverige på Panasonic Heating & Cooling Solutions samtidigt som han fortsätter som ansvarig för den nordiska regionen.
  • Patrik Svensson är ny utesäljare på Tece med ansvar för Västra Götaland och Halland. Han kommer från en liknande roll på Roth Sverige.
  • Dick Sellberg är ny distriktsansvarig säljare i syd. Även han kommer från en liknande roll på Roth Sverige.
  • Jonas Dargaudas Mattsson är ny ovk-kontrollant på DT Facility Management. Han var tidigare tekniker inom ventilation och energioptimering där.
  • Alexander Olsson är ny driftchef i Lund på Lassila & Tikanoja Sverige. Han kommer från ISS Sverige i Malmö där han var arbetsledare.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.